Nedonošeňátka a jejich vývoj a trápení. Je jejich vývoj zpomalený?

moncicik
24. zář 2007

Ahoj chci si jen tak popovídat s maminkama co se jim miminka narodila předčasně zda je to znát že jsou dříve nebo zda je ten vývoj pomalejší než u donošených dětiček.
Rodila jsem na 36. týdnu a malý měl nezrálé plíce , to jsme dohnali v porodnici ale díky tomu že je nedonošenec tak teď lítáme po doktorech a po vyšetřeních a pořád ho pozorují zda se správně vyvýjí a tak, no není to nic příjemného.Takže bych ráda kdyby jste se podělily o vaše zkušenosti .Moc děkuji.Mona

rohacka
18. bře 2008

Bonny, my sme tiez cvicili az od 5. mesiacov. Dovtedy vraj nebolo treba, ale ja si myslim, ze to neurolog zanedbal ☹ . Keby sme boli cvicili, tak uz urcite lozime a stvornozkujeme. Cim je dieta starsie, tym horsie sa cvici, lebo sa viac brani. Ja mam niekedy pocit, ze uz Kubka neudrzim a som totalne unavena po cviceni, aj ked my uz cvicime len take "hracie cviky", ako to nazvala rehabilitacna sestra. Ale verim, ze uz spejeme k lepsiemu. Kubko ked je na styroch, pohupuje sa dopredu, dozadu a obcas posunie niektoru nohu, niektoru rucku, zatial nekoordinovane. Ale statocne nacvicujeme.
Este sa vratim k tej odsavacke na baterky, prepacte - Tamia, treba do nej veeeelmi kvalitne baterky, vtedy super vytiahne.
Inac, ja som otvorila temu stihania a nestihania veci popri nedonosencovi. Mozno je to u mna ine, lebo asi vacsina z vas ma len 1 dieta, alebo dvojicky rovnakeho veku. My mame aj trojrocnu slecnu, ktora zatial nechodi do skolky, bojim sa ju dat, aby mi nenosila Kubkovi skolkarske bacily a on imunitu nema, ved viete... Nas denny rezim je asi taky- Kubko vstava prvy o 7.00 hod., Dorotka o 7.30-8.00 - obliekanie obaja, ranajky obaja, Dorotka pred telku pozriet si rozpravku, medzitym ja s Kubkom cvicim, predpripravim si obed - aspon polievku {manzel dochadza domov na obedy} a Kubkove jedlo, okolo 10.30 ideme na prechadzku spojenu s nakupom, prichadzame okolo 12.00, dovaram obed, popri tom krmim Kubka a ciastocne Dorotku, po obede sa trochu hrame spolu - na roztrhanie tela - mojho - s Kubkom riekanky, hrkalky a vsetko mozne na jednej strane a druhou rukom pomaham Dorotke skladat, kreslit, lepit a vsetko mozne, cvicim s Kubkom, Dorotka sa hra sama, okolo 15.00 ide spat Kubko druhykrat doma, predtym ho nakojim. Spi poobede cca 1 - 1.5 hod., Dorotka uz nechce poobede spat, takze pocas jeho spania sa snazim plne venovat Dorotke, aby "nestradala" 😉 - varime puding, robime cesto a vykrajujeme, malujeme s farbami, vyrabame nejake dekoracie a podobne veci, ktore sa popri Kubkovi nedaju. Ked sa Kubko zobudi, hrame sa spolu - cvicime na lopte s obidvoma, hram im na gitare a spievam, hrame na keyboarde a podobne veci, ktore sa daju s obidvoma. Na skrini mam nalepeny papier so zoznamom cinnosti, ktore mozeme robit a ked mi uz dochadza fantazia, tak sa pozriem. V tom case sa snazim aj umyt riad, ist na internet a podobne veci, samozrejme len uchytkom, deti sa hraju sami ako vedia. Ked uz nevladzem 😝 , Dorotke pustim rozpravku a Kubka posadim do sedacky a kazdu minutu mu dam chrumku do ruky 🙂 Okolo 19.00 prichadza domov manzel, on prebera Dorotku, ja cvicim s Kubkom, robim mu babymasaz, prip. aj kupeme, kasa, kojime, zaspava okolo 20.00 - 20.30. Potom ukladam Dorotku okolo 21.00 a potom uz vacsinou vladzem len ako tak poupratovat a dokoncit co treba. A pekny tazky den za nami. Ktosi pisal, ze asi by bolo rovnako tazke mat donosene dieta. Mala som take, tak z mojho pohladu to bolo omnoho lahsie. Vyvoj isiel "sam", nikto nas urputne nesledoval, chodili sme len na beznu poradnu.

janina77
18. bře 2008

rohacka, tak ten tvoj denje skutocne narocny, ja som sa na to pozerala z pohladu, ze mam len jedno dieta. Na druhej strane, ked k nam pride segra s dvomi detmi (ale su uz starsie, 6 a 10 rokov), tak oni zabavaju maleho a my si vklude vypijeme kavu. Ale to je fakt len navsteva, to sa neda porovnat s tym, mat doma 2 male deti.

A co sa tyka cvicenia - my sme zacali (vojtovku) ked mal Domi 5 mesiacov. Dovtedy sme nemohli kvoli ociam (po operacii). A ono je to s tym cvicenim tak, ze nam jedna neurologicka (v BA) povedala, ze nemusime cvicit, len bezne hrave stimulacie a druha neurologicka (v BB) ze urcite treba s nim robit reflexne otacanie (to je cvik z vojtovky). Tak si vyber. Tak sme zacali cvicit, ale viac-menej tak, ze ked maly plakal, tak som necvicila, a brala som to len tak na lahku vahu, ze ked ma napadlo, tak som kus pocvicila.
Ale minuly tyzden mi to uz nedalo a islasom do BB na rehabilitacne odd. k primarke, ta maleho pozrela a povedala, ze cvicit to ref.otacanie 4 x denne, a mam sa naladit, ze neplaceme a maly nebude plakat. No a este nejake tipy k stimulacii. Tak som sa tym zacala riadit, od vcera uz maly vobec pri tom neplace, skutocne ma tie rucky maksie, viac ich otvara, pekne sa natahuje za hrackami, proste je to uplne ine.
Takze niekedy nezaskodi vypocut si viac nazorov a vybrat si z toho podla seba.

kili
18. bře 2008

náš Samko nie je ani moc pozadu podľa korigovaného veku. Na 4 je skoro furt, ale zatiaľ nelozí, ale dnes spravil prvých pár krôčkov za sebou, predtým sa mu sem tam podarilo jeden. Keď bude A v nemocnici, tak sa budem snažiť to nejak rozbehnúť, no a potom nejak zastaviť 😀

kili
19. bře 2008

my čo sme cvičili ten asi mesiac vojtu, tak sa tiež A strašne zmenil, začal viac vnímať, hrať s hračkami, a rehotať sa, ale či je to tým, fakt neviem. Samko sa tiež začal stavať na 4, ale tiež neviem či preto, lebo zároveň od babky dostali valec na hranie a na ňom sa naučili mať pokrčené koliena a ja som ho začala dávať na 4, strašne sa tomu rehotal a po chvíľke to začal robiť tiež.
Toho vojtu by som teda až tak nezavrhovala, že to robiť už nebudem, len najprv musíme vyriešiť toto a začať tú babycvičenie, lebo si myslím, že je to pre A precalen lepšie. Keď sa toto všetko vyrieši a bude už lepšie a A nebude napredovať, tak zas začnem vojtu, ale len 2x denne a nie pred jedlom (našťastie už nezvracia, tak by to nemuselo vadiť) a len určitý čas, aby náhodou...

janina77
19. bře 2008

kili, a oni ti kvoli vojtovke prestali papat? Alebo bol nejaky iny dovod, preco si s tym skoncila?

bonny.24
19. bře 2008

Andulka4 - malý mi roste krásně,už v porodnici přibíral tak 40-70 g denně 🙂 .Doktor si dělal srandu a vždycky povídal "Že by nějaká obezitka?"Ve dvou měsících měl 4340 g a 53 cm.Nevím kde to tak rychle nabral.
Jen kojím,tak jsem ráda,že mu moje mlíčko chutná.
Tak s tim cvičením jsem zvědavá.Snad na kontrole dopadneme dobře.Ještě ho musím objednat.Malý se snaží už pást koníky.Někdy tu hlavičku drží dlouho nahoře a někdy je zas líný a jen se u toho vzteká.Ani se zatím na mě nechce smát.Usmívá se jen když je dobře napapaný a usíná,ale na podnět ještě ne.Krásně už pozoruje okolí a hrozně se mu líbí moje vlasy.Vysí na nich pohledempokaždé když mi přepadnou přez rameno 🙂

deina
19. bře 2008

Bonny, nas maly tiez tak rychlo rastie. Vcera sme boli v poradni, odvazili ho, zmerali a ma 54cm a 4.6kg. 😅 Niekedy sa az bojim, ze bude tucny, uz ma aj druhu bradu, ale ked tak pozeram ostatne deticky, tak tie su taketo okruhle uz pri narodeni a on az teraz. Ale pozorovat okolie sa mu este velmi nechce. Reaguje na zvuk, na svetlo, aj sa obcas obzrie (minule otacal hlavicku za hrackou), ale nie vela. Hlavicku dviha, snazi sa, niekedy ju uz celkom pekne udrzi a vraj je silak, povedala doktorka, ked ho vcera dvihala za rucicky. 🙂

kili
19. bře 2008

jani, neviem, prečo Adamko nechce jesť, je hladný ale ak ho idem kŕmiť, začne príšerne jačať.
teórii prečo neje je strašne veľa a jedna dr. potvrdila, že to môže byť preto.

elinka27
19. bře 2008

tak my sme zacali pred dvoma dnami s prikrmami a je to des, maleho pri tom napina, vobec mi nechce papat a to mu tu mrkvu pretlacam najjemnejsie ako viem 😠

susika
19. bře 2008

elinka- my sa tiež trápime s lyžičkou. ale každým dnom je to lepšie. ale aj tak spapá tak 10-15 lyžičiek-neviem nerátam to presne a potom to vzdám a hodím cez cumel. ale začína sa jej tá lyžička páčiť.jednou ju krmim, druhú má ona v ruke a ešte si jedlo "zatláča" 🙂
a možno malému nechutí mrkvička. Zuzke tiež nešla brokolica.videla zelené a už ju dvíhalo. teraz papáme karfiol jedna báseň 🙂 a na zemiaky si tiež celkom fajn zvykla.ale ja to nepretláčam.ju napínalo s tých kúskov. zmixujem na kašu a ked je veľmi husté ešte pridám mlieko. a postupne budem dávať hustejšie.

elinka27
19. bře 2008

susi,ale ako mam rozmixovat pidi kusok mrkvy?sa mi to prilepi akurat na mixer a hotovo

rohacka
19. bře 2008

Pre babulky, co zacinaju prikrmovat - prisla som na to este pri Dorotke, ze od nej nemozem chciet, aby jedla "suchu" mixovanu mrkvu - potom som ju mixovala aj s vodou, v ktorej sa varila, aby to celkovo bolo viac tekute ako huste. Tak som zacinala s obidvoma detmi a velmi sa mi to osvedcilo. Take male dieta este nemoze vediet, co ma robit s hustym jedlom. Pripadne tam dajte trochu mlieka, bud materskeho alebo umeleho - tuto chut poznaju. A elinke - aj sa Ti to v pohode rozmixuje - uvaris jednu mrkvu a aj s vodou to rozmixujes ponornym mixerom napr. ja som to robila tak, ze jeden den jedli cerstvo uvarene, odclenila som na druhy den a zbytok dala do nadobiek na ladove kocky do mrazu. V pripade nudze alebo casovej tiesne sa to velmi oceni. A ked nepouzijes teraz, neskor, ked uz bude papat viac, mozes pridat takuto kocku k inej zelenine a uz je z toho mix. Ja robim tak aj kuracie prsia - osmahnem na oleji, zalejem vodou, uvarim do makka, rozmixujem, naplnim mrazakove nadobky na lad, ked to zmrzne, vyklopim do sacka a na par dni az tyzdnom mam od varenia maska pokoj. Takuto masovu kocku stale len strcim do zeleninoveho-zemiakoveho alebo zeleninovo- ryzoveho prikrmu a hotovo. Tuto radu som nasla pred rokmi na internete a posuvam ju dalej, lebo sa mi tento system velmi pozdava. Ked si predstavim takmer kazdy den varit kusocicek maska, tak mam dost.

elinka27
20. bře 2008

rohacka dik,som myslela,ze treba vzdy cerstve,ale urobim to tiez tak. 🙂

janina77
20. bře 2008

ja tiez vsetko varene robim na viac dni, ked spapame na druhy den, tak davam do chladnicky, ak na viac, tak do mraznicky. A s masom to robim tiez tak - "ladove kocky" 🙂 . Super vynalez.

lululu
20. bře 2008

rohacka.. my sme mali uplne iny cvik, kym sme nestvorkovali, vrieskali pri tom ako paviani.. nasilu sa drzi noha pod bruskom.. vlastne varianta toho povodneho na brusku... ma to len prekvapilo, bo my sme to nemali vo forme moticvacie .. ale to ma asi kazd erehabilitacne inak 😉

elinka27
20. bře 2008

no ja si to tiez tak urobim, ozaj a vy ste kedy zacinali s prikrmami?Lebo moj maly je na UM a mne doktorka povedala,ze mozeme zacat uz ale kazala vraj najprv kasu,ale malemu bolo po nej tazko tak mu ju nedavam.

leni96
20. bře 2008

Ahoj holky, ty zmrazené kostky fakt super nápad, taky jsem si dělala hlavu s tím, jak budu každý den něco vařit, ale tahle to bude bez problémů. No a jinak nemůžete mi poradit nějakou fintu na prcka, začínáme s příkrmama, ale jak se zdá lžička není zrovna Leniččin kamarád. Dělám na ni ham, ham, předvádím jí jak se papá, ale nějak to nezabírá. Začíná mě úplně ignorovat a když se blížím se lžičkou, tak s hlavou točí jak se jen dá 😅 . Doufám, že se to jednou naučíme ☹ . Lenka

elinka27
21. bře 2008

tak my sme dnes spapali co bolo v miske,ale musel to zapijat mliekom,lebo nevie este hltat z lyzicky,ale uspech uz ho tolko nenapinalo, som mu to teda rozmixovala a vypil tym padom aj menej mlieka.Ale dala som mu zemiak,lebo mrkvu vypluva 🙂

bonny.24
22. bře 2008

Ahoj holky,nevíte jak dlouho u nedonošených dětí přetrvává novorozenecká žloutenka?Malému je 2.5 měsíce a přijde mi,že je ještě trochu žlutý.
A ještě,náš ortoped při kontrole kyčlí řekl,že je všechno v pořádku a ať balím preventivně na široko dál.Jenže já jsem tak malého vůbec nebalila,protože mi v porodnici řekli,že papírové pleny taky drží dobře nožičky od sebe.Tak vám nevím 😖 Moc se mi do toho nechce,ale zase se bojím,abych něco nezanedbala.Na další kontrolu jdeme za dva měsíce.Jak to bylo u vás?Budu vám moc vděčná,když se se mnou podělíte o zkušenost

elinka27
22. bře 2008

bonny my sme boli na kontrole u ortopeda pred tyzdnom a povedal nam,ze este nema vyvinute jadierka, takze balime dalej.Pokial ti to lekar povedal,asi by som ho preventivne tak balila aspon na noc ked nechces cez den.U nas je to ine, my musime.
A co sa tyka zltacky som niekde pocula,ze u predcasnych deti pretrvava dlhsie,ale urcite by som to nezanedbala a povedala top lekarke, nech mu urobia odber krvi a tam sa zisti ci ma zvysenu hladinu.Opytaj sa,za to nic nedas 😉

janina77
22. bře 2008

uaaaa! zmazalo mi cely prispevok! 😠 😠 😠 😠 😠
takze:

bonny, so zltackou neviem, my sme nemali. Ale myslim, ze by si to dokyne mala povedat, ked nie rovno krv, aspon "minoltu" by mu mohli zmerat. Myslim to s tym pristrojom, co odfoti kozu a ukaze cislo 😉

No a balenie - tak ja ta nechcem navadzat, ale nam tiez na prvej kontrole povedali, ze ok, t.j. ze jadierka sme mali vyvinute, ale preventivne bailt nasiroko, ale ja som nebalila. Obvodna tiez povedala, ze stacia papierove plienky.

susika
23. bře 2008

bonny-tiež som niekde čítala, že ked je mimi malé, tak stačia papierové plienky, lebo aj tak sú dosť široké.ja som ale naširoko balila, pre istotu.tento týžden sme boli u ortopeda snád naposledy, predtým nemala vyvinuté jadierka a už sú aj tie tam. bol veľmi zlatý.

a s tou žltačkou- skús ho dávať na slniečko. donosené detúrenca tak dávali už aj v porodniciach. ale tú krvičku by som mu tiež žiadala preveriť.

adrolka
26. bře 2008

čaute baby, zvyknem si vás čítať, aj my sme boli 2 týždne na neonatologickom odd. v NZ. Naše kočky sa narodili 36tt4d - vážili presne rovnako 1900g + 43cm. Teraz máme 2 mesiace.V piatok ideme na poradňu, tak som zvedavá koľko vážime teraz.
Mám jeden problém, už som na to otvorila aj tému, ale zatiaľ sa nevyjadruje veľmi nikto. ☹
Jedna moja malá papá od začiatku Bebu Alprem. Máte s tým mliekom skúsenosti? Ja mám pocit, že jej to prestalo chutiť alebo čo, lebo mi prestala jesť normálne. Mali sme už 90ml 7-8x denne. Nie vždy vypila, nechávala tak 10-20ml čo je ok. Ale. Už týždeň to ide dolu vodou, najprv každé druhé krrmenie vynechávala, potom už od včera je tak, že z 90ml zje 30-40ml ☹ ☹ ☹ ☹ ☹ . Ani zaboha eo nej viac nedostanem. Napína ju, vyjde z nej mliečko, ale negrcá. Mám aj podozrenie na tichý reflux. Chrčí, kýcha, je zahlienená. Takáto múdra som vďaka vašim príspevkom ináč, tu som sa to dočítala 😉 🙂
Som tak trochu na tú Bebu nas....á, v piatok idem s ňou do poradne, tak by som xcela presť na Nutrilon. Asi na ten AR. Ale dokina nexce skákať z beby na nutrilon a ja zase nexcem bebu. hmm - patová situácia, čo mi radíte??? prosím o vaše skúsenosti a veľmi pekne ďakujem dopredu. 🙂 🙂

adrolka
26. bře 2008

no tak ďalšie krrmenie v háji ☹ . Zase spapala iba 30ml. ešteže mim vypije čajík, lebo už by sa mi pomaly aj dehydrovala. Zajtra okamžite meníme mlieko 😠 . Teraz mi jedna kočka písala, vraj ten ALPREM už dávno nemala jesť!!! vraj môže byť zahlienená aj z toho.
baby, prosím vás, ako sa prechádza z jedného mlieka na druhé? myslím nejaké špéci dávkovanie, alebo ako?? 😕

janina77
26. bře 2008

adrolka, mne dokyna tiez povedala, ze nie je dobre prechadzat z jedneho mlieka na druhe, pokial pribera a nerobi problemy. Ale malemu Beba zjavne nechutila (mali sme AR), tak som si normalne kupila v lekarni Nutrilon AR, zachutil, a ked som isla k dokine, tak som jej povedala, ze uz nejeme Bebu, ale Nutrilon, tak aby mi predpisala ten. A povedala som jej, ze Beba mu nechutila a toto papa bezproblemov. A uz nevymyslala 🙂 .
No a ten Alprem podobne ako Nenatal sa ma podla mna papat len do planovaneho terminu porodu, teda do 40 gest.t. Ale to je len moj nazor 🙂 . Oni tie nedonosenecke mliecka zrejme obsahuju viac bielkovin, lebo tie sa doplnaju aj do MM ak mamicka ma mlieko (fortifikuje sa). Ale to sa robi tiez max. do 40. g.t.

janina77
26. bře 2008

adrolka, a este som zabudla - prechod na ine mlieko - no, ja som s tym drahoty nerobila. Dalsie krmenie nove mlieko a ide naplno vsetky krmenia dalej (neviem ci rozumies, jednoducho seknem jednym a idem na druhe). Ale v nemocke to robili tak, ze denne sa papa 8 davok. Takze prvy den 6x stare mlieko, 2x nove, dalsi 4x stare, 4x nove, dalsi den 2x stare, 6x nove a na stvrty den uz len nove. Tak urob ako myslis, ale ja by som sa s tym tekto nebebrala.
Ja aj teraz maleho chovam Nutrilonom AR2, Sunarom, kasou hocijakej znacky, a tu kasu (mliecnu, ktora uz obsahuje mlieko) miesam s Nutrilonom 🙂. A zatial (klop, klop) nemame ziadne problemy 😉 .

adrolka
26. bře 2008

janina ďakujem za radu. 😉

elinka27
27. bře 2008

tak my sme boli u neurologa a zaciname chodit na rehabilitacie, neviete mi poradit co sa tam vlastne robi a co mozem od toho ocakavat?Maly nedviha hlavu ked lezi na chrbte a daval ho doktor do sedu a taktiez sa mu kolise ked chce past konicky.

a chcem sa este spytat my mame tiez tichy reflux a maly je zahlieneny a kycha,ale stale mi nejde do hlavy co to s tym ma spolocne,to je nevivynuta zachlopka ci nie?tak preco su z toho sopliky?

lululu
27. bře 2008

adrolka,
ja som kubkovi davala alprem, a nastal ten isty problem, a mne to mlieko teda aj dost smrdelo 😅
ja som presla z jednmeho na 2. hned dalsou davkou a bolo to ok.. my sme vyskusali vela mliek,a najviac sa osvedcil nutrilon.. ono s tym skakanim, neviem, ked je zle a zisti sa alergia hned sa prejde na ine, tak som aj ja skocila.. ten alprem sa ma vraj ale aj tak brat len do predpoklladaneho terminu porodu..

elinka.. pri refluxe sa to stava,.. a u nas na rehab. nam ukaze vzdy cviky a my na dalsej kontrole pak ukazeme ako cvicime, ci je to ok.. 🙂

deina
27. bře 2008

My sme boli vcera s malym na sone a ma take cosi, ze trosku zvacsene komory. Nestretli ste sa niektora s tym? Podla doktorky to nie je nic hrozne, malo by sa to upravit, ale predsa... co ak sa to neupravi? Co potom?

Inak nas maly je taka potvorka riadna. Doma sa onho bojime, ze co sa deje, preco nereaguje, ja som sa utesovala tym, ze ma este cas a u doktorky krasne sledoval hracku, dvihal hlavicku (ok, to aj doma robi) a ked ho dala do sedu, hlavicku krasne drzal (co doma tiez nechce robit). U doktorky sa predvadza a doma nic, tam nas ignoruje. Co to ma byt? Je lenivy? Dajte mi pokoj, ukazem sa, ze to viem a potom ma netrapte? 😀