Nedonošeňátka a jejich vývoj a trápení. Je jejich vývoj zpomalený?

moncicik
24. zář 2007

Ahoj chci si jen tak popovídat s maminkama co se jim miminka narodila předčasně zda je to znát že jsou dříve nebo zda je ten vývoj pomalejší než u donošených dětiček.
Rodila jsem na 36. týdnu a malý měl nezrálé plíce , to jsme dohnali v porodnici ale díky tomu že je nedonošenec tak teď lítáme po doktorech a po vyšetřeních a pořád ho pozorují zda se správně vyvýjí a tak, no není to nic příjemného.Takže bych ráda kdyby jste se podělily o vaše zkušenosti .Moc děkuji.Mona

andulka4
30. lis 2008

Marianka u nás se začaly držet hračky v půl roce...tzn.ve 4m korigovaně :( 31tt je hooodně brzo a navíc ten kyslík vás taky zbrzdí :( Ale neboj později se to srovná.

janama001
30. lis 2008

marianka nasa najskor drzala hracku v rucicke ked sme jej ju tam vlozili asi v 3,5-4 mesiacoch ale sama si ju vedela zobrat az okolo piateho mesiaca do hraciek v hrazdicke buchala len tak nahodou ale aj z toho sme mali radost. teraz ma 8 mesiacov a uz sa pekne sama vyhra s hrackami ona je velmi kuludne babatko mozno preto sa napriklad este neplazime ani nelozime len vala sudy po celej izbe 🙂 . hlavne nesleduj co kedy spravili ine babatka lebo by si sa z toho zblaznila a hlavne si nevsimaj poznamky ostatnych ze ci uz a preco este nie a podobne. nechaj to na maleho vela sa hrajte rozpravajte cvicte proste ho len motivuj a ono to pojde. drzim palce

marianka2
30. lis 2008

Ďakujem Vám pekne za odpovede, malý by mal mať 2 mesiace korigovane, tak vlastne mám ešte čas. 😅
Objavila sa téma o nedastotku kyslíka, až ma z toho mrazí.
Myslím lendy mala také patiaže.
Neviem v ktorom fórume to bolo v českom alebo slovenskom modrom koníkovi, ale prispela tam kočka s menom
"štestíčko", ona písala o tej diagnóze čo sme mali aj my, ide o periventrikulárne leukomalácie, je to pošk. mozgu,
ale ako to bude vplývať na psychomotorický vývoj dieťaťa, sa ešte nevie.
Neviete mi poradiť, ako by som sa mohla s ňou spojiť?

marianka2
30. lis 2008

Aha, ešte som chcela dopísať, že malý ma hypotóniu ľah. stupňa (tak to má napísané v správe od neurológa), okrem toho zatiaľ nič, ale ideme na EEG v stredu, tak mám z toho strach.
Robili mu to už raz a mal tam nejakú nešpecifickú disfunkciu. Mali ste niektorá také?
Lekári vlastne nič nevysvetlia, a ja mám strach pýtať sa, som ako pštros, čo si dáva hlavu do piesku.
Vlastne vravia iba, že čas všetko ukáže.
Malého som skúšala dávať aj vyššie, ale nepáči sa mu to.
Iba na rukách...

rohacka
30. lis 2008

Marianka - vitaj, s tym nalezom na mozgu nic nenarobis, ale jasne je, ze ho treba stimulovat - taketo male dieta je tvarne a v mozgu vznikaju nove spojenia kazdu sekundicku - vela sa s nim rozpravat, ukazovat veci, ked s nim chodis po byte, basnicky, pesnicky. A ked ho musis vela nosit, tak si zadovaz satku alebo satkovak - budes to mat lahsie, aspon ja babyvak pouzivam doteraz a je to super. Myslim, ze vo vasom pripade je namieste Vojtovka -cvicite alebo nie?

marianka2
30. lis 2008

ahoj rohacka, veru s tym už nič nanarobím, samozrejme snažím sa ho stimulovať, ale som psych. na podlahe (pod podlahou), mám aj 4,5 ročného syna a aj jemu sa musím venovať.
Samozrejme že cvičíme Vojtu už od narodenia každý deň 4x. A ešte mi v nemocnici odporučili Katonovu metódu, no rehabka mi vravela, že nie je dobré 2 metódy cvičiť naraz.Čítala som vás tu od začiatku, aj vy ste mali nejaké problémy? Alebo ste len proste nedonoseniatka?

andulka4
30. lis 2008

MARIANKA tu holčinu Štěstíčko neznám ale s Lendy si píšu pravidelně. Oba naši synové mají tutéž diagnozu a tentýž průběh....nebo tedy aspoň hodně podobný průběh vývoje. Oba mají hypotonii.

marianka2
30. lis 2008

Ahoj Andulka, a aká je to vlastne dg.? či ide len o tú hypotoniu? Mali ste problémy po pôrode?
Malý má tiež dg. hypotoniu, a poraď mi prosím, ak sa prepína do luku, je to fakt hypotonia, mne sa zdá
skôr hyper, že má takú silu. Hypotonici sú mľandravý (teda pardon za výraz). Nie???

andulka4
30. lis 2008

Přesně tak hypotonické děti jsou jak hadrové panenky.Ti kteří se propínají do luku mají spíš hypertonii. Ale pokud máte napsáno že máte hypotonii slabou tak to se vůůůbec neboj. To budete jen velmi málo opoždění...

jinak u nás žádné poporodní problémy nebyly (5dní inkubátor....z toho 14hodin CPAP a 14dní semnou na pokoji) za 3 týdny jsme byli doma

marianka2
30. lis 2008

Tak prečo mi neurologička napísala, hypotonia, keď malý sa prehybuje do luku. Ja to nechápem, tí
lekári sú hrozní. Inak aj môj malý sa krásne prispôsobil po pôrode, nemal krče, a čo ja viem čo ešte, ale ten nález...
Ani na to lekári nemali jednoznačnú odpoveď, jeden povedal že je to nedostatkom kyslíka, druhý že asi infekcia,
tretí že som asi bola chorá počas tehotnosti, štvrtý povedal že ide o autoimunitu. Fakt.
Inak načo chodiť k neurologičke nechápem, keď ich len sledujú, lieky na oneskorenie nemajú, cvičiť cvičíme a aj bez nich aj tak uvidíme čo bude v 1 roku 2, 3 aj toto ma troška rozčuluje.

andulka4
30. lis 2008

mARIANA MYSLÍM ŽE VŠE BUDE V POŘÁDKU NEBOJ....KAŽDÝ TU MÁ SVÉ TEMPO A KAŽDÝ MÁ NEBO MĚL JINÉ PROBLÉMY

rohacka
1. pro 2008

Myslim, ze u Marianky je vacsi problem ten nalez na mozgu ako hypotonia. Skus opisat vasu diagnozu na poradni na stranke www.sinalgis.sk - to je neurologicke centrum v BA a poskytuju aj poradenstvo na internete. Ja by som na tvojom mieste sa len pytala a pytala- lekarov, ktorych navstivis, lekarov cez detske poradne na internete a tak - zistuj, aka je prognoza, ked mali taketo pripady, co este mozes urobit, hladat cez diagnozu cez google a tak. My sme mali stanovenu v 4.alebo 5. mesiacoch atrofiu mozgu, toto vsetko som urobila, hladala, pytala, zistovala - a pravdupovediac, ukludnila sa, lebo nejako mi to vsetko nesedelo. Nakoniec som zmenila neurologa a nova neurologicka mi povedala, ze bola stanovena zla diagnoza - drzali ma v tom 4 mesiace, ze je to tak a ja som mala nervy v kybli. A teraz ma Kubko 1.5 roka, ako hypotonik teraz zacina chodit, mentalne je uplne v poriadku, rozprava 3-slabicne slova a zacina tvorit vety. Keby som bola hnusna, tak idem za tym lekarom a ukazem mu, ze toto je to dieta, co mu vraj nerastie mozog 😠 . Takze neber vsetko doslova, aj lekari sa mylia, ty urob vsetko, co mozes a ver, ze to bude dobre. Pan Boh robi zazraky. V nasom pripade doslova.

deina
1. pro 2008

Marianka, aj nas maly ma hypotoniu, lahky stupen, teraz uz len hranicnu hypotoniu, upravilo sa to krasne. Myslim, ze ked mate lahky stupen, coskoro na nom zbadas pokroky. Inak on sa tiez zvykol prehybat do luku a hypertoniu nemal. Co to bolo s tou autoimunitou?

Baby, prisla som na to, ze maly je potvora, on stvornozkovat vie, ale nechce. Dnes sa chcel postavit pri lehatku a to vzdy robi tak, ze sa najprv da na styri a potom sa postavi a tak som to lehatko od neho odtahovala a on za nim siel po styroch.

deina
1. pro 2008

Marianka, kukla som albumy a nasla som tam "stasticko", nie je to ona? "Stesticko" som nenasla a cez ten album jej vies napisat IP.

ededik
3. pro 2008

Ahoj kočky, už sme konečne doma..... 😀

deina
3. pro 2008

Doma ako uz uplne doma? 😵 😵 To je skvele, uzite si to spolu s Adelkou. 😵

gucz
3. pro 2008

Krásna správička, Adelka je taký malý predvianočný darček 😉

My sme dnes boli s Laurou na očnom, vyzerá to dobre, minule mi povedali že má 3 dioptrie a teraz že sa to znížilo na 2, a že to vyzerá dobre, že sa to ešte asi zníži. Tak z toho asi vyrastieme 🙂 . Ani okuliarky nám nedali, toho som sa fakt bála, lebo malá by si to asi strhávala. Tak som rada, bála som sa i keď sa mi zdá, že malá vidí až veľmi dobre, všetko nájde čo nemusí 😀

elinka27
3. pro 2008

tak my sme boli včera na rizikovej poradni, a malý sa celkom pekne predviedol, chodil tam po celej ambulacii, nahadzál im tam hračky do úmývadla a pod 😀 a sme už vyradený,takže sme tam boli včera posledný krát.
Boli sme aj u očnej a tam tiež povedala,že očká sú v poriadku,nemá žiadne problémy,akurát tú ptózu že zatiaľ riešiť operačne neodporúča no uvidíme 😔

Inak som zúfala, objavili sa mi na chrbáte dole vyrážky a strašne ma to svrbí, neviem čo by to mohlo byť,najprv ich bolo len pár tak som si myslela že sú to len klasické vyrážky,ale sa mi to po dvoch dňoch dnes ráno rozšírilo a bojím sa že by som mohla mať pásový opar ☹ neviete ako sa to vlastne dá dostať?bojím sa aby to nemal odomňa malý ak by sa to potvrdilo, bo som počula že následky môžu byť strašné ☹ ☹

gucz
3. pro 2008

elinka ja by som šla kožnej čo najskôr. Môže to byť aj ten opar, to je fakt nepríjemné. Ak máš doma fenistil gel tak si to tým natri, alebo ak máš kvapky, tak si daj. Prípadne tekutý púder, i keď to sa už až tak moc nepoužíva

tanitta
3. pro 2008

Ahojte mamicky....som tu prvy krat nas drobcek sa narodil v 34+1 a mame dnes 11dni....stale nas trapi slabe papanie sme stale v inkub....viete mi poradit resp. ako to bolo u vas?? kolko a dokedy papali cez sodicku?? my kombinujeme uz vsetko mozne.. prsniky.. z toho nespapa nic.. dokrmujeme flaskou max 20ml.. ostatne musi ist sondickou... zda sa mi ze to uz dost dlho trva takto nakolko porodna vaha nebola az tak najhorsia(2,4kg)...som z toho uz nestastna... dokedy?..... dakujem za odpovede

sylvar
3. pro 2008

jé, ededik, to je super zpráva 🙂

andulka4
3. pro 2008

Tanitta David 31tt( pv1900g) byl 5dní v inkubátoru pouze na nitrožilní stravě nebo na sondě.Pak mi ho dali na 14dní na pokoj a to jsem ho krmila co 3hodiny....první týden byl přes den krmený přes flašku mnou a v noci ho krmily sestry sondou mým MM. Druhý týden už byl bez sondy. S pitím jsme měli velké problémy....pil i hodinu z flašky :( Po 6ti týdnech se ale krásně přisál a kojím až doteď.Neboj vytrvej bude to OK 🙂

gucz
3. pro 2008

tanitta mojej malej skúsili dávať piť Mm z fľaše asi po troch dňoch, samozrejme bola slabučká, tak jej dávali sondou. Po 6 dňoch som šla na izbu matiek a malú som chodila kŕmiť z fľaše, prípadne prikladať k prsníku, prisať sa však nenaučila nikdy. Papanie z fľaše jej trvalo tiež hodne dlho a moc toho nevypila, tak raz mala kŕmenie z fľaše, raz sondu, pričom po tej sonde si oddýchla a nabrala síl, a ak bola cez deň viac krát nasondovaná, tak aj dačo pribrala. Domov sme šli z pôrodnice po troch týždňoch, to už papala len z fľašky moje odstriekané mliečko.
Mal maličký žltačku?

tanitta
3. pro 2008

Vdaka babulky...som rada ze som nasla tuto temu 😉 ...
Gucz....hej ma zltacku dost silnu musel mat aj infuzku ...na lampe bol cca 7dni ja krv.sk 0+ a maylicky ma A... hodnoty minolty boli okolo 20 teraz 15...a je na dennom svetle...
zacinam pomalicky citat celu diskusiu od zaciatku co vsetko obnasa predcasny porod....

simona55
3. pro 2008

tanittato mas maleho preto v inkubatore lebo sa naroddil predcastne? alebo ma nejaku vadu boze chran? on mozna nema vyvinuti saci nerv alebo ako to nazvat aj moj maly sa narodil predcasne 36+2 podla doktorov ale ja tomu neverim ved mal 3200dkg 49dlzku abrucho ako slon 😝 aby som neodbocila aj on sa mi nevedel prisat lebo ze tieto deticky to mavaju . ale este skus silikon klobucik je to dobra vec jasom to nevedela ale mne to pomohlo ters mame 5 mesiacov.

tanitta
3. pro 2008

Simona...narodil sa predcasne v 34+1 plucka pekne vyvinute a dla vysetreni sa zatial nezistili nejake vyvojove vady ... reaguje ma moj hlas ... akurat je velmi spavy treba ho stale budit na papanie pri papani takisto.... mala som i tazky porod a maly musel byt tlmeny liekmi na bolest...on sa obcasne na prsnik prisaje ale nevycucne nic ked tak 5ml... max... ostatne flaska a este sa musi aj sondou dokrmit....podla dr uz by mal papat aspon teda cez tu flasku len...skusim i ten klobucik dik

gucz
3. pro 2008

tanitta neboj sa, určite má vyvinutý sací reflex, keď sa prisal a papá aj z fľašky, akurát musí odznieť tá žltačka, detičky sú po nej fakt spavé. Moja malá bola až oranžová od žltačky, aj po návrate domov bola ešte žltučká. Tiež ju ožarovali a aj jej dávali nejaké injekcie na rozpad toho farbiva. Malinká vlastne spinkala tak moc až do termínu pôrodu. A je v poriadku, úplnom, behá, rozpráva, vymýšľa možno viac ako normálne narodené detičky.

soso
3. pro 2008

tanitta: prosim ta, flasku nedavaj. skus krmit alternativnymi sposobmi napr. striekackou! flaska je pre babo velmi silny zazitok a moze sa stat, ze bude odmietat prsnik. Zatial je este malicky, ja viem, ale prosim, skus ho krmit inak ako prostrednictovm flasky. A klobuciky tiez nie su najvhodnejsie, mozu kazit techniku kojenia, cez ne ide menej mliecka ako bez klobuciku a kedze si potrebujes dobre zabhnut laktaciu, nie su vhodne! Drzim Vam palce🙂

rohacka
3. pro 2008

Tanitta - vitaj, my sme boli 33+3, 2050 g a 46 cm, pozerala som zapisky - 8. den po porode pil po 12 ml z flase alebo sondou, 12. den zacal cuckat sondu - vraj sa mu objavil saci reflex, zacinali sme prikladat k prsniku - vypil 10 ml - 30 ml {+ v tom case som bezne vytiahla 100 ml z kazdeho prsnika}, 15.den isiel do postielky, ale nevedel si udrzat teplotu, tak este bol par dni naspat v inkubatore, 19.den - vypil 50 ml z prsnika, 4 kojenia denne, ostatne cez flasu, celkovo sme boli spolu v nemocnici 39 dni, t.j. cca do terminu porodu. A pridavam sa ku Gucz, ze spat bude do terminu porodu 🙂 . Drzte sa. Len sa pokusaj kojit a urcite odsavaj. Najlepsi liek pre babatko je mamkino mliecko!

elinka27
3. pro 2008

tanitta moj maly sa narodil v 34tt, pobudli sme v nemocnici 18dni,zo zaciatku papal len sondou, potom na striedacku sonda -flasa-prsnik,ale mal zltacku a niekedy chudak sal aj 30min a nic sa nenajedol,tak dostal zasa sondu, bol taky spavy a vysileny,ze sa stalo,ze ked mu davali sondu ani sa nebranil ani nezaplakal,spapal to v spanku.

gucz, predpokladam,ze to bude klasicka koprivka, asi som nieco zjedla, ze by to bol ten opar si ani nepripustam, mam teraz oslabenu imunitu a vtedy je vraj clovek na ten opar nachylnejsi,ale modlim sa aby to nebolo ono.Samozrejme,ze rano idem koznej, volala som jej dnes a objednala sa tam.