Nedonošeňátka a jejich vývoj a trápení. Je jejich vývoj zpomalený?

moncicik
24. zář 2007

Ahoj chci si jen tak popovídat s maminkama co se jim miminka narodila předčasně zda je to znát že jsou dříve nebo zda je ten vývoj pomalejší než u donošených dětiček.
Rodila jsem na 36. týdnu a malý měl nezrálé plíce , to jsme dohnali v porodnici ale díky tomu že je nedonošenec tak teď lítáme po doktorech a po vyšetřeních a pořád ho pozorují zda se správně vyvýjí a tak, no není to nic příjemného.Takže bych ráda kdyby jste se podělily o vaše zkušenosti .Moc děkuji.Mona

andulka4
17. lis 2008

Roháčka no to vám přeju že se to v dobré obrátilo 🙂

Nevěděla jsem že máte taky hypotonii :( Máte jí taky velkou?

dejl
17. lis 2008

Ahoj holky, mám dvojčata, narozená 28tg. Lenička 650g. Davídek 850g. Teď už mají 3 roky.

deina
18. lis 2008

Vitaj Dejl. 🙂

Rohacka, to su skvele spravy, gratulujem.

Elinka, Jakubkovi vsetko naj k narodeninam, je to sikulka riadna. 😵 😵

Misulo sa dava na styri asi takto: https://www.modrykonik.sk/album/view.php?vImage... (nemam ho natoceneho), aj sa pritom pohupuje dopredu, dozadu, obcas spravi jednu dve "stvornozky" a to je vsetko. 😖 Nic viac. Jeho to asi nebavi. Odkedy prisiel na to, ze sa da aj stat, tak ine nerobi. Dam ho na zem, ze loz a on, ze nebude, ze on chce stat, vsade sa postavi. A odstal by aj cely den, kebyze moze. Mozno by som sa na to mala vykaslat (cvicime uz len preventivne) a podporovat ho v tom, co by robil rad? Neviem, teraz to u nas vyzera tak, ze dam ho na zem, on sa postavi, dam ho opat na zem, opat sa postavi, po 49-tykrat to vzdam a sadnem si za nim, aby som ho istila, lebo ked padne, pada ako strom.

andulka4
18. lis 2008

JAKUBKO......přejeme ti s Davídkem všechno nejlepší k tvým PRVNÍM NAROZENINÁÁÁM 🙂

gucz
18. lis 2008

Elinka Jakubkovi prajeme všetko najlepšie k narodeninám 🙂 😉 🙂 , že ten rok nejak rýchlo utiekol???

Rohacka super spravy, potešila si ma, lekári niekedy zbytočne strašia a diagnózu podávajú až katastroficky 😝 . Už sa teším, keď bude moja malá rozprávať ako tvoj malý, ona používa len pár slov zatiaľ 😕

Dejl vitaj medzi nami 🙂

rohacka
18. lis 2008

Dejl - vitaj. Mozes napisat nieco viac o vasich drobcoch, cim ste presli. Dohnali do 3 rokov donosene deticky? Mne to tak vraveli, ze do troch rokov by mal dohnat.

Elinkinmu Jakubkovi prajeme vsetko najlepsie k narodeninkam! Nech Vam robi samu radost.

Deina - urcite sa o par dni rozbehne na 4, uvidis. To pohupovanie dopredu, dozadu, to je predpriprava 😉. Podla mna, ked sa sam stavia, tak ho nechaj, znamena to, ze na to ma a moze to robit. Aspon mne to tak hovoria na rehabilitacii - nestavat umelo na nohy, ale ked chce sam, tak nech stoji.

Andulka - my veru sme hypotonici - pisu nam centralna tonusova a koordinacna porucha - celkova hypotonia. Cvicime kvoli tomu od 5. mesiacov, povedali nam, ze zacne chodit do 1.5 roka. Pretacat sa zacal v 9. mesiacoch, lozit po styroch v roku, od 13. mesiacoch stoji, od 14. mesiacov cca chodi popri nabytku a ostava mu este dva tyzdne do korigovaneho 1.5 roku, tak ho povzbudzujem, nech sa snazi 🙂 . Lebo budem zla 😝 .

Dnes sme boli na tuberkulinovy test, v piatok by ho mali zaockovat proti TBC. Konecne! Zakladne ockovanie mame hotove uz mozno 4 mesiace, ale stale sme bud chori a oni maju vakcinu, alebo sme zdravi, ale vakcina nie je. Tak dufam, ze to teraz vyjde. Nech mame s dalsou vecou pokoj. Trochu sa bojim hnisania tej ranky na ramene, lebo ja s nim cvicim tak, ze si lezi na ramienku a ma na tom vahu tela. Tak ked mu to bude hnisat, tak neviem, ci budem moct na lavej strane cvicit.

dejl
18. lis 2008

Všem děkuji za přivítání.

Rohacka, prošli jsme vším možným. Lenička je na tom dobře. Měla operované jen očička, měla ROP 2-3 stupně. V nemocnici byla od narození do propuštění 3 měsíce, vzrůstově je menší než by měla být, ale snad to ještě dožene. Jinak si myslím, že to opravdu dohnala.
Davídek byl v nemocnici půl roku, prodělal několik operací. Má DMO diparetickou formu, obstrukční hydrocefalus a zavedený shut, taky středně těžkou retardaci. Když ho viděl neurolog poprvé, tak říkal, že bude ležák. Není to tak, cvičíme Vojtovu metodu a Davídek chodí za ruku a je naděje, že bude chodit i sám. Je moc šikovný, akorát až teď začíná kousat, ale jen to co mu dáme do ruky, ze lžičky má mix. Na poslední operaci byl teď 6.11.

elinka27
18. lis 2008

dakujeeeeeeme 😀

andulka4
18. lis 2008

Rohačka nám taky řekli že nemáme počítat s tím že bude chodit před 1,5 rokem....no já s tím samozřejmě nepočítám....

máme stejnou diagnozu jako vy 😢

deina
19. lis 2008

On sa takto pohupuje uz asi dva mesiace a vyzeralo to nadejne, ze sa uz uz pohne dopredu, ale odkedy sa zacal stavat, tak ho to prestalo bavit a na styri sa da iba vtedy, ked ideme cvicit. No ale nevadi, stavia sa sam, tak to by malo byt vporiadku.

Dejl, mala si to teda tazke a je skvele, ze aj Davidkovi sa dari, napriek tomu, co lekari hovorili. Sikovny je. 🙂

elinka27
19. lis 2008

inak dejl vitaj, ja som nechcela byt nezdvorila,ale som ta akosi zaregitrovala az teraz 🙂

bubinko83
19. lis 2008

baby,ako vam priberaju babatka? Moj maly je narodeny o5 tt skor,s porodnou vahou 2560g.Teraz ma viac než tri mesiace a ma 5,5kg a 60cm.Je to akurat alebo malo?

gucz
19. lis 2008

moja bola 34 tt a váha 2620g a v troch mesiacoch mala 5190g a v štyroch 6000g, myslím že tvoj Filipko je tak akurát 🙂

bubinko83
19. lis 2008

ano? diky,mne sa zda nejaky maly s porovnanim inych deti,aj ked pribera dobre

gucz
19. lis 2008

no malý.... keby sa narodil načas ako štvorkilový, tak by bol malý, ale keď mal dva a pol kila, tak je akurát, krásny. Neboj, všetko doženie. Kamoškina malá mala pri narodení 4 kilá a teraz má vyše roka a má asi len 9,5 kg. Moja mala má už takmer 11kg a je akurát, ani tlstá ani chudá, a to je aj dosť vysoká 🙂

bubinko83
19. lis 2008

to je pravda,že keby sa narodi normalne tak ma viac.Dufam,že to dobehne 😉

magdatop
19. lis 2008

Prepacte, ze odpovedam az teraz, ale nejako nestiham chodit na net, odkedy mam 2. dieta.
Deina - mala sa narodila 20.10.. U mna to bolo stale nerozhodne, lebo moj lekar-gynekolog mi vravel, ze by som mohla rodit aj normalne. Ale lekar, u ktoreho som rodila, mi to neodporucal. Vraj ta rana moze prasknut a tie komplikacie po tom su hrozne. Ty mozes vykrvacat a s male sa moze pridusit. Ak by to prasklo...
Spravia rez na tom istom mieste, ako ked si rodila prvykrat. Tentokrat sa mi to vsak blbo hoji. Po vybrati stehov sa mi spravila taka trhlina ako zacalo sitie a este sa mi to nezahojilo. ☹ Mam pocit, ze som sa skor dostala z toho, nakolko som teraz mala len polovicnu anestezu od pasa dole. Myslim vstavanie z postele a tak. Skor som sa z toho vyhrabala, ale ta rana boli stale a mam pocit, ze viac ako pri prvom.

deina
19. lis 2008

Magda, vdaka za odpoved. 🙂 S rezom na rovnakom mieste si ma aj potesila. Skoda, ze sa ti to tak blbo hoji, dufam, ze sa ti to coskoro zahoji.

Bubinko, nas maly sa narodil s vahou 1850g a ako trojmesacny vazil 6090g a mal 59 cm. No bol to maco vtedy, teraz uz ma normalnu vahu (ako desacmesacny mal 8960g a 74cm).

magdatop
19. lis 2008

elinka 27 druhe tehotenstvo som prezivala celkom fajn. Ako som pisala, chodila som viacej na kontroly. Raz mesacne na nefrologiu - zber mocu- cii tam nie su bielkoviny, kazdy druhy den meranie tlaku. Taktiez moj gynekolog bol velmi zlaty a pri kazdom probleme som mu volala. Kedze vysledky boli ok, az do konca tehotenstva, tak som bola pokojna. Aj ked v 31.tt, ked sa narodila moja prva baba, som mala strach a sny ...Ale ked som bola uz v 9. mesiaci, bola som pokojna.
Rana ma ku podivu nebolela, az 8,9, mesiaci, ked sa mi moc zvacsilo brucho. Ku koncu to uz bolelo dost. Oni to lekari stale na UTZ meraju, aka je hrubka a podla toho sa urci, kedy sekcia. Mne lekar vravel, ze hranicna hodnota je 3 mm, vtedy je to uz nebezpecne, aby zena rodila normalne. Ja som mala sice ranu okolo 5 mm, ale lekar to aj tak nechcel riskovat. Chcela som rodit normalne, ale kedze on sa tak rozhodol, povedala som si, ze malo by sa nieco stat, radsej idem na tu sekciu aby sme boli v poriadku ja aj mala.

andulka4
19. lis 2008

Bubi Davídek měl 1900g a 44cm, ve 3měsících/pro nás tedy měsíc měl 58cm a 4900g, dnes má 77cm a 8660g....převážně kojím takže jsme hrozně hubení

dejl
19. lis 2008

Deina, díky. Jsem ráda, že to dopadloo takto dobře a stále se zlepšuje. 🙂
elinka, to je v poho, já to tak neberu. 😉

Jinak s přibíráním my máme problém do dneška. Lenička měla porodní váhu 650g a 33cm, teď má asi 11kg a 88cm. Davídek měl porodní váhu 850g a 34cm a teď má 10,5kg a 92cm. Je to hrůza. Tyto míry má od bratrance syn v 1,5 roce. Ale na druhou stranu jsme rádi. Jsou lehcí na nošení a co je malý to je milý. 😵

elenita
19. lis 2008

Ahojte, rozhodla som sa napisat aj sem, Vy s tym mozno budete mat skusenosti:ja mam doma lahkych nedonosencov (o mesiac skor), maju 5,5 mesiaca a dcerke stale robi problem udrzat hlavicku na brusku . Ked jej podopieram rucky, zdviha ju krasne hore, ale len co pustim, rucky sa jej rozletia ako lietadielku a potom sa namaha, chcela by dvihat hlavicku, ale samozrejme jej to tak nejde.
Neurologicka mi povedala, ze ju mam nonstop polohovat na brusku, ak sa to neupravi do 2 mesiacov, nastupi rehabilitacia. Stale cvicime, ale teraz mi strasne zacina v tejto polohe zdvihat zadocek, zapiera sa nozickami a hlavicka padnuta, zda sa mi, akoby chcela liezt. Stretli ste sa s tym niektora?
Syncek sa uz vyse mesiaca prevaluje z bruska na chrbatik a opacne, uz zacina liezt, ona sa zatial len raz prevalila z bruska na chrbatik

andulka4
19. lis 2008

Jo setkala jsem se stím.David to dělal taky.Máme diagnostikovanou hypotonii/ochablé svaly....v oblasti zad a břicha

v poloze ne bříšku pásl koníky přesně jak popisuješ....hlava těžká....zadek vystrkoval

cvičíme od narození 3x denně vojtovku

elenita
19. lis 2008

Hm, no my sme mali doteraz PMV (psychomot.vyvoj) v poriadku. Na ko na neurologii v 3 mesiacoch tiez drzala hlavicku na brusku, len ked sme jej spravne podopreli rucicky, ale ze to bolo este v norme. Ale teraz, po 2 mesiacoch to robi stale.....do spravy neurologicka napisala len, ze PMV na hranici 1. a 2.trimestra. Rata jej, akoby mala len 4 mesiace. Teraz neviem, ci mame sami cvicit doma alebo si mam vydupat RHB cim skor?

gucz
20. lis 2008

elenita ja by som sa pýtala na rehabilitácie, lebo ak by malinká predsa len mala problém, tak je lepšie cvičiť čo najskôr. Kedy máte ísť na kontrolu na neurológiu?

rohacka
20. lis 2008

Elenita - ja by som Ti tiez odporucala dat sa cim skor na rehabilitaciu. My sme tiez hypotonici, tiez sme cakali na samovolny zazrak, ktory sa nestal a cvicime od 5. mesiacov az doteraz. Kubko neznasal polohu na brusku, ja som si myslela, ze proste to tak nema rad, ze ho boli brusko alebo co, ale povedali mi na rehabke, ze preto tam nechce byt, lebo nevladze sa rukami podvihnut, ma slabe brusko a chrbatik, tak sa snazi len dvihat hlavu dohora a to je hrozne namahave, tak sa lutuje. Ved skus ty lezat na bruchu , nedvihat sa rukami a drzat hlavu vo vzduchu 🙂 . Lutujem, ze som si rehabku nevydupala skor, mozno by sme boli teraz lepsi. Cim skor, tym lepsie.

chiwule
20. lis 2008

ahoj holky, jsem ráda, že jsem objevila tuhle diskuzi. Naše malá Anetka se narodila 36tt+1, takže je taky braná jako nedonošená. Při narození měla 46cm a 2,2kg. Nebyla ani v inkubátoru, musím zaťukat, je hrozně šikovná a vše krásně dohání. Teď má po šestinedělí, tj. jako kdyby byla 14dní na světě, 52cm a 3,8 kg 😉
Je zajímavé, jak píšete, že ani vaše miminka nerady leží na bříšku - ona je z toho vždycky děsně nešťasná. Konečně jsem pochopila proč - jak píše rohacka.
Zkusím něco dočíst, ale pokud byste měly shrnout nějaká základní pravidla co by mělo dítě v určitém věku umět a zvládat, co by to bylo? Existuje nějaký přehled? A myslíte, že je potřeba chodit na rehabilitaci, nebo jí mám jen dát čas?

sylvar
20. lis 2008

chiwule, Sofi se narodila 36tt, taky nebyla v inkubátoru, jen mměla o malinko víc, jako Anetka, 47cm a 2,6kg, na žádná cvičení jsme chodit nemusely, byla úplně v pořádku.Určitě jsou nějaké tabulky, ale každé dítko je jiné a každé se naučí něco v jiných měsících, Sofi se dlouho neotáčela,pak se otočila najednou na obě strany.Chodit začala v 13měsících, takže OK, mudra nikdy neřekla, že by bylo něco špatně 😉 Uvidíš sama, když se ti něco nebude zdát, optej se doktorky...a ty tabulky jsou pro donošené děti,takže stejně 😅

andulka4
20. lis 2008

Jejda holky 36tt to už nejsou nedonošeňátka 😀 😀 😀 to už jsou šikovní kulíšci 😝

tamia
20. lis 2008

elenita,
čím skor sa pýtaj na rehabilatácie....
si z nitry?