Nedonošeňátka a jejich vývoj a trápení. Je jejich vývoj zpomalený?

moncicik
24. zář 2007

Ahoj chci si jen tak popovídat s maminkama co se jim miminka narodila předčasně zda je to znát že jsou dříve nebo zda je ten vývoj pomalejší než u donošených dětiček.
Rodila jsem na 36. týdnu a malý měl nezrálé plíce , to jsme dohnali v porodnici ale díky tomu že je nedonošenec tak teď lítáme po doktorech a po vyšetřeních a pořád ho pozorují zda se správně vyvýjí a tak, no není to nic příjemného.Takže bych ráda kdyby jste se podělily o vaše zkušenosti .Moc děkuji.Mona

andulka4
7. led 2009

Eli u nás se všude píše jen o těch octových ponožkách ale ty co myslíš ty jsou taky dobré.To se namočí ručník nebo kousek prostěradla a normálně to kolem něj obtočíš :( Ale to se mu asi nebude líbit :( Ponořky jsou snesitelnější pro tak malé děti 🙂

Můžeš je dát i na ručičky

Marunko psala jsem to viz výše
na bok....6měsíců biologicky
na bříško...7měsíců
na záda...a to už válel rovnou sudy...8měsíců
letadlo...7měsíců
houpání na 4ech....9,5m
plazení...10m
lezení...11m
stání...11m

všude odešti že je David narozen o 10tt dříve

elinka27
7. led 2009

ja som niekde čítala že chodidlá a ruky sa majú vynechať lebo sa môže spôsobiť periferny šok či čo, tak preto som chcela radšej tie zábaly okolo hrudníka,ale ked tak nad tým uvažujem dám mu asi vlažnú sprchu to sa mu síce tiež nebude páčiť ale čo už 🙂

maruna75
7. led 2009

andulko....moc díky 🙂 🙂

rohacka
7. led 2009

Elinka - tiez uz to neviem najst, kde som Ti to pisala, ale toto som nasla-
ZABAL:
Osusku namoc do vlaznej vody, vyzmykas. Do osusky zabal nahe dietatko tak, aby bola medzi telom a rucickami, ale balime len trup, pretoze pri vysokych horuckach ma dieta rucky a nozky ladove. Nicim uz neprikryvaj. Nechaj dieta v zabale cca 3-7 minut (kym sa osuska zahreje), potom ho vybalime, osusime a lahko oblecieme, aby si ho zase prilisnym hrubym oblecenim naspat nezahriala. Pokial teplota neklesne aspon pod 38.5 je potrebne zabal opakovat v cca 15 minutovych intervaloch.
VLAZNA SPRCHA:
Obdoba zabalov je aj osprchovanie vo vlaznej vode. Niekedy je to rychlejsie a pre dieta menej stresujucejsie ako zabal. Rovnako aj sprchovanie je potrebne opakovat v cca 15 minutovych intervaloch, ak sa nam nepodarilo zrazit teplotu pod 38.5.

Pri horuckach je potrebny bezpodmienecne DOSTATOCNY PRIJEM TEKUTIN a to skor vlazne az chladne, v ziadnom pripade nie horuce a teple caje a ine teple napoje.
V miestnosti dostatocne vetrame, obliekame do lahkeho vzdusneho oblecenia a v postielke "nebalime do perin", ale bud vobec neprikryvame, alebo len lahkou suchou osuskou...

Ak ma horuce nohy a ruky, mozes dat aj zabal na dlane a chodidla - ja nedavam zabal, ale platky cerstveho citrona - na nohy este stare ponozky a na ruky priviazem pruznym obvazom. Vyborne zabera ako dodatok ku paralenu a tak.

gucz
7. led 2009

čaute to je mi ľúto elinka že je Kubko chorý. Moja mama nám radšej ako zábaly dávala vlažný kúpel, neplakali sme pri tom ako pri sprchovaní. Chvíľu sme sa akože pohrali vo vani a bolo nám lepšie. Ale voda musí byť niečo medzi teplou a vlažnou, v žiadnom prípade chladná. Ja osobne skúsenosť pri malej so zábalmi nemám, vždy nám zabral čípok od teploty, aj keď zasa nejak extra vysokú teplotu nemala. Bolo mi poradené že pri čípkoch je dobré ich striedať, tak som malej dávala paralenový, nurofenový a panadol baby na striedačku a vždy to zabralo. Dúfam, že bude Kubkovi čoskoro lepšie

fajn
7. led 2009

Doktorka mi jednou řekla že můžu dát čípek a hned i brufen nebo nurofen ,ale jen když je teplota vysoká a nejde srazit

septim
7. led 2009

Ahojda moc vas vsechny zdravim. mam takovy dotaz, nevite jak dlouho se chodi na kontroly na neurologii. Mam dvojcata narozena 33+3. Meli jsme zatim jednu navstevu, ted nas ceka druha. Dekuji

rohacka
7. led 2009

Paracetamol (paralen, panadol, ...) sa moze kombinovat s ibuprofenom (Brufen, Nurofen,...) ako pise Fajn, ale ja viem tak, ze min. kazde 3 hodiny, ak teplota neklesa. Bezne sa davaju po minimalne 6 hodinach, ale ked teplota neklesa, da sa aj takto kombinovat. Ale pri takejto kombinacii netreba zabudat naozaj na tekutiny, lebo potom je velka koncentracia liekov v telicku. Ja to robim tak, ze dam ako prvu volbu Panadol, ak po polhodine neklesne teplota aspon o jednu desatinku, dam zabal alebo sprchu. Zabal alebo sprchu striedam tak ako som pisala - kazdych 15 min. napr. az kym teplota nie je nizsia ako 38.5. Ak po troch hodinach je stale nad 38.5 davam aj Nurofen alebo Brufen. A samozrejme, ak je vysoka teplota, treba dat aj Diazepam, ako prevenciu febrilnych krcov - 2 mg na 10 kg vahy.

Septim - nas maly ma 21 mesiacov, od narodenia sme chodili kazde 2 mesiace, od roka chodime kazde 3 mesiace, ale ako dlho to bude trvat to neviem. Zda sa mi, ze to zalezi aj od lekara. Moja lekarka vraj pozyva az do 7 rokov 😒 . Ale myslim, ze to nie je zasada, to len ona je taka pedantna.

deina
7. led 2009

Elinka, to mi je luto, ze Kubko je chorucky, dufam, ze mu coskoro bude lepsie. 😔

Septim, my casto nechodime. Boli sme zatial dvakrat, nabuduce ideme v pondelok, ked bude mat maly rok. Ale neviem, dokedy tam budeme chodit.

elinka27
7. led 2009

rohacka DAKUJEM, aj vam ostatne, malý mal večer teplotu 40C, dala som vlažnú sprchu chvílu plakal,ale potom prestal.Pri zábale plakal akoby som ho týrala, dala som mi čípok Nurofen, ale za 5min ho vykakal, tak som chvílu čakala ale teplota začala klesať a spať už išiel s teplotou 38,3C.Nič ale nejedol chúdačik 😒
V noci keď sa preberie mu dám Nurofen sirup, aby sa mu náhodou teplota nezdvihla, musíme to nejak prekonať antibiotiká nemá, je len silno prechladnutý a pritom som dávala pozor a najmä teraz keď je také háklivé počasie,no ale nepodarilo sa, o to viac ma to mrzí.

andulka4
7. led 2009

Holky a vy chodíte teď s dětma ven? U nás v TV před tím varovali :( Pod 5c nesmí novorozenci a pod 12c nesmí děti do 3let

máme tu -12c takže sedíme doma :( jak pecky

deina
7. led 2009

Ja nachvilku von chodievam, ale nemame tu pod 12 stupnov. Cez den je okolo minus dvoch, niekedy aj "teplejsie". Preco nesmu ist deti von do mrazu?

To je dobre, ze Jakubkovi teplota klesla, dufam, ze rano mu uz bude lepsie, ked si oddychne.

gucz
7. led 2009

andulky my chodíme von, u nás je -6 až -4, kolíše. a zakiaľ nebude moc zima (tých -12) aj chodiť budeme, nech sa trošku otužuje. V telke dávali, že sem ide zo západnej Európy chrípková vlna, nejaký agresívny typ, tak zatiaľ kým sme zdraví chodíme von.

elinka papá ti nurofenový sirup v pohode? moja by to ani do pusy nedala, my len tie čípky. Dúfam že najhoršie už máte za sebou.

gucz
7. led 2009

andulka som chcela napísať, prepáč za to andulky

deina
7. led 2009

Ja neviem, Gucz, kazdy rok sem ide nejaky agresivny typ chripky, uz si myslim, ze si takto robia reklamu na ockovanie. 😝 Minuly rok to bolo to iste. Co o tom hovorili teraz?

gucz
7. led 2009

no že v zahraničí majú chorí na tú chrípku aj nejaké závažné komplikácie a že najviac sú ohrozené deti do 6 rokov. Ja malej budem od zajtra dávať preventívne cebion multi

andulka4
7. led 2009

co to je cebion multi?

deina
7. led 2009

Multivitamin, ze?

Misko berie Denerel na podporu imunity a Broncho, tak snad to postaci. 😒 Kebyze naozaj nieco...

Pre dospelych je co dobre na posilnenie imunity v case chripky? U nas je to tak, ze on je zdravy ako buk, ale ja chytim vsetko a on to potom odo mna dostane. 😖 Mam problemy s imunitou.

gucz
7. led 2009

to sú multivitamíny pre kojencov a malé deti v kvapkách. A potom je aj čistý cebion, to je len vitamín C. Moja mi sirupy ani pirule nezje, tak mi tie kvapky vyhovujú. Papá sa 3x denne tusím 4 kvapky.

gucz
7. led 2009

deina ževraj je dobrý sirup z echinacey, a multivitamíny. Ja som mala tiež problémy s imunitou, aj potvrdené imunológom, brala som asi troje lieky, a tie posledné pomohli. Neviem ako sa volali, ale boli to také sklenené ampulky a obsah sa pil nalačno. Bol to nejaký lyzofikát bielych krviniek z prasiat či čo, znie to nechutne, ale pomohlo. Ja nejem teraz nič, akurát manžel nakúpil šumivé vitamíny, tak ak nezabudnem, tak ho budem piť. Ja myslím, že dospelým stačí často vetrať, vychádzky... nejaké ovocie jesť. Ja ešte pijem aj kopu čajov v zime, tekutiny sú tiež dôležité a moc sa neobliekam, ak som naobliekaná, tak skôr ochoriem ak sa spotím. Aj malú nejak extra nebabuším

deina
7. led 2009

Mna tak stve, ze leti okolo nejaky virus a hned ho chytim. To aby som ani von nechodila, aby to potom odo mna nezostal. Ale o tom sirupe som pocula, vraj aj pre deti je to velmi dobre?

andulka4
7. led 2009

Já pilulky rozdrzím lžičkou a ten práček smíchám s vodou a naberu to do stříkačky od Nurofen sirupu a vystříknu mu to hluboko do pusiny 🙂

jo a vitamíny máte na doporučení lékaře? Mě nikdo nic pro D nedal :(

holky a taky vám tak děti při prvním stání padaly? David má hlavu samou modřinu :( Pořát mu stojím za zadkem :( je to šílenééééé....je jak 100čertů

gucz
7. led 2009

ano a dá sa kúpiť aj čaj z tej echinacey, ale neviem koľko ho treba piť, aby sa dostavil účinok

deina
7. led 2009

Andulka, ano, neustale padal - rovno ako strom, dozadu a udrel si pritom hlavicku. Trvalo mu snad aj mesiac, kym sa naucil padat na zadok, dovtedy som pri nom musela stat a vtedy sme kupili ohradku, aby som aspon nachvilku mohla od neho odskocit (predtym som ho aj na wc brala so sebou, nech sa neobucha). ☹ Nastastie to prejde. 😉

Misko ma na doporucenie imunologicky tie lieky na imunitu, vitaminy neberie, toto mu asi staci.

gucz
7. led 2009

nám ten cebion multi odporučila detská lekárka

andulka4
7. led 2009

Moje Dr na to asi prdííí 🙂 nic nám nedoporučila 🙂 asi proto že ještě nebyl nemocný(ťuk ťuk) ale teď přes svátky měl teplotu tak jsem byla hotovááá

erika107
8. led 2009

ahojcek som tu nova a som rada ze som nasla diskusne forum kde su predcasne narodene babenka 🙂 moj Matthiasko sa narodil v 36 tt. sme pod dohladom neurologicky chodime na rehabilitacie cvicime vojtu a este navstevujeme predcasniacku poradnu 🙂 ... v dvoch mesiacikoch bol operovany na pruh tak sme este aj u chirurga sledovany... ma tu niekto tak stareho drobceka ako je ten moj? ...

cebion som davala aj ja to nam predpisala predcasniacka lekarka mali sme dvojmesacnu vitaminovu kuru papal cebion, pyridoxin a kyselinu listovu 🙂 ... a teraz asi tiez nasadim cebion ved to bi mu nemalo niako ublizit 🙂

deina
8. led 2009

Kolko ma teraz Matthiasko?

erika107
8. led 2009

ma 5 mesiacov a 3 dni

septim
8. led 2009

erika107 ja mam skoro 5.mesicni dvojcata. Moc vam dekuji za odpoved. Ja to stejne nechapu. Holky mam narozene 33.tyden. nikdy jsme nebyly v rizikove poradne, jen u nasi detske a tam chodime podle ockovaku. Zadna cviceni, nic nam nedaly ☹ Tak doufam ze se nic nezanedba. V unoru pujdeme teprve na druhe vysetreni na neurologii. Jinak jeste v porodnici je teda po vsech strankach kontrolovaly a jsou pry v poradku. 😉 A jak jste to mely s ockovanim. Holky mely na 4.mesicich Hexu+pneumokok. Ted nas ceka 23.ledna druhe ockovani.