Nedonošeňátka a jejich vývoj a trápení. Je jejich vývoj zpomalený?

moncicik
24. zář 2007

Ahoj chci si jen tak popovídat s maminkama co se jim miminka narodila předčasně zda je to znát že jsou dříve nebo zda je ten vývoj pomalejší než u donošených dětiček.
Rodila jsem na 36. týdnu a malý měl nezrálé plíce , to jsme dohnali v porodnici ale díky tomu že je nedonošenec tak teď lítáme po doktorech a po vyšetřeních a pořád ho pozorují zda se správně vyvýjí a tak, no není to nic příjemného.Takže bych ráda kdyby jste se podělily o vaše zkušenosti .Moc děkuji.Mona

deina
20. lis 2008

Elenita, radsej si to vydup, v tomto veku by mala byt rada na brusku, asi tak ako Petko. Inak krasne mena ste vybrali. 😵 Zlati su obaja.

sylvar
20. lis 2008

andul, no v porodce se tak nechovali, to jsme byly rizioví stále a nedonošení 😒 mě stresovali moc tím, a to je pporodka, kde ,,vypěstovávají,, miminka 600g 😉

chiwule
20. lis 2008

sylvar, díky za rady, hned jsem klidnější ...

andulka, já se jim to taky v porodce snažila vysvětlit, že už jsme vlastně skoro dopečený 😀 stejně jsem si oddychla, že malá neměla žádný fyzický problémy... zatím se nic neprojevuje - vidí a slyší snad dobře, i když sluch se prý dá určit nejdříve ve 3 měsících... a viditělně na ní nic nezvyklého není... jen má takovou jakoby krvavou skvrnu na kůži za krkem vzadu na hlavičce, podle dr to prý do roka zmizí... no snad jo, jinak bude muset nosit hoodně dlouhý vlásky 😀

bubinko83
20. lis 2008

inak aj moj maly sa jeduje na brušku,ale hlavičku drži celkom pekne.Ale nie dlho,Je to normalne v tomto veku? 😨 😕 Vrizikovke povedali,že je v poriadku,ale mame cvičit.Tak,že si ho davame na ruku,hrud ma na mojej dlani a tak.....A vy ste ako cvičili s detičkami?

gucz
20. lis 2008

chiwule tá škvrna zmizne aj moja malá to mala, teraz je už takmer neviditeľná, asi by som ju ani nenašla. A máva to dosť detičiek, tak sa neboj 😉

chiwule
20. lis 2008

gucz tak to je dobře, že to zmizí. Za jak dlouho to bylo u vás?

gucz
21. lis 2008

No ono to po šiestom mesiaci postupne začalo blednúť a teraz tam už nič nemá (má 16 mesiacov)

bubinko83
21. lis 2008

nikto mi neporadi 😢

elenita
21. lis 2008

Ahojte, dlhsie som tu nebola, lebo som chora, totalne bez hlasu 😖
No na prip. RHB by sme chodili do NZ, spadam tam. Neurologicke mame ist az o mesiac a pol. Pediatricky som sa vcera pytala, ci sa nemam dozadovat rhb cim skor, aby sa nieco nezanedbalo, ale ona ako vzdy, len sa usmieva a nevyjadri ziadny jednoznacny nazor. Akurat povedala, ze to s nou nie je take strasne, citujem. Rodina na mna zas tlaci, ze zbytocne z toho robim horsie, ako je a ze Lucinka je sikovna a to len ja vymyslam...takze asi tak.....

elenita
21. lis 2008

inak deini dakujem 🙂

chiwule
21. lis 2008

bubinko, my zatím nikam cvičit nechodíme, ani zvlášť extra doma necvičíme, nevím co cvičit... takže by mě to taky zajímalo... pediatrička se vždy tváří, že není zatím nic potřeba, že se snaží sama a že je šikovná... tak nevím..

jo a holky, co očkování? docela se bojím malé dát naplno hexavakcínu, aby to pro ní nebyl moc velký záhul. Chtěla bych jí dát tu šetřicí, rozloženou vakcínu, i kdybych to měla platit. Stejně by na to měla mít nárok jako předčasně narozená ze zdravotního pojištění..

teď jsme po očkování na tuberkulozu a docela se jí to zanítilo. tak teda nevím jak bude reagovat na ostatní očkování...

elenita
21. lis 2008

bubinko, ja si myslim, ze maly je uplne v poriadku.....moja dcerka ma 5,5 mesiaca a neudrzi hlavicku sama, resp.nie v spravnej polohe😒 ale vsimam si, ze uz sa tak na brusku nejeduje, niekedy sa vyslovene rehoce 😉 Ale, samozrejme, ja musim byt nonstop pri nej a podopierat jej rucky........

gucz
21. lis 2008

chiwule moju očkovali ako normálne donosenú a očkovania zvládala na výbornú, mala 2x teplotu, ale nie vysokú. A po tbc sa to bežne hojí dlhšie, malá mala ranku dosť dlho, už sa zdalo, že sa to hojí, potom sa jej to odlúpilo (chrastička ) a zasa nanovo. Ono kým nebude zahojený vpich po tbc, tak Vás očkovať aj tak nebudú.

bubinko ja som s malou cvičila od pôrodnice, ale nás ešte v porodke zaučila rehabilitačná sestra jeden cvik z vojtovej metódy. Tak som cvičila ten. Až neskôr nás neurológ poslala na rehabilitácie (potom sme mali tri cviky). Moja koníčky pásla asi od 4 - 5 mesiaca, ale dlho jej prepadávala hlavička pri ťahu za rúčky. A cvičili sme s 2 mesačnou prestávkou od narodenia až do 10 mesiacov, kým nezačala štvornožkovať.

elenita musíš sa rozmyslieť sama, či budeš trvať na odoslaní na rehabilitácie, tam by malinkú prezrela doktorka, aspoň u nás to tak bolo. Neurológ s malou spokojný nebol a na rehabilitáciách zasa hovorili, že je šikovná. Alebo počkaj ten mesiac a pol počkaj a keď sa to nezlepší tak Vás tam pošlú.

andulka4
21. lis 2008

ad TBC.....nemáme ho shojené dodneška, hexu nám odložili až nám bude rok :( TBC se nám zanítilo až v 5,5měsících :(

zřejmě nám ani hexu dávat nebudou ale dají nám to šetrnější očkování.....ta reakce na TBC prý nemá s nedonošeností nic společného , některé děti tak prostě reagují

rohacka
21. lis 2008

Bubinko - tazko radit na dialku, co mas cvicit. Musia ta to naucit na rehabilitacii. Popis cvikov Vojtovej metody - teda reflexne otacanie, reflexne plazenie a 1.pozicia popisuje na stranke www.rl-corpus.cz, oddiel terapeuticky system tusim. Ale to je dobre si precitat, az ked ta to niekto nauci, len na dotiahnutie, ci naozaj dobre cvicis. A je to napisane pre odbornikov, takze hrozne medicinske vyrazy.
Inac, mne hovorili, ze najlepsia gymnastika pre male dieta je byt na brusku - vraj polovicu bdeleho stavu by mal byt na brusku, otocit ho, az ked neskutocne place. Nas Kubko bol uplne hystericky na brusku, ale davala som ho, aj ked na 5 minut, naspat a o chvilu zas na brusku. Treba ukazovat zaujimave hracky, nam sa najviac osvedcilo nieco co svieti alebo hra.

My sme dnes boli na TBC ockovani, konecne. Davam mu 2 dni pauzu z cvicenia Vojty. Neviem, ako je to s tymi prestavkami v cviceni. Urcite viem, ze po ockovani proti detskej obrne treba necvicit az 7 ci 10 dni, ale s ostatnymi ockovaniami neviem.

elinka27
21. lis 2008

tak sme boli včera na poslednej poradni, a Kubko ma 11,5kg a 77cm 😀

chiwule
21. lis 2008

holky díky moc za rady a zkušenosti, všechno je to tak nové...

bubinko83
21. lis 2008

dakujem vam 😉 A ešte sa chcem spytat,neviete na kolkokrat sa očkuje so Sinagysom??????? My ideme prvy krat na buduci tyžden 😕

andulka4
21. lis 2008

Elinko jééé vy jste tak malinkatí 🙂 zato ty kila ty jsou 😀 😀 😀 Kubík je macek.....

rohacka
21. lis 2008

Bubinko - minuly rok sme boli 5 x - od oktobra do februara kazdych 30 dni.

gucz
21. lis 2008

elinka tak že už aj Vás vyradili z rizi. poradne? super 🙂

rohacka k tomu očkovaniu, po všetkych očkovaniach by mala byť prestávka 7 dní a len po synagise 2 dni, lebo to nieje očkovanie v pravom zmysle slova, to už sú protilátky, nie oslabený bacil. Aspoň mne tak povedala rehabka.

elenita
21. lis 2008

No tak aj dnes manzelovi povedala nasa pediatricka, ze nad tym premyslala a podla nej netreba chodit s Lucinkou na rehabilitacie, ze ona mi vysvetli, preco, ked pojdeme na poradnu v polroku....uz mam fakt pocit, ze len ja sa toho dozadujem....

elinka27
21. lis 2008

gucz,ee z rizikovej ešte nie, tam ideme na kontrolu až 2.12,ale obvodná lekárka povedala,že s poradňou už končíme a budeme chodiť len na očkovania a keď bude chorý

janina77
21. lis 2008

elenita, my sme sice extremny nedonosenci, a to je teda trochu ine kafe, ale aj tak mi neda nenapisat ti to:

nas maly ked mal cca pol roka, tak nam jedna neurologicka povedala, ze ona by s nim urcite cvicila vojtovku, keby to bolo jej dieta. (dovtedy sme necvicili nic) Ale vsetci ostatni, aj druha neurologicka, aj obvodna, aj rehabilitacna nepovazovali za potrebne tvrdo rehabilitovat s dietatom, len jemne stimulacne cvicenia, vojtovku len aby dieta neplakalo a podobne.

Ja som tomu bola na jednej strane rada, ale na druhej strane mi to ako matke nedalo, ked som nevidela na nom zjavne pokroky, iba velmi slabe napredovanie. A tak som isla do toho na vlastnu past. Dozadovala som sa rehabilitacneho pobytu (v Dun. Luznej), tam mu nasadili tvrdu vojtovku, potom mi to bolo aj luto, ale predsa som pokracovala v hladani dalsich moznosti. (v Dun. Luznej sme boli 3x) Isla som s nim na plavanie - ani to mi neodporucali, davala som mu magnet, masaze, proste vsetko, co som ja citila, ze by mu mohlo pomoct. A efekt sa ukazal. Dnes na neho pozeraju, ze ako sme to vsetko dokazali, cuduje sa aj pediatricka, aj neurologicka, ked niekde poviem ze je narodeny v 24.tt tak nechapu, lebo aj ked stale sam nechodi, je uplne na tom motoricky velmi dobre.

Takze - ja ti nehovorim cvic. Ale ty sama ako matka musis citit, co to dieta potrebuje. A ver svojmu instinktu. Ten je urcite spravny. Zdrava matka svojmu dietatu nikdy neublizi, len pomoze, lebo ona najlepsie citi, co ma robit.

deina
21. lis 2008

Do poradne sa teda chodi len priblizne do roka? Klasickej, nie rizikovej.

elize
22. lis 2008

Ahojte, opat som tu dlho nebola. Zacalo s ami skuskove obdobie a neviem co skor. Aj teraz by som sa mala drvit na skusku. Maxinka si zobrala moja mamina, este ze byva od nas necely 1 km 😀

Bubinko k tomu cviceniu, my sme s Maxikom nemuseli cvici Vojtovku vobec. (narodil sa v 32tt, 1950g a 44cm) Ale casto som ho davala na fitloptu bruskom dole a mierne som s nou hybala dopredu, dozadu a do stran. Bol nuteny dvihat hlavicku a posilovat chrbatik. On mal polohu na brusku velmi rad a aj ta fitlopta sa mu pacila.

Vcera sme mali rok tak sme ho odvazili a odmerali. Ma 82cm a presne 10kg. Uz zacina hovorit prve slova a zacina po nas opakovat. Ale to mu musime jedno slovo dlho prizvukovat. Napr. bum - bac. Velmi sa mu paci ked sa hodime do perin a pri tom zakricim bum-bac, zacal to opakovat ako "umba" 😀 A ked chce kakat krici "aaaaaaaaaa" a vtedy ho dam na nocnik. Ale nie vzdy to zakrici, niekedy sa vykaka aj do plienky.

Chcela by som sa spytat maminiek, ktorym deti uz chodia. Nas drobec sa stavia popri nabytku, pri nom dokaze neuveritelne rychlo a isto chodit. Ked ho drzime za ruku chodi taki "opito". Pletu sa mu nohy a straca stabilitu. Preto ho radsej nechavam nech lozi. Pred mesiacom som si myslela, ze o par tyzdnom zacne chodit. Ale mam pocit, ze je to stale na tom istom bode. Je to normalne? Ako to bolo u vas kym vam deturence zacali chodit?

gucz
22. lis 2008

elize všetko najlepšie k narodeninkám 🙂

moja malá sa 1x postavila keď začala štvornožkovať, teda keď mala 10 mesiacov, okolo nábytku chodila dlho a chodiť sama začala až keď mala 13,5 mesiaca, takže korigovane rok. Nieje pravda, že keď začne chodiť okolo nábytku tak sa o chvíľu pustí. Niektoré detičky sú také rozumné, že sa boja pádu, a tak kým sú si neni isté, tak sa proste nepustia. Neboj on sa pustí, keď bude jeho čas. Inak je dosť vysoký 🙂 , my máme teraz asi 80 cm

elize
22. lis 2008

gucz dakujeme 🙂
ukludnila si ma 🙂 vysoky bude asi po manzelovi, bo ja mam len 164cm. Laurinka je akurat, dievcatka byvaju mensie.

deina
22. lis 2008

Fiha, 82 cm, aky dlhan. 🙂

Vcera Misulo prestal cely den a dnes sa z nicoho nic dal na styri a urobil asi dve "stvornozky" - aj som sa cudovala, ale potom sa zase staval a viac stvornozkovat nechcel. 😝 Potvora jedna, on by len stal a stal, aj par krokov spravi pri nabytku.

andulka4
22. lis 2008

Elize blahopřeju k narozeninám......no a děti se stavějí u nábytku už tak kolem 9ho měsíce a chodí až v roce takže počítej že to bude tak 2měsíce trvat než se rozchodí sám. Je ale velmi šikovný 🙂 Určitě ti začne chodit do korigovaného roku....klobouk dolů 🙂 Navíc ve vývoji je nejdůležitější aby lezl.....takže ho nechej co nejvíce lozit....to právě trénuje tu motoriku a při chůzi bude stabilní