Nedonošeňátka a jejich vývoj a trápení. Je jejich vývoj zpomalený?

moncicik
24. zář 2007

Ahoj chci si jen tak popovídat s maminkama co se jim miminka narodila předčasně zda je to znát že jsou dříve nebo zda je ten vývoj pomalejší než u donošených dětiček.
Rodila jsem na 36. týdnu a malý měl nezrálé plíce , to jsme dohnali v porodnici ale díky tomu že je nedonošenec tak teď lítáme po doktorech a po vyšetřeních a pořád ho pozorují zda se správně vyvýjí a tak, no není to nic příjemného.Takže bych ráda kdyby jste se podělily o vaše zkušenosti .Moc děkuji.Mona

sabs
9. srp 2009

Ahoj holky, me se narodil syn, minuly tyden 31+1, měl 39 cm a 1710g, ted máme 1630g.denne si tech 10g udrzi, dycha sám vse je v poradku,jen je v inkubatoru kvuli teplote.me zitra pousti domů,ale maly tu zustane asi do konce mesice pokud bude pribirat. Vubec nevim co vse me pak ceka..musim vas docist..

wsmoulinkaa
9. srp 2009

sabs, tak držím palečky at vás toho čeká co nejmín!!!a váha taky pěkná!!

my měli na 35+5 - 2820g 48cm....

wsmoulinkaa
9. srp 2009

já jsem vlastně takto porodila proto, odtekla plodovka...a za 8h byla venku-bylo to tentokrát rychlé a ne tak hrozné jako poprvé...taky jsme už pěkně dýchali a v uinkubátoru byla na dohřátí 1den!! Snad nás taky nic nečeká zvláštního, akorát se točíme k jedné straně do prava, ale snad to zmáknem!! 😉

meleri
9. srp 2009

holky dík,

no určitě vyčkám... 😅 co jiného zbývá, jinak koupeme taky na koníkách, jinak to jaksi nechce...ale našplíchá si dost do očí..

jé wsmoulinko, to jsme na tom podobně, malý se narodil v 35 tt. chvíli ležel v inkubátoru, a pak to asi 10 dní trvalo než nás pustili (než se naučil pořádně pít s prsu a přibírat..)...

já už teda nic neodebírám (měsíce)doktorka nám řekla, že to vše dohnal..tak nevím no...přijde mi jako jiné děti, možná trochu štíhlejší..

poola
9. srp 2009

holky díky,
my jsme si taky poleželi v inkubátoru,malá se narodila 33+5,měla 46 cm a 2,5 kg.Porod byl rychlovka- 40 min se vším všudy,zhruba 8 kontrakcí a na 9 už jsme tlačili).Já jsem ale ležela už přes měsíc na udržovačce kvuli tvrdnutí a předčasným kontrakcím,takže moje děloha byla nastartovaná už hodně hodně dlouho. V inkubátoru jsme byli snad 14 dní.(a to by si člověk řekl ,že měla krásnou váhu),,není to tak jednoduché.Primář mi říkal,že váha je sice krásná,ale hlavičce ten měsíc a pul fakt chybí.Měli jsme taky prblémy s udržením teploty,pár dní se svítila žlutenka ,dýchala si krásně,ale náš největší problém byl s příjmem potravy.Moc si netolerovala,,hodně zvracela,,tak byla téměř celou dobu na kapačkách(žilky nám praskaly,už nebylo kam napichovat),bylo to hrozný.Počítali jsme každý vypitý kubík.... A to nám hrozili i nějakou operací,že prý snad má nějak zauzlená střeva či co. A pak jednou se to rozjelo....
A ted máme téměř pul roku,7600g a chutná moc nám chutná
A včera jsme se poprvé přetočili na to bříško....jsem nadšená

wsmoulinkaa
9. srp 2009

meleri aha, tak uvidím v září až půjdu na kontrolu jak jsme pokročili....ještě se nesměje tak nevím kdy začne, jiný děti mladší se už hihnaj-chybí mi to!! jinak hlavičku zvedá, na bříšku je ráda a chce furt někam odlézt 😀 ale úsměv nic 😒 jen tak na oko aby se neřeklo a to když ji rozbalim 😅

nekojim, jen papá nutrilon a je spokojená 😉

irasek
10. srp 2009

deina- ahoj. Zkusila si mlíčka v krabičce? Náš Páťa je má rád a vypije celou 250ml dávku. Na dvakrát, po půl hodince. Vzala jsem si je na chatu, že to zkusím a sama jsem se mile divila. Páč u nás s tím mlíčkem to taky neni zázrak.

na oční vás posílala doktorka? Nás nikdy nikdo nikam neposlal. A o odečítání věku jsem se vlastně dozvěděla až na netu, ani v porodnici nám nic neřekli.

irasek
10. srp 2009

deina- pro upřesnění, jde o nestle mlíčka, prodávají se po dvou a u nás cca za 49kč. To jen, aby to nevypadalo, že mu cpu mlíka, co jsou pro větší děti, ty s tim brčkem...

Co nazvat mluvením u třináctiměsíčního dítěte? Celý den si pro sebe něco povídá, všichni říkají, že je tedy upovídaný. Ale rozumět mu není. Dokonale říká akorát táta a ještě dokonalejc mňam ( to říká na každého, kterého vidí jíst, pít, nebo jenom žvýkat 🙂 ) Já jen, že jsem na jiné diskusi četla, jak v roce někdo mluví, tak mě zajímá, co.

Konečně se mi povedly dát fotky do alba, ale jenom aktuální, to jak byl mrňavý, to mi nejde, ty jsou moc velký. A ať dělám co dělám, já je zmenšit neumím.

aleachim
10. srp 2009

Ahoj holky, už delší dobu tady čtu vaše trable a radosti, ale nějak jsem nenašla odvahu jsem napsat, tedy ani jsem nějak nevěděla co. Lucinka se narodila 34t.t. a až na problémy se sáním neměla žádné větší komplikace, sama krásně dýchala a teď je jí 6 měsíců a 3 týdny a je velká 68 cm a váží 7,5 kg, takže by nikdo nepoznal, že byla nedonošená. Od 3měsíce cvičíme vojtovku, protože je trochu hypotonická a hlavně stáčela hlavičku k levé straně - takové malé céčko 😅 - to se však už upravilo. Nějak mě ale vzalo, že se už dlouho nic neděje - pořád nechce být na břiíšku, nepřetáčí se, prostě prospí tak 16 hodin a tak nemá moc čas se rozvíjet (aspoň mám takový pocit), což sebou nese také, že mám spoustu času o tom přemýšlet a dnes na mě padl nějaký splín, tak mi prosím, promiňte, neboť vím, že jsou tu maminky, jejichž dětičky mají mnohem větší problémy než naše Lucajda a nefňukají jako já ☹ .

meleri
10. srp 2009

ahojte holky,

Wsmoulinko,

náš malý začal taky hodně věcí až ve třech měsících...to se poprvé usmál, taky začal trochu slabikovat a ve 4 pak pásl koně..věřím že je to těžké, ale ono to chce fakt asi trpělivost..

abych se pochlubila.... 😀 tak malý se konečně začal plazit no ale takovým zajímavým způsobem , ani nevím jestli to plazení je, ale důležité asi je, že postupuje..a k tomu se mu prořezal konečně první zoubek! akorát si nenechá odhrnout rtík takže nevím jak velký...

Aleachim,

ahoj, to je mi líto že tě to tak bere..s tím spánkem nevím...já mám pocit že 6 měs. taky tak spal.tedy od sedmi do sedmi, a pak třikrát denně asi hodinku nebo dvě..

jinak na stopro ti můžu říct že náš malý se taky nepřetáčel v 6 měsících, začal až někdy v 7- 7,5 pořádně, a od 8 měsíců chce být na břichu...určitě je to v pohodě a dožene to! vydrž a neklesej na mysli... 🙂

aleachim
11. srp 2009

meleri, děkuji za podporu. Věřím, že to Lucinka dožene, ale je to hrozně náročné. Vím, že mi neprospívá porovnávat děcka, ale nedá mi to a občas tu koukno do alb stejně starých dětí a pak se mi chce plakat. Jak píšeš, musíme vydržet a snad to bude ok 🙂

meleri
11. srp 2009

jo já vím.... ☹ jak už sem asi psala, nejvíc to zamrzí od rodiny..ale i od cizích jako aha on ještě neleze, a nechcete s ním jít k pediatrovi, naše malá už sjíždí schody atd.... 😖 zabít málo!

dvojka
11. srp 2009

mel-tohle mi nedávno řekla kámoška.Doslova řekla,,to je divný,že s tík´m doktorka nic nedělá když ti malá ještě nesedí."

dvojka
11. srp 2009

píšu jak debil.
Řekla,,to je divný,že s tím doktorka nic nedělá,když ti malá ještě nesedí."

vikina74
11. srp 2009

Ahojte, chcela by som sa k vam pridat, moj druhy syncek sa narodil v 36. tyzdni, ca. 5 tyzdnov pred terminom. Mal 2640g, 47 cm, hlavicku 33 cm. Po porode nebol v inkubatore, len v teplej postielke, pustili nas ca. po tyzdni, dva dni si polezal pod modrym svetlom kvoli zltacke, inak nemal absolutne ziadne problemy, od zaciatku pil z prsnika lepsie ako jeho starsi brat, ktory bol donoseny. Ja som mala dost katastrofalne tehotenstvo, od 14. tyzdna predcasne kontrakcie a skracovanie maternicoveho krcka, potom nabeh na tehotensku cukrovku, v 30. tyzdni som dostala kortizonove injekcie na podporu vyvinu pluc u babatka, potom som az do porodu iba lezala s vyvysenou panvou. Infekciu som myslim nemala, kontrolovala som si to pravidelne, u mna to boli tie stahy co nakoniec spustili porod. Odtiekla mi plodova voda a potom to uz islo, od zaciatku pravidelnych kontrakcii ca. 5 hodin a maly bol na svete.
Momentalne ma 7 mesiacov a badam, ze v porovnani so starsim bratom sa vyvija trochu pomalsie, ale zase starsi bol dost rychly, takze sme este stale v norme. Pretaca sa z bruska na chrbat aj naopak, pekne chyta, papa si nozky, no a fyzicky je baculko, 9 kg na 70 cm, v tom uz vsetko dobehol. 🙂

meleri
11. srp 2009

vikina,

tý jo tak můj chlapeček měl úplně stejnou porodní váhu i délku

jako tvůj! 🙂 ale narodil se teda v 35 tt.

Dvojka,

jo, nejhorší je co na to těm lidem říct..asi jim nedojde, že to člověka zabolí..

vikina74
11. srp 2009

@meleri
tak tomu sa hovori nahoda! 🙂

meleri
11. srp 2009

jo a taky sem měla šitovní těhotenství... ☹

andy24
11. srp 2009

Ahoj holky
já naší Terku taky pořád sleduju.Narodila se ve 35t,byla 4 dny v inkubátoru a celkem 4 týdny v nemocnici.Nechtěla vubec jíst.Šli jsme domu stím že bude na flašce,ale zvládli jsme to a kojím do dneška.Dneska už má přes 5 kg.Před měsícem nechtěla otáček hlavičku,pořád jí převážně točila na jednu stranu.Dostala hrazdičku a dneska už je to v pohodě.Akorád nechce vubec zvedat hlavičku na bříšku leží jak placka.Tak asi pujdem na cvičení.
20.8 jdem do poradny pro nedonošení děti tak jsem zvědavá co nám pan dr.poví.Pořád si říkám že třeba to dožene a žádný cvičení potřebovat nebudem.Ale jak píšete nejvíc mě štvou lidi,když vám řeknou že už by to dělat měla.

vikina74
11. srp 2009

@andy
Nestresuj sa zbytocne, moj maly az zhruba do 5 mesiacov poriadne hlavu nezdvihal na brusku, neznasal, ked som ho dala na brusko, vzdy som ho po par minutach musela otocit, lebo reval ako tur. Ma dost tazku a velku hlavicku, tak asi preto. 😉 Nic sme necvicili, teraz sa uz sam pretaca na brusko ako chce a hlavu tiez bez problemov zdviha. U tvojej malej je teraz dolezite, aby si zacala kontrolovat hlavicku vo zvislej polohe, ak jej odcitas tych 6 tyzdnov, co urcite v tom veku este ma zmysel, tak je to uplne v norme. Takze pohoda. 🙂 🙂 🙂

deina
12. srp 2009

Vitam nove maminky. 🙂

Irasek, o tom mliecku som ani nepocula - nemas nejaky link, ze ako to vyzera? Videla som Sunar vo flaske, nieco podobne asi, ale to bolo az od 2 rokov. Nastastie to vyzera tak, ze sa trosku umudruje, vypije priblizne 100ml rano, co je pokrok oproti nicomu. Jogurty ma nadalej velmi rad, takze ma denne tych 100ml mlieka, okolo 130ml jogurtu a vecer mliecnu kasu, dufam, ze to mu staci. Len ked nechcel vobec mlieko, to sa mi uz zdalo veru malo...

Asi sa mi konci pohodove tehotenstvo, doteraz neboli ziadne problemy a teraz stale nieco - vcera som volala so sestrickou, vraj mam zvyseny cukor (asi bude zase dieta), znizeny hormon stitnej zlazy (jaj jaj) a este nejaky ten zapal, no parada. Aspon jeden test mohol dobre vyjst, pre potesenie... 😖

Niektori ludia si vobec neuvedomuju, co povedia - ja chapem, ked sa chcu pochvalit, ale niektori akoby radi podpichovali.

dvojka
12. srp 2009

ahojky
tak naše Anetka se dneska poprvé posadila sama v prostoru,Ležela na zádech,šla na bok spodní rukou se podepřela o loket pak o dlan a najednou šup a sedí,ale pak si to pokazila ,ztratila balanc a spadla na znak a praštila se do hlavy,když to udělala podruhé už nespadla.Takže ze čtyř si sedneme nevim kdy 😀

deina-myslim že sní mléčných výrobků dost,mělo by to stačit

irasek
12. srp 2009

deina- mlíčka se u nás prodávají v drogerii, třeba já je kupuji u Rossmanna. Jsou po dvou (2x250ml), stojí kolem 49kč. Je na nich psáno, že jsou od 8.měsíce. Různé příchutě, Páťovi chutná medové a banánové. Značka buď Nestlé, nebo i Sunarka - ty dělají mlíčka na dobré ráno a dobrou noc (s těmi zkušenosti zatím nemám).
Problémy v těhotenství nezávidim, já byla od 28.týdne na mrtvici 😢 a dodneška si pořád nejsem jistá, zda do toho jít ještě jednou. Držím pěsti
meleri- stále mi nezbývá, než napsat, že Tě chápu. Někteří lidi jsou fakt paka 🙂

pushkinka
13. srp 2009

vikina74 chcem sa ta opytat kedy asi ti maly zacal drzat sam hlavicku,my sme narodeny v 33t maly ma uz dva mesiace a stale nevie sam drzat hlavicku

vikina74
13. srp 2009

@pushkinka
Vo zvislej polohe ju stabilne drzal medzi 3 a 4tym mesiacom, v polohe na brusku ju zacal viac zdvihat az v 5tich mesiacoch. Inak dietatko ma cas si stabilizovat hlavicku do 4 mesiacov, to je uplne v norme, mate este kopu casu. Ved tvoj malicky sa mal este len teraz narodit, tak ho musis brat, ze je prakticky este novorodenec, teoreticky este nemusi vediet "nic", prakticky uz to ho urcite vela zvladne. 🙂 🙂 🙂

mimi198
13. srp 2009

ahojte, tak ma napadlo odkedy ste detom zacali podavat ryby? a na aky sposob?

pushkinka
13. srp 2009

vikina 74 cvicila si aj vojtovku? my uz od nemocnice,potom sme mali pauzu teraz kazdy den,ale nejake vyrazne zmeny nevidim,neurologia nam dopadla dobre ale stale som v pochybach co bude dalej,inac dakujem za odpoved trochu som sa ukludnila.

vikina74
13. srp 2009

@pushkinka
Nie ziadnu Vojtovku, tuna aj tak neurologovia krutia hlavou, ked pocuju, ze niekto cvici Vojtovku, v Nemecku su preferovane ine rehabilitacie, skor Bobath a pod. Pre nich je to prilis drasticke. Sama pracujem v detskej nemocnici, som casto aj na nedonoseneckom a novorodeneckom oddeleni a rehabilitacne tam s detickami cvicia vzdy velmi jemne, nemyslim si, ze Vojtovka je spasa kazdeho dietata. Ma urcite opodstatnenie u niektorych deti, ale cvicit ju pausalne to sa mi nezda. My sme necvicili ziadnu specialnu rehabilitaciu.

pushkinka
13. srp 2009

tak velmi som toto potrebovala od dakoho pocut,pretoze ked maly bude chorlavy tak s tym asi tresnem lebo s 1 synom som chodila,stale pritom mali otvorene okna bol november a vkuse bol chory tak som prestala chodit pricom 1 syn sa narodil v termine len som mala zle prietoky,teraz ma uz 3 roky a je zdravy a nic mu nieje,nechcem to brat na lahku vahu uvidim ako budeme napredovat 😀

vikina74
13. srp 2009

@pushkinka
Jasne, chapem, ze si robis starosti, ale ja si myslim, ze tym nedonosencom treba dat cas par tyzdnov kym sa udomacnia v tomto svete, ved by boli este v brusku a nie ich uz "trapit" Vojtovkou". Na to je cas aj o par mesiacov neskor, ak by to naozaj potrebovali, ale vacsinou sa to aj tak upravi samo. Ono je to tak, ked cvicis, tak nevies ci by sa to aj bez toho spravilo. Ak vam neurologia dobre dopadla a malicky nema ziadne patologicke reflexy, spazmy a pod. tak to ber uvolnene. Vojtovka je terapeuticka a nie preventivna metoda, mne sa fakt zda divne predpisovat ju bez patologickej neurologie. Ale nie som odbornik, je to len moj laicky nazor.