Nedonošeňátka a jejich vývoj a trápení. Je jejich vývoj zpomalený?

moncicik
24. zář 2007

Ahoj chci si jen tak popovídat s maminkama co se jim miminka narodila předčasně zda je to znát že jsou dříve nebo zda je ten vývoj pomalejší než u donošených dětiček.
Rodila jsem na 36. týdnu a malý měl nezrálé plíce , to jsme dohnali v porodnici ale díky tomu že je nedonošenec tak teď lítáme po doktorech a po vyšetřeních a pořád ho pozorují zda se správně vyvýjí a tak, no není to nic příjemného.Takže bych ráda kdyby jste se podělily o vaše zkušenosti .Moc děkuji.Mona

luli2012
25. únor 2013

@mitote Jezis.. ja dost blbe zvladam i svuj 32. tyden, tohle bych snad ani nedala, mas muj velky obdiv!!.. ja vlastne ani nevim, jestli se v nasem pripade snazili neco zjistit.. proste dostala jste maturaci plic, takze bud porodite, nebo ne.. jinak se se mnou nikdo nebavil.. a to jsem rodila na Obilnaku.. da se jit v souvislosti s tim na genetiku? Ja jsem se ptala svoji doktorky, co s tim a na mi vlastne nic nerekla.. proste uvidite, bud se to bude opakovat nebo ne.. coz jsou teda paradni vyhlidky.. a pak ma byt clovek v klidu..

mitote
25. únor 2013

@luli2012 no tak clovek nema na vyber, ale my meli luxusni prubeh, dychala sama, nCPAP mela jen den a pul, nemela transfuzi, zadne komplikace, mozek naprosto v poradku, oci take, neurologicky odpovida korigovanemu.... meli jsme strasne stesti. ja taky na obilnaku, take maturace plic, ale byli na me moc hodni, ja se tam taky porad hroutila, takze me poslali i psycholozku a davali me lexaurin...
ja to s doktorkou jeste neresla ale jine maminky to resily na genetice

luli2012
25. únor 2013

@mitote Tak to gratuluju! Holky jsou proste bojovnice, taky mame doma jednu 🙂 Nejdulezitejsi je to dychani.. prakticky doktor mi rikal, ze jak bylo dychani v pohode, tak to s nejvetsi pravdepodobnosti nebude mit zadne nasledky a bude to ok 🙂 Ja tam mela pocit, ze muj 32. tyden uz je nejak moc nevzrusoval, chapu, ze jsou na tom maminky mnohem hur.. ja mam ted proste jenom strach, ze to podruhe muze dopadnout stejne, ne-li hur.. byla tam ta psycholozka dobra? Mam pocit, ze ty sileny nervy tam tomu jen pomohly..

mitote
25. únor 2013

@luli2012 jojo to jsou, nad nama tam porad kroutili hlavou :D vlastne i apgar mela skoro jak donosenec, 8-9-9 😀 😀 😀 jako Lau nakonec skoncila asi na 40 dni na kysliku, ale to je vlastne nic vzhledem k tomu, jaky je tyden... hlavni je ze nemela zadnou hypoxii ani krvacni atp, takze nam na posledni UTZ rekli ze ma krasne stihle komory 😅 Jj 32. tyden je moc nebere, jsem slysela na JIP jak jedna sestra u dalsiho prijmu ktery byl taky tak nejak rika: Jo to je uz v pohode 😅
No psycholozka na obilnaku pro me nic moc, je detska, sama deti nema, takze kdyz me asi po desate rekla oklepanou frazi: Ja vam rozumim. Mela jsem chut po ni neco hodit 😀 Ale rikala, ze pokud miminka preziji, ze se jich 95% normalne zaradi mezi donosene deti 😎
U me taky asi nervy pomohly, ale ona uz nebla sance donosit, rikali, ze se budou snazit udrzet nas co nejdyl, ale ze po 30. tydnu porod stejne vyvolaji, ze pak uz se detem bez vod nedari, takze ja nemela sanci, u me se cekalo jen kdy.

ninuska23
27. únor 2013

@vierazit198 my mame 6 mesiacov a ešte stale kojim

yesu
28. únor 2013

Ahoj holky, syn se mi narodil 35+2, dýchal sám a míry měl taky pěkný, ale teď bojujem s pohybem. Zatím jen válí sudy a pivotuje, ale nechce se pořádně vzepřít na rukách a o plazení a lezení nemůže být řeč....Cvičíme asi měsíc vojtovku, ale zatím noc moc výsledky!jsem z toho dost nervózní. Jak jsou nebo byly na tom vaše děti?

mitote
28. únor 2013

@yesu ahoj, no my cvicime vojtu od propusteni, tzn jako by od 38. tydne tehotenstvi a vysledky nevim.. cvicime rucicky a vyseldky nedokazu posudit, mala ma mesic korigovane a 10 dni a uz min tech 10 dni slusne pase koniky, jako ze se vzepre na rucickach 😅 uvidime teprv jak to bude dal, ale zatim ji na neurologii moc chvalili

maudn
28. únor 2013

Ahoj holky, můj malej má nyní 10 měsíců a 3 týdny, narodil se ve 33.týdnu, plíce nevyvinuté, 8 dní na kyslíku. Týden nepříjímal žádnou potrvavu. Šel velice s váhou dolů, štěstí měl, že se narodil jako velké dítě, takže váhový úbytek vydržel. 3 týdny v inkubátoru a pak týden na jipce a týden se mnou v nemocnici, odcházeli jsme s váhou 2250g. Vojtovku cvičíme od chvíle, kdy mohl opustit inkubátor- už i v porodnici a cvíčíme dodnes. Dle rehabilitační sestry budeme cvičit až do chození. S pasením koníků si dával na čas,ale jak se sundala nadobro frejkova peřinka, tak začal asi za 2 dny krásně pást, přetáčel se na záda ještě dříve, než normálně narozené děti a brzy to zvládnul i na zpět. Lézt začal později asi až v 10 měsících a fous, do té doby se spíš plazil nebo přitahoval a nebo péroval, sedět nesedí, na to pořád čekám, kdy se po vede, ale nemůžu po něm chtít zázraky zase. Primář nás moc chválil a v rizikovce taky- to bylo první chválení do té doby žádné nebylo, protože vývoj šel pomalu a já samozřejmě zralá na psychiatra, jak to bude nebo nebude, dopadne nedopadne. Posílám foto našeho miláčka Sašíka, který oslavil včera svůj první svátek.

mitote
28. únor 2013

@maudn ahoj, ja uz na vas koukal, hele a ta ocicka, to uz se objevil problem v nemocnici a nebo az doma? Ke komu chodit, ke Kyselkove nebo Vacuskovi?

maudn
28. únor 2013

@mitote Vacuškovi, ten nám dal žádanku na oční, za dva měsíce nás objednali až. Přiznám si, že já jsem byla z celé té situace (před časného porodu byla tak mimo, že jsem očička nesledovala) ale myslím, že to začalo domaa postupně víc šilhal, půjde na operaci, brýle mu trochu uleví, k poškození zraku došlu v inkubátoru, prý se to stává, má nějaký dioptrie a proto šílhá, protože namáhá oči,ale šílhání je tolik vehementní na obě oči, že to jen brýle nezpráví a operaci budeme muset, za tri mesice mame kontrolu a pak se naplánuje operace

mitote
28. únor 2013

@maudn aha, tak to nam ocicka pozorovali od 30. tydne a ve 38. tydnu gestacne rekli z jsou uplne v poradku a kontrola az za tri mesice 🙂 tak snad budou dobry. Jak doslo v inkubatoru k poskozeni oci? Lau teda byla v inkubatoru dva mesice z toho 40 dni kyslik...

maudn
28. únor 2013

@mitote my jsme byli taky po narození na kontrole očního pozadí, pak nás objednali az za rok. To nevím, nejsem lékař,ale vím, že je to všeobecně známo, že k tomu může dojít, jak úplné slepotě, tak k poškození zraku, prostě něco za něco...
a kolit tt si rodila? Já měla i injekci na dozrátí plic, asi týden před porodem,ale plíce zralé neměl, bylo tam plno dětí 33tt a všechny dýchali a byli na tom o hooodně lépe než náš saša, takže pro mě to byli tenkrát hodně smíšené pocity a deprese

maudn
28. únor 2013

víš, je vtipné, ne smutné chci napsat, já třeba při výměně názorů o té injekci na dozrátí plic, kde jsem rodila (před tím převezli z jine porodnice,kde jsme lezela, pro nedostatek místa a pry jsem nebyla riziková) a doktor špatně pochopil, že jsem řekla, že jsem injekci na dozrátí plic nedostala (to jsme se bavili po porodu, já mu říkala, že jsem jí dostala a chtěla jsem vysvětlit proč nefungovala) a on mi řekl, at jsem ráda, že jí nemám, že to má vedlejší účinky, o kterých se nemluví, že děti mají po těch injekcích často poškozený mozek a podobně... jo... pěkný viď...

maudn
28. únor 2013

a když mi jí davali v té druhé porodnici,tak říkali, že to nemá žádné vedlejší účinky

mitote
28. únor 2013

@maudn no ke slepote ne, to jsme resili s primarem a rikal ze minuly rok melo 150 deti poskozene oci, z toho jen 2 tezce a ze zadne neni slepe, ze to dokazi vcas rozpoznat a zoperovat. Laura je psana jako 25+5, ale ve skutecnosti je to 26+0, ale to je jedno 😀 My jsme mely take maturaci plic, Laura po porodu dychala sama, mela apgar 8-9-9 a mela jen dva dny nCPAP a pak tyden bez kysliku, ale jak rostla, tak se zvesovaly naroky na plice a uz trochu kysliku potrebovala...
Nevim jaky lekar Ti to rekl, ale deti maji poskozeny mozek take kdyz injekci nemaji, protoze pak nedychaji, jsou v hypoxii, tim padem mozek nema kyslik a odumira mozkova kura... 😉 Coz je dle meho nazor nejvetsi pruser. My maturaci plic mely a mozek mame pry krasny 😉

mitote
28. únor 2013

@maudn jeste neco, maturace plic jsou kortikoidy, kortikoidy inhaluji i astmatici, mas pocit, ze by astmatici meli poskozeny mozek 😉 My inhalujme do ted kortikoidy a jediny vedlejsi ucinek jaky to muze mit na ktery nad i upozornili predm je mocunivka v pusince 😉

maudn
28. únor 2013

@mitote no mě to říkal primář porodnice, no a Vacuška ten mi zase řekl, nebo mu spíš uletělo si myslím, že čím déle na kyslíku tím větší riziko poškození mozku a nás už označil jako dlouho na kyslíku

mitote
28. únor 2013

@maudn To je pekna blbost s tim kyslikem, protoze pokud dite nema dostatek kysliku a klesa saturacne, tak pak nema dostatecne okyslicene tkane vcetne mozku proto se kyslik dava, paklize to deti nezvladaji... a kdyz je kyslik dlouho tak pak se nasazuji kortikoidy inhalacne, popr lekama do mlika, aby plice dozraly a kyslik nebyl potreba... 😉 U nas treba cely nas prubeh povazovali za zazrak, ze jeste nvideli aby deti v tomhle tydnu dychali sami nebo byly uplne bez komplikaci.
Ale ono u kazdeho je dlouho za kyslik povazovano neco jineho, u vaseho tydne je fakt ze by dite po maturaci plic melo dychat bez problemu, u nas by treba dite dychat nemelo vubec 😀

maudn
28. únor 2013

@mitote no asi každý lékař a primář🙂 má názor jiný nehledě na medicínu

mitote
28. únor 2013

@maudn ja to resila hlavne s lekari na JIRP a ti meli tri prakticky stejny nazor. Ale dost silne pochybuji o tom, ze by kyslik poskozoval mozek 😉 Jasne, poskozoval by ho v pripad kdy by bylo malo nebo moc kysliku, tzn saturacne pod 83 nebo nad 100, ovsem proto maji deti na sobe monitor vitalnich funkcni, aby se vedelo, jake maji saturace a dle toho se mnozstvi kysliku upravovalo 😉 A vlastne je fakt, ze jeden lekar rikal, ze prave poskozeni kysliku zpusobuje to, kdyz jsou deti na zacatku presaturovane, maji moc kysliku.

maudn
28. únor 2013

@mitote no je pravda, že mě to říkal gyndař i když přimář , dál jsem raději nepátrala, složila jsem se v porodnici

mitote
28. únor 2013

@maudn me nerikali na ynde nic, jen krcily rameny, ze nic nevi...

vanule
28. únor 2013

@maudn @mitote mi teda "stihli" dát jen jednu injekci na dozrání plic (na další nedošlo, už se rodilo) a nakonec nebyly ani třeba a malá dýchala krásně sama. Ale vedlejší účinek se ukázal (dle doktorů) na mě po těch kortikoidech jsem se za pár dnů (ještě v porodnici) osypala, celá záda (jako těžké akné) od porodu budu 10měsíců a stále to není v pořádku. teď mi na kožním řekl, že to spraví jen laser ☹

maudn
28. únor 2013

@vanule u mně tam byla zvláštnost, že mi další nedali, jednu mi dali cca 10 dní před porodem, možná 14, už si to nepamatuji, ja jsme se pak ptala na jipce proč mi nedali další, protože mi tam sestry a doktorka řekli, že se ty injekce opakuji, že tam ta účinost nějak zaniká, no a když jsem se na toto ozvala na vizitě, tak mi bylo řečeno, jak jsem popisovala, že se to dává jen jednou, že to má ty negativní účinky a účinost je vůbec trvalá, at se to aplikuje dva dny před porodem nebo dva týdny, v tomhle se na jipce a ten gyndar lisil, pak jim gyndař primář zakázal mi něco říkat🙂

vanule
28. únor 2013

@maudn a mi řekli, že by správně měli být 4injekce aby byl účinek 100%
to kdybych dostala, tak je ze mě struhadlo!!! 😀 ale mi dali jen jednu a druhý den už mě brali na akutní CS, takže si myslím, že to nemohlo mít pro malou ani pořádný účinek....

maudn
28. únor 2013

@vanule já teda už mám okno, ale myslím že jsem dostala 2, v maximu 3, 4 určitě ne

jolly84
28. únor 2013

@maudn perfektny 😉

vierazit198
2. bře 2013

@yesu aj moj je tak...to chce cas podla mna aj ja som nervozna keby uz sedel :( no musime vydrzat 😉 😉

yesu
2. bře 2013

@vierazit198 a kolik má tvoje dítko?

vierazit198
3. bře 2013

ahoj my mame 9 mesiacov minus dva .... aj my cvicime Vojtu no priznam sa ze tak dvakrat denne alebo raz a to je asi málo..ja ked vidim drobca ako bojuje a place tak som hotova :( viac menej mi to nejak ani nevyhovuje lebo ez den chodime von a ked prideme tak hned papame lebo moj je hlados..po jedle necvicime grckava mi uz ked je na brusku :(
no cize mame 7mes a do mesiaca by mal sediet tak som zvedava co bude..a toci sa ti aspon dokola - royje a posuva sa dozadu? ja ani nevidim ako to robi ale posunie sa 🙂 🙂 🙂