Nedonošeňátka a jejich vývoj a trápení. Je jejich vývoj zpomalený?

moncicik
24. zář 2007

Ahoj chci si jen tak popovídat s maminkama co se jim miminka narodila předčasně zda je to znát že jsou dříve nebo zda je ten vývoj pomalejší než u donošených dětiček.
Rodila jsem na 36. týdnu a malý měl nezrálé plíce , to jsme dohnali v porodnici ale díky tomu že je nedonošenec tak teď lítáme po doktorech a po vyšetřeních a pořád ho pozorují zda se správně vyvýjí a tak, no není to nic příjemného.Takže bych ráda kdyby jste se podělily o vaše zkušenosti .Moc děkuji.Mona

alisek
4. srp 2011

@dooscoby osobně bych to nepřikládla tomu, že byl o 3 tádny narozený dříve, je to jeste cerstoucke miminko, tak hodne spi a usmivat se bude vedome az dele, ted to neni vedome, myslim, ze resis zbytecne, a ted v jeho 6tydnech mluvit o opozdenosti je fakt brzy, navic ja v ordinaci na rhb potkavam vice deti narozenych v terminu, kteri potrebuji rehabilitovat, a když je dítě nedonošené neznamená to rovnou že musí být pozadu, znám případu, že jsou ejště rychlejší než vrstevnící a rhb nikdy nepotřebovali

alisek
4. srp 2011

Holky poslední dobou tu přibývá hodně maminek nedonošeňátek, tak mě napadlo udělat fotoalbum potřebných věcí pro předčasně narozené děti, pokud sami máte něco co byste mi poradili,co sami jste užívaly pošlete mi to, dám to tam, třeba kdyby to tu bylo před rokem určo bych pár věcí pořídila

https://www.modrykonik.cz/fotoblog/alisek/album...

dooscoby
4. srp 2011

lenocka84 nie nikto my nic nepovedal. vsetci sa tvaria ze je narodeny na termin a je v poriadku

lenocka84
4. srp 2011

@dooscoby ale ako pise @alisek cerstve babanko, vela spinka
a nie kazde predcasniatko ma problemy. moj maly mal rhb asi mesiac a potom nam ju zrusili vraj ju netreba
a teraz je na tom tak ako kazde dieta v jeho veku, ale bude asi vyssi, lebo vysku ma na 18m a ma 15
neriesim, dolezite je to bude dalej, nechaj ho hlavne spinkat, on sa prejavi ked pride jeho cas 😉

dooscoby
4. srp 2011

juj baby dakujem za povzbudenie.tak to necham tak a je pravda kazde babo ma svoj cas 🙂 uz ho pocujem drobatko asi cas papania. prajem vela zdravicka vasim drobcekom a nech vam robia len samu radost

alisek
4. srp 2011

@dooscoby užívej si maličkého jak to jen půjde, čas hrozně letí ale to víš, mě přijde že první měsíce mi propluly mezi prsty a že jsem si ho díky všem okolnostem moc neužila a mrzí mě to

bonduele
4. srp 2011

Ahoj,
mohla bych se k vám přidat?
17.9.2011 se nám narodil syn Vojta. Narodil se v 30+2 tt s porodní váhou 1410g a délkou 40 cm. Naštěstí je v pořádku a nemá žádné zdravotní komplikace. Dýchá sám, krásně papá a včera už vážil 1450g.
Nejhorši je to asi pro mě, ale to vám tady nemusím povídat. Všechno se seběhlo tak rychle, že mi trvalo víc jak týden, než jsem si připustila, že už jsem mámou. Svůj podíl na tom má i fakt, že jsem vlastně vůbec nerodila.
Jedno nedělní ráno jsem trošinku zašpinila, tak jsme pro jistotu jeli na pohotovost s tím, že pomalu dostaneme vynadáno, že se nic neděje. O to jsem byla víc v šoku když mě doktor vyšetřil a řekl, že se mi hodně zkracuje čípek. Vůbec jsem tomu nemohla uvěřit, protože ve čtvrtek jsem byla na kontrole a vše se zádlo být v pohodě.
Hned si mě v nemocnici nechali a dali mi kapačku, která měla zastavit zkracování čípku a případné otevíráné. Pro jistotu mi začali píchat kortikoidy na dozrání plic, což nakonec malýmu hodně pomohlo. V pondělí ráno přišel primář s tím, že nejsou v případě potřeby schopní zajistit malýmu potřebnou péči a že mě převezou do Kolína. Tam ale řekli, že schopní postarat se o děti až od 32tt a poslali mě do Podolí do Ústavu pro matku a dítě.
V Podolí se zdálo, že zkracování čípku se zastavilo a na porod to nevypadalo. Jenže moje tělo špatně reagovalo na ty kapačky a já měla edém plic a nemohla dýchat. Malému začal růst tep až na 200, tak doktor během 10 minut rozhodl, že udělají akutní císařský řez. Jediné co si pamatuju je, jak ležím na sále, nemůžu dýchat a potírají mi břicho dezinfekcí.
Probudili mě až za 6 hodin po operaci, jelikož jsem jim na sále kolabovala, selhávalo mi srdce a museli mě napojit na dýchací přístroj. Bohužel dýchání jsem měla stále špatné a bez kyslíku jsem dlouho nevydržela, takže jsem na JIPce zůstala dlouhé 3 dny a ani za Vojtou mě nepustili. Jen sestřičky volali na oddělení, kde malý ležel a říkali mi jak se mu daří.
4. den mě konečně přesunuli na normální pokoj a já mohla poprvé za synem. Teprve v tu chvíli mi došlo, že už jsem teda fakt máma a asi půl hodiny seděla u jeho inkubátoru a bulela. Stále se nemůžu zbavit pocitu totálního selhání a že kvůli mě má ten start do života komplikovanější.
Aby toho nebylo málo, při kontrole jizvy se zjistilo, že mi v děloze zbylo kousek placenty a musela jsem na revizi dělohy a tudíž další narkoza.
Dneska je to přesně týden, co mě pustili domů a pomalu se ze všeho vzpamatovávám.

lenocka84
4. srp 2011

@bonduele ahoj, silne drzim palce aby uz bolo len dobre, a malicky ti robil radost
miery ste mali krasne, kortikoidy zabrali uplne super a rychlo.
ten zaciatok ako u mna, tiez mierne spinenie, infuzie, a 2 dni nato som bola maminou. maly ma dnes uz 15m a je to zdravucke dietatko, dokonca viac ako na termin narodene deticky 😉

eva_j
5. srp 2011

Ahoj holky,taky se k vám přidávám. Rodila jsem 34+0tt. Janeček vážil 1730g a měřil 42cm. 1.srpna jsme měli první rizikovou poradnu- dokonce nemusíme cvičit. Malý je téměř v pořádku. Jen se mu moc nelíbí železo, které musí 3x denně papat - bolí ho bříško. Jinak už jsme se doma adaptovali a je nám dobře. Jen mi někdy příjde docela neklidný, ale prej je to u nedonošeňátek normální...

bonduele
6. srp 2011

@eva_j tak našemu Vojtíkovi jsou necelý 3 týdny a je schopný prolézt celý inkubátor. To se máme na co těšit 😀

Chci se zeptat, co je to ta riziková poradna?

zebra41
6. srp 2011

@bonduele aj nas Jakubko preliezol inkubator niekolkrat denne. aj si teda parkrat vytrhal infuzky, dokonca aj napriek tomu,ze mal priviazane ruky si skoro strhol pasku z oci ked ho ozarovali kvoli zltacke.... neviem,ci je to u nedonosenych deti bezne,ale ak nie,tak sa veru mate na co tesit 🙂 Jakubko ma uz 6 mesiacov a teda je to riadne sidlo. Nezvladam ho prebalit uz od jeho troch mesiacov 🙂

zebra41
6. srp 2011

@eva_j hmm, mozno je to tym,ze je to nedonosene babatko. oni radi spinkaju, len proste to niekedy nevedia a treba im pomoct. Nam Jakubko preplakal cele noci prve dva mesiace. to sa potom upravilo po nasadeni probiotik. a cele dni preplakal prve tri mesiace. potom som vsak zistila,ze proste sa z nejakeho dovodu zobudi po polhodine napriek tomu,ze je stale unaveny...a ja som si povodne myslela,ze brusko...tak som ho potom zacala uspavat alebo davat spinkat aj znovu o 30 minut a ono sa to upravilo. Teraz ma 6 mesiacov a vcera prvykrat spinkal cez den dlhsie ako 30 min - jupi 🙂 a je to usmievave babatko. akurat som tento tyzden hovorila mamine: ze som bola vonku s rovnako starym babatkom a prvykrat to babatko vonku plakala a Jakubko bol spokojny 😀

zebra41
6. srp 2011

@bonduele rizikova poradna je v podstate poradna, kde je detska lekarka a neurologicka. Mna sa vzdy pytaju, ci byva chory, ci berie nejake lieky ako papa, ci negrcka, ci kaka...a neurologicka ho prezrie, pocvici s nim a rozhodne ci je treba Vojtovku alebo nie...teda to vysetrenie niekedy vyzera tak ako by ho hadzala vo vzduchu...kontroluje ci pasie koniky, ci sa pretaca, ci sa natahuje za hrackami, ci reaguje. to zalezi od veku babatka. my sme boli prvykrat po troch mesiacoch. tam je dolezite, ci ten vyvoj zodpoveda korigovanemu veku. prvykrat mi odporucala vela, vela davat na brusko popr. mu dat pod hrudnicek zrolovanu deku,aby mal volne ruky a tak sa nacahoval za hrackami. a druhykrat odporucala zas vela davat na brusko (no nam sa tam uz pretaca sam), tiez dat zrolovanu deku a cvicit tzv. furik. to znamena,ze mu drzim nohy a on by mal akoby chodit po ruckach (samozrejme ho drzim aj pod hrudnickom)

bonduele
6. srp 2011

@zebra41 nám Vojtíka hned po porodu pro jistotu napojili na kyslík, ale ten si vytrhl, asi aby všem dokázal, že umí dýchat i bez pomoci 😀 . A sondu co má do bříška na papání si teď vytrhne tak jednou denně minimálně.
Díky za objasnění tý rizikový poradny.

pitipitipa
14. srp 2011

ahojte maminky...mam 19tt dvojcata chlapcov...su narodeni 32+4...celkom pekne papali do 3 mesiacov..a od vtedy akoby utalo a mam s nimi problem...horko tazko zjedia 100ml a aj to az po vyse 3 hodinach...takze mi ani nepriberaju poriadne...mame len 5.550kg a 5.410kg...papaju materske mliecko, ja si odsavam a krmim z flase...mate nejake dobre figle ako zvysit papavost? 😉

zebra41
14. srp 2011

@pitipitipa ahoj, ja si myslim,ze proste babatka maju take obdobie...aj mne Jakubko obcas papat nechce a ani teraz nie vzdy spapa viac ako tych 100ml...iba vecer a v noci spapa viac. potom pridu dni, ked sa nevie dojest. ak su spokojni, maju dost pocikanych plienok a doktorka nema problem s tym ako priberaju, ja by som to neriesila. a v 4 mesiacoch sme aj my mali 5.5kg a ja som sa tesila,ze je uz veeelky 😉

lenkaa222
14. srp 2011

ahojte .. aj ja sa k vám pridávam.... naš drobček sa narodil v 33 tt a mal 1750g, 45 cm... teraz ma dva týždne a má 1970g, ešte stále je v inkubatore... na začiatku bol tri dni pripojeny k dýchaniu, ale len pre istotu, lebo dýchal pekne sam.. vôbec netuším kedy ho vyberu z inkubatora a pustia domov... ale ako tak vas trošku čítam tak ešte len asi nastanu problémi.. hlavne s tým cvičením..budem sa to báť robiť... ☹

pitipitipa
14. srp 2011

@zebra41
Ahojky.v ktorom tt sa narodil maly a aku mal vahu?no brala by som keby to bolo tak ako vravis.ale toto obdobie uz mame asi 6tt a este nemali obdobie,ze sa nevedia dojest.my vidime dr raz za 4mesiace :-/ naposledy sme ho videli pred 2mesiacmi.ze sme zdravi tak sa uvidime v oktobri

tinuskaha
14. srp 2011

..Ja mam doma 2 a pol rocneho nedonosenca(26tt 700g)a vazi 8500g 😒 papa 5 x denne.dnes napr.ranajky jogurt +11 piskot s cajom potom 300ml polievky,Polovica kuracieho rezna s 3 strednymi zemiakmi v supk a cviklu vecera krajec chleba so sunkou a teraz 159ml mlieka.A medzi tym vsetkym caj voda dzus aj ked nie moc 😒

pitipitipa
14. srp 2011

A do tohto nejedenia sa nam vmontovali aj zubky..uz sa tlacia

zebra41
14. srp 2011

@pitipitipa narodil sa v 35tt a mal 2260g a 46cm. No aj on skor nechce papat ako chce. Teraz sme uz na prikrmoch a mliecko zacina bojkotovat. My sme nikdy nejedli skor ako po troch hodinach

pitipitipa
14. srp 2011

@zebra41 jaaj,vy ste boli velky 😉 a ty si ho kojila?lebo materske mliecko sa stravi po 2hod tak preto mozem krmit aj po 2 ci 2.5hod

zebra41
14. srp 2011

@pitipitipa prve 3 mesiace som odsavala a maly papal z flasky. potom sme presli na UM. a vy ste kolko vazili?

pitipitipa
14. srp 2011

@zebra41 narodili sme sa 32tt4d s vahou 1750g a 1690g,domov sme sli po 3tt s vahou 2250g

luciferkax
14. srp 2011

@dooscoby podľa mna je to "len" spachtoško, môj bol narodený tri týždne skôr, z s váhou 2800 g, poriadne nespal 🙂 ale smiať a podbné veci začal až okolo 9 týždna, no pretáča sa z brucha na chrbát aj opačne už od troch mesiacov 🙂 čiže som sanevedela dočkať úsmevu 🙂 ale potom všetko dohnal 🙂 ked tvrdia lekári, že je OK, tak OK bude, len musí tomu hlavne tyv eriť!!!

luciferkax
14. srp 2011

@lenkaa222 neboj sa ničoho, všetko čo budeš potrebovať, ťa naučia 🙂 to máš veľké bábo, môj sa narodil s váhou 1050 g v 28 tt, stroj za neho dýchal vyše troch týždnov, natrápili sme sa až až, chorobami, ťažkosťami, behaním po doktoroch, cvičením...Ale teraz má tri roky, je z neho veľký brat, zdravý chlapec, ktorý sa ničím neodlišuje od svojich rovesnjíkov, a ja som na neho neskutočne pyšná...

luciferkax
14. srp 2011

@bonduele ahoj, hlavne sa nevin z toho, že sa to stalo kvôli tebe... nemôžeš za to, že sa ti začal skracovať krčok, aniza to, že si porodila skôr.. aspon si mala dlhší priebeh, ja som šla v 28 tt na pohotovosť tiež "len so špienením" a do dvanástich hodín bol syn na svete - sekciou, pretože sa tlačil nohami. videla som ho až na tretí den, aj to som sa šla pozrieť len preto, ž prišiel manžel a mama, a šli oni, akosi ma to nelákalo. Ako jediná som mohla ísť k inkubátoru, oni pozerali cez okno, neskutočne som sa ho zľakla (áno, zľakla) vlastného syna!!! rozplakala som sa a plakala som ešte dlho,ked som si na ten pohlad spomenula... niečo také malé, také zvláštne, také nezrelé, som vživote predtým nevidela,a už ani vidieť nechcem!!! doteraz sa za to hanbím, za tie myšlienky... a to všetkol.. za to, ako osm si pomaličky zvykala na to,ž e som mama.. ked mi vybrali stehy po sekcii, chcela som ísť domov, primárka ma presvedčila, nech ostanem.. aj rodičia.. aj manžel.. ostala som, prvé tritýžtdne som sa v nemocnici cítila ako zajatec, držaný tam nasilu, nechcela som tam biť, pozerať sa na neho každý den.. a potom som si postupne zvykla na neho, aj na to, že som vlastne mama, a ked mi po piatich týždnoch primárka povedala, že môžem ísť domov na víkend, oddýchnut si, a potom sa vrátiť, odmietla som, preože viem, že by mi strašne synček chýbal, a že ma potrebuje.. len s môj matersinký cit prebudzal "trocha" dlhšie... teraz ho ľubim, najvaic na svete 🙂

lenocka84
15. srp 2011

@lenkaa222 urcite sa neboj cvicenia, vobec to neboli, a hlavne naozaj to pomaha
nam zrusili cvicenie uz po 2 mesiacoch lebo maly zacal krasne napredovat

narodil sa 34tt+1d 44cm a 2200g a dnes ma takmer 16m, 13kg a 83cm
a vobec nie je poznat ze je predcasne narodeny

tinuskaha
15. srp 2011

@luciferkax to iste som prezivala aj ja..nebola som pripravena na to co uvidim v inkubatore s tym rozdielom ze ja som sa od neho nepohla ani na krok ani na vikend priepustku vobec....cele 4 mesiace...a po 4 mesiacoch nas pustili domov 🙂

luciferkax
15. srp 2011

@tinuskaha ved ja s om sa nakoniec teiž od neho nepomhla 🙂 🙂 síce som tam prvé týždne bola "nasilu", potom som bola doborovlník 🙂