Nedonošeňátka a jejich vývoj a trápení. Je jejich vývoj zpomalený?

moncicik
24. zář 2007

Ahoj chci si jen tak popovídat s maminkama co se jim miminka narodila předčasně zda je to znát že jsou dříve nebo zda je ten vývoj pomalejší než u donošených dětiček.
Rodila jsem na 36. týdnu a malý měl nezrálé plíce , to jsme dohnali v porodnici ale díky tomu že je nedonošenec tak teď lítáme po doktorech a po vyšetřeních a pořád ho pozorují zda se správně vyvýjí a tak, no není to nic příjemného.Takže bych ráda kdyby jste se podělily o vaše zkušenosti .Moc děkuji.Mona

sura66
16. bře 2009

akože sorry vejinka ale nechápem ako si stihla pridať 12432 príspevkov. A btw. malý erik sa narodil načas?

bibianka
16. bře 2009

Mimi, mne viacero lekárov vravelo, že nebudiť. Malý spí od 3 mesiacov celú noc (narodil sa o 7 týždňov skôr). Už v pôrodnoci na nedonoseneckom začal vynechávať nočné kŕmenie, tak som sa o tom radila s lekárkami. Sestry sa ho spočiatku pokúšali nakŕmiť, ale keď sa im to nepodarilo (neotvoril pusu), vykašľali sa na to a nechali ho spať 🙂

ededik
16. bře 2009

Ja dobre viem, že moje by som jej mala dať len moje mliečko, ale fakt to niekedy nevýjde...a zo zeleninou je ešte skoro, podľa termínu má len 3,5 mesiaca......jednoducho to ináč nejde, manža chodí z práce o pol 7 večer a keď si mám vybrať medzi tým, či ju zoberiem na ruky keď plače, alebo pôjdem odsávať, tak si vyberiem tú 1. možnosť...
Podľa mňa jej 1x za 2-3 dni jedna dávka beby neuškodí, ani neviete, ako som to už "oplakala"...ale fakt to ináč nejde...
Baby, ešte jedna vec ma napadla...25.3. ideme na kardiológiu, naša malá má perzistujúci arteriálny duktus /myslím, že som si to dobre zapamätala/....mávali ste s tým niekto problémy ????? Ak sa jej to neupraví, budeme musieť na operáciu...☹

deina
17. bře 2009

Neviem, co to je, Ededik, ale drzim palce, nech dobre dopadnete na kardiologii. 😉

My ideme zajtra k imunologicke, sa mi nechceee...

rohacka
17. bře 2009

Ededik - my sme tiez mali ductus, aj ked neviem ci tiez ten perzistujuci, to si nepamatam, mali sme prist v roku na kontrolu a uz to bolo v poriadku. Mame prist na kontrolu opat az ked bude mat 3 roky. Tak nech aj vy to mate v poriadku... 🙂

vejinka
17. bře 2009

sura66 erik sa narodil o tyzden skor..teda v 39tt takze je donoseny a kolko to uz mam prispevkov? waw no ja som strasne ukecana tak asi preto mam tolko toho 😀

ededik
17. bře 2009

Júj, tak som som rada, ja som si myslela že už budeme musieť na operáciu.....takže ešte máme šancu, že sa to samo zatiahne.....tak 25teho prosím držte palce.....

gucz
17. bře 2009

ahojte babulky, tak aj my už máme tú česť s laryngitídou 😒 , malá sa včera večer dusila, ale všetko dopadlo ok, dnes sme boli u lekárky a dostali sme ATB, rectodelt, kalciový sirup, fenistil a ešte máme do nošteka sprej mar, lebo malá má od včera obeda aj riadny soplík. Tak bojujeme, aj s chorobou aj so spaním, lebo Laurika keď je chorá, tak tomu spánku moc nedá, teda spinká, ale prerušovane......

rohacka
17. bře 2009

Gucz - tak ste sa pridala do klubu. Nasi maju obidvaja, je to moja nocna mora. Napr. manzel ide tento tyzden na 3 dni prec, tak uz sa hrozim, keby to nahodou prislo a budem s nimi sama ☹ . Najlepsie to zvladaju dvaja, my uz bez slov vieme, co kto ma robit, ked to pride. Inac, nam nezvykne na to lekarka davat ATB, vraj je to virusoveho povodu - len ked sa prida este pridruzena infekcia, na ktoru treba ATB. Tak skore uzdravenie a pokojne noci.

gucz
18. bře 2009

rohacka ja som momentálne na malú večer sama, MM má poobednú, ale zatiaľ v pohode, malej je už trocha lepšie, včerajší večer bol o.k., nedusila sa, akurát ten nočný spánok je o ničom, lebo sa budí na soplík. ATB nemáme na laryngitídu ale kvôli soplíku, malá ho má taký fajný zelený, a keďže mala v januári obojstranný zápal uší, tak nám ho doktorka napísala aby to znovu nechytila alebo aby sa jej nezapálili dutiny. Aspoň tak som to pochopila. Inak keby bolo zle tak ja volám sanitku, MM chodí do práce autom, tak by som ju zavolať musela. Ale zasa viem, že oni musia prísť rýchlo keď sa detičky dusia. Tak sa na to spolieham.

maatkka
18. bře 2009

Ededik my sme to mali tiez. Zistili to samozrejme este v porodnici a kym sme tam lezali to skontrolovali. Potom asi mesiac po prichode domov a stale nic uz som sa zacinala bat a teraz pred necelym mesiacom na kontrole vsetko ako ma byt vsetko co ma byt uzavrete 😀 srdiecko primeranych rozmerov vsetko O.K. Mame prist este v roku na kontrolu a potom nas z kardio vyradia. Drzim palce.
Gucz to je mi moooc luto nech ste cim skor na poriadku a aj ja vam prajem pokojnu noc... aj tie dalsie...

ededik
18. bře 2009

Uff...maatkka, tak dúfam, že to bude aj náš prípad...Už si žabička jednu operáciu odtrpela....dúfam, že už na ďalšiu nebude musieť.....
Fíha gucz, držím palce, nech sa rýchlo vylieči....

marmark
19. bře 2009

ahoj, neviem ci ma niektora mamena rovnake starosti...moja mala ma necelych 9 mesiacov, narodila sa v 30 tt, 3 mesiace sme s nou cviceli vojtovku, zrusili nam ju vsak pretoze mala zacala sialene rychlo napredovat, uz sa nam zacala stavat aj na nozky. mozno si pomyslite, ze kde je problem, ale mam strach co bude taketo rychle tempo obnasat. nema niektora mamina podobne skusenosti so svojim babom?

dvojka
19. bře 2009

Ahoj holky

Já byla včera na 4 měsíční kontrole se svojí dcerkou(je narozena o 7 týdnů dřív)a doktorka mi řekla,že by se už měla přetáčet ze zad na břicho...No přijde mi to nadlidský výkon...Naše první dcera začala pást ve 4,5 měsících koníčky a přetáčela se mi až v 5,5 měsících.Tak mi přijde,že někteří doktoři kladou na děti až moc velký nároky

rohacka
19. bře 2009

Marmark - my sme zasa pomali ako slimaci, takze poradit nevieme 😉 .

Dvojka - uz sa to tu viackrat rozoberalo - naozaj je to skoro, ved ona ma korigovane necele 3 mesiace!!! Niekedi su ti lekari naozaj cudni. Myslim, ze vseobecne sa deti zacinaju obracat najprv na bok v 5. mesiaci, neskor aj na brusko a z chrbatika na brusko v 6. mesiaci. Vo vasom pripade korigovane, takze bud kludna.

dvojka
19. bře 2009

rohacka-no tak nějak...Ona se teda občas na bok přetočí,ale to je spíš náhoda.Za to když jí dám na bříško v tu ránu je zpátky na zádech...Takže cvičíme jen na gymbalonu...To se jí líbí,ale na zemi koníčky pást nechce,zatim v klidu jsem,protože u první dcery to bylo taky tak a ta je narozena v termínu...Jen mě štve,že mě doktorka vždy něčím usadí!!!! 😒 😠 😒
Děkuju za odpověd.

elinka27
20. bře 2009

čaute babule, ako sa máte?som tu dlho nebola, tak som sa sem konečne dnes odhodlala že nakuknem🙂

rohacka
20. bře 2009

Elinka - mohla si hned napisat, co mate nove vy 🙂 .
My sme viacmenej po starom, najnovsie ma trapia nase ploche nozky, cvicim ako blazon a mam pocit, ze to nejde k lepsiemu, ale k horsiemu. Ako keby mu prepadavali clenky este viac. Kubko sam seba zacal volat JAKUB, konecne bez skomolenin, predtym bol HAPUT alebo JAPUP. Obcas pusti hlasku, ze "teraz ticho budeme" - nikto nevie, kde to nabral. A hrozne sa okuna, ked sa ma ospravedlnit - doteraz bol v pohode, ale teraz je schopny 10 minut revat ze "necem pjepac". Ach jaj, vychovavat ich treba, to je horsie ako zacinat s kojenim 😖 , alebo aspon rovnako tazke. Okrem toho som dosiahla, ze chodime na reh. cvicenie len raz za 3 tyzdne, lebo to cele prereve a najnovsie mi kamoska vravela, ze najnovsie k Vojtovke hovoria, ze prilisny plac pri cviceni je kontraproduktivny - mozog sa zablokuje namiesto toho, aby vytvaral nove nervove spojenia. Tak budeme plakat trochu redsie. Doma je totiz celkom v poho, len ked zbada tetu sestricku na rehabke, tak reve ako tur.

gucz
20. bře 2009

rohacka nakúkla som ti do albumu, deťúrence Ti riadne vyrástli a tie šité hračky sú fakt super, si šikulka.
elinka ako sa máte čo máte nového?
mojej Laure už je lepšie, akurát ten soplík ju stále trápi. Rectodelt sme nemuseli použiť, tak som rada a budem ho mať ako poistku v chladničke 🙂

gucz
20. bře 2009

a naša hovorí sama na seba že sa volá Aua alebo Vauva ale intonácia je rovnaká ako Laura. A dnes neviem kde to zobrala.... mi na otázku ako sa volá povedala Ema!!! Vôbec netuším kde to vzala 😀

elinka27
21. bře 2009

caute, tak my mame nove to,ze Kubko uz ma 16 zubov, takze je to zubata selma, a uz je aj pekne tvrdohlavy, vybera si co bude jest a co nie, ked mu nieco nedovolim tak sa jeduje dokonca sa obcas aj treskne na zem.Takze parada.
A uz sa tesime na jar, kupila som mu jarne topanky a tenisky a minule tie tenisky nasiel a snazil sa ich obut co na tom,ze mal papucky 😀 potom stale za mnou chodil aby som mu ich obula,a ked ich mal na sebe tak dupal od radosti a ako behal po byte v nich tak sa stale pozeral na nozicky a vytesoval sa ze ma tenisky.Mala som co robit ked sme potom isli von obut mu zimne topanky.Tenisky teraz musim schovat,lebo beda ked ich najde 🙂A uz zacal ukazovat co chce, taha ma za ruku ked chce niekam ist, a vie si vypytat pit, chyti flasku a poda mi ju a automaticky vypluje dudlik,ale rozpravat stale nerozprava.

luke
21. bře 2009

Ahoj holky,

můžu poprosit o radu zkušené matky nedonošeňátek?? 🙂) Naše malá se narodila teď v březnu 7. v 36+2tt. měla 2.390g a od středy jsme doma. Malá byla 4 dny v inkubátoru naštěstí neměla vážnější problémy, Z nemocnice nás pouštěli s tím, že mám jednou kojit a jednou dát odstříkané mlíčko v láhvi, aby se malá neunavila. Přece jenom ji to sání u prsu unavuje tak aby nepřestala papat úplně. Čeho se ale bojím je, že mi přestane chctít prso, že si zvykne, že z flašky jí to teče líp. Pokaždé kojit ji ještě nemůžu je fakt ještě slabá a vidím jak po kojení odpadá a u samotného kojení ji musím budit, aby sála. Máte nějakou radu,ráda bych totiž časem přešla na úplně kojení, ale holt musíme počkat až malá přibere a zesílí.
Díky.

rohacka
21. bře 2009

Luke - vitaj medzi nami. Vsetky nedonosene deti su slabe a spave, neboj, tym prejdete. Uz sa sama rozhodni, ci je Ti jednoduchsie dojcit + odsavat + ohrievat + podavat z niecoho alebo dojcit + budit. Ja som skor za druhu moznost, nam sa osvedcila. Ak sa predsa rozhodnes pre prvu moznost, jednoznacne nedavaj z flase!!!! Ani z takej, co o nej tvrdia, ze je ako napodobenina prsnika. Jedine lyzickou, alebo striekackou po prste alebo inou alternativou. Na stranke www.kojeni.net mas tieto moznosti aj s obrazkami.
http://www.kojeni.net/strikacka.php
http://www.kojeni.net/kadinka.php
Drzim prsty!

mimi198
22. bře 2009

luke, najprv gratulujem k babatku, rada z vlastnej skusenosti, radsej viacej koj. ja som dopadla tak ze som nakoniec aj mliecko stratila. Moj maly bol tak isto prve dni v inkubatore a potom bol este dalsi tyzden na intenzivke kvoli tomu ze bol maly, slaby ako kazde dieta ako rohacka pise. a tam ho krmili len flasou doslova mi da sa povedat ze zakazali kojit zo zaciatku, lebo maly nepriberal a nic nechcel jest, musela som si prenho odstrekavat ale to nebolo ono. Potom mi ale nikto nic nevysvetlil ohladom kojenia a ani to ze by som to mohla skusit neskor, no ja pri prvom som bola s toho uplne mimo a nakoniec to dopadlo tak ze bol od narodenia na nutrilone a je to skoda, keby som to mohla vratit spat tak asi sa vykaslem na rady doktorov a aspon by som to stale skusala, no bola som hlupa ale nejako som tomu nerozumela. riadila som sa lekarmi. ja som bola totiz strasne dlho v nemocnici s nim tak vsetko asi preto keby sme prisli skorej domov bolo by to lepsie. Len pekne koj nicoho sa neboj.. zo zaciatku to urcite pojde tazsie ale ona si zvykne a vsetko dozenie

elinka27
22. bře 2009

luke, vitaj, je to tazke ale musis pockat hlavne kym mala zosilnie,kedze je slaba a spava tazko bude tahat s prska ked ju to vycerpava, ona najprv potrebuje pribrat a zosilniet, poradim ti jednie skusit ju nakrmit inak ako s flase, a to napriklad striekackou,a ked zosilnie tak potom postupne prejst len na kojenie ked bude dostatocne silna potiahne si z prska uvidis, ale flasu by som uplne vylucila.Vela stastia

luke
23. bře 2009

Ahojky,

díky moc za rady 🙂)) Já si sama taky říkala, že ji zkusím jenom kojit a uvidíme jak to půjde. ALe právě v nemocnici mě strašili, že ji můžu úplně unavit a nebude chtít vůbec papat a může to dopadnout tak, že bude hubnout ☹(( a flaškou prý nic nepokazím. Pak věřte doktorům a sestrám.

Dneska jsme 6 den doma a jdu k dr. aby mi malou převážila abych věděla jestli něco přibrala. Protože v nemocnici do ní valili takové dávky, které mi doma vůbec nevypije.

Ještě jednou díky, ještě, že jsou takové stránky kam se může člověk obrátit o radu 🙂) Člověk tak nějak nepočítá, že se mu může narodit takový slabý cvrček 🙂)) a pak si neví rady.

meleri
23. bře 2009

holky kdy vám začlo mimčo sedat?
náš se narodil o měsíc a půl dřív, ale už ted mu začíná být pomalu kočárek malý..no a říkám si že když má čtyři měsíce tak možná v šesti už se do něho nevleze..jenže nevím kdy tak asi začne sedat abych ho mohla dát do sporťáku? na to je asi v 6ti měsících ještě brzo? nebo se to různí?

Luke,

náš se narodil v35 tt ale začala jsem co nejdřív kojit..naopak mi říkali že musím dávat jenom z prsu, a přesně co 2 nebo 3 hoďky. měli jsme s tím taky nazačátku problémy.nechtěl papat a radši by furt spal...ale nakonec se to naučil..trvalo to asi tři týdny..nevzdávej to! u nás zezačátku vypil asi kolem 25 g, pak to zvyšovali, a doma pil kolem padesáti..pak nevím protože já ho nevážila aby mě to nestresovalo..no a přibírá..určitě se neboj! Já byla z toho taky hotová, jestli třeba nezhubne nebo mi neumře...ale ne..ale poznáš to i sama, že přibírá, a že pije dobře poznáš podle toho že je plína těžší močí a je v ní nakakáno. držím ti palce, vím co jsou to za nervy.. ☹ ale ona se to naučí!

meleri
23. bře 2009

ještě sem chtěla dodat že jak se narodil tak měl 2640 ale zhubnul na 2200 v nemocnici ale pak to začal pomalu nabírat a dobrý..🙂

deina
23. bře 2009

Meleri, nemas sportiak s polohovatelnou opierkou? Tam ho mozes dat aj skor. Ja som mala maleho v sportovom od 5-teho mesiaca, nalezato. Sediet zacal az od 9.mesiaca.

meleri
23. bře 2009

Deino,

aha tak to nevím! omrknu to jak to je..my máme kočárek toho typu že je zároveň s korbičkou, autosedačkou a sporťákem..ale ještě jsme nezkoušeli to předělávat na ten sporťák. jinak dík moc za radu!

ahoj.. 🙂

jo..ještě sem se chtěla zeptat..děti dřív sedí nebo dřív chodí? nebo je to ve stejnou dobu?