Nedonošeňátka a jejich vývoj a trápení. Je jejich vývoj zpomalený?

moncicik
24. zář 2007

Ahoj chci si jen tak popovídat s maminkama co se jim miminka narodila předčasně zda je to znát že jsou dříve nebo zda je ten vývoj pomalejší než u donošených dětiček.
Rodila jsem na 36. týdnu a malý měl nezrálé plíce , to jsme dohnali v porodnici ale díky tomu že je nedonošenec tak teď lítáme po doktorech a po vyšetřeních a pořád ho pozorují zda se správně vyvýjí a tak, no není to nic příjemného.Takže bych ráda kdyby jste se podělily o vaše zkušenosti .Moc děkuji.Mona

berunka
9. led 2009

na sousedy se vykasli,ja kdyz vidim jak se male krasne ulevilo ji budu odsavat taky klidne v noci hlavne aby se toho chudinka brzo zbavila.

elinka27
10. led 2009

nezlepšilo sa to, drhne sa kašlom a hlienami, na kontrolu sme neni dohodnutý,len keby to bolo horšie,čo teda je takže hneď v pondelok ideme.V stredu večer mal 40tku horúčku, bol bezvládny a mal triašku,ale teraz je lepšie, len má stále teploty, nemáme žiadne antibiotiká,lebo doktorka nepočula na pľúckach nič,ale teraz už aj pisklavo dycha, nic nechce jest a aj ked zje vyvracia to spolu s hlienmi, a vobec nespi ani cez den ani v noci, ked zaspi tak sa zobudi ked zakasle a place
už som fakt vyčerpaná

😒

gucz
10. led 2009

elinka tak aj my asi budeme chorí ☹ . Šli sme dnes k svokrovcom a u nich som si všimla, že je malá dajaká teplejšia a ukladala sa spať, tak som ju dala, ale nezaspala, len tak ležala v postieľke a pozerala. Tak som ju stade o chvíľu vybrala a už horela. Tak som jej zmerala teplotu a mala 39 stupňov ☹ . Tak som jej šupla čípok a šli sme domov. Doma som jej odmerala a mala 37,9, ale navečer jej to začalo zasa stúpať, tak som jej pred spaním zasa šupla nurofenový čípok. Zatiaľ hajá pekne. Neviem čo z toho bude, zatiaľ nemá soplík, akurát si sem tam odkašle, ale nemôžem povedať, že by nejako extra kašľala. A tiež nechcela od obeda jesť, jediné čo som do nej dostala bolo trochu mlieka a fľašu riedkej kaše pred spaním.

gucz
10. led 2009

elinka a Jakubko aspoň pije? Ak nič nepapá, to je zlé ale horšie by bolo, keby aj nič nepil. To radšej nečakaj na pondelok a choď s ním na pohotovosť, aby nebol dehydrovaný, chorúšik malinký, prajem mu skoré uzdravenie. A že si unavená to Ti verím, ja som unavená už z toho poldňa čo má malá teplotu.... ☹

rohacka
10. led 2009

Pridavame sa k chorliakom, vcera som po dlhoooom case odisla na par hodin z domu na "damsku jazdu" s kamoskami mamickami bez deti a vecer mi manzel volal, ze maly ma horucku a triasku, teplota 38.8. Tak mi uz veru nebolo vsetko jedno, o chvilu som trielila domov. Ale v noci uz bolo lepsie, aj ked som kontrolovala teplotu kazdych 30 - 45 minut, lebo v nasom pripade to mam overene, ze musim tak casto. On ma casto horucky a niekedy za pol hodinu vzrastie aj o 1 cely stupen, tak musim byt opatrna. Aj ja som chora, tak to je najhorsia kombinacia. Elinka - ja by som sla na pohotovost, to uz dlho trva, podla mna to uz je na antibiotika. Do pondelka je daleko ☹

deina
10. led 2009

Chudence deti, co sa stalo, ze su tolke chore? 😔 Elinka, nesla si s Jakubkom na pohotovost? Zapal priedusiek sa moze dlho tahat, mozno by mu pomohli inhalacie a injekcie. ☹ Prajem Jakubkovi, Laurinke aj Kubkovi skore uzdravenie.

Tak viem, ze prednison je kortikosteroid a tie injekcie na vyvin pluc su tiez nejake kortikoidy, co su vlastne steroidy (ale nieco ine ako anabolika). Inak mam z toho misung... V kazdom pripade sa mi nezda, ze mala kamaratka pravdu, zevraj u nich je zakazane dat predcasne narodenemu dietatu tieto kortikoidy na vyvin pluc - chuda by cim potom dychalo?

gucz
11. led 2009

tak máme za sebou strašnú noc, boli sme hore asi od pol tretej do piatej nad ránom, dávali sme malej zábaly, aj sme ju sprchovali a aj som volala na pohotovosť, dala som jej čípok a zaspala nakoniec. Ráno však vstala skoro, takže som sa nič nevyspala, som ako mechom uderená. Malá už vyzerala lepšie, no teraz som jej merala teplotu a má 39,8, už som z toho na nervy, dala som jej zasa čípok, fľašu vlažného mlieka (nič i né neje, len sem tam vypije mlieko a trochu vody) a o pol hodinu jej odmeriam znova. Ak to neklesne, pôjdeme zasa na zábaly, chudátko moje, tak pri tom strašne plače ☹ . Najhoršie na tom je, že neviem čo jej je, nemá ani sopeľ, ani kašeľ už nemá, žeby šiesta choroba???

rohacka
11. led 2009

Gucz - vela sily! My sme uz prezili par takych noci a je to strasne ☹ . Naozaj to moze byt siesta choroba, to sme uz mali, ale skus jej pozriet do pusinky, ci nema afty alebo herpes v hrdle, my z toho mavame hrozne horucky, Kubko uz mal 2 x aftoznu stomatititu a 3 x herpes v hrdle a stale z toho boli horucky a ziadne ine priznaky ako sople, kasel a tak. Len do nej lej vodu kolko sa da a v akejkovek forme, horucka odide z tela vraj s tekutinami. A ked ma horuce chodidla a dlane, priloz jej kolieska citrona, nam to vyborne zabera. Na nozky do starych ponoziek a na rucky zavinut pruznym obvazom alebo niecim. Drzte sa! My sme celkom O.K., neviem, co to bolo, ale teplota ani nic nam nie je.

sylvar
11. led 2009

gucz, ppodle mě šestá nemoc nemá teploty, teda naše malá byla neskutečně osypaná,ale bez teplot
přeju brzké uzdravení Larince 🙂 a fakt hodně dávat vodu, ať pije

gucz
11. led 2009

no to bude asi ten problém, ona mi už ani tú vodu nechce, som rada, že sa mi podarí do nej dostať mlieko, v noci zjedla bebe brumíka keď jej trochu klesla teplota a odvtedy nedala do pusy nič okrem mlieka. Pred obedom mala zasa 39,9, tak som jej dala zábaly, neskôr aj sprchu, podarilo sa mi jej tú teplotu zraziť na 38,6, teraz spinká konečne. Keď sa preberie, tak jej zasa ponúknem vodičku aj mliečko, uvidím čo na to povie. MM šiel kúpiť ten Nurofen sirup, uvidíme či zaberie lepšie ako čípok, len som zvedavá ako to do nej dostanem. A šiel kúpiť aj nejaké hippky, malá ich má rada, ja to takto nekupujem, len ozaj občas keď cestujeme, tak možno ju trošku ukecám na jedenie a ak aj nie, tak to zachráni snáď to mliečko. Mama mi vravela, keď bol môj brácho v takomto veku chorý, tak bol aj 4 dni len o mlieku

rohacka
11. led 2009

Gucz - v pohode moze byt len na tekutinach, telo potrebuje energiu na ine, ako na spalovanie potravy.
Siesta nemoc sa prave spaja s vysokymi horuckami, zvycajne 3 dni trvaju a potom sa dietatko osype, co prejde za den a to je koniec choroby. My ked sme ju mali (asi), tak horucky trvali 2 dni a potom sa osypal. Lekarka mi povedala, ze to nie je stale ako z knizky. U nas v case teplot sa jedia aspon piskoty, kukuricne chrumky a podobne drobnosti, puding, jogurt, banan.

anesim
11. led 2009

gucz, keď bude mať také teploty, tak stiedaj Panadol a Nurofen, môžu sa už po 4 hodinách, ja keď mi malá mala také teploty, tak namiesto zábalov som jej dávala vlažnú vaňu, voda mala asi 37-38 stupňov, malú som tam dala na 3-4 min a potom len pod deku a hneď zaspala. Pred dvomi rokmi sme mali takú super chrípku ☹ , že dva dni mi len prespala stále besné teploty, tak každú hodinu a pol, rýchlo do vane a zase spať.
A tú piatu alebo šiestu chorobu sme mali tiež, tri alebo štyri dni v kuse teplota 39-40 a potom už to pomaly išlo dole a bola vysypaná na hrudníku a rukách
Prajem skoré uzdravenie 😉

gucz
11. led 2009

čavko tak už vieme čo nám je.
malej poobede zasa vystúpila teplota na 40, všetko zaberalo len na chvíľku, tak sme šli na pohotovosť. Tam ju prezreli, odobrali jej moč a poslali nás na ORL. Tam bol akurát jeden veľmi dobrý doktor, ku ktorému aj chodíme, a ten zistil, že Laura má obojstranný zápal ušiek, pravé uško je zapálené viac. Po výsledkoch z moču (našli sa tam stopy bielych krviniek a aj bielkovín) nám potom na pohotovosti povedali, že je dosť možné, že má aj zápal močových ciest, ale nevedeli to na 100%, lebo toho moču bolo veľmi málo, malej sa ten sáčik na moč odlepil, tak väčšina moču vytiekla pomimo. Tak jej dali široko spektrálne antibiotiká, tie by mali zabrať aj na ušká a aj na močové cesty, ak je tam problém. Odporučili nám aj probiotiká (kúpila som Bio Gaia kvapky) a máme dávať každých 6 hodín čípok (striedať paralen, nurofen, panadol) od bolesti. Teploty by mali čoskoro polaviť.

elinka27
11. led 2009

dnes už to bolo lepšie cez deň aj si pospal,ale noc sme mali rušnú teda.Ale aspoň sa v npci najedol mlieka,a výpytal si aj duplu,ako keby chcel dohnať čo nejedol,musel byť už chúdatko vyhladovelý.No dnes už zasa zjedol za celý deň málo, jeden jogurt a trochu polievky, sem tam zobol do banánu,ale inak nič, dokonca aj spať išiel bez mlieka už zasa.
V noci som dala na radiátor vlhé plienky a do hrnca horúci haramnček a inhaloval, tak sa mu lepšie dýchalo.Na tú pohotovosť som nakoniec nešla,myslela som že pôjdeme dnes ale ako hovorím zlepšilo sa to aj keď len o trochu.
Zajtra idem ale lekárke, bez ohľadu na to či mu bude lepšie,a uvídim čo povie.Tečie mu z nosa stále soplík.

fajn
11. led 2009

gucz ať jste brzo uzdravení 😉

gucz
11. led 2009

fajn díky 🙂 , na jednej strane nie som nadšená týmto stavom, ale na druhej strane som aj rada, že konečne vieme, čo jej je a že na to dostala lieky. Na kontrolu k ušnému ideme vo štvrtok, tak dúfam, že jej lieky rýchlo zaberú a budeme fit.

deina
12. led 2009

Chuda Lauri, teraz sa jej uz hadam rychlo polepsi, ked ma lieky.

Som rada, ze Jakubkovi je trosku lepsie. 🙂

My sme vcera oslavovali, Misko ma rok, ani neverim, ze to tak rychlo preslo. No a dnes sme boli u neurologicky, bola s nim spokojna, aj ked sa bohvieako nepredviedol (trosku sa jej zlakol), uz tam pojdeme len raz - o pol roka, vtedy zhodnoti chodenie (teraz pozerala, ako stvornozkuje).

sylvar
12. led 2009

gucz, jejda, tak aspoň se přišlo,od čeho to má...

gratulujem Mišánkovi k narozeninkám,ať dělá mamince a tatínkovi jen radost, šikulka

malá jí jen bílý jogurt a sunar a ovoce 😒 a hrozně se vzteká při oblékání, až se z toho kolikrát rozbrečím, jak ji nemůžu oblíknout, vypravujem se 40minut, venku jsme 40 a jdem zase domů, to je děsný a nechce plenku, takže chodí bez ní a až se jí moc chce,tak se počůrá, to je hrozný, ještě že máme plovoučky

gucz
12. led 2009

deina všetko najlepšie Mišenkovi k narodeninkám, veľa zdravia, šťastia, lásky, a nech Vám robí len radosť 🙂
veru rýchlo to uteká, teraz boli miminá a už sú z nich malinký ľudia.

sylvar to s tým obliekaním poznám, všetko si oblečie v pohode, ale ako zbadá bundu tak uteká preč, keď ju dobehnem a chytím, tak sa šlahne o zem.... 😒 , ale snáď ich to rýchlo prejde.

fajn
12. led 2009

Miškovi vše nejlepší 😀

deina
12. led 2009

Dakujeme za blahozelania. 😵 😵

U nas obliekanie tiez nic moc, ale aspon mi pritom zatial neuteka. 😝 Prebalovanie hroza, nielenze sa pretaca, ale sa aj postavi na komode. A urcite uz rozumie, co smie a co nesmie (no-no), vie, co je no-no, aj tak lezie tam, kam nema.

rohacka
12. led 2009

Deina -dodatocne vsetko najlepsie Miskovi!

Prebalovanie je aj u nas hroza, nahanam ho po posteli s plienkou v ruke. Aj vzdor nanho prisiel o106 - ked mu nieco nedovolime, hodi sa tvarou na zem a prezalostne narieka v zvlastnej tonine, ktoru doteraz nepouzival 😉 , vacsinou pomoze nevsimanie si alebo zaujatie niecim. A ked sa snazi vybrat detsku poistku zo zasuvky, tak si potichucky hovori no-no, no-no. Hovori uz vety, trojslovne a krasne sklonuje - tatikovi, dedkovi a pod. Vcera hovori - cem otojit kinku - chcem otvorit skrinku. Tak aspon toto mu ide, ked ta nasa chodza tak opatrne. Ale uz je to lepsie. Predstavovala som si, ze ked uz bude chodit 2 mesiace, tak uz to bude jedna radost a on stale nasiroko a padavo. Uvidime, co povie bud. tyzden neurologicka a rehabilitacna - mame kontroly. A zajtra Synagis a v stredu ocne. Nejako sa nam nazberalo...

andulka4
12. led 2009

Mišulkovi přejeme všechno NEJLEPŠÍ K PRVNÍM NAROZENINÁM....VELA ZDRAVJA A VŠETKO DOBRÉÉÉ....no snad jsem to napsala správně po Slovensky aby mi Miško rozuměl 🙂 🙂 🙂

Jinak dnes jsme byli na RHB a byla nadšená...pěkně leze a navíc hrooozně rychle a taky se měl postavit u žebřin a zvládl to na výbornou 🙂 říkala že pžedbíhá korigovaný měsíc 🙂 takže jsem byla šťastná jako blecha

kontrolovala mu i chodidla při stání...prý to má zatím OK a pěkně nakročuje

elinka27
12. led 2009

tak máme RSV ale vraj v miernejšej forme 😖 kedže má dobrú imunitu tak sa s tým popasoval iba ako s nádchou a silným kašľom

andulka4
12. led 2009

Eli :( ach jooo to je mi líto :( Sinagis nedostal, že? A dají mu ho teď?

elinka27
12. led 2009

Andul netuším,obvolám si poisťovňu a spýtam sa či mu ho daju teraz keď už to dostal.Pretože naposledy mi bolo povedané,že kedže nemá od narodenia problémy tak nemá nárok aj keď je predčasný a že im sa neoplatí investovať do profylaxie,vyjde ich lacnejšie liečiť už choré,kedže každé neochorie. 😠 😠

deina
12. led 2009

Ach jaj, chuda Kubko, esteze to zvlada celkom dobre. ☹ Ale mohol mat pokoj, keby lekari nevymyslali. 😠

Rohacka, Andulka, dakujeme. 😵 Misko porozumel. 😵

Davidek sa tak krasne rozbehol, velmi sa tomu tesim. 😅 Uzasny pocit, vsak? Vediet, ze to cvicenie a vsetka ta namaha stala za to.

elinka27
12. led 2009

deina, prepáč ani som nezablahoželala samozrejme aj my sa pripájame a prajeme všetko najlepšie.
Ono lekári by mu to aj dali,ale poisťovňe robia caviky ide im o peniaze,holý život im je asi fakt ukradnutý 😒

gucz
12. led 2009

hlavne že oni majú peniaze na dovolenky, platy a školenia. čo tam po deťoch a vlastne všeobecne po chorých ľuďoch. Napr. malá dostala ATB a bolo nám odporučené aby sme kúpili aj probiotiká, ale za svoje.... čo na tom že ich potrebuje, načo by to prepácali. A tak je to s kopou vecí, máš choré dieťa, tak mu kúp sprej do nosa, čípky od teploty atď, všetko pomaly platíš..... 😝

elinka27
12. led 2009

ved to, a naco potom platime odvody?oni nezaockuju deti lebo aj tak kazde neochorie, tak naco mam platit odvody kazdy mesiac poistovni ked aj tak kazdy mesiac nebyvam chora?!vsetko si platime, este aj veci co by mali byt standartne,a kazdy rok idu ceny liekov hore, co tam po tom ved ked musis lieky si kupis aj keby si nemal na chleba no nie?

Som pekelne nasr..., tomu kto to vymyslel nerobi problem dat 100tis za 5 vakcin proti RSV 😠