Nedonošeňátka a jejich vývoj a trápení. Je jejich vývoj zpomalený?

moncicik
24. zář 2007

Ahoj chci si jen tak popovídat s maminkama co se jim miminka narodila předčasně zda je to znát že jsou dříve nebo zda je ten vývoj pomalejší než u donošených dětiček.
Rodila jsem na 36. týdnu a malý měl nezrálé plíce , to jsme dohnali v porodnici ale díky tomu že je nedonošenec tak teď lítáme po doktorech a po vyšetřeních a pořád ho pozorují zda se správně vyvýjí a tak, no není to nic příjemného.Takže bych ráda kdyby jste se podělily o vaše zkušenosti .Moc děkuji.Mona

lululu
23. lis 2007

kili: som to citala o tej dr.. dost brutal, ja by som s asi tiez neovladla.. na Tvojom mieste by som sa pravdepodobne stazolvala, taketo spravanie jednoducho nepatri do radu dr... so svojim dietatom by som tam uz ale asinesla,ak by ale bola ina moznost.. btw. ak mozem nieco o tom prikrme , co si spominala.. zacni vazne tou zeleninou,a krupicu daj po 8 m.. su rozne kase nutrilon od 4.m. tie daj namiesto krupicovej,ak mozes,su vyborne🙂 nechcem tu mudrovat,ale takto sa to hovori u nas na detskom..

lululu
23. lis 2007

nutrilon ma ako jediny aj v kasi aj v mliecku rozne pridavky,kt.posilnia imun.system...

tamia
24. lis 2007

kili,
ano je to mliečko, je balené v 100ml flaštičkách (je to zlaté) my máme predpísané ako som už spomínala 1x100ml denne a nie každý deň. Mlieko je trochu hustejšie ale neviem posúdiť či je dosť husté pre deti s refluxom. Ja osobne by som ho už nazehusťovala. Je takej hnedastej farby. Chuť sa celkom dá, nei je také chuťovo najhoršie. A ked ho moja prieberčivá dcéra pije asi je dobré 🙂.

Chodíte ku gastoenterol.?
Koľko ti priberú za mesiac?
My sa hýbeme okolo 300 - 400g za mes.

kili
24. lis 2007

tamia, mne priberal Adamko 600g mesačne, ale teraz čo bol v nemocnici pribral len 260g, prešli sme totiž na obyčajné mlieko z nedonoseneckého. Niečo som písala v téme máme dvojičky: https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... tak si môžeš prečítať. Sa s toho ešte spametávam.

bobulka34
26. lis 2007

ahojte kocky, rada by som sa opytala moja mala sa narodila v july a teraz by uz mala 4 mesiace, ale v skutocnosti som mala termin v septembri. Este jej nerobili ockovanie, to zakladne. Kedy vas prvy krat ockovali? ako casto ste chodili po lekaroch. My na antolsku mame uz len raz za rok , len kardiologicke. A este jedna otazka. KOjite v pohode? pretoze prvy mesiac som nemohla a nejak som mala malo mlieka (len odsavacka). Obcas vidim, ze ked si stlacim bradavku tak kvapnu take 2-3 kvapky. Dakujem za rady

tamia
26. lis 2007

kili,
prečítala som si tvoj príspevok z témy máme dvojičky. Fakt sila. Ale to sa dá čakať, že všetko lekári zvalia na matku, že sa nevie postarať. Ja by som ss tiež dlho spamätávala. Vlastne ja sa zo všetkého ešte spamätávam, (pôrod, atď...ale to je na inú tému).
Skús toho gastroenterologa, možno ti niečo dobré poradí prípadne predpíše.

tamia
26. lis 2007

ahojte maminy,

chcem sa spýtať na lezenie. Moja malá už lezie cca mesiac ale (budem sa to snažiť popísať, aby bolo jasné o čo ide) nožičky nekladie pod seba ale má ich roztiahnuté ako žabka a tak lezie. Dokáže s takými roztiahnutými nožičkami vyvinúť aj dosť veľkú rýchlosť. Keď som si to skúšala sama na sebe tak mi bolo max. nepohodlné také lezenie.
Nemali ste doma rovnaký alebo podobný problém s lezením?
Ide o to, že sa bojím či je to lezenie správne a či tie nožičky bude vedieť potiahnuť pod seba a tak liezť.

ešte dodám, že pri tom zvláštnom lezení nemá riťku na zemi.

zezulka
26. lis 2007

Ahoj maminky,
nasla jsem vasi diskuzi a doufam, ze vam nabude vadit kdyz se k vam pripojim a budu se s vami radit. Kvuli infekci jsem porodila malou ve 25tt a to 19.10.07 vazila jen 700g uz toho sice hodne zvladla (infekci kvuli ktere se narodila, operativni uzavreni duceje,z ventilatoru presla na Cpap a zacala pribírat, ale strasne pomalinku, ted ma 850g)jeste je v nemocnici kazdy den za ni jezdim, ale je to pro me dlouhy permanentni stres co mi doktori zrovna dnes reknou.Dnes zrovna, ze budou delat nabery kvuli zvisene akci srdicka, pry ma asi malo krevnich desticek.
Holky jak dlouho trvalo nez vam miminko pustili domu, jezdili jste za nim denne?A jake jsou prognozy, ze budou tyhle deticky v poradku? Omlouvam se za dlouhy vzkaz, strasne se bojim a vycitam si co se stalo.
Dekuji vsem za odpoved.

bobulka34
26. lis 2007

kedze moja tema bola uzavreta, chcem sa poradit tu. Je tu niektora co rodila v 31-32tt, rada by som sa poradila nejake veci , opytala. dakujem
zezulka, moju malu pustili s vahou 1,9 kg, ale viem, ze pustali aj s mensou, bola tam mamicka co porodila 600g a ju pustali s mensou vahou ako moja.
Drzim ti palce. Viem si predstavit co prezivas.

lendy1
26. lis 2007

bobulka, my taky ještě nejsme naočkovaný hexavakcínou, čekáme až na kontrolu v 6.měsících u našeho neurologa. Pak snad konečně, ale budeme mít nějakou speciální vakcínu pro nedonošený děti. A po dr. lítáme každou chvíli-neurolog, oční, každých 14 dní u mudr, poradna nedonošených, rehabilitace...

zezulka, my byli ve 3 nemocnicích celkem 3 týdny, ale rodila jsem v 34tt a malý měl 2,5kg, s prognózou u takto malých dětiček ti osobně neporadím. My měli celkem pěknou váhu, ze začátku skoro žádné potíže a pak se to tak zvrtlo, že chvilku nás i děsili, jestli přežije. Potíže máme pořád-hlavně s motorikou, musíme cvičit vojtovku a pokroky jsou vidět opravdu jen pomalu. I když teď za poslední týden se to rapidně zlepšilo a malý najednou z ničeho nic umí věci, co vůbec neuměl. Jinak ti moc doporučuji kontaktovat www.nedoklubko.cz Mě strašně moc pomohli, mohla jsem si s někým odborně pokecat, zjistila jsem co nedonošeňátka trápí za potíže a jak se v nemocnici řeší a dostala jsem brožurky o nedonošených mimčech, z kterých jsem čerpala spoustu info a pomoci. A vůbec si to nevyčítej, sice to chápu-taky jsem hledala vinu v sobě, ale prostě tak to je, stalo se a musíš jen věřit, že vše dobře dopadne a bude to dobrý. Taky jsem se bála každého telefonu, návštěvy na JIP co se zase bude dít, člověk netušil jak na tom malý bude za hodinu. Prožili jsme si strašné hrůzy, strach, stres, ale na druhou stranu nás to s manželem ještě více sblížilo a posílilo. Nedonošený dětičky jsou strašný bojovníci a uvidíš, že to malá zvládne. Držím pěstičky. L.

dominica
26. lis 2007

ahoj bobulka, ja som rodila v 32tt, čo by si chcela vedieť, možno ti budem vedieť poradiť, tiež som neni v tejto téme, ak chceš, pýtaj sa cez IP

bobulka34
26. lis 2007

ahoj rada by som sa opytala, ako to bolo s vyvojom, ako si pocitala jeho vek, kedy zacal robit ake pokroky. Ci si mala mliecko?
Ja som rodila na konci jula, termin som mala v septem. Teraz bude mat 4 mesiace (no skutocne 2). Uz drzi hlavicku, ma cez 4 kila. Pije 100-120 ml nutrilonu.
Inak vojtovku necvicime, je anemicka a silnu selest ma. Rodila som na antolskej

zezulka
26. lis 2007

bobulka, Lendy,
dekuji moc za odpovedi.Ja i manzel ji verime, ale ten stres a to, ze nemuzem nijak pomoci je hrozna.Lekari jsou fakt odbornici, ale sami nedokazou rict, kdy nam ji pusti domu.
Jeste jednou dekuji

bobulka34
26. lis 2007

inak lekari su dost zdranlivi, mne napr. nic pozitivne takmer prve dni nehovorili. Ja som prezivala vtedy velky stres, ale hlavu hore, neboj bude dobre

dominica
26. lis 2007

No, kde začať, vek som počítala normálne, ale čo sa týkalo jeho vývoja, tak som samozrejme odrátavala tých 6 týždňov, lebo malý bol dosť pomalý vo vývoji, ale neskôr som zistila, že aj lenivý. Vojtovku sme necvičili ani my, ale podľa neurologičky bol úplne v poriadku a všetci mi to tvrdili tiež, len ja som ho stále porovnávala s ostatnými deťmi a to bola moja chyba, lebo on zďaleka nerobil to, čo ostatný, ale nejako sa to celkom dobre rozbehlo a teraz je malú celkom veľký šikulo, aj keď ešte vôbec sám nesedí, ale už to beriem s rezervou a viem, že má čas.
Mliečko som našťastie mala, ale tiež som mala niekoľko kríz a vtedy som bola psychicky na tom dosť blbo, trápilo ma to každú sekundu, ale nejak som aj to prekonala, proste som si povedala, že buď sa budem ľutovať, alebo spravím pre mimčo všetko na svete a problém bol vyriešený.
Má 7 a pol mesiaca a vlastne sa ráta na 6, papáme už zeleninku, ovocie a masko, začala som ho kŕmiť keď mal 6 mesiacov /skutočný vek/, lebo MM mu už nestačilo a tak ma sledoval keď som jedla a mlaskal, že sme začali.
Má teraz 7200 g a v 4 mes. mal 5700g a vypije odomňa asi okolo 80 ml mlieka, lebo ja viac nemám, ale stačí mu to, sám ma pustí, že má dosť. A tiež má slabú šelesť, ale nie je to úplne potvrdené, má na srdiečku nejaký otvor okolo ktorého prúdi krv a nevedia, či to spôsobuje ten zvuk ako šelesť, takže ho sledujú, či sa mu ten otvor uzavrie - ten by sa mal uzavrieť ževraj po pôrode, ale niektorým deťom sa uzavrie až časom.
Ináč som z Trnavy, rodila som tu a porodila som preto, lebo sa mi upchala cieva v placente a malého to už nevyživovalo a nikto to nezistil, až po pôrode a narodil sa 1850g a domov nás pustili po mesiaci s váhou 2370g.
Neviem, čo by si ešte chcela vedieť, ale zatiaľ toľkoto, dúfam, že som ti v niečom pomohla 🙂

lendy1
26. lis 2007

zezulko a kde malou v Praze máte? My měli Davídka týden na JIRP DAK na Karlově a tam byli všichni max. profíci, skvělé jednání všech (dr, sestřičky, ošetřovatelky...) absolutně jsme si na nic nemohli stěžovat a byli jsem rádi, že se tam malý dostal, protože teprve tam se o něho začali pořádně starat a během týdne nám ho dali do kupy. A ostatní dr., když slyší, že jsme byli tam, tak říkají, že to je jedno z nejlepších center pro nedonošeňátka a že můžeme být v klidu, že tam opravdu pro něj udělali maximum.

dominica
26. lis 2007

Teraz som pozerala, že prvý krát sa usmial, keď mal vyše 2 mesiace, pretáčať sa z bruška na chrbátik začal až keď mal 6 mes., nejak som tie pokroky neznačila a nepamatám si ich 😠 . čo ma štve

bobulka34
26. lis 2007

no ja som mliecko nemala, zo zaciatku som si odsavala a mozno som sa viac sustredila na malu ako na mliecko, co bola chyba. Len ja som prekonala preeklampsiu a brala som lieky, mala som za sebou tazke obdobie. Potom sme prisli domov a odsavala, ale max 40 ml. Ale myslim, ze som niekde urobila chybu. Inak ako si stlacim bradavku nejaka kvapka mi padne, ale pochybujem , ze to pojde rozkojit.
Zajtra ideme na ultrazvuk mozgu, aj sa toho bojim. Cize ja bude dokrmovat v 5 mesiacoch, kedze je nekojena

bobulka34
26. lis 2007

apropo moja mala nevie kakat bez rektalnej. Mam obavu ci nema nejaku poruchu.

kili
26. lis 2007

zezulka, tu na Antolskej v BA na váhe nezáleží, majú podmienku, aby dieťa priberalo a vedelo samo jesť. Ale v iných nemocniciach mávajú hranicu okolo 2300g. Obvikle nepúšťajú dieťa skôr ako by bolo v 37tt, takže ty počítaj okolo toho termína pôrodu, lebo sa ti narodila dosť skoro. Držím palce, aby bolo všetko vporiadku 😵

dominica
26. lis 2007

Asi nemá, lebo my kakáme tak isto, síce sem tam sa podarilo aj bez, ale to bola asi náhoda a odkedy papáme, tak tie bobky vôbec nevie vykakať - dokonca je z neho už taký lenivec, že pokiaľ nedáme rektálnu, tak nebude tlačiť, až potom plače od bolesti bruška a kŕčov, takže raz za deň, teraz už dva dávame trubičku

kili
26. lis 2007

babulka, skús ju dať do klbôčka ako mám Adamka v albume (už neviem v ktorom). Našim to väčšinou pomôže, treba dať pólky od seba, však aj keď si človek sadá na misu, tak sa mu tak pólky dajú 😀

kili
26. lis 2007

inač, trubička je ževraj náviková, tažke sa fakt snažte to omedziť.
dominica, a dávaš mu do jedla olej? lebo Samko má po príkrmoch redšiu stolicu ako pri A.R.kovom mlieku 😀

bobulka34
26. lis 2007

dominica a hovorila si to lekarke, skusala si odvar so susenych sliviek alebo kamilkovy caj. Moja mala kakala len ked mala od kamosky mat. mlieko. z umeleho ani za svet a zaplynena je katastrofalne. cvicime, masirujeme, ale puci sa tlaci a nic.

zezulka
26. lis 2007

Lendy malou máme v Motole, take si na profesionalitu lekaru nemuzem stezovat.Pry ma nejhorsi za sebou, ale bude to jeste dlouhe.Jinak jidlo toleruje dobre i si sama kaka, ale s tim dychanim ma trochu potize ma poklesy , ale sama si je rovna coz je pry dobre ale kdyz tam ty cidla kolem ni houkaji a ja nemuzu pomoct, odchazim uplne hotova.Ale chodim za ni kazdy den i kdyz s velkymi obavami co bude, to jedine muzu udelat jo a nosim ji mlicko.
Dekuji vsem a omlouvam se, ale asi jsem se proste potrebovala vypsat a tady to chapete

tamia
26. lis 2007

babulky,
neporadíte mi, ako to je s tým lezením u mojej malej? Písala som o tom vyššie.

kili
26. lis 2007

tamia, ja som to zaregistrovala, ale u nás sa ešte nelezie. Samkovi sa na brušku stále nepáči, aj keď je to už lepšie. Ale priznám sa, že na bruško ho moc nedávam. Nemyslím si, že je to nutné, aby dieťa muselo loziť. V Afrike dieťa v roku vyberú zo šatky, dajú na zem a za pár dní sa naučí chodiť, do vtedy sa zeme nedotkne 🙂
Myslím, že ak to tvojej malej tak vyhovuje, tak je to v pohode. Časom získa silu a začne loziť poriadne. Ale nie som odborník, spýtaj sa radšej doktorky.

kili
26. lis 2007

a ktomu kakaniu a zaplyneniu, vážne skúste to klubýčko, je to fakt zázrak. Keď Samka nedávam dáky čas na nočník, tak z pohodového bábetka sa stane malý diabol, nechce jesť a príšerne reve, pučí sa. Mám to odskúšané z nemocnice, kde som na nočník nedávala, lebo som sa priotrávila jednom a z dávania na brucho mi bolo zle. Po jednom dni nočníkovania bolo zas všetko v poriadku, len večery boli ešte pár dní ťažké.
Teraz ale kôli príkrmom, ktoré mu dávam cez flašku je to zas zlé, aj keď nie až tak. Cez tú flašku je to totiž husté a vznikajú tam vzduchové bubliny a na to ani nočníkovanie nepomáha a to sa zakaždým poriadne vyprdí.

dominica
26. lis 2007

dávame do jedla olej, tie slivky som neskúšala, kamilkový čaj len raz - ten sa malým deťom neodporúča, lebo je drastický na črievka a dr. o tom vie, ale neporadila nič a viem, že rúrka je návyková, ale snáď sa neskôr vykaká aj sám. Poznám veľa detí, čo na tom vyrástli a sú v poriadku, takže už keď som vydržala 7 a pol mes., tak snáď vydržíme aj ďalej. Už je to v poho, horšie bolo, keď potreboval kakať každé 2-3 hod a aj v noci, z mužom sme sa striedali a bolo to, no čo budem hovoriť, predstavte si to... 🙂

kili
26. lis 2007

domi, no ale ak by sa vedela vykakať sama a vykakala by sa v noci, tak aj tak musíš prebalova, nie 😀 . Ja to tak beriem, že keď sa zobudia v noci na kakanie, tak ich dám rovno na nočník a vykakajú sa doň, nemusím utierať zadok. Keby sa pokakal, tak by som aj tak musela vstávať.