Nedonošeňátka a jejich vývoj a trápení. Je jejich vývoj zpomalený?

moncicik
24. zář 2007

Ahoj chci si jen tak popovídat s maminkama co se jim miminka narodila předčasně zda je to znát že jsou dříve nebo zda je ten vývoj pomalejší než u donošených dětiček.
Rodila jsem na 36. týdnu a malý měl nezrálé plíce , to jsme dohnali v porodnici ale díky tomu že je nedonošenec tak teď lítáme po doktorech a po vyšetřeních a pořád ho pozorují zda se správně vyvýjí a tak, no není to nic příjemného.Takže bych ráda kdyby jste se podělily o vaše zkušenosti .Moc děkuji.Mona

susika
29. bře 2008

ahoj lululu.škoda, my oblúkovej ideme 31.3. sme sa mohli stretnúť. potom sem nabehnem a ozvem sa, čo nám povedala.ale hádam bude dobre. no hlávku má trošku zležanú.hladám na nete nejaký vankúš s "lazy foam", našla som , ale je to hrozne drahé a ked neviem, či to fakt malej pomože. tej kardiolog je hned na tej ulici ako je nemocnica?lebo aj tam je kardiologická ambulancia.dúfam, že nás tam odporučí, rada by osm to stihla aj hned v pondelok, lebo je to o držku sa stále trepať s malou taký kus cesty a ešte k tomu polovička mi zasa odchádza v utorok preč, a nerada chodím taký kus s malou sama.

k tej rizikovej-my sme tiež boli len raz, teraz pojdeme druhý raz, ale zdalo sa mi to dobré.malú popozerala, skontrolovala všetko čo robí a čo nerobí a mohla by.prevážili, pomerali, aj hlavičku a nebyť jej možno by malá bola na tom horšie, lebo tá nás polala hned na rehab kontoolu a aby sme sa aj objednali na pobyt.lebo som mala s malou odporučené len cvičenie a nič viac.tiež sa nás povypytuje kam chodíme, čo malá dokáže, čo papá-naposledy bola len na mlieku), skontroluje predchádzajúce vyšetrenia, možem sa popýtať čo chcem.

deina-to akože malý má dietu.ja by som ho tiež nenechala 4 hodiny bez jedla. to ja keby osm malú toľko nechala bez jedla, tak potom zje aj mna a bude taká nervozna.a presne ako píše janina, malá sa krmi každé 3 hodiny a niekedy a to hlavne poobeda papá aj každé 2.ale zato večer naposledy o 19.00 a potom sa budí ráno o 5.00.tiež by sme inak nestíhali jesť viac ako 5x denne.no lenže my máme opačný problém.ona zje veľa , ale stále nás hrešia, že je chudá.ale má to v genoch, tak asi s tým moc nespravím.

adrolka
29. bře 2008

ahojte, maminky.
ohľadom šelestu: ja som ho tiež mala keď som bola krpec 🙂 a tu som!!!aj to už je diagnóza snáď každého druhého dieťatka!
ja sa teším, lebo my začíname s rehabilitáciou už budúci týždeň. určite to deťom len prospeje. Naše baby boli pochválené, lebo krásne dvíhajú hlavičku keď ich máme na rukách, ale aj na brušku. a pekne ich aj otáčajú.Naša Tara má ale hypertonus - asi tak sa to volá - keď má napäté svaly na chrbátiku takže jej rehabko určite pomôže - aspoň dúfam. My sme sa s manželom dohodli, že v júni s nimi budeme chodiť na bábetkovské plávanie, už som sa aj info - dostaneme zľavu, lebo máme svojičky 🙂 . už sa teším.
Zmenili si Tare mliečko. Z Beby Alprem nám dokina povolila prejsť na nutrilon AR. Zatiaľ - klopklop - chutí, všetko scucne - 90ml - normálne jej to chutí. váži 3800g. Amirka ju teraz predbehla - tá nám už váži 4150g. Veľmi sa tešíme.
Xcem sa spýtať skúsených maminiek, ktoré používate tento nutrilon ar. Aká má byť stolica? lebo s Bebou mala furt riedku zelenú, teraz zase nakladá do plienky dosť často žlté a nie až tak riedke. to je ale otázka čo? 😅 😅

lululu
29. bře 2008

susika, nuz ja mam z toho divvny pocit, bo ja som ten pobyt odmietla, bo este studujem denne a absolutne som to nestihala, pak mi primarka v mt na rehab. povedala-na vyziadanie dr.oblukovej je nazor na pobyt..- ta povedala, ze to bude ok, ze pobyt je o tom, aby sa naucili matky spravne cvicit a my sme zo Za, tak sme to robili ambulantne.. teraz ma ale oblukova asi riadne za to sprdne, ze sme neboli.. nuz ale cvicili sme poctivo,ked neboli chori,a lozia.. teraz nam asi povie, ze uz maju sami chodit 🙂 ale inak poho, nestazujem sa
ten kardiolog je v takej modrej budove, na tej istej ulici.. je to Doc.MUDr.Jurko, objednava sa tam.. nas zobral vtedy hned 2.den, bo som ho ukecala, bo maly mal ist o tyzden na operaciu a potreboval jeho nalez.. ale uvidis , bude oki 🙂 nas kubko ma foramen ovale apertum, ale uz sa uzatvara.. aj ten kardio bol prekvapeny, ze nepocuje selest, napriek nalezu 🙂 ta budova je oproti vstupu do nemocnice, hned vedla teraz prerabaju staru kniznicu.. nezabludis 😀

adrolka.. ja si tiez myslim, ze cvicenim nic nepokazite 🙂 aspon spevneju 🙂 aj ked, je to makacka cvicit s dvoma, ale najdes system , urcite.. 3x denne to ide,kym su mali, pak aspon mne, to uz nejde.. som slaboch oproti nim 🙂

susika
29. bře 2008

adrolka, si ma inšpirovala.

malá síce nemá nutrilon ar,máme nutrilon ha2 a tiež neviem, či malá niekedy nebýva hladná. síce teraz už papá aj zeleninu, ale dosť často máva po tomto mlieku zelené kako.ked bola menšia, brala maltofer, koli chudokrvnosti a kakala také tmavé, ale to asi z toho, ale teraz máva tú zelené a niekedy žltohnedú. takže baby s týmto "našim" nutrilonom, poradte. nie je to hladná stolica?zelená je vraj hladná, hnedá je OK, a žltá neviem, tú tuším mávajú kojené deti, ale ona aj ako kojená mávala zelenú. ona už aj na JISke mávala zelenú. sestrička len pokrčila plecom, lebo aj tak jej viac mlieka nemohla dať, iba tolko, kolko jej prislúchalo podla váhy.ale ked som si ju odkojila, tak vypila oveľa viac.teraz má okolo 5,5 kila ale podla toho ich počítania spapá ovela viac.

janina77
29. bře 2008

susika, adrolka, k tej stolici -
kym sme mali Bebu AR, tak to mal tiez riedku zeleno-ciernu, na cistom Nutrilone AR to bola tuhsia (formovana) zlta, teraz pri prikrmoch a Nutrilone AR je vzdy ina 🙂. Niekedy husta, inokedy riedka, niekedy tmavsia, inokedy svetlejsia 🙂.
Ale, kazde HA mlieko sfarbuje stolicu do zeleno-cierna, lebo su tam dake nastiepene bielkoviny ci co, a tie to sposobuju. Je to napisane na krabici od Beby. Ta Beba AR je vlastne AR aj HA, tak preto to bolo take zeleno-cierne.

Takze si s tym nelamte hlavu, a Susi, urcite to nie je hladova stolica. Tvoja Zuzka je uz velka, a ked by bola hladna, urcite by ti dala vediet. Nas maly ma tiez len 5,5 kg. A teraz sa vytiahol do dlzky, tak je akysi chudy 🙂. A to je ovela menej ako tvoja. Mlieko nikdy viac ako 120, len zeleninu s masom zbasti na obed 200 a vecer kasu 160.

susika
29. bře 2008

ahoj jani🙂) my trošku odlahlo, lebo našaq neurologička je horzne super a tiež sa jej malá zdá chudučká a hcela nás poslať na gastro, že či jej niečo nevadí.ale zatial sme to nechali tak🙂)ti poviem, je to raidna potvora.ale neviem, či by sa ohlásila, keby bola moc hladná.po tom, čo somm jej minule nechtiac vyviedla. plakala a ja že je už unavená, išla som s nou von, ona spokojne zaspala a to už mala čas na papanie, preto bola mrzutá🙂)a potom večer skoro zjedla aj mna🙂)
včra mala prvýkrát podvečerr kašu a potom pred spaním mlieko.dnes sme to akosi nestihli s tou kašou.ak ste niektorá tu, nebude jej tá kaša na noc ťažká, ked jej ju šupnem?konečne sa naučila pekne spávať, tak by som nerada s nou vystrájala do noci🙂))

janina77
29. bře 2008

Susi, ja davam kasu az na noc, po kupani. Pred chvilou dojedol a uz spi 🙂.
Ja som skusala rozne sposoby davania kase - dopoludnia, popoludni, pred kupanim, a vzdy som mala pocit, ze mu je z toho tazko. Ak som ju dala kedykolvek poobede, tak mi pri vecernom kupani alebo masirovani vzdy grckol, nie vela, ale predsa, a to mohlo byt aj po 5 hodinach. A tak isto je to s ovocim. Ak dam, poobede, tak vecer z toho grcne. Tak uz po obede davam max. o 15.- 15.30 mlieko s rozmixovanou 1/3 bananu, a za tym este okolo 18. 1/2 mlieka, potom okolo 20. kupeme, za tym kasa a spi do 5.-6., mlieko, a pospi este hodinku - dve.

Ozaj, a ja tu kasu davam do flase, takze to nie je taka pecka, ako pisu v navode, ale zas doplnam aj kus mlieka.

zusom
29. bře 2008

Ahoj janina77!
Na Samkovi si ten, kdo sa v tom nevyzná ani nič nevšimne. Vyrástol z neho síce trošku menší, chudší ale za to veselý a šikovný chlapček s milou povahou. Začiatky a prognózy lekárov boli veľmi zlé. Dostal krvácanie do mozgu, následne hydrocefalus 5x bol operovaný. Bola som zúfalá. V roku bol stále ležiace bábo. Cvičila som vojtovku, absolvoval hipoterapiu, pobyty v Dunajskej Lužnej. Keď mal 2 roky začal sedieť a takmer v 3 začal chodiť. Rehab. sestra mi vravela, že neverila, že bude chodiť.
A následky? Pri tejto diagnóze sa jeho stav môže vplyvom rôznych faktorov zmeniť a sme odkázaní na okamžitú lekár.pomoc.
Asi toľko. Zuzana

kili
29. bře 2008

ako viete, že je dieťaťu s kaše ťažko? mne sa Samko furt stavia nahlavu a je jedno, čo jedol 😀

janina77
30. bře 2008

zusom, dakujem za tvoju reakciu. Som rada, ze to dopadlo vpodstate celkom dobre, aspon mam pocit, ze to beries optimisticky 🙂. My sme mali len slabe krvacanie do mozgu (1. stupen), operaciu oci a pruhu. Ocka vyzeraju byt v poriadku a pruh tiez, hoci este stale nie je ten vacok po pruhu celkom stiahnuty. Dlho sme boli na kysliku, ale podla pneumologa je uz aj BPD zazehnana, uvidime, co dalej s tym pohybom, zatial sa neotaca, ale je ako sidlo, zacina si sadat za jednu ruku cez laket, ale neudrzi sa este, tak zatial len takto posilujeme.
Drzim vam palce.

Kili - my sme maôli par takych nepokojnych noci, ze kazdu chvilu mrncal, tak to som si myslela, ze mu je asi tazko. No a cez den ked mu je "tazko" tak mi vygrckava pri pohybe.

kili
30. bře 2008

tak to Samko vygrckáva po každom príkrme, ale čo sa dá čakať, keď sa stavia furt na hlavu 😀

lululu
30. bře 2008

ja si nemyslim, ze z kas eje tazko 🙂 urob redsiu a bude oki 🙂
kili- supis, ze po 4och 🙂 btw.Tvoji su uz vacsi.vekovo, ja by som im dala aj tu klasiku ako bol recept v mama a ja- namocis krupicu do umeleho mlieka, nechaj luhovat 30min a pak prevar 🙂 je to chutne 🙂 mnam,aj mne chutii 🙂 tam pisali, ze sa to moze od 7 mesiaca.. ja som sa bala tak skoro dat klasicku kasu..

zusom- super, co ste dokazali.. moj obdiv 🙂

kili
30. bře 2008

lu, ja už som krupicovú kašu samkovi raz robila, ale bola moc hustá, tak ju moc nechcel, ale ešte ju určite spravím, len na to vždy zabudnem. Som to ale robila klasickým spôsobom, dobre vedieť, že nechať vyluhovať, dík 😎

rohacka
30. bře 2008

Vitam zusom! Konecne nejaka mamina, co ma trochu starsie dietky! Chcem sa Ta spytat, ci si sa nebala mat dalsie dietatko, zvlast po dvoch predcasnych porodoch? Ako si to zvladala? Ozaj, a preco si predcasne porodila? My sme totiz povodne planovali troch potomkov, ale po tom, co sa Dorotka narodila na prelome 36. a 37.tt a Kubko v
34 tt. s viziou od gynekologicky, ze dalsie udrzim este kratsie, tak mam z toho hrozu, ze uz to nechcem zazit ako pri Kubkovi, prelezat 2 mesiace doma a potom byt 2 mesiace v nemocnici a doma ma cakaju 2 deti 😢 😢 😢

elinka27
30. bře 2008

killi, Jakubko prdel a mal krce ked som mu dala kasu, celu noc poriadne nespal, a to som ju neurobila ani taku hustu este, najprv som myslela,ze je to nahoda a dala som mu ju na odporucanie lekarky este par krat, ale vysledok rovanky, ked som ju vysadila hned mu bolo lepsie.

duskaf
30. bře 2008

Ahojte kočky, chcela by som Vás všetky povzbudiť. Môj prvý synček sa narodil v 31. týždni, mal 1880 gramov, 44 cm. Po troch týždňoch sme boli doma, ja som bola sním celé dni, celý čas, kým nenabral hmotnosť, odstriekavala som mu moje mliečko. V Košiciach na Jis- ke robia neskutočné zázraky. Náš malý neschytal žiadnu infekciu, len potreboval nabrať hmotnosť a tiež nás strašili, že riziko DMO, ale nepotvrdilo sa to, cvičili sme Vojtovku a dnes je šikovný prvák, číta najkrajšie z triedy, je šikovný, len s písaním sme sa nadreli, ale pekne sa vypracoval, je to normálny zdravý chlapček a my sme neskutočne šťastní, že ho máme.
Podľa mňa je najdôležitejšie, aby to dieťatko, pokiaľ je to možné malo mamku stále blízko, nám to bolo umožnené, v podstate len pár hodín nebol pri mne, ale aj v noci sme pravidelne každé 3 hodiny odstriekavali a v kuse boli pri deťoch v boxoch a my sme spali v izbičke, trošku ďalej od novorodeneckých boxov, aj pre psychiku matky je to iné, keď to svoje dieťatko ustavične vidí.
Držím palce detičkám, oni sú silné, ani si neviete predstaviť ako. Veľa sily aj Vám mamičky.

lululu
30. bře 2008

eli, Tvoj jakubko je dost maly na kasu, ci? ja som sa v tomto riadila podla korigovaneho veku.. mozno aj preto.. jeho traviaci trakt este nebol zrejme pripraveny na taku zataz, ci? ta klasicka nutrilonova od 4.m. - ja som ju dala od ukonceneho 5.- o mesiac neskor,kedze sa o 1m.skor narodili.. tak Ti nevim.. od pol roka som uz pak vek velmi neriesila, co bolo od 8., dala som od 8, aj ked mali vlastne teoreticky 7.. 😉

lululu
30. bře 2008

duskaf- parada 🙂

zusom
30. bře 2008

Ahoj rohacka!
Bála som sa mať ďalšie dieťa a najmä to 3. Pri 1.dcére som si odležala v nemocnici 3 mesiace, pri synovi mesiac ako tehotná a potom 4 mesiace sním a pri 2. dcérke necelý mesiac. Pri poslednom tehotenstve som odmietla ísť ležať od 5. mesiaca, pretože Samko bol na mňa veľmi citovo naviazaný (mal 3 roky).Začínala som sa otvárať a tvrdlo mi brucho pri každom tehot. Mala som super gynekologiču chodila som častejšie na kontroly a keď sa to začalo zhoršovať odišla som mesiac a pol pred termínom do nemocnice a vydržala tam ešte 3 týždne. Pri 1.a2.tehot ma dopovali v nemocnici infúzkami a liekmi a pri 3.som nebrala nič, iba magnézium.Ako som to zvládala? Ťažko, pomáhali starí rodičia a manžel bol na "prášky".
Ja som chcela viac detí, ale manžel po 1.rizikovom viac nechcel. Keď som otehotnela 2x boli sme prekvapení, ale tešili sa. A keď som 3x tak to bolo na rozvod, pretože som odmietla ísť na perušenie. A išla som do rizika, že zostanem sama s tromi deťmi.
A prečo som sa otvárala a nemohla donosiť do termínu mi zistili, až pri 3. pôrode, keď som rodila cisárskym. Mám maternicu rozdelenú na dve časti a detičky sa síce uhniezdili v tej väščej časti, ale mali málo miesta. Lekári mi povedali, že pri takejto maternici sa ťaško dá otehotnieť, a keď sa otehotnie veľmi ťažko sa dá donosiť až do konca. A tri deti mať pri tom všetkom je zázrak. Takže zázraky sa dejú a ja som za ne vďačná 🙂 😵 😅

duskaf
30. bře 2008

zusom, no Tvoj život - hotový námet na knihu, veru život s nami píše knihy, ani nič vymýšľať netreba, si veľmi statočná a teraz si užívaš svoje šťastie, všetko dobré prajem.

kili
30. bře 2008

zusom, a koľko vážil tvoj Samko v roku? náš Adamko mal 4900g. Ale už je moc šikovný, už sa otáča na bruško, to len niečo vyše týždňa a aj na chrbátik, to už dáke 3m a sedí pekne keď sa drží a zvládne aj bez držania pár dní 🙂 . A už sa chvíľku udrží na 4 a strašne sa mu tak páči. Vojtu ale necvičíme kôli iným problémom.

zusom
30. bře 2008

kili, musela som sa isť pozrieť už si to nepamätám. Samko vážil v roku 7300g. Keď sa narodil mal 1100g. Teraz má horko-ťažko 15kg.

kili
30. bře 2008

fúha, 15kg v 6 rokoch, to je maličký a to priberal celkom pekne zo začiatku, čo že sa tak zastavil?

zusom
30. bře 2008

kili, Adamko je naozaj šikový. Neviem či som to tu spomýnala Samko v roku bol ešte ležiace bábätko a na brušku trošku pásol koníky

kili
30. bře 2008

zusom, písala, a mal nejaký problém? niečo si písala, ale akosi som to nepochopila

zusom
30. bře 2008

kili neviem prečo nepriberá, lebo celkom dobre papá, ale som s ním objednaná v júni do gastroenterolodickej poradne na doporučenie lekárky z ambul. pre rizikových novorodencov. Som zvedavá, čo mu zistia

zusom
30. bře 2008

kili, mal krvácanie do mozgu následkom predčasného pôrodu. Po zakrvácaní mozgu sa prestane v mozg. komorách vstrebávať mozgovomiešna tekutina a preto mu musel byť voperovaný do hlavičky taký ventil, ktorý túto tekutinu odvadza do brušnej dutiny a tam sa vstrebáva. Inak by neprežil.

kili
30. bře 2008

aha, ďakujem za vysvetlenie.
Naši to našťastie nemali, ale zas Adamko má rôzne iné muchy a furt bojujeme s niečim 😔

zusom
30. bře 2008

duskaf, myslím si že ty aj všetky mamičky, ktoré majú čo povedať k tejto téme si prežili a prežívajú svoje. Nikdy by som si nemyslela, že to zvládnem. Ale zvládla a zvládate to každá jedna z vás. Takže želám dobrú noc a aby sme nabrali dostatok síl do ďalšieho dňa

elinka27
31. bře 2008

lulu na rizikovej poradni mi poradila doktorka,ze mam davat kasu 4+ ryzovu.Pretoze nas Jakubko je velky papac a pije dokial ma vo flasi aj za tu cenu,ze by to malo uz tiect cez usi,alebo to vygrcne 😉
A kedze sa v noci zacal castejsie budit doproucili mi kasu.A ze cim nizsi je u predcasne narodenych deti ich gestacny vek,tym skor vraj pytaju viac jest.A este aj to,ze traviaca sustava sa vyvija od narodenia, a v tomto nezaostavaju,predcasne narodene deti.Samozrejme treba volit striedmo.Takze neviem, ale toto mi povedal neonatolog 😲