Nedonošeňátka a jejich vývoj a trápení. Je jejich vývoj zpomalený?

moncicik
24. zář 2007

Ahoj chci si jen tak popovídat s maminkama co se jim miminka narodila předčasně zda je to znát že jsou dříve nebo zda je ten vývoj pomalejší než u donošených dětiček.
Rodila jsem na 36. týdnu a malý měl nezrálé plíce , to jsme dohnali v porodnici ale díky tomu že je nedonošenec tak teď lítáme po doktorech a po vyšetřeních a pořád ho pozorují zda se správně vyvýjí a tak, no není to nic příjemného.Takže bych ráda kdyby jste se podělily o vaše zkušenosti .Moc děkuji.Mona

rohacka
2. říj 2008

Ededik - vitaj a vela sily!!! Vsetky sme si to presli, tak aj vy prejdete. Bud rada, ze mate dievcatko. Baby su vacsie bojovnicky. Chlapci vraj len lezia - a ze robte so mnou daco. Tak mi povedali na novorodeneckej JISke.
Nikka - pridavam sa k castemu odsavaniu, t.j. kupit kvalitnu odsavacku - najlepsie taku, co sa da regulovat sila tahu, nie ktora ma len jednu moznost - moja skusenost a odsavat kazde 2 hodiny a urcite aj v noci, aj ked nie tak casto - v noci sa tvori najviac prolaktinu, ktory ma na starosti tvorbu mlieka. A saci reflex urcite ma, ked si vytiahne tych 10 ml. Nech mu skusi strcit malicek do ust a bude citit, ci taha, alebo sa len hra. Tak ju povzbudzujte, nech to este nevzdava. Kojenie je nadherne! Aj ked urcite nie za kazdu cenu. Niekedy je treba radsej udrzat mamicku pri zdravom rozume ako kojit za kazdu cenu.

deina
2. říj 2008

Ak este ma silu, nech co najcastejsie odsava, ako pise aj Rohacka - ale nie za cenu, ze bude psychicky i fyzicky na dne. Dietatko potrebuje aj mamu (spokojnu), nielen mlieko.

Mne sa kojit nepodarilo, bohuzial. Mozno som sa malo snazila, ale proste som nevladala napr v noci odsavat hodinu 20ml. Mala som zapal pluc, ledva som vedela vstat k malemu (dokonca sa mi raz stalo, ze sestricka doniesla flasu, polozila mi ju na komodu a je som ju sice zaregistrovala, ale zaspala som, az maly ma zobudil, ze je hladny - a to si vtedy este sam jest nepytal, museli sme ho budit 😕 ), dufala som, ze ked prideme domov, tak to pojde lahsie, bez stresu nemocnice. Aj to slo lepsie, kym som nezacala brat antibiotika - ked zacali zaberat, mlieko zacalo odchadzat a to som sa uz snazila odsavat poctivejsie.

deina
2. říj 2008

Mna to velmi mrzelo preto, lebo maly potom zosilnel, mal riadny tah - bol by sa prisal k hocicomu.

nikka.vo
2. říj 2008

No v nás se to mele a jako nejbližží rodina sestry chceme hlavně pro ní klid a aby se už netrápila, protože to je to nejhlavnější, takže já bych jí nejradši radila, ať dá flašku a víc se netrápí, současně mám chuť jí podpořit, ať to nevzdává s tím kojením, protože si taky myslim, že by se ještě mohla rozkojit. Ale ona se tím tak nervuje, že se jí to mlíko tuplem neudělá 😒 Takže to tak stejně skončí... Mě jen mrzí, že místo toho,abychom se všichni radovali z narození miminka a následně z toho, že je malá v pořádku, jako jedna z mála nedonošátek na oddělení nemusí být na JIPce, ale od začátku je se ségrou, že už nemá žloutenku atd tak řešíme stavy ségry. Kdy nás odmítá všechny, nechce návštevy, nepotřebuje nás, poradit si nenechá a je nám líto, že to nezvládá ☹ A místo vytouženého chování naší neteře, vnučky atd a užívání si toho řešíme problémy. Vim že kdo to nezažije, ten nepochopí, ale zatím mám pocit, že se snad nedočkáme ,,klidu,, a radostných chvil s malou. 😔

nikka.vo
2. říj 2008

Jednoduše řečeno - ségra se v tom utápí 😔

gucz
3. říj 2008

tak sestru nechaj, možno sa s tým chce vyrovnať sama.... ☹ , ja som asi na tretí deň od pôrodu chytila depku a plakala som ako šialená. Aj mi dali lieky na ukludnenie po ktrorých som zaspala, ale po zobudení som plakala zasa. Potrebovala som sa s tým všetkým vyrovnať sama v sebe. Laura je moje prvé dieťatko, nefajčila som, papala som vitamíny, šetrila som sa a aj tak sa to stalo... ☹ Do jej roka ma ešte pár krát chytila taká melanchólia, keď som spomínala, hlavne pred jej prvými narodeninami.
Možno by ste mali nechať sestru na pokoji samu, samozrejme jej povedať, že ste tu pre ňu, ale nech sa ozve sama, keď bude chcieť návštevu. Určite je pre ňu predčasný pôrod šokom, nečakala že tehu takto dopadne.... No neviem, možno by bolo dobré na to upozorniť aj jej ošetrujúceho lekára, že zmenila chovanie, teda ak je ešte na oddelení v nemocnici.

deina
3. říj 2008

Nikka, Gucz ma pravdu, je velmi tazke vyrovnat sa s predcasnym porodom - taka depka je normalna, asi si nou kazda mamina nedonoseniatka presla. Ked nechce navstevy, nechajte ju samu, ked sa ukludni, urcite bude rada, ked ju pridete pozriet a trosku jej pomozete. Ale ak teraz nechce, netreba ju nutit do nicoho, nech skusi sama sa s tym vyrovnat. Ale lekar by mal vediet o tom, ze to tazko zvlada.

susika
3. říj 2008

ja by so tiež radila, aby ste sestru nechali,a lebo nech za nou chodí iba jedna osob a nie všetci. ono to dosť pomože na psychiku, ako by sa mala utápať a trápiť sama a hlavne aj na to mliečko.vyjdite si s nou aj s drobcom na prechádzku von, mne to dosť pomáhalo.som tiež mala hroznú depku. v živote som si nevedela predstaviť, ako vyzerá kilové bábätko a ja som ho mala.so´m im na JISke v prvé ráno odpadla, ked som ju prvýkrát videla a pamätám si len, ako ma držala primárka a rozprávala mi, ako chodiť za moalou, nestresovať sa, že musíme len čakať, že to bude dobré a byť kludná, aby sa spustilo mlieko.a ja som revala stále, chodili za mnou ako za bláznom, ja som bola na izbe s maminou s 3,5 kilovým dieťaťom, ktoré stále plakalo a ani porozprávať sa s nou nedalo.takže som bola rada, ked som šla domovm aj ked som zasa plakala, že som tam malú nechávala "samú". ☹

a aj ked ja som bola iného názoru, ked som pre malú odsávala a nechcela som popustiť prestať aq prejsť na UM, ked už sestra nevládze, nech sa na to vykašle.radšej nech má bábo UM a kludnú maminu.ked so mliečko po pol roku stratila, dosť ma to mrzelo, ale som ostala kludnejšia, menej zhonu.no a teraz sa už vytešujeme a smejeme spolu 😀

ale to bude dobré, každá si tým prejde.držím sestre palce 😀 😀 😀

andulka4
3. říj 2008

Holky tak dneska jsem objeviůla spodní zub 😀 No to nám to jde nějak rychle. Není to ani týden a už má horní i spodní 😝 Jsem zvědavá na kojení.

Nika já nevidím důvod proč by sestra neměla kojit. A´t si laktaci zvyšuje odsáváním....po porodu žádná matka nespí.Příroda to tak zařídila 😀 Nechejte jí být at má hlavně klid.Doporučuji jí vytisknout co nejvíc info o kojení z www.kojeni.net tam jsou různé názory, články a příběhy maminek které se rozkojily

nikka.vo
3. říj 2008

Holky, to je jasné..my jí necháváme...já za ní byla dvakrát a to jen na půl hodiny cca, protože bylo vidět že je unavená. Jdeme tam na chvíli dneska, protože její manžel je celý den v práci, tak aby měla malinké rozptýlení. Ale nikdy nás tam nebyla hromada na půl dne 😉 Řekli jsme jí ať se ozve až bude chtít a bude něco nového, že jí necháme. Nevnucujeme se jí, ale trápí nás to. Doma je napětí, nervozita, máma mi brečí do telefonu, prostě je to stres pro všechny, hlavně proto, že není ségra ve své kůži. Je nám jasné, že to pro ní není lehké, chápeme, že je utahaná když skoro nespí, nebereme si k srdci její občasné výbuchy, víme že to jsou hormony, nervy, nevyspání...ale to nemění nic na tom že i tak nás to trápí. Já si troufám říct, podle toho jak se k tomu že je malá nedonošená stavila, tak to jí ani netrápí, že jí nedonosila, protože je naštěstí zdravá, nevážila ani málo. Spíš je taková kvůli tomu, že je nevyspalá a pak že malá nepije jak by si představovala.

nikka.vo
3. říj 2008

druhá věc je, andulko, že jsem jí říkala že jí koupim čaj pro kojící, ať si řekne o konvici s horkou vodou a ona mi na to řekne, že to nechá na doma, tak si člověk není jistej co vlastně chce a to je to proč nás trápí její chování 😉 Trápí jí že nekojí, že nemá dost mlíka a současně pro to moc nedělá. No a že nevidíš důvod proč by nekojila, s tím nesouhlasim 😉 Odsává co to jde, ale když z nich nic moc nevyždímá, tak co má dělat 😕 a jestli jde o její nervy, to ať radši dává UM.

elinka27
3. říj 2008

tak sme dalsiu noc nespali,uz sa citim ako matoha, rano som nevahala a isla s malym dokine, a maly ma chytene priedusky dostal sirupy.Tento vikend nepojdeme ani na plavanie 😒

elinka27
3. říj 2008

nikka, moj neda mi nezareagovat, moj syn sa narodil v 34tt (2700g 47cm), stale len spal a nechcel ani jest, o priložení k prsku nemohla byť ani reč.Čím viac energie dieťa vydá na jeho nakrmenie tým horšie je to pre neho, bo si uberá kyslík, a kedže sa veľa natrápi s krmením, tak tým pádom ani nepriberie bo tú energiu hneď spáli.Aspoň takto to bolo vysvetlené vtedy mne.Skúšali sme aby sa vôbec najedol sám aspoň z fľaše keď už nevedel ťahať.Stimulovali sme mu body na podporu sacieho reflexu (na ušku a pod bradou), a vtedy sa nám ako-tak podarilo aby sa napil.Ale bolo to na striedačku, raz to vedel inokedy jednoducho ani neťahal.Tak sme dali radšej sondu.Dokor povedal,že jednoducho nemôžem kŕmiť dlhšie ako 20min, potom to už nemá žiadny význam.Čo sa týka mlieka, mala som s ním problém od začiatku, ledva som odsala na jeden krát 10-20ml, odsávala som pravidelne,ale jednoducho mlieko som nemala.Pila som všetky možné čaje, skúšala všetky "osvedčené"babské recepty a nič.Zbztočne som sa trápila a stresovala.Nikdy som už potom nekojila, ani doma, jednoducho mlieko som nemala.Malý mal koliky stále plakal, nespával a bolo nemyslitelné popri tom ešte odsávať, radšj som si pospala.Skúšala som ho x-krát prikladať,ale nechcel už potom.

Každé dieťa sa vie naučiť jesť, či už je to z fľaše alebo z prsa.Len každé na to potrebuje svoj čas.Sestry a doktori vedia ako na to.Od toho sú tam, sestre odkáž nech je silná jej malá ju potrebuje mať kľudnú a v pohode.

gucz
3. říj 2008

eli takže priedušky? chúďatko malé, myslím na Vás, aby sa malý rýchlo vyliečil.
Dnes som volala doktorke, už boli výsledky z výteru z nosíka. Našťastie tam bacila nemá a od rána jej ani netečie soplík, tak už konečne snáď máme po tom. V noci ešte síce raz plakala, ale čo je to proti 12x, nie?

andulka fakt nejak rýchlo mu tie zúbky idú 🙂, ale aj tak dobre, aspoň sa s tým netrápite dlho. Moja má stále osem, stoličky nie a nie sa prerezať. Sem tam si to chytá ukazovákom, tak len čakáme 😉

deina
3. říj 2008

Aj nam sa tie zuby nejak rozbehli, uz je vonku i druhy. 😕 Chuda, dostal dnes aj antibiotika, vobec sa mu ta nadcha nezlepsuje (ci co to je - zapaleny nosohltan), tak snad pomozu. Ani lekarka ho velmi nechcela dat na atb, cakali sme, az dnes mu ich dala. ☹

Nikku, to, co si napisala ("Já si troufám říct, podle toho jak se k tomu že je malá nedonošená stavila, tak to jí ani netrápí, že jí nedonosila, protože je naštěstí zdravá, nevážila ani málo. Spíš je taková kvůli tomu, že je nevyspalá a pak že malá nepije jak by si představovala.") mi pripomenulo, ako sme boli v nemocnici na nedonoseneckom a ako som sa natrapila s malym pri jedeni. To, ze nie je donoseny, ma az tak netrapilo, verila som, ze bude vporiadku, ale ze nechcel jest... nevladal, horko tazko vypil 20ml (zozaciatku), bol sondovany - tak to som niekedy znasala velmi tazko. Mne vtedy velmi pomohla jedna sestricka z JISky - aj po psychickej stranke - skvela osobka, vedela cloveka povzbudit, utesit a zaroven to s detmi tak vedela, ze pri nej maly zacal jest, zjedol celych 50ml u nej prvykrat. Ostatne sestricky to donho nasilu tlacili a nic nedosiahli a ona tak pokojne, prihovarala sa mu, rozpravala sa s nim, povbudzovala ho a zjedol vsetko. Nevies na tom oddeleni o nejakej trpezlivej sestricke, ktora by jej vedela pomoct s krmenim?

andulka4
3. říj 2008

Kika mě neteklo mléko s prsou asi týden....i přesto jsem co 2hodiny vstávala a bradavky si doslova rvala.Po týdnu jsem asi za den vymáčkla 20ml, za další den 30ml a pak víc a víc.....věř mi jde jen o to makat na tom

Jsou ale i případy viz Deina kdy je kojení nemožné, byla nemocná a takse nedalo nic dělat :( Kojení není zadarmo každá matka má stím problémy....i proto kdysi skoro nikdo nekojil :(

ededik
3. říj 2008

Ďakujem babuľky,
dnes sme ju boli opäť pozrieť, je v Trenčíne na jiske a každý deň za ňou chodíme. Dnes sme dokonca klokankovali.
Stále nám ešte chudne z 1250 schudla na 1040 g, ale dúfam, že sa to upraví...Však má len týždeň a 1 deň.
Vaše bábätká začali kedy priberať ??
Dávajú jej 7 ml mliečka za deň.
A takisto je anemická, možno je dajú ešte transfúziu, žabke malej.

gucz
3. říj 2008

ededik ahoj
moja schudla po narodení vyše 300g. Ona sa však narodila dvakrát taká ťažká ako tvoja, pri narodení mala až 2620g (povedali, že keby bola načas, tak má vyše 4,5kg) Neboj, priberať bude, váha nieje všetko. Laurinka mala napríklad väčšie problémy ako ľahšie detičky čo tam boli. Na pôvodnú váhu sa mi dostala až po troch týždňoch.

elinka27
3. říj 2008

ededik vacsinou vsetky predcasniatka su anemicke, bude papat zelezo a upravi sa to.
Cos a tyka priberania, nas maly taz pribral inokedy schudol bolo to na striedacku, kazdy den ho vecer po kupani vazili.

sylvar
3. říj 2008

ededik, Adélka je tak malinká a tak roztomilounká 😵 😵 😵
malá se vlastně taky narodila jednou taková, měla 2600gr a zhubla na 2390gr, v 5.týdnech už měla 4000gr, ono to šlo prvně dolů,pak hrozně rychle nahoru
přeju moc štěstí, ať je slečna zdravá a jde za vámi brzo domů 😵

ededik
3. říj 2008

Hmmm... ja predpokladám, že asi po 12 dňoch začne priberať...Veľmi v to dúfam....
Ja papkám aktiferin, pretože sme pri pôrode stratili veľa krvi..Takže železo sa do mliečka dostáva.

sylvar
3. říj 2008

ededik, a to ti praskla voda 😕 jak je možné,že se to takhle brzo stane 😲

sylvar
3. říj 2008

ededik, malá bude dobrá, uvidíš, co vám řekli doktoři?

deina
3. říj 2008

Edendik, nas maly mal 1850g, ked sa narodil, schudol na nejakych 1700g, teraz uz neviem presne 😕 , ale zacal pomerne rychlo priberat, ked sme uz boli spolu, asi tak po tyzdni. A doma sa tak rozbehol, ze po case sme ho v jedeni museli krotit.

rohacka
3. říj 2008

Ededik - nas Kubko mal 2050 g, ked sa narodil, schudol za 8 dni na 1800 g, 9. den pribral 10 g a potom to uz islo. V tom case, ked zacal priberat, papal priblizne 20 - 30 g mliecka na jedno krmenie.
Nikka, aj Ededik - na internete su stranky www.nedoklubko.cz - o nedonosencoch, je tam taky oddiel Nase brozury - mozete si stiahnut - vyborne - jedna je o dojceni nedonoseneho dietatka a druha vseobecne o nedonosencoch - z roznych aspektov. Mozno Vam pomoze.

nikka.vo
3. říj 2008

Dnes jsme za holkama byli. Tak malá už vypije i 60ml 😵 , ale pořád to je boj, sestřičky na ségru tlačí,jestli by to neuměla za kratší dobu, což ona prostě neumí ☹ Už zkouší flašku, ale malá prostě nesaje, ale zkoušejí dál. K prsu mám dojem vůbec nepřikládá, to asi až začne malá sát pořádně. Odsávačku asi zatím kupovat nebude. Všem se uleví až budou doma a budou mít klid... 🙂 Děkuju všem 🙂 😵

szivem
4. říj 2008

nikka,tak to chapem,je dost na nervy ked sa snazis,nejde ti to a este na teba sestricky tlacia,ale povedz sestre nech si z toho nic nerobi.Nech skusi prilozit k prsniku,mozno ju mala prekvapi a prisaje sa.Ja som maleho zacala kojit az po 2 tyzdnoch,mal sondu,mlieko som odsavala rucne a poviem ti vsetky zeny ma lutovali,vyzmykala som tak max.30ml..ale navzdavala som to.Z praveho prsnika som nevedela odsat ani tolko az sa mi tak navrel ze to sakramentsy bolelo,no ked som prvy krat prilozila maleho k prsniku az som plakala ze co mi z neho ostalo.Z velkosti prsnika "D" mi ostala velkost "C".Normalne som utekala za sestrickami sa pochvalit a plakala som jak male dieta.Mali sa tak prisal a to bol cely cas na sonde,deti jednoducho vedia kedy maju zacat sat tak nech sa sestra neboji a nech skusa vsetko.Môj Mario sa narodil v 31tyzdni,7dni bol v inkubatore,prve 3dni za neho dychali pristroje a dalsich 10dni mal silnu zltacku a skoro stale spal.Drzim jej palce.

ededik
4. říj 2008

Ahojte babuľky, dnes sme boli opäť za malou, už sme sa klokankovali skor pol hodinu, najprv sa krútila, hľadala si polohu a mľaskala jazýčkom a potom spokojne zaspinkala.
Dr som sa pýtala, že s váhou je to normálne, na to všetko sa drží veľmi veľmi dobre, je to skrátka taká naša malinkatá bojovníčka. Asi ešte dostane transfúziu, ktorá by jej mala pomôcť, zatiaľ má tie výsledky hraničné, preto ešte s ňou čakajú.
Vy ste s Vašimi detičkami cvičili vojtovku ?? Ja budem určite, dívala som sa aj na net, ale nikde som nenašla podrobný popis cvikov...

elinka27
4. říj 2008

ededik,čo sa týka vojtovky ak ju budeš musieť s malou cvičiť, tak rehabilitačná ti tie cviky vysvetlí a ukáže, zatiaľ sa s tým vôbec nezatažuj, lebo si tým moc psychickej pohody nepridáš, ver mi 😉

Malý inak stále kašľe ani spať mu to nedá, takže zakaždým keď zakašle musím k nemu utekať a utíšiť ho, a takto to je aj v noci ☹

elize
5. říj 2008

Ahojte dievcata,
kedze sa zo mna stala vzorna studentka VS nemala som posledne dni cas prispievat.

Vitam ededik. Drzim palce, aby ste to zvladli. Adelka je velka bojovnicka, o chvilku ju mate doma, uvidis 😉
Maxinko sa narodil o 8 tyzdnov skor a priberat zacal az o 10 dni po narodeni. Ak ma infuzie priberat este nebude. Nas schudol o 350g, ale velmi rychlo to dobehol 🙂 My Vojtovu metodu cvicit nemusime. Ale jeden cvik som s nim cvicila asi mesiac, ale nie preto ze by som musela. A asi sa to vyplatilo 🙂

Nikka drzim sestre palce. Ja som mala podobny problem. Vlastne asi vsetky maminky predcasniatok. Nech sa nebrani flaske. Dietatko musi zosilniet. Ale nech si ho aj priklada. Nech to skusa 😉 A ak sa nepodari, nic sa nedeje 😉 Uz to tu bolo pisane, dolezitejsie ako plne kojenie je, aby bola maminka v psychickej pohode. Velmi ti vplyva aj na dietatko. A psychicku pohodu potrebuje ovela viac ako materske mlieko, pretoze to sa da nahradit 😉 ale spokojna a stastna maminka sa nahradit neda.

Deina gratulujem k prvemu zubku. Druhy vyjde do par dni, uvidis 😉

Elinka, chuda Kubko ☹ to ma mrzi. Prajem skore uzdravenie a veeeela trpezlivosti a sil.

Maxik soplikuje vyse dvoch tyzdnov. V pondelok volam dr. ako dopadli vysledky vyteru z nosteka.
Dnes hryzol jablcko a vsimla som si, ze mu tecie z vrchneho dasienka krv. Vyzera to, ze sa zubok derie von. Uz sa s tym trapime asi dva mesiace. Nejako sa mu nechce, potvorke malej. Aaa uz sa vratili moji chlapi z prechadzky, tak zatial pa a drzte sa 😉