Nedonošeňátka a jejich vývoj a trápení. Je jejich vývoj zpomalený?

moncicik
24. zář 2007

Ahoj chci si jen tak popovídat s maminkama co se jim miminka narodila předčasně zda je to znát že jsou dříve nebo zda je ten vývoj pomalejší než u donošených dětiček.
Rodila jsem na 36. týdnu a malý měl nezrálé plíce , to jsme dohnali v porodnici ale díky tomu že je nedonošenec tak teď lítáme po doktorech a po vyšetřeních a pořád ho pozorují zda se správně vyvýjí a tak, no není to nic příjemného.Takže bych ráda kdyby jste se podělily o vaše zkušenosti .Moc děkuji.Mona

abety
12. bře 2012

Moc vám děkuji!!! Každé povzbuzení je pro mě teď útěcha! Opravdu díky moc!

renata9
22. bře 2012

@annatomi ahoj,mohla by si my bližšie povedať niečo o tom cvičení v Senici?Mám tiež predčasniatko nar v 28 tt,váha 1100g..............zachvílu ideme domu z BA a chcela by som o tom vedieť viac,aká je to dr. kde má ambulanciu,aké sú to cviky......dakujem

annatomi
22. bře 2012

Ahoj tak tá pani je cvičitelka na zdravotnom stredisku a toto cvičenie nám predpísala detská lekárka ku ktorej chodíme ,volá sa Milka Jurovatá je to taká erdegbaba , ale robí zázraky ,sú to všetko cviky ktoré sú ľahko zvládnuteľné a deťom sa veľmi páčia.Cvičí sa na rehabilitačnom na poliklinike ,a potom doma aspoň my sme museli 3 krát denne ,ale samozrejme je to indivyduálne u každého dieťatka ,len sa treba na ňu pýtať a povedať že nechcete cvičiť vojtovku ,ona aj poradí aj ukáže ,a inak všetky sestričky sú tam super len táto jedna má na to atestáciu .My sme precvičovali nácvik lezenia ,sedenia,no a všetko okolo toho!

renata9
24. bře 2012

@annatomi ďakujem za info,určite keď to bude nutné pôjdeme za ňou,videla som videá tej Vojtovky a bola som zhrozená,vôbec sa mi to nepáčilo ako tie bábätká prehadzovali zo strany na stranu,tak som hľadala niečo iné..........možno to ani nebudeme potrebovať,maličká si už teraz sama dvíha hlavičku aj keď ju chytím za ruky a potiahnem k sebe,tak ju dvíha 🙂 🙂 🙂 veď uvidíme................a ešte raz ďakujem 😉

rohacka
24. bře 2012

@renata9 boli ste taki malicki, ze podla mna budete vojtovku musiet cvicit, aj ked tebe sa teraz zda mala v pohode. U extremnych nedonosencov sa cvici aj preventivne. Aj osobne by som Ti odporucala ist do toho. My sme cvicili az od 5. mesiacov, lebo vraj nebolo treba a teraz mame nasledky. Ale cas uz nevratim....Takze sa neobavaj, ak Ti to budu odporucat - poskodit jej neposkodis, ak netreba, ale pomoct jej mozes velmi, ak treba, ale mozno to este nevidno. A neboj sa, nie je to take strasne, ako sa na prvy pohlad zda. My cvicime uz 4.5 roka, boli aj krizy, aj pochybnosti obcas, ale principialne - da sa to, ved to robime pre nase poklady.

annatomi
24. bře 2012

To cvičenie je dobré aj na vetry ,a potom aj ked sme nemuseli tak sme si len tak cvičili ,držím vám palčeky a a dievčatká sú vždy šikovnejšie a väčšie bojovníčky ako chlapci ,tak ešte raz veľa zdravíčka a šťastíčka prajem ! 🙂

matita
3. dub 2012

ahojte, chcela som sa spytat mamiciek uz starsich deticiek, ci dali svoje predcasne narodene deti do skolky uz v troch rokoch, alebo ci mal niekto predlzenu rodicovsku dovolenku do 4 rokov veku dietata...

maudn
8. dub 2012

ahoj, jmenuji se Magda a 6.4. se mi ve 33. týdnu narodil syn Alexander, 46cm 2870g, vahou mi doktoři sdělil, že na škodu a nemám se na ni vubec dívat jako kladný faktor, je v inkubátoru má hadičku do pusinky, dnes se mi podařilo odsříkat 5ml mléka, jsem tu pořád v depresi a brečím, hledám někoho, kdo je na tom podobně aby mi dodal sílu, jinak je prý extrémně nezralý, ačkoliv jsem 2 týdny dostala injekci na dozrati plic, tak plíce nejsou vůbec zralé

mispulka22
8. dub 2012

@maudn Ahoj Magdo,moc Ti blahopreju k synovi, je nádherný! Ničeho se neboj, ten 33. týden už je docela pěkný, to není extrémní nezralost, malý to brzy dozene a ten ne úplně veselý začátek si vynahradite. Teď v sobotu to bude rok, co se mi narodil predcasne Vašík, v 32+3, měl 2050 g a asi 43 cm. Taky ho museli po dvou dnech zaintubovat, plíce ještě byly nezralé (kortikoidy se u nás nestihly), nebylo to lehké období, ale dnes je to krasny zdravý kluk... Věřím,že i u vás bude všechno v pořádku a brzy se z malého budete radovat doma. Jinak mi tehdy pomohla knížka Narodilo se předčasně a stránky o.s. Nedoklubko, můžeš si tam přečíst příběhy maminek, které taky porodily predcasne. Držím pesti!

lenocka84
8. dub 2012

@maudn ahojky, moj maly sa narodil 34tt+1d a miery sme mali ovela mensie 2200g a 44cm, takze na tvoj tt ma krasne miery.
neplac, to ani teba ani malemu nepomoze, bud v klude, tes sa ze je krasny, a coskoro bude pri tebe. aj mliecko sa rozbehne, treba len casto odsavat.
vzdy ked budes pri malickom, vela ho hladkaj, rozpravaj na neho, teraz ta potrebuje.hlavu hore, bude ok, je to silak.

silvia.t
8. dub 2012

@maudn mne sa narodila dcerka v 33tt mala 2080gr. tiez mi povedali ze sa nemam s tej vahy tesit ,bola nezrela,dokonca som nestihla ziadne kortikoidy ani nic...presne mesiac sme boli v nemocnici...narodila sa cisarskym rezom,na piaty den som odsala,teda skor vytiahla az niekde z mozgu 3ml mledziva 😅 nestresuj mlieko sa ti rozbehne len to chce dobru elektricku odsavacku a hlavne pohodu (aj ked je to v takej situacii tazke) najhorsi pol prvy tyzden to som len revala,a ked som prisla k malickej tak duplovane... drzim vam palce!!! ps: nasa mala uplne nezrele plucka a trvalo nam 2tt kym nas odpojili a prelozili do postielky,kedze vahu mala peknu,potom sme sa uz len naucili papat a sup domov

maudn
8. dub 2012

@silvia.t ahoj, dneska jsem si u malyho inkubatoru řekla, že musím být silná pro něj a přestat plakat,abych neprišla o mliko, na jedno odsavani (co 3 hodiny) dávám cca 4ml, povedlo se až dnes odpoledne první mlíčko, ale chce to hroznou silu, tu nemám... a vůbec ve středu jdu domů a co tam...kdyz budu sama,
já mám ruční avent, manžel mi ji zítra donese,abych vyzkoušela, jestli přes ní něco pokape

mimasimi
8. dub 2012

@maudn Ahoj, s tým odsávaním sa vôbec netráp, ja mám dve deti a pri obidvoch sa mi mlieko rozbehlo až po dvoch mesiacoch. Tá Avent odsávačka je super, ako ručná, tak i elektrická. Ja som odsávala stále každé 3 hodiny a aj v noci. Mne sa dcéra narodila v 36.t.,a mala len 2,5kg. Vôbec nepriberala, tak som ju na jedlo aj budila. Ako ročná mala 8kg, Teraz má 3 roky a všetko dobehla, hádam aj predbehla 🙂. Preto nebojte, tie deti, to čím skôr, alebo i neskôr všetko doženú. 😉 . Materské mlieko je výborné na imunitu, ja som malej celý rok len odsávala, keďže bola taká drobná, tak sa mi ani neprisala, ale dalo sa to vydržať a najmä stálo to za to, doteraz nemala ešte žiadne antibiotiká ťuk-ťuk. 🙂

silvia.t
8. dub 2012

@maudn takze neostavas pri malom? mna ked prepustili tak tiez som isla domov,potrebovala som sa dat dokopy,malej som mlieko nosila a 3x denne som chodila odsavat do nemocky bolo to o drzku 😝 po tyzdni som sa k nej ubytovala...mlieko sa ti rozbehne neboj sa a ak nie tak nebude jediny na UM ja som tak odsavala 2mesiace,ale uz som to psych.nezvladala,domacnost,syncek,mala a este pomedzito kazde tri hodiny odsavat,mlieka som mala malo vyslo mi tak kazda druha davka.. tak som to vzdala...ale tebe drzim palce nech sa ti mliecko spusti,hlavne nestresuj ,vela pi aj 3,4litre denne ,caje na kojenie a uvidis ako sa rozbehne 😉 nme sa mlieko poriadne rozbehlo az cca 8,9den po porode,dovtedy som len odkvapkavala do skumavky 😅

karusta
8. dub 2012

@maudn Magdi, chce to klid. Moji kluci se narodili 36+1 a měli oba 2380g. Oba měli nedozrálé plíce, kortikoidy jsme nedostali..Byli v inkubátoru 10 dní. Měli také cpapík, dostávali kyslík a pak už jim jen zvyšovali průtoky. Papání měli sondou rovnou do žaludku. Kojení jsem rozjela díky el. odsávačce, co mi půjčili v porodnici. Už třetí den měli mléko jen ode mě. Přiložit jsem směla prvně až 10.den po porodu. Prvně jsem je chovala na chvilku po týdnu. Dáda dokonce prodělal pneumotorax... no a vše je nakonec ok. V porodnici jsme byli 14 dní a pak to teda doma stálo boje (něměli sílu jíst, musela jsem odsávat...vážit před a po každém jídle...) ale vše se dá zvládnout, jen to chce opravdu klid a víru, že bude vše dobré. Jinak doporučuju el. odsávačku. Já měla medelu swing a byla super. Hrozně mi to pomohlo. U dcery jsem používala na občasné odsávání Avent (Phillips) pákovou, ale ta mi na několikadenní odsávání nevyhovovala...takže se drž a neplakej, nic se tím nevyřeší, počkej, že za pár měsíců budeš vzpomínat s úsměvem jako já 😉
( A pokud bys chtěla popř. kupovat tu el., tak se klidně ozvi, budu obě odsávačky teď prodávat )

maudn
9. dub 2012

@mimasimi
@karusta
@silvia.t
ahoj holky, moc děkuji, že jste napsaly. V 17 hodin jsem zabojovala a vysála 5ml, pak 4ml, 10ml a v ráno ve 3 pak 15ml! a teď taky kolem 15ml! Na to, že jsem před 24hodinami měla maximálně pět kapek, jedno prso dává víc druhý tak o dost méně- jen pár kapek,ale stimuluji obě stejně je to odsávačka medela harmony, na internetu jsem našla, že se dá v Brně půjčit,ale možná to jde i přes nemocnici zjistím.
Doktorka řekla, že jim odmítl veškerou umělou stravu, až moje mličko začal trávit. Od včerejí noci jsem už nebrečela, řekla jsem si, že musím být silná jako saša a udělat to pro něj.
Mám velkou radost, že aspoň to mlíko je na dobré cestě- byla jsem úplně zoufalá, když mi doktorka řekla, že urgentně potřebují,abych jim začala nosit mléko.... dva dny jsem nejedla až včera večer,nešlo to ,měla jsem v krku knedlík a nažrat se mi přišlo to poslední po čem toužím, ale zas musím k vůli tomu mlíčku aby bylo a bylo ho dost..

mimasimi
9. dub 2012

@maudn Musíš papať a piť veľa vody, ono to potom pôjde, neboj nič, všetko bude v poriadku, malý bude spinkať a papať a ani sa nenazdáš a bude z neho chlap 🙂

maudn
9. dub 2012

@mimasimi porad myslim na to zda-li neumre,ale porad si opakuji,že musím být k vůli němu statečná

lenocka84
9. dub 2012

@maudn neumrie, nato ani nepomysli. vela tekutin, ak sa da kup si homeopatika na mliecko, pozitivne sa nalad a za chvilu z neho bude velky chlap.

drzim prsty nech to ide tak ako ma a nech je vsetko ok 😉 😉 😉 😉

mimasimi
9. dub 2012

@maudn Neboj nič, všetko bude v poriadku, dieťa cíti strach od Teba, keď budeš Ty v pohode, tak aj bábätko, hlavne je sa tešiť, čo chvíľku bude spolu na prechádzke po slniečku. Ale rozumiem Ti, ja som bola taká istá, ustráchaná, ani som nespávala, a keď ešte k tomu potom dostala reflux, tak už som bola v koncoch. Ale aj to sme zvládli, dávala som jej jesť stále a po troškách, aby to nešlo všetko von. Len pekne papaj, aby mal veľa výživy od Teba a všetko bude fajn 😉

margot80
9. dub 2012

@maudn ahojky me se dcera narodila v 35 mela 1820 ted uz ma skoro sest a je to sama ruka a noha a syn v terminu a mel dva a pul!Nic se neboj maly je moc rozkosny zachvili ho budes chytat po venku 🙂

margot80
9. dub 2012

@matita ahoj jo kajka sla normalne ve trech do skolky a v zari pujde uz do skoly a to je narozena 22.8. takze cerstvych sest bude mit. 🙂

janakar
9. dub 2012

@maudn Ahojky, chápu, jak Ti je.Mně se narodila dvojčata 31+6 s váhou 1840a 1900g. Porodila jsem v sobotu brzo ráno a celou neděli se snažila něco odsát a ani kapka. V ponděli jsem byla propuštěna domů a to mi asi hodně psychicky pomohlo.Přece jen ležet v nemocnici bez dětí, doma 1.5 roční dcera.....a hned v pondělí co jsem přišla domů se mi během odpoledne pomalu spustilo mlíčko. Chtělo to hlavně elektrickou odsávačku a odsávat každé tři hodiny. A Taky hodně pít. Pila jsem i 4 litry vody a během dvou dnů se mi laktace rozjela natolik, že jsem dětem do porodnoce nosila každý den přes litr mléka. Bylo to velmi náročné období....ale zvládli jsme to. Děti jsem si domů odvezla asi za měsíc a plně je kojila. Nakonec nám kojení vydrželo až do roka. Určitě to zvládnete!!!! Dneska jsou to .1.5 roční raubíři. Sice jsmě s chlapečkem měli nějaké komplikace, byl hodně hypotonický, ale dnes už chodí a já věřím, že nebude mít žádné následky. Teď musíš být silná a vydržet ten psychický nápor a uvidíš, že všechno zvládnete. Držím vám oběma palce a moc na vás myslím

maudn
9. dub 2012

tak mám dnes už dvakrát rekord 25ml mlíčka

lenkaa222
9. dub 2012

@maudn ahooj...mne sa drobček narodil v 32tt - 48cm, 1750g...takže tvoj je chlapisko 🙂 mesiac bol v nemocnici... nosila som mliečko, kedže ja som tam s nim nemohla zostať... zo začaiatku som mala tiež malo mlieka ale potom sa to po pár dnoch rozbehlo... sice som ho vôbec nekojila...sme na UM...noo teraz má skoro 9 mesiacov...necelých osem kg a 70 cm... začal sa plaziť, sam sedka, papa... neurologička ho chvali, že vôbec nevyzera, že je predčasnýý...tak sa neboj, všetko bude v poriadku a za pár dní budete spolu sa doma tešiť 🙂 držím pršteky, aby bolo všetko super

silvia.t
17. dub 2012

Ahojt baby,ako je to so zavadzanim prikrmov u nedonosenych deti? Nasa ma dnes 4mesiace,myslite ze tak o cca mesiac by sme uz mohli zacat?

silvia.t
17. dub 2012

@maudn Ako sa vam dari?

maudn
17. dub 2012

@silvia.t ahoj, malej už několik dnů dýchá sám a už nedostává kyslík do inkubátoru. Postupně se daří,aby toleroval více stravy- nyní 40ml mléka, zatím hlavně sondou, občas lahvička- ale vyčerpává ho to skrz dýchání, stále se mu hodně propadá hrudník, dneska na nás koukal, miluju ho

maudn
17. dub 2012

chci se zeptat jaké pomůcky je třeba pro nedonošence doma mít (našla jsem na netu, že váha a polohovací klín nebo jak se tomu říká atd...)

evusaa
18. dub 2012

@silvia.t ahoj, ja mam predcasniatka dvojicky a my sme zacali s prikrmami po ukoncenom 5 mesiaci teraz sme ukonceny 7 a celkom nam to ide 😉