Nedonošeňátka a jejich vývoj a trápení. Je jejich vývoj zpomalený?

moncicik
24. zář 2007

Ahoj chci si jen tak popovídat s maminkama co se jim miminka narodila předčasně zda je to znát že jsou dříve nebo zda je ten vývoj pomalejší než u donošených dětiček.
Rodila jsem na 36. týdnu a malý měl nezrálé plíce , to jsme dohnali v porodnici ale díky tomu že je nedonošenec tak teď lítáme po doktorech a po vyšetřeních a pořád ho pozorují zda se správně vyvýjí a tak, no není to nic příjemného.Takže bych ráda kdyby jste se podělily o vaše zkušenosti .Moc děkuji.Mona

andulka4
17. črc 2008

ELI NO JÁ TI NEVÍM UŽ JSEM Z TOHO ZOUFALÁ!!!!!!
MALÝ PASE JAK O ŽIVOT CCA 6xDENNĚ PO 15TI MINUTÁCH A NA RHB MI VŽDY ŘEKNE ŽE TO TAHÁ ZÁDAMA A ŽE SE NEOPÍRÁ SPRÁVNĚ O PŘEDLOKTÍ.NO TAKŽE JSEM UŽ ZRALÁ "NA CHOCHOLOUŠKA!

JSEM PROSTĚ TOTÁLNĚ NA NERVY A HROZNĚ SE O NĚJ BOJÍM ☹
NIKDO MI ZATÍM NEBYL SCHOPNÝ ŘÍCT Z ČEHO TA HYPOTONIE JE PROČ JÍ MÁ NĚKDO TAKOVOU A JINÝ MAKOVOU A HLAVNĚ NEDOKÁŽÍ S TÍM NIC DĚLAT....CVIČENÍ NA TO ZABÍRÁ MINIMÁLNĚ(ASPOŇ SE MI ZDÁ)

andulka4
17. črc 2008

Jé já to psala velkým to se omlouvám

Jen jsem chtěla dodat že už mi leze na nervy jak je sledovanýýýý.Místo toho aby mi řekli co na to, tak vyrukujou s Vojtovou metodou.Vědí naprosté houby ☹ "už jsem alergická i na to když mi řeknou že každé dítě je jiné! Já to přece vím ,já ho miluju takového jaký je 😉 Je to moje zlatíčko jen bych si asi představovala věčí komunikaci a debatu mezi mnou a lékařem a né aby mi Neuroložka řekla buďte trpělivá.No tak na to jsem na tu Neurologii nemusela jezdit tak daleko to vím i sama.

andulka4
17. črc 2008

Koukám že jsem se pěkně rozjela ale vážně už jsem nervozní ☹

elinka27
17. črc 2008

andulka,plne ta chapem,ja prezivam to iste u ocnej, dokopy mi nic nepovie ani ci sa s tym jeho ockom vobec noeco bude dat robit,stale mam byt trpezliva a pod.To je jasne,ze mame byt trpezlive,ale ked to clovek stale pocuva a ma pocit ze sa nikam nepohne,je to o nervy. 😒 ja planujem ist aj inemu odbornikovi,skus aj ty.Mozno ked povedia dvaja to iste snad nam to konecne pomoze to pochopit a akceptovat ten fakt.Jednoducho vyhladaj inu Rhb a potom uvidis,za to nic nedas.My chodime do nedalekeho mesta ocnej,ale v som ochotna vycestovat aj dalej,on mi predsa za to stoji. 😉

magdatop
17. črc 2008

elinka 27
My sme s Klaudiou chodili od operacie - kvoli retinopatii k Mudr. Fischerovej. Bola primarkou na Kramaroch v BA, teraz uz ma svoju ambulanciu v Petrzalke. Je velmi mila a hlavne odbornicka. Ak by si chcela, pozriem sa Ti na nu kontakt.

sylvar
17. črc 2008

andulka, ti doktoři teda umí povzbudit 😝 Trpělivost jasně,ale jsou od toho, aby řekli, poradili...

Jinak zdravím 🙂

kili
17. črc 2008

andulka, kliiiiid. Ja som z malími necvičila, a ani neurologička na ich pasenie nič nehovorila, ale ako to popisuješ, tak si myslím, že to robili tiež tak. Oni sa nikdy na lakte neopierali, úplne to preskočili. Párkrát, už keď vedeli stáť na 4 sa na lakte dali, ale to bolo všetko. Takže si myslím, že to nie je až taká tragédia, keď nie je na lakťoch.

elinka27
17. črc 2008

magdatop, ak mozes budem rada, posli mi to prosim do IP

co sa tyka toho cvicenia, nam zasa pomohlo, to je vec nazoru 😉 ,ale je fakt ,ze keby mam cvicit s dvomi ako kili, neviem neviem... to by bolo asi narocne.Ja niekedy nestiham pri mojom malom absolutne nic, je hyperativny a niekedy uz padam dole pusov a keby som to mala mat dvojmo, uz som asi niekde na lieceni 😀

gucz
17. črc 2008

elinka27 to si myslíš teraz že nestíhaš, počkaj keď Ti začne malý loziť po celom byte a bude všetko pchať do pusy ako vysavač. To si ešte len užiješ 😀 , budeš si spomínať ako ja že aká bola malá v tom veku kľudná 😀 😀 😀

elinka27
17. črc 2008

gucz,tak uz sa mi plazi po byte, uz ho nemozem sameho nechat, aj teraz ho mam na rukach a trieska mi tu do klavesnice

rohacka
17. črc 2008

Ahojte, dlho som nebola, boli sme na dovolenke. Deti to v zdravi prezili, aj bez elektriny, chladnicky, teplej vody - byvali sme totiz v horarni. Kubko mi zacal chodit popri nabytku, chce aj za ruky, ale to mame od reh.lekarky zakazane. Zle si stupa - na klenbu - tak este cvicime 1 cvik, ale vraj sme uz vo finale s cvicenim. Uz sa tak tesim, ze raz nebudeme cvicit - uz cvicime 10 mesiacov a uz mm toho dost. Inac, my tiez postupujeme v akychsi skokoch - mesiac,dva nic a potom zrazu robi viac veci naraz. Neviem, ci viete, ale funguje sukromne neurologicke centrum v BA - Sinalgis a oni poskytuju aj poradnu cez internet. Ja som im napisala nase diagnozy a nalezy a oni mi to zrozumitelne vysvetlili a ukludnili. Mozete skusit na www.sinalgis.sk - oddiel poradna. Su tam velmi mili lekari. Andulka - skus im popisat svoj problem.

andulka4
17. črc 2008

Kili ahhooooj
dlouho jsi tu nebyla? Co papání jak vám jde?Máte ještě sondičku?

PS:Holky děkuji za povzbuzení....mám náladu na prd 😢

kili
17. črc 2008

andulka, teraz od pondelka ju nemá, kŕmim lyžičkou, ale dnes mi už rupli nervy, tak ju zas dostane. čakám, kedy bude hladný ale furt nič a to mal jesť o 6tej a pritom predtým zjedol asi polovicu a aj to vyvrátil. Ale do toho sondovania sa mi nechce, tak ma asi nič nedonúti, len jeho hlad. 😅

deina
17. črc 2008

Andulka, mas to tazke, ked ta komunikacia medze tebou a lekarkou nie je bohvieco. ☹ Drzim palce, nech zacne cvicenie ukazovat vysledky.

Nas krpec sa najnovsie velmi taha do sedu - z lahu si este sadnut nevie, ale ked je v polosede-pololahu, tak sa posadi. 😕 Tak teraz but robi brusaky alebo sa strasne jeduje, ked je na brusku (neviem, preco, nezvykol). Mozno chce nieco spravit, ale nejde mu to a tak sa hneva.

magdatop
18. črc 2008

andlulka 4,

lekari niekedy vedia povzbudit ☹ a hlavne, ked Ty ako matka to prezivas aj za to dieta dvojnasobne.
Mne ked sme chodili do poradne pre nedonosene deti povedala lekarka, ze Klaudia bude urcite hyperaktivna, lebo to je diagnoza u nedonosenych deti. A ze bude stale pozadu za ostatnymi detmi ☹ tak si vies predstavit, ako Ta to povzbudi.
Teraz ked k nej prideme, tak len kruti hlavou, aka je z nej baba 🙂 ale Klaudia ju nejako podvedome nema rada, dieta vyciti, kto je aky clovek.
Lekari vacsinou nahovoria veci, ktore im vyhrknu z ust, lebo sa im mozno nezda niekto sympaticky, alebo si myslia, ze Ty pre to nerobis maximum, aj ked je opak pravdou. Hlavne sa nevzdavaj, my sme sice necvicili, ale treba hlavne verit dietatu a sebe, ze to spolu dokazete.
U nas to bolo take, ze dlho nic, napriklad lozenie a potom z dna na den jej to islo. Jednoducho, chcelo to cas. Drzim Ti prsty, aby ste to zvladli a verim, ze budete napredovat.

argousek
18. črc 2008

Andulka4, ta hypotonia je skutečně individuální, záleží na tom, jak je mimi dlouho u mamky v břiše. Pokud se narodí normálně donošené mimi, je stimulované pohyby v bříšku a svaly se mu normálně přirozeně posilují, pokud se narodí dítě dříve, chybí mu tato stimulace (vdyť pak už jen leží v inkubátoru nebo v postýlce). Navíc se mu nestačí vyvinout přirozené reflexy, které se tím cvičením posilují. Vím, že je to vysilující a pořád všechno dokola (kojení, cvičení ect.) , ale řekni si, že na začátku pro něj můžeš udělat nejvíc, pak už to bude záležet víc na něm. Nikdo netvrdí, že když nebudeš cvičit, že tvoje dítě nebude chodit, ale vývoj se může spomalit a když se pak ohlédneš zpátky, řekneš si "Mohla jsem udělat víc". Jde také o tvůj osobní pocit, že budeš vědět, že jsi udělala co si mohla a ostatní už musíš nechat osudu. Někde jsem četla zajímavej citát, který mě hrozně posiluje zní nějak takhle : "Bože dej mi moudrost přijmout věci, které nemohu změnit a dej mi sílu změnit, co změnit můžu". Každá z nás prožívá deprese, když se nedostavuje žádnej výsledek a máš pocit, že potřebuješ energii a povzbuzení. Věř, ale že tvoje pocity se přenášejí i na něj a on to vycítí, takže se snaž být v pohodě a pořád ho povzbuzuj v jeho počínání. Až přijde další pokrok, uvidíš jak tě to nakopne a dostaneš další příliv energie a pustíš se do všeho znovu s vervou. Taky se mi zdá, že nedonošenci jsou sledování až moc, že se u nich všechno moc hrotí, takže musíš brát i řeči lékařů a rehabilitační trochu s rezervou. Nenech se kritikou zlomit, naopak to vem jako další výzvu, že on to tím cvičením spraví. Oni tu hypotonii vypozorují z různých poloh a držení těla, ale opravdu se s tím nedá dělat víc než že to budeš tím cvičením zkoušet zlepšit.Pořád se asi opakuju a ta rehabka má taky trochu pravdu, že musíš být trpělivá a výsledek se dřív nebo později dostaví.

andulka4
18. črc 2008

Argi moc děkuji napsala jsi to moooc pěkně.A taky ještě jednou děkuji Janince za SP. Vím že musím být silná....měla jsem jen splín :( Já jsem byla zvyklá makat a sklízet za to ovoce skoro hned....tak nějak mi až teď dochází že mám dítě které má taky nějakou osobnost a není prostě jako já (myšleno v dobrém)

Davídek je šikovný 🙂 je to moje zlatíčko a v podstatě už toho dokázal víc než dost(koukněte na fotky) Byl to takový malý králíček a už je z něj macek 🙂

argousek
18. črc 2008

Andulko, jojo už jejich příchod na svět byl pro ně zkouškou oproti ostatním beztarostným dětem. Musíme být na ně pyšný, mají to prostě všechno těžší, ale asi je důvod proč to tak je. Napadlo mě i třeba to, že se Adámek narodil v jiném znamení než měl, má nějaký význam. Adámek měl být ryba a teď je štír. A každé znamení má jiné povahové rysy a daný osud, prostě to má všechno asi nějaký význam. Vždycky když na mě padne deprese a začnu vyšilovat, tak mi manžel řekne ať si vzpomenu, jak tam ležel v inkubátoru a prosili jsme jen o to, aby vůbec přežil, kdyby mi někdo řekl, že mě bude trápit, že nedělá to a to, vysmála bych se mu.

elinka27
18. črc 2008

argousek, plne s tebou súhlasím, tiež by som neverila keby mi niekto vtedy povedal,že ma bude trápiť napríklad to že nemá zuby 😀 a pozri pred troma dňami mu konečne prvý vyšiel

andulka4
18. črc 2008

Eli tebe trápilo že nemá zuby? No to snad né? Tak to už tu jsme vážně střelenéééé🙂 🙂 🙂 😝

elinka27
19. črc 2008

andul,veru trapilo 😀 okrem ineho aj to,ale na tych zuboch sa uz dnes smejem

andulka4
19. črc 2008

Eli už se těším až pořídíš fotečku 🙂
No a zoubky máte celkem brzo 🙂 Kámošky mají 9ti měsíční holky a jedna nemá nic a druhé se začaly teprve prořezávat....holky jsou samozřejmě donošený🙂 Takže jste na tom víc jak dobře 😝

elinka27
19. črc 2008

no zatial mu neni vidiet,ale citit je teda dobre ked sa mi zakusne do pleca 😉

deina
19. črc 2008

Argousek, ty to vies vzdy tak pekne napisat. 🙂 😵

Ta posledna Jakubkova fotka je bohovska, to je take zlate, ked si deti chytaju nozicky. Kedy to zacal robit? Uz sa tesim, kedy s tym zacne aj Misulo. 😅

Kolko trva, kym sa zubok prereze? Prvy. Mne sa zda, ze to trva strasne dlho, maly hrozne slini a sucha si to dasienko a stale nic, len taky naznak - cervene dasno a cosi biele vnutri, no von to ide uz snad tyzden a stale nic. 😕

argousek
19. črc 2008

Deina Adámkovi se prořezávaly snad tři měsíce, pořád slintal a strkal si do pusinky ručičky, měl pořád jen nateklé dásničky, ale pak mu vyrostly hrozně rychle všechny najednou, skákaly mu tam jak houby po dešti. Taky vkládám foto, aby jste se podívali jakého máme zubáka

gucz
19. črc 2008

mojej sa prerezával zúbok tiež asi tri mesiačky, slintať začala ako štvormesačná a zubček sa prerezal šiesteho februára a druhý pätnásteho februára, čiže krátko pred a presne v siedmich mesiacoch 😀

deina
19. črc 2008

Jej, Adamek je fakt riadne zubaty. 😵 😅 Misulo slinta uz aspon dva mesiace, ale az asi tak pred tyzdnom som si vsimla, ze ma zacervenane dasno. Najprv som si myslela, ze sa mozno len poskriabal, ale teraz tam uz vidno aj cosi biele a neustale si to tam sucha, dava si vselico do pusy, vsetko zuzle. Ked uz ma to dasno cervene a vidno tam naznak zubu, kolko to asi bude este trvat? Niezeby som bola daka netrpezliva, len som zvedava, kolko ho to bude este trapit.

A akosi sa mi nezda maly. 😖 Zase grcka. Negrckal uz hadam aj dva mesiace, odkedy sme presli na AR mlieko a teraz uz par dni po sebe zas. Stale pije AR + je zeleninu, masko, zaciname pridavat aj ovocie - takze hustejsie veci a predsa. A to aj po zelenine, aj po mlieku. Nemoze to byt trebars aj zubkami? Uz ma vselico napada...

deina
19. črc 2008

Kukam, ze Adamek sa narodil presne v den nasej svadby. 😅 😵

janina77
19. črc 2008

deina, ak mate reflux, tak to sa s tym grckanim este potrapite. Nas maly kym bol v klude leziace miminko, tak negrckal vobec, v nemocke mu este na zaciatku zistili reflux a ja som stale tvrdila, ze je to blbost, ze on negrcka. Ale ako zacal lezat viac na brusku, tak prislo aj odgrckavanie, a teraz ako lozi a stale sa stavia na hlavu, tak to je des. Vkuse sledujem kde je a beham s plienkou a utieram vygrcnute mini mlacky - mlieko, zelenina, ovocie, kasa, chlieb, proste vsetko. Ci huste ci riedke ☹. No a bodaj by potom pribral ☹. Plachtu na nasej posteli prezliekam 2x do tyzdna, lebo tam najradsej lozi, v postielke podobne, akurat ze tam mu podkladam aj plienku, ale ako lobzi tak uz dlho na mieste ta plienka nevydrzi.
Uz som mala pocit, ze sa to zlepsilo - davala som mu asi tyzden pred hlavnymi jedlami rozpustene homeopatika Gastro...(neviemco), ale ja som na lieky hrozna, vecne to zabudnem, a v jedle to uz nema byt. Treba to davat 15 minut pred jedlom, a ja si spomeniem ked uz reve ze je hladny 😒 . Ale asi sa budem musiet polepsit.

deina
19. črc 2008

Nie som si ista, ci ma reflux. Ja som si myslela, ze grckal preto, lebo bol pahltny, rychlo jedol, vela a potom to slo von. Ale ked sme boli v nemocnici, tam mu dali AR mlieko, ze to je hustejsie, lepsie ho zasyti a bude mu stacit mensia davka. Naozaj stacila, ale uzasne bolo, ze uplne prestal grckat, aj ked vypil flasku za 10min. 😨 Mohla som ho hned natahovat, nepogrckal sa. Zacal zase az teraz nedavno. Je pravda, ze je ovela zivsi ako byval, vela sa kruti, prevracia sa, casto je na brusku... ale naposledy mi grckal, ked mi sedel na kolenach, to sa mu este nestalo. Boli sme vonku v kaviarni, mala som ho opreteho o seba, ale samozrejme on sa musel vytiahnut do sedu - vlastne to sa tiez namahal, zeby preto? Aj po obede grckal, hoci som sa snazila, aby bol v klude. Uvidim, co nam povedia na sone.