Nedonošeňátka a jejich vývoj a trápení. Je jejich vývoj zpomalený?

moncicik
24. zář 2007

Ahoj chci si jen tak popovídat s maminkama co se jim miminka narodila předčasně zda je to znát že jsou dříve nebo zda je ten vývoj pomalejší než u donošených dětiček.
Rodila jsem na 36. týdnu a malý měl nezrálé plíce , to jsme dohnali v porodnici ale díky tomu že je nedonošenec tak teď lítáme po doktorech a po vyšetřeních a pořád ho pozorují zda se správně vyvýjí a tak, no není to nic příjemného.Takže bych ráda kdyby jste se podělily o vaše zkušenosti .Moc děkuji.Mona

deina
26. črc 2009

Zajtra mame akurat aj neurologicku, tak neviem, ci ma zmysel tam ist - mala by zhodnotit, ako chodi, no a to teraz mizerne - ale mozno bude dobre, ked ho uvidi aj ona, mozno bude vediet pomoct.

dvojka
26. črc 2009

hm,tak tím očkováním asi ne.
Ale klidně bych to hádala na to štípnutí.I doktorka se může splést.Pak by mu ten fenistil měl pomoct 😉 🙂 .
Nevěřim,že to bude něco vážnýho.Naši malou(tu starší)jednou poštípali mravenci do nožky a taky nemohla chodit a neměla ani horečku ani otoky.Jen červený fleky na nožce.

deina
26. črc 2009

Ja som mu to len natierala fenistilom, to nepomohlo, ale od dnes ma aj kvapky - dufam, ze pomozu, chudacik, aj on je z toho tak mimo, ze nemoze behat tak ako by chcel.

deina
26. črc 2009

A ako sa to u nej vtedy prejavovalo? Nevies, co ju ustiplo?

dvojka
26. črc 2009

To je fakt,když ho zkouknou tam,tak by měli vyloučit něco vážnějšího.Nebo si klidně mohl přeležet nějak nožičku a ted mu brní.
Malej ti asi ještě nepoví vid jestli ho něco bolí 😕 😅

deina
26. črc 2009

Myslim, ze ho to neboli, netvari sa ubolene. Mrzuty vyzera byt z toho, ze ho ta noha neposlucha, ale nie od bolesti... Uvidim rano, ako bude, asi zavolam neurologicke, ci mame prist alebo nie.

dvojka
26. črc 2009

jak jsem psala,měla jen červený fleky na noze a pajdala...Trvalo jen jeden den.Přes noc to úplně odeznělo a další den chodila už normálně

dvojka
26. črc 2009

No každopádně pokud by to měl i zítra,tak by stejně nemohli na kontrole nic vyhodnotit.A neseděl včera někde v trávě?Nebo ho poštípali komáři...Může reagovat citlivěji
Mě třeba jednou štípla vosa a necítila jsem ruku pomalu dva dny a což teprv takhle malé děcko 😒

deina
26. črc 2009

Ak ho nieco stiplo, tak este predvcerom - v trave sedi kazdy den, mozne to je. Ale predvcerom som si vsimla tie vyrazky, natrela ho fenistilom, nic to neurobilo, tak som ho vcera ani nenatierala. A mozno ten natieraci nie je taky ucinny ako kvapky. Ktovie, co ho ustiplo, ak ho ustiplo. 😖

dvojka
26. črc 2009

to je fakt záhada...No můžeš maximálně prolézt místo kde seděl jestli tam neni mraveniště.A pak jen čekat jestli ty kapky zaberou.
Tak at mu je zítra už hej broučkovi 😉
To jo,asi nemá smyl mu to mazat,když se po natření nezlepšilo.

deina
26. črc 2009

To by som musela preliezt celu zahradu a okolite ulice, ten chalanisko je riadne ubehany. 😅 Este som aj na to myslela, ci mama nieco nepostrekovala alebo tam nema nejaku jedovatu rastlinu, musim sa jej povypytovat. dakujem za rady, si ma celkom ukludnila. 😉

dvojka
26. črc 2009

no vidíš,i rostlina by to mohla být.Neboj to bude dobrý.Pak dej vědět zítra jestli už je OK. 😉

dvojka
26. črc 2009

jo mimi-naše malá se neplazí vůbec,otáčí se kolem své osy a nebo válí sudy.

rohacka
26. črc 2009

Mimi - nas maly zacal stvornozkovat v 11. mesiacoch a v roku sa posadil. Neboj, pride jeho cas, hlavne ho davaj vela na brusko, nech sa plazi a posilnuje to, co treba.

Deina - urcite daj vediet, ako ste dopadli.

My sme dosli vcera z dovolenky, uz som vas precitala. Nas maly chodi este nestabilnejsie ako predtym, lebo na nozke ma taky neskutocny pluzgier z ortopedickych topanociek, ze mam dost. Je to zapalene, davame antibioticku masticku. Stale hovori, ze ho to boli. Lekarnicka mi odporucala, nech 2-3 tyzdne chodi vacsinou bosy, nech sa mu to vyhoji, ale rehabka ma na to upozornovala, ze nesmie chodit bosy, tak ja neviem.... Snad sa za tie dva tyzdne nic nepokazi.

A este dnesna hlaska - "Idem žatojit auto tatíkove špinavé" - idem zatvorit...

mimi198
26. črc 2009

dakujem za radu uz som klidnejsia aj ja

rohacka, mam taky pocit ze je zdravsie ked dieta beha boso a myslim aj keby nebolo podla ortopedicky tak na tu chvilu by sa mu nemohlo nic stat. a ja ked som bola mala mala som ploche nohy a mne vtedy povedali ze mam chodit boso a na spickach alebo po nerovnych terenoch len v ponozkach a to povedala ortopedicka bolo to davno takze sa to meni ale myslim ze to nevadi.

mimi198
26. črc 2009

este ma trapi taka vec, neviem vsade citam ze ako deti papaju piskotu alebo korku chleba ci rozok, no ja sa to teda malemu neodvazim dat aj keby to bolo super ze mat ho v kociku na vychadzke a dat mu volaco do ruky a zuzlal by si ale skusali sme piskotik a on si tymi jasenkami odkusne aj velky kus toho piskota a vzdy mu to nejak sa zadrhne bojim sa ze sa mi s tym zacne dusit potom neviem co by som robila, on este nema zubky ani jeden a neviem sii predstavit ako by papal rozok alebo chlebik, no ci ho mam na to postupne zvykat alebo ma cas na to este? on nejako ked citi vela kusove bud to vypluje alebo len vydim ako sa s tym drhne zacne kaslat s toho.

andulka4
26. črc 2009

Deinuš to ho určitě něco štíplo :( tak doufám že budete brzo fit

Rohačka určitě mu ty vložky nedávej a ať chodí naboso

U nás byla 6tá nemoc....hrůza děs 4dny 40ky horečky a včera se osypal :(

jituskak
26. črc 2009

ahojky, jen se chci zeptat, malje se narodil o měsíc dřív. měl 3,6 kg a 50 cm, takže vypadal jako v termínu a krom omfalokély (což by prej měl i kdyby se narodil v termínu) mu nic nebylo. nebyla to teda sranda, aby to tam nevyznělo, ale snad mě chápete. no a mě zajímá, jestli teda je jako o ten měsíc pozadu, nebo jestli mám počítat s tím, že bude.

andulka4
27. črc 2009

nad 34tt by dítě pozadu být němělo....

deina
27. črc 2009

Jituska, kazde dieta je ine, to asi uvidis, az bude starsi - zatial sa ti aky zda byt? O mesiac skor by nemal mat problemy. 😉

Jooj a Misko vyzera byt vporiadku. 😵 Vcera sme boli na pohotovosti a u ortopeda, dnes u neurologicky a nasej doktorky - ze aj to jemozne, ze si tu nozicku presilil, tazko povedat, urcite to nie je nic neurologicke a ani ortopedicke, tak som rada. 🙂 Ze ak sa da, nech sa dnes este setri... no uvidime, ako sa bude dat. Dlho mi v kociku nevydrzi...

Inak ta neurologicka, to sme mali normalne termin, ale prisla vhod aj takto, ze ho pozrela - a bola velmi spokojna, najblizsie tam ideme, ked bude mat 3 roky (to bude kontrolovat rec).

rohacka
28. črc 2009

Andulka - tak aspon mate tu 6. nemoc za sebou. Vraj je to len raz za zivot. My to uz tiez mame za sebou.

Deina - super, ze Misko je v poriadku. A kontrola u neurologa az na 3 roky 😲, to je super, my chodime kazde tri mesiace 😖

Vcera som bola s Dorotkou u pediatricky, tak som sa pytala aj na Kubka, a lekarka mi vravela, vraj uz necvicim Vojtovku, vraj to uz po roku nema zmysel. Ale rehabka tvrdi, ze este cvicit mam. Tak ja uz nacisto neviem, co mam robit. Neudrzim ho uz takmer vobec a okrem toho ani nevidim, ze by mu to nejako pomahalo.... Asi to fakt vzdam, ved s nim nebudem cvicit na stole napr. ked bude mat 4 roky, to sa predsa neda. O 2 tyzdne ideme do tej Ziliny na konzultaciu, som zvedava, co povedia tam. Asi sa rozhodnem podla pomeru lekarov za a proti 😉

deina
28. črc 2009

Mozno ti budu vediet poradit ine cvicenie, ak sa ti zda, ze Vojtovka nezabera - a ked nespolupracuje, tak neviem, ci to ma zmysel, mna ku koncu Misko uz uplne ignoroval, len tam lezal a nic. Naozaj si neviem predstavit toto cvicit so starsim dietatom... A mozno vam v Ziline povedia, ze uz nemusite cvicit nic? 😉

dvojka
28. črc 2009

deina-takže to dobře dopadlo 🙂 super

holky já vás obdivuju a to hlavně ohledně toho cvičení.Nám kdyby jí dali tak si nedokážu představit jak bych to zvládala,časově a vůbec celkově,jak to dítě udržet,naše malá má sílu,že jí někdy ani na klíně neudržim 😀 😝
Vy musíte být namakaný jak kulturistky,ne?

dvojka
28. črc 2009

myslim tím vojtovku kdyby nám dali

deina
28. črc 2009

Dvojka, ja si myslim, ze teraz by som to uz tiez nezvladala - maly je neuveritelne silny, neudrzala by som ho. Ved on je schopny sa hrat vonku s dlazobnou kockou. Ozaj, od minuleho tyzdna krasne hra s dedom futbal - sice este nekopne loptu priamo k nemu, ale bavi ho to strasne, bezi za loptou, kope do nej, dedo cely nadseny...

A vdaka, baby. 🙂

dvojka
28. črc 2009

s dlažební kostkou povídáš? 😀 Takže mu vojtovka opravdu pomohla 🙂 Ty jo,to se teda musí nechat. 🙂
No to je šikulka,když běhá i za míčem.Nejspíš by už nikdo neřekl že je nedonošenec.
Ještě,psala jsi,že ve třech letech vám budou kontrolovat řeč.By mě právě zajímalo podle čeho to dělají.
Třeba naše Kika ve třech letech teprve začala trochu mluvit ve větách.Někdo by řekl,že ve třech letech by už dítě mluvit mělo...
Takže kdyby nás tenkrát doktorka někam poslala,tak nevim jak by sme se jim líbili my 😒

deina
28. črc 2009

Uz by to nanho asi nikto nepovedal, aj je velky, ze mu hadaju viac na vek, aj sikovny takto pohybovo velmi - a ako mu nesla ta chodza v nedelu, tak sa straaasne rozhovoril. Neskor si manzel robil srandu, ze zabudol chodit a zacal hovorit - sice mu nie je vela rozumiet, ale furt si nieco melie, na nieco ukazuje, vsetko ho zaujima. Neurologicke sa velmi pacil. 🙂 Ale nemam tusenia, ako mu chce tu rec potom posudit - co ho tam bude testovat? Neviem si to predstavit... Ale dovtedy sa uz snad pekne rozhovori, ja som bola na tom podobne ako on, ze pohybovo super a ako tak hovorit som zacala, ked som mala rok a pol.

dvojka
28. črc 2009

to jsi na něj musela být při tý kontrole náležitě pyšná.
Ta řeč se u něj bude pořád jen zlepšovat,myslim že i když mu neni ještě rozumět,tak i tak je šikulka.My jsme donošený a v roce a půll toho moc nenamluvila spíš furt jen ukazoval a říkala Hm?

deina
28. črc 2009

Juuj, som nanho velmi hrda a bola som rada, ze ho pozrela aj kvoli tomu problemu z nedele, ale ze nic, vporiadku a dokonca aj to jeho spickovanie, s cim nedavno zacal, je vraj vporiadku, ze nevidi ziadny problem, ocividne ho to len bavi a predvadza sa (bud spickuje alebo chodi ako vojak, pochoduje - ale teda vacsinou chodi normalne).

andulka4
28. črc 2009

Rohačka no nevím ale já bych s ním už necvičila....naši kluci mají podobný problém a já mimo to že jsem chodila cvičit Vojtu jsem navštěvovala i RHB lékařku a ta mi jasně řekla že Vojta je pro děti do roku a po roce jsou jiná cvičení. Navštívili jsme proto LTV tělocvik a tam nám řekli že je D naprosto v pořádku a že prostě bude mít holt ten svalový tonus snížen ale že to má dnes kde kdo

jinak ohledně té síli....David dokáže zvednout oběma rukama těžký basketbalový míč nad hlavu 🙂 a hodit s ním.....do balonu kope už dávno 🙂 a úplně bez problémů

ad mluvení....tak to nás musím pochválit protože umí říct oči, uši, pusa, nos 🙂 to se naučil za poslední 3dny 🙂
každé slovo které mu několikrát po sobě řeknu tak zopakuje (samozřejmě že špatně) ale snaží se....je to hrozná legrace.Dokonce byl u našich teď v sobotu a říká JEŽIŠI 🙂 Naučil se to samozřejmě od babičky 🙂

myslím že ty děti jsou díky Vojtovce pak hooodně šikovné 🙂