Nedonošeňátka a jejich vývoj a trápení. Je jejich vývoj zpomalený?

moncicik
24. zář 2007

Ahoj chci si jen tak popovídat s maminkama co se jim miminka narodila předčasně zda je to znát že jsou dříve nebo zda je ten vývoj pomalejší než u donošených dětiček.
Rodila jsem na 36. týdnu a malý měl nezrálé plíce , to jsme dohnali v porodnici ale díky tomu že je nedonošenec tak teď lítáme po doktorech a po vyšetřeních a pořád ho pozorují zda se správně vyvýjí a tak, no není to nic příjemného.Takže bych ráda kdyby jste se podělily o vaše zkušenosti .Moc děkuji.Mona

sarkahlaw
21. kvě 2008

Dneska mi jí vyjímečně dobře. Teď měla 120ml mléka. Jindy to je slabší. Víc mi nesní. Kolik ti kluci jedí mléka?

kili
21. kvě 2008

sar, oni jedia veľa, ale aj tak málo priberajú, preto Adamkovi dali do mlieka aj príkrmov také sladidlo, čo majú vrcholový športovci 😀
a to ju ako kŕmiš lyžičkou, keď jej dávaš mlieko? nie je to všade?

sarkahlaw
21. kvě 2008

Krmím lžíčkou, ale jde to rychle. Nelča taky zpočátku málo přibývala tak se jí dával do mléka fortifikát. Pak zase přibývala moc, tak to nemohla udýchat. Jak dlouho jste byli v nem?

sarkahlaw
21. kvě 2008

kili, máš něco osvědčenýho na bolavý zadeček. Jak má ty antibiotika,tak má prújem a hrozně ošklivý zadeček, někdy ji až teče z puchýřků krev. Hrůza.

leni96
21. kvě 2008

sarkahlaw
Tak to jsi mě povzbudila, ona se snaží, tak snad se brzo dočkáme výsledků. Jo na ten zadeček nám hodně pomohl Imazol-krémpasta a pak ještě děláná mast z lékárny, bylo na ní napsané Dětská mast s peru, tak se zkus zeptat 😉 .

sarkahlaw
21. kvě 2008

Imozol máme teď, ale moc to nepomáhá. Ještě mě doporučili Sudokrém. Hodně prdelku větrám, ale pořád to má moc ošklivý. Hrozně brečí, ale neumím jí pomoci. Leni, proč si rodila předčasně? Já měla infekci placenty.

gucz
21. kvě 2008

ahoj sarkahlaw mojej malej som na zaparenú ritku tiež dávala imazol, ale len ráno a večer, cez deň som jej dávala niveu proti zapareninám a tú dávam už stále. Aj sudokrém je dobrý, ale je redší ako nivea, skús uvidíš

gucz
21. kvě 2008

a ešte niečo ak je zaparená riťka, nepoužívaj vlhčené utierky, umývaj malú len vodou, poprípade namočenou handričkou. Vlhčené utierky spomalujú hojenie zapareniny

andulka4
21. kvě 2008

kili kluci jsou nááááádherní...
takoví roštáci,strašně pěkně jsi si je vypiplala.Však počkej až vyrostou 😀 stonásobně ti to vrátí 😀

sarkahlaw
21. kvě 2008

Ahoj gucz, určitě tu niveu vyzkouším, právě jsem ji přebalovala a bylo to hrozný. Jdu krmit a pokusit se malou uspat, tak se loučím.

leni96
21. kvě 2008

sarkahlaw
měla jsem infekci, ale neprojevovalo se to navenek, abych pravdu řekla, tak jsem se ani moc nedozvěděla proč se to stalo, co mohlo třeba být příčinou, ale hlavně, že to všechno dobře dopadlo 😉 .

kili
21. kvě 2008

sar, krémy nepoužívam, keď mal hnačku, tak som dávala weledu a tuším aj zabrala. Ale najlepšie je hnačku zastaviť a na to ti pomôžu probiotiká 😉

kili
21. kvě 2008

andula, díííík 😵

kili
21. kvě 2008

sar, Samko bol v nemocnici 3m a Admko 4,5, kyslíkový prístroj sme mali aj doma, ale používali sme ho možno mesiac, lebo potom bol zas v nemocnici a tam ho odpájali postupne až úplne.

janina77
21. kvě 2008

tak ako vidim, tak sa tu rozpiasali hlavne extremistky 😀 (s detickami narodenymi extremne nezrelymi), tak to by som sa mala pridat 😀
My sme boli na kysliku dost dlho, ale len v nemocnici, pustali nas po 3,5 mesiaci od narodenia, ale na kysliku bol zavisly cca 2 mesiace. Ale chlapcek, co sa narodil rovnaky tyzden ako my priblizne v tom case ako nas, tak ten je zavisly este aj teraz, aj doma mu musia davat kyslik ☹. Dozvedela som sa to nedavno, a bola som z toho velmi smutna. V nemocke to s nim vyzeralo najskor lepsie ako s nasim Domcom, ale potom sa to jemu zorsilo ☹

leni, sarka, kedy saa vam zacali deticky otacat? Lebo ten nas sa stale neotoci z chrbatika na brusko ☹, ale ked ho necham na brusku a odidem, tak ho casto najdem na chrbatiku 🙂. My cvicime vojtovku uz 4 mesiace , tak intenzivnejsie mesiac.

Dnes sme boli na kontrole na FRO, u primarky, ta povedala, ze jednoducho este nedosiel vyvojom k tomu, aby sa otocil. Ze ho to este nezaujima. A do papierov napisala, ze vyvojovo je v polovici 2. trimenonu. Neviete co je to TRIMENON? To akoze tri mesiace, alebo tretina roka (teda 4 mesiace)?

leni96
21. kvě 2008

janinna77
malá se začala otáčet ze zad na bříško asi tak v sedmi měsících, postupně to vypilovala a byla čím dál tím víc obratnější, nedávno nám začala lozit dopředu, ale taky to má svoje mouchy, asi by to chtělo cvičit 4xdenně, jenže já jsem ráda když to zvládnu 3x a teď jsme nemocní,t ak ji nechávám odpočívat 😉 .

Trimenon je označení vždy pro tři měsíce života (to jsem našla na netu).

janina77
21. kvě 2008

leni, dik za info 🙂. Ja cvicim tiez "len" 3x denne, ale uz neviem, kolko by mi spaval, keby som mu este pridala. Mne sa niekedy zda, ze uz toto je na neho dost vela.

licina
22. kvě 2008

Ahoj holky,

já bych se Vás ráda zeptala, když jste odcházeli s mimičama z porodnic nebo nemocnic (po narození), jaké jste dostávali prognózy do budoucna??
My jsme sice ještě v nemocnici, ale je tam jedna doktorka, která se neusměje, pořád mluví o tom nejhorším, co může nastat. Tak jsem z toho zdepaná. Já vím, že nemůže říct nic pozitivního, že radši připravuje na to nejhorší, ale já už nemůžu....

gucz
22. kvě 2008

licina to sa nedá povedať presne dopredu čo vás čaká. Mne pri odchode z pôrodnice povedali všetky diagnózy (anémia, predčasné narodenie, rozšírená oblička...) ale čo bude sa uvidí až ako bude maličký rásť. Preto budete najprv behať po doktoroch aby ho sledovali. Keď mala malá asi 7 mesiacov, pani primárka mi povedala, že keď bude mať rok, už by to na nej nemalo byť vidieť, že bola predčasná. Teda podľa vývoju dovtedy a samozrejme ak neochorie na nejakú vážnejšiu chorobu, lebo to vývoj spomaluje. A včera sme boli na kontrole u neurológa a ten povedal, že už je v norme pre 10-mes. deti, takže už nezaostáva, už nemusíme ani cvičiť. Hlavne sa tých slov čo sa na teba budú odvšadial valiť nezlakni. Keď malá mala 4 mesiace a ešte stále neudržala hlavičku ak sme ju tahali do sedu, bola som strašne nešťastná a zúfalá, že sa to nikdy nenaučí a tak a teraz? behá krásne po 4 a mám čo robiť aby som ju ustrážila( vďaka tomu čo vymyslel behák, aj keď sa nedoporučuje)

licina
22. kvě 2008

Gucz:
nám včera oznámili, že může mít dětskou mozkovou obrnu ☹
Já jsem z toho úplně hotová....., i když věřím, že vše bude O.K. a že to malý zvládne....

gucz
22. kvě 2008

budeme vám pevno držať palčeky aby to bol len planý poplach. Hlavné je, aby si s ním poctivo cvičila, aj keď budeš unavená, nahnevaná na celý svet, nešťastná aj tak musíš!!! Aj keď sa bude zdať že mu to nepomáha. Mám bratranca Jurka, je odo mňa starší o 5 mesiacov, tiež sa narodil skôr a s DMO. Teta s ním poctivo cvičila, na tú dobu by som povedala, že až moc a dnes je to normálny zdravý chlap,pracuje, akurát trochu napáda na jednu nohu (kríva), a to tete povedali že nebude ani chodiť. Tak sa neboj a dnešné zdravotníctvo je na lepšej úrovni ako kedysi. Ale zasa viem, že každý prípad je iný. Myslíme na Vás 🙂

deina
22. kvě 2008

Licina, drzim palce, nech sa nieco take nepotvrdi. Mam pocit, ze lekari radi strasia, vzdy povedia to najhorsie a pritom casto su na tom deticky ovela lepsie, ako si myslia.

Mam kamaratku, ktorej syncek sa narodil donoseny, ale bol to velmi tazky porod, maly musel byt ozivovany a bol v inkubatore a teraz mu zistili cysty na mozgu. 😖 Co to moze znamenat? Moze to mat z kliestov?

Nasmu krpcovi som zacala davat mrvku - lyzickou. Ako rychlo sa naucili vase deti jest lyzickou? Jemu to ocividne velmi chuti, len nevie, ako na to a teda je ako macka, vystrkuje jazycek. Strasne je podareny, len sa takto nenaje. 😅 A z flasky mi tu mrkvu vysat nevie, co mu mam odstrihnut dudel (dedova rada 😀 ).

gucz
22. kvě 2008

deina môžeš mu odstrihnúť konček z dudlíka, ale takto sa ti potom papať z lyžičky nenaučí. S tou lyžičkou to chce len výdrž, moja bola od mrkvy až za ušami, kým sa naučila

zazrak
22. kvě 2008

Grettko, je to moc líto.Na to nejde ani nic jiného říct ☹ .Hlavně moc pomáhejte mamince ať to zvládnou.Osud je někdy moc krutý.Ale nic s tím nenaděláme, bohužel.

kili
22. kvě 2008

daina, sú savičky na kašu, také hviezdičky, ja som S. kŕmila cez ne. Po čase sa naučil jesť s lyžičkou, ale trvalo to. On to totiž nevedel posúvať jazykom do hrdla a tak to vyplúval, po chvíľke bol nervózny a začal vrešťať. Tak som sa na to vykašľala na čas a dávala len flašku a potom skúšala, niekedy pred jedlom, ale to bol strašne hladný a na to nemal trpezlivosť, tak som skúšala ku koncu dať lyžičky a raz sa to už proste podarilo. Ale nezúfaj, určite bude jesť aj lyžičkou, ja som totiž vtedy mala pocit, že sa to nikdy nenaučí 😀
teraz kukám, že má len 4m, tak to má aj na príkrmy čas nie to ešte na lyžičku 😉

deina
22. kvě 2008

Doktorka nam radila zacat, lebo mu cosi chyba, dake ziviny, vraj tieto deti nemaju take zasoby ako donosene deti a preto je dobre zacat uz od 4.mesiaca. Ale zas pocula som aj taky nazor, ze zacat od 5-teho mesiaca + chybajuce tyzdne do TP, tak ktovie, ako to vlastne je. On sa nam zase hrozne rozjedol, je velmi hladny, tak skusame tu zeleninu, mozno ho trosku viac zasyti ako mlieko.

Skusam zatial lyzickou, maly sa pritom zabava a nejeduje sa, sice je cely od mrkvy, ale je to sranda. 🙂

sarkahlaw
22. kvě 2008

licina, moc si přeju, aby to s tou obrnou nebyla pravda
janina77, Nelinka začala pást hříbátka a otáčet se hodně pozdě, asi na 7 měs, dříve na bříšku nechtěla být, špatně se jí dýchalo
zadeček máme stále hodně opruzený, ale dnes končíme s antibiotiky, tak snad to bude lepší
má tady někdo z dětí ještě inhalátory?

rohacka
22. kvě 2008

Licina, pokial viem, detska mozgova obrna je nasledok krvacania do mozgu, spytaj sa lekarky, ci mal to krvacanie, vraj to ma vela nedonosenych deti. Nas to, vdaka Bohu, obislo. Ale aj keby mal, su rozne druhy, niektore su take, ze to na dietati ani nespoznas. Budes musiet zatat zuby a vsetko a cvicit a cvicit. Na druhej strane, mam znamu s nedonosencom, ma 2.5 r., DMO spasticku formu, cvicila ako drak vojtovku, rok - opakujem - rok - neurobil ziaden pokrok, tak si nasla cvicitelku na Bobathovu metodu a ta jej povedala, ze Vojtovkou ho uz brzdila. Ked zacal cvicit Bobatha, za tyzden-dva hned urobil vyrazne pokroky. Ta cvicitelka cvici aj Vojtu aj Bobatha, takze to nie je ohovaranie Vojtu, ale Vojtovka je hlavne pre mensie deti.

Pridavam sa k oblubencom Nivea kremu na zapareniny, je naozaj vyborny, nam lepsie zabera ako Sudokrem, dokonca niekedy lepsie ako Imazol.

Inac, pre tie, co zacinate prikrmovat - vraj existuje flasa, ktora ma namiesto cumla lyzicku, flasa je makka, takze sa da stlacit a tak vytlacit potrebne mnozstvo na lyzicku. Vraj ju bezne dostat v detskych obchodoch. Nemam vyskusane, ale zda sa mi to dobra vec.

kili
22. kvě 2008

rohacka, tú flašu mám, bežne sa určite zohnať nedá, ale podarilo sa mi ju kúpiť cez net, ale bohužiaľ, alebo chvalabohu, kým došla, tak malý jedol lyžičkou sám 😀 , takže nemám odskúšané, ale keď niekto chcete, môžem posunúť 😉

gucz
22. kvě 2008

tú fľašku vyrába canpol babies, mám ju doma na začiatok je dobrá, lebo lyžička je na konci maličká a stále na ňu tečie. Mojej malej na začiatku vadilo, že nemá na lyžičke stále kašu, keď sa jej kaša zapáčila, nestíhala som jej to pchať do pusy. Tú fľašu odfotím a dám do albumu ak sa mi to podarí 🙂