Nedonošeňátka a jejich vývoj a trápení. Je jejich vývoj zpomalený?

moncicik
24. zář 2007

Ahoj chci si jen tak popovídat s maminkama co se jim miminka narodila předčasně zda je to znát že jsou dříve nebo zda je ten vývoj pomalejší než u donošených dětiček.
Rodila jsem na 36. týdnu a malý měl nezrálé plíce , to jsme dohnali v porodnici ale díky tomu že je nedonošenec tak teď lítáme po doktorech a po vyšetřeních a pořád ho pozorují zda se správně vyvýjí a tak, no není to nic příjemného.Takže bych ráda kdyby jste se podělily o vaše zkušenosti .Moc děkuji.Mona

zebra41
4. únor 2012

@vierka0 to verim 🙂 u nas to bolo hlavne o to tazsie, ze tych prvych 5 mesiacov vyslovene preeereval..ale tak teraz je to taka mala hrkalka 🙂.

silvia.t
4. únor 2012

@vierka0 ano presne tento aj my...tak sa ta spytam ako ukazovali tebe,drzis malej hlavicku rovno alebo otacas na stranu kde stimulujes ten bod ?

vierka0
4. únor 2012

@zebra41 tak moja mala je tiez teraz dost zaplakana, teraz sa trapime s kolikami 😖
@silvia.t mne fyzioterapeutka kazala, chytit hlavicku a mierne ju natocit k sebe..ale to podla mna nie je az tak dolezite ci je natocena alebo rovno, hlavne aby malo babatko rovno chrbticu, teda aby sa neprehynalo do luku..

renata9
6. únor 2012

@erika160669822 aj ja nosím malej mlieko ale zmrazené,máme to dost daleko ale snažíme sa chodiť 2 krát do týždna

erika160669822
6. únor 2012

Netrap sa ze si tam neni ani ja som nebola zato je zdravy a zivy az moc.mna v nemocnici nechceli.neboj vsetko bude dobre a raz budete uz len spomunat ako my.

jezulicka
7. únor 2012

@erika160669822 ahojky chci se zeptat taky mám holčičku dříve narozenou...v kolikati měsících malý začal lozit,sedět a kdy vám vyrostl první zoubek??my máme skoro 8 měsíců a stále nic... 😒 tak nevím...přetáčí se ze zad na břicho a opačně,ale zatím nic víc....díky za odpověd...

erika160669822
7. únor 2012

Ahoj.Mal rok este nesedel,chodit zacal az ked mal 18 mesiacov a prvy zubok mal ked uz mal vyse roka.Vsetko to dobehol aj so zubkamy aj s rozpravanim aj s chodenim.Uz nikto nepovieze je predcasnik a este sa tomu aj cuduju.Neboj sa vsetko dobehne,neurolog nam vzdy hovoril neponahlajte sa vsetko ma svoj cas a mal pravdu.Do nicoho som ho nenutila vsetko prislo samo.Zubky potom isli skoro naraz ale nebolo to nic hrozne.
@jezulicka

diviska
8. únor 2012

Ahoj, mě se narodila malá ve 35 tt, měla nedozrálé plíce, 4 dny v inkubátoru. První 4 měsíce nedělala defacto nic ani nedržela hlavičku, pak velký skok v pátém měsíci a teď v půl roce je na tom stejně jako vrstevníci. Necvičíme Vojtovku ani nic podobného, v podstatě jen mazlíme

zzuzana82
8. únor 2012

@jezulicka Ahoj, aj my mame uz 9 mesiacov (korigovane 7) a tiez este nesedime, maly sa uz taha do sedu,ale vydrzi malicko 5 sekund a pada 😀 Ma cas, nestresujem vsetko dobehne 😉 , neboj nic, chce to len cas, ja zmyslam presne tak ako vravi Erika, nemame sa kam ponahlat 😉

zebra41
9. únor 2012

@jezulicka nas je narodeny v 35tt, plazit sa zacal v 7 mesiaci, sadol si v roku. este nechodi. stavat sa zacal v 11 mesiaci. len ho potom operovali,tak mesiac lezal. vsetko gestacny vek. a tiez este nestvornozkuje

ivanka85
9. únor 2012

@jezulicka aj my sme narodeni v 35.tt, lozili sme od 8.mesiaca,sam sa posadil takmer zaroven s tym, ako sa naucil lozit do toho 9.meisaca priblizne, v roku chodil, ale este sa nas alebo nabytku drzal pre istotu a od 13.mesiaca sam..

renata9
9. únor 2012

ahojte baby...... 🙂 tak maličkej nakoniec operovali srdiečko,uzatvárali jej duktus,mali ste to niektorá,lebo po tej operácii už je týžden a moc sa jej do papania nechce,takže doplnajú to infúziou ☹

silvia.t
11. únor 2012

@renata9 drzim palce nech sa rychlo zotavi drobatko malinke
moja je posledny tyzden nejaka aktivna 😀 uz mi tolko nespi,zacina vnimat okolie aj sa na nas usmieva a uz si vie past koniky,ale vydrzi max.minutku ...

renata9
12. únor 2012

ahojte baby,tak maličká sa s tým papaním rozbieha,som rada,už budem môcť klokankovať 🙂 🙂 🙂

zebra41
12. únor 2012

@renata9 ahoj, super. nam duktus uzatvarali medikamentozne operaciu sme nepotrebovali, no Jakubko aj tak bol slabunky. este ked sme sli z nemocnice domov,tak sme potrebovali dudel s najvacsou dierou a ten stlacat,aby to do neho nejako tieklo a trvalo to par mesiacov. nam sa teda operacia srdiecka nevyhla,ale to z inych dovodov....no teraz zje vsetko co nezje jeho 🙂

erika160669822
13. únor 2012

@renata9 Drzim vam palceky a malinka nech je rychlo zdravucka a nech je uz doma.

katjuschka
22. únor 2012

Ahojte mamicky, lezim teraz na Myjavskej porodnici v 30tt, pretoze som sa zacala otvarat. Davam na seba pozor, nestresujem, ale clovek chce byt prichystany na kazdu situaciu (hlavne ked sa nudi na nemocnicnej posteli). Povedali mi, ze ak by sa mi rozbehol nahodou porod, prevazaju ma do Trencina. Su tu mamicky s detickami, ktore sa narodili medzi 30tt a 34tt a boli vypiplane v trencine? Ako sa Vam zdala odbornost a pristup v starostlivosti o tieto deticky? Pytam sa preto, lebo mam moznost prejst na Antolsku, ja tam totizto spadovo patrim, kedze original pochadzam z Pezinka. Na Antolskej je vsak zevraj momentalne situacia taka, ze maju dost plno....

janca_dobi
22. únor 2012

Ahoj holky, moje dcera se narodila v 34+3 tt, 14 dní byla v inkubátoru, kde bohužel dostala i infekci, takže jí museli nasadit ATB, která však krásně zabrala a infekce zase rychle ustoupila. 🙂 Prvních pár měsíců tedy hodně trpěla na koliky a byla hodně uplakaná, bylo to docela náročné, ale jak se začala pořádně hýbat, bylo to hned lepší. Co se týče vývoje, tak si myslím, že extra pozadu není. V pátek jí bude 8 měsíců, ukázkově se plazí, pokouší se lézt, kleká si, zkouší si i sednout, má 2 zuby a je straaaasně hyperaktivní. 😀 Na žádné rehabilitace jsme nechodily, žádné zdrav. problémy nemá (ťuk ťuk ťuk). 😵
Přeji všem maminkám, které mají se svými nedonošeňátky jakékoli trápení, aby vše dopadlo dobře a jejich děťátka byla zdravá a veselá. 😵
A vlastně všem maminkám přeju krásné, zdravé a veselé dětičky a žádná trápení!!! 🙂

melodik
22. únor 2012

ahojte! ak sa mozem pridat, ja mam tiez dcerku narodenu v 30tt +6, bola velmi malinka - 700g a 32cm. este sme stale v nemocnici - sme v podunajskych biskupiciach na detskom plucnom oddeleni, lebo stale nemame dozrete plucka. tiez som dlho hladala maminky s podobnym osudom, aby som sa mohla porozpravat s nimi a tak, potesit a pohladit dusu.. tak som rada,
malinka mi nastastie sama papa, naucila sa pekne, bola mesiac v inkubatore na specializovanej JIS v martine, potom bola na JIS-ke dalsi mesiac, uz nastastie bez.. no a teraz sme druhy tyzden v Blave na klinike. Domov nas budu prepustat na kysliku, kvoli tym pluckam, caka nas tiez kopec vysetreni aj cvicenie vojtovou metodou. ale urcite to zvladneme vsetko... aj vam vsetkym drzim palceky!!!!

erika160669822
23. únor 2012

@katjuschka Ahoj.Mne sa maly narodil v TN v 28.tyzdni.Vypiplali ho tam krasne.Ja som bola s pristupom velmi spokojna.Su tam velmi dobre vybaveny pre predcasnikov.V BA sa cudovali ze ho tak pekne vychoblali v TN.Nemusis sa bat,ja im budem dosmrti vdacna za starostlivost a opateru malemu.Prajem ti nech to vsetko dobre dopadne.

erika160669822
23. únor 2012

@melodik Drzim Vam palceky nech ste odtial co najskor doma.Aj my sme lezali v Podunajskych a mne sa tam pristup ich moc nepacil.

renata9
23. únor 2012

@katjuschka ahoj,mne sa tiež narodila dcéra v 28tt na Myjave,previezli mi ju do BA na antolskú a starostlivosť je tam super,takže ak môžem tak odporúčam...........neviem ako je to v TN

gretkab
23. únor 2012

@katjuschka Ja by som Antolsku nevymenila za nic na svete (ako asi kazda maminka tu nemocnicu, kde jej vypiplali drobceka). Mne sa na Antolskej takmer pred 6 rokmi narodil nas Marek v 28+5 tt a ozaj to tam bolo super. Ale ano, maju vela deti, stale sa tych drobcekov drobuckych rodi viac a viac. Drzim silno palce, najlepsie, keby si ziadnu speci starostlivost nepotrebovala 😉.

dai
23. únor 2012

ja som mala malinkeho tiez na antolskej - tam som aj rodila - starostlivost bola genialna - tak na JISKE ako ja na oddeleni pre patologickych novorodencov - tam som sa nechala aj nanovo prijat a starali sa tam super aj o nas mamicky - pefektne boli vsetky sestricky, vsetko nam ukazali - velmi dobre som sa tam citila. ap. mudr chovancova je kus super zenskej - velmi citliva a pritom mudra a napomocna maminam... tiez len odporucam

annatomi
23. únor 2012

@katjuschka Ahojte ,som zo Senice a v 28 týždni my odišla zátka a muž ma viezol na Myjavu do pôrodnice a z Myjavy urýchlene do Trenčína aby sa Tomino nenarodil náhodou skorej,tam ma napichali aby mu dozreli plúcka a vydržal vo vnútri ešte dva týždne .V Trenčine som spoznala úžasnú sestričku Eriku Pelechovú ale boli tam skoro všetky perfektné aj lekári .Malí sa narodil 1390g a meral 40cm,potom schudol na 900g,bol 1,5 v inkubátore kde prekonal zápal pľúc ,a nechcel papať .Ale potom sa to neako rozbehlo začal priberať ,chodili sme ešte asi do 6 mesiacov do Trenčína do poradne pre rizikových a potom už sme nemuseli Tomino dobehol všetko aj v daka sestričke na rehabilitácii v Senici tiež perfektná žena cvičila s Tominom ale nie vojtovku tá je hnusná .Nebojte sa vrelo odporúčam Trenčín .Aj my sme vozili miečko mrazené 2 krát do týždňa lebo nemali volné miesto pre mňa ale potom sme tam šli a 6.12 sme si Tomiho doniesli domov. Teraz máme 5 rokov ,35kg ,125cm a zjeme čo nás nezje a počítame do 10 po slovensky,anglicky , nemecky a poznáme abecedu ,do školy ideme až na další rok .

katjuschka
26. únor 2012

Ďakujem mamičkám za všetky príspevky, vybavili sme si príjem na Antolskej, avšak nepovolili mi klasické prepustenie tuto z Myjavy, jedine ak si dohodnem prevoz sanitkou, čo je komplikovanejšie. Tak uvidíme ako to dopadne. Kvôli sebe by som nevymýšlala, ale bojím sa práve toho prevozu malinkej v prípade, že by sa nám vyliahla tu 😒 Moja mama mala oba pôrody síce v termíne, ale prekotné - obe sme boli na svete iba 1,5 hodiny od začiatku tvrdnutia bruška (žiadne bolestivé kontrakcie), veľa som po nej podedila, tak si myslím, že tu to riziko je.

@renata9 Vedela by si mi bližšie popísať priebeh tvojho pôrodu, ak by ti to nevadilo? Či si tu bola hospitalizovaná, ak áno s akou diagnózou a ako to celé prebiehalo... Kľudne i do súkromnej správy.

mmmiska83
11. bře 2012

Ahojky,jak to tak čtu,tak my jsme měli asi fakt štěstí.Malý se mi narodil ve 32+3 tt, stihli mi píchnout injekci na dozrání plic,takže neměl dýchací problémy.V inkubátoru strávil jen 3 dny,pak byl pár dní pod lampou kvůli žloutence,akorát měl trošku problém s udržováním teploty.Celkově od jeho narození jsme byli doma za 17 dní i s tím, že jsme plně kojili.Jinak co se týče vývoje,tak jsme chvíli cvičili Vojtovku,kterou jsem pak já utla, na neurologii se jim vždy něco nelíbilo,jenže já vypozorovala,že prostě vždycky do 2 týdnů dohnal to,co měl v daném věku umět.Takže kvůli tomu jsem přestala s Vojtovkou, no sedět začal asi kolem toho 8 měsíce, lézt už nevím ale chodit začal přesně v roce.Někdy mám pocit,že to tak asi mělo být, že se narodil takhle dříve.Neměl a nemá žádné problémy a je to opravdu moc hodný a chytrý kluk.Ted čekáme holčičku a jsem zrovinka přesně v tom týdnu, kdy vykoukl malý ven,tak raději počítám se vším.Ikdyž by si mohla u mě pobýt alespoň do 36 tt.Ale tak nějak nemám strach,kdybych porodila dříve.Jinak rodila jsem v Ostravě-Porubě - skvělá péče,úžasný personál, jen doporučuji.

abety
11. bře 2012

ahoj vsem, rada bych se k vam pridala, prosim...rodila jsem 1.rijna, ale termin jsem mela az 20.11., takze mam sice uz 5.mesicni mimi, ale korigovane ji nejsou jeste 4m...jak jsou na tom vase miminka s"mluvenim"?nase zuzanka je dobra motoricky, otaci se vsude mozne, pasla uz ve 2.mesici, i kdyz je predcasne, ale moc me trapi jeji nemluveni..sice si brouka, ale moc malo, vetsinou je ticho, sice mi neco malo broukanim odpovi, ale fakt maloemoticonsmeje se hezky, vzdy mi usmevem odpovi, ale nahlas se jeste taky nesmeje...muze me tu nekdo uklidnit, ze je to normalni nebo mam poprosit doktora o zadanku k neurologovi?dekuju! bety

rohacka
12. bře 2012

@abety myslim, ze ma este cas, to, ze vyda par hlasok, ze reaguje, toto je podstatne! Samozrejme, moj nazor.

zebra41
12. bře 2012

@abety tak Jakubko sa prvykrat zasmial nahlas, ked mal 6 mesiacov - 5korigovane a blabotat o dost neskor. Teraz ma rok a blaboce tak priemerne...ani malo, ani vela.