Nedonošeňátka a jejich vývoj a trápení. Je jejich vývoj zpomalený?

moncicik
24. zář 2007

Ahoj chci si jen tak popovídat s maminkama co se jim miminka narodila předčasně zda je to znát že jsou dříve nebo zda je ten vývoj pomalejší než u donošených dětiček.
Rodila jsem na 36. týdnu a malý měl nezrálé plíce , to jsme dohnali v porodnici ale díky tomu že je nedonošenec tak teď lítáme po doktorech a po vyšetřeních a pořád ho pozorují zda se správně vyvýjí a tak, no není to nic příjemného.Takže bych ráda kdyby jste se podělily o vaše zkušenosti .Moc děkuji.Mona

renata9
2. únor 2012

@silvia.t ja to mám trošku zložitejšie,ja som rozvedená,bývam s partnerom s ktorým si malý na seba ešte len zvykajú a nemohla by som malého nechat tu samého,je predsa školák-prváčik a to učenie mu moc nejde,navštívili sme aj psychologičku a treba sa mu venovat,ja viem,že by som mala byt s maličkou,už som sa rozhodla,že za nou budeme chodit 2 krát do týždna,je to síce daleko ale aspon niečo

vierka0
2. únor 2012

@silvia.t no, ja som tiez sviatkovala v nemocnici 😝 do nemocnice ma prijali 25.10, mala sa narodila presne 5 tyzdnov nato - 29.11 a domov sme sli presne 6tyzdnov po porode - 10.1. - takze plnych 11 tyzdnov v nemocnici 🙄 😵

silvia.t
2. únor 2012

@vierka0 fuha tak to muselo byt riadne psycho...mne porod zacal necakane,nemala som ziadne komplikacie nic,17.12 mi odtiekla plodova voda o polnoci a mala sa narodila o 3:20 vahu mala peknu ale to ze nebola vobec pripravena na prichod jej dalo zabrat,preto sme boli tak dlho v nemocnici...

este sa chcem spytat baby cvicite s detmi? my sme dnes mali kontrolu u neurologicky,nastastie vsetko dopadlo ok aj vyvojovo ide podla tabulky ale cvicit mame koli hypotonii 😅 moc sa jej nechce hybat aj ked to vie

vierka0
2. únor 2012

@silvia.t no ja som mala zle prietoky, tak ma hospitalizovali a po piatich tyzdnoch sa to vobec nezlepsovalo, prave naopak, malicka prestala rast, tak sa rozhodli urobit sekciu - nastastie mi dali dve serie kortikoidov, takze mala krasne dychala sama od zaciatku..ale bola hypotroficka - podvyzivena, takze preto sme boli az 6 tyzdnov, kym sme sa dostali na 2200gramov..ty si rodila normalne ?? ach jaj..co sa tyka cvicenia, snazim sa s nou cvicit dvakrat denne po tri minuty, aj ked posledny tyzden som to dost zanedbavala - furt nam daco voslo do toho..moje dieta inak pri tom strasne krici..a ma to mrzi, bo sak to ju nemoze boliet, len je nervna z toho 🙂 neurologia nas caka v pondelok, tak som zvedava co bude 😕

argousek
2. únor 2012

Holky přidala jsem opět inspiraci na to, co děláme s Adámkem jukněte na www.predcasnatka.blogspot.com 😉

erinnuska
3. únor 2012

@ada11 ahooj, aj naša malinká tiež hypotrofické bábatko, nar. v 37tt 2500g, dostávali sme aj glukózu do žily,kým sa neupravila jej hladina ☹ Tiež problém so srdiečkom, vo 4. mesiaci ju chcel operovať, ale našťastie po uspatí a presnom premeraní jej defektu nebolo treba. Odvtedy sledovaná na kardio v BA kardiocentre , naposledy pred rokom doktorka nenašla v podstate už nič, vraj to asi zrástlo, Teraz ideme v apríil po roku tak sa uvidí 😝 Ako ste napredovali vy vo vývoji, naša malinká je pozadu asi o rok stále, teraz len začína rozprávať, aj všeobecne motoricky je pozadu ☹ ☹

vierka0
3. únor 2012

@erinnuska ahoj, no ja este neviem, ako budeme napredovat, este mame len babatko..odkedy tvoja mala zacala zaostavat ?

ja.nu.la
3. únor 2012

@erikapo ahoj ako ti písala bocianka123 v podstate povedala všetko. je číra, bez zápachu. Mne sem tam odtiekla po troske. co ja viem mozno tak 2_krát do týždna. to som si myslela ze mi unika moč.Jedného dna mi zacala odtekat dost casto po malých dávkach. vždy ked som sa pohla. Tak som sa vybrala na pohotovost. Tam prisli na to ze som otvorena na 4prsty. ani som to nejak necitila, keby mi to nepovedali tak ani neviem. Hned ma prevazali do MT do nemocnice. tam som bola týžden na udržiavaní. ked ti pomalicky odteka plodova voda tak sa aj doraba nova. Potom doktrori uznali ze vyvolajú porod, ale maly sa vypýtal skor.ich predbehol. 🙂 V piatok mi povedali ze v pondelok budeme robit ale neviem ci s tých stresov sa maly uz v piatok pytal na svet. Od pociatocnych bolestí po samotne narodenie to trvalo asi 1 hod. to bola rýchlosť :D Tak ti poradím radšej si kup ten test achod na kontrolu. ak ho nezozenies tak normalne chod s vlozkou na pohotovost. maly by ti to skontrolovat. držím palce. papa

erinnuska
3. únor 2012

@vierka0 moja otázka smerovala skôr k ada11 a jej dcérke už 8-ročnej. My sme od začiatku zaostávali, cvičili vojtovku 1,5 roka. Držím palčeky nech ste v poriadku 😉

erika160669822
3. únor 2012

@renata9 netrap sa nad tym ze nie si s malickou mna si v nemocnici ani nechceli nechat hned po porode ma poslali domov a maly tam bol este dva a pol mesiaca,chodili dme za nim 4 krat do tyzdna lebo som mu nosila aj mliecko.

vierka0
3. únor 2012

@erinnuska chapem 🙂 zaujima ma to preto, ze co mam ocakavat od mojej malej..napriklad mame uz 2 mesiace, ale sa este neusmieva na podnet..iba podvedome sa usmieva..no, uvidime, co nam povedia v pondelok na neurologii..

erinnuska
4. únor 2012

@vierka0 to je velmi individuálne 😎 Detičky sú rôzne, každé sa popasuje po svojom, nám všetko hroozne dlho trvá, súvisí to aj s povahou dieťatka. Rebeka je straašne pohodlná, vyžaduje pomoc od nás, sama sa netrápi napr. so schodmi atd. Chce to velice vela trpezlivosti a podpory. Držte sa 😉

vierka0
4. únor 2012

pocujte dievcata, kedy sa vam babatko zacalo prvykrat vedome usmievat? moja mala sa usmieva ale nie vedoma..usmieva sa vacsinou len zo sna, obcas aj ked je pri "vedomi" ale nie je to na podnet..

ivanka85
4. únor 2012

@vierka0 to az okolo 4.mesiaca, aspon u nas to tak bolo

vierka0
4. únor 2012

@ivanka85 hej? tak to este mame cas 🙂 len zacinam byt trosku nervozna, ze sa este neusmieva..predsa len, bezni novorodenci sa zacnu usmievat asi v osmich tyzdnoch a moja este nic..

ivanka85
4. únor 2012

@vierka0 aj my sme na vela veci cakali, kedy uz bude drzat hlavicku, kedy sa usmeje a ono to potom vsetko pride a uz to pojde len a len rychlo,potom to budes chciet radsej trosku spomalit🙂a po roku to ide rychlostou blesku🙂

ivanka85
4. únor 2012

tiez som vsetko velmi sledovala,uvolnila som sa ked maly zacal liezt a mozem povedat ze od takeho 10.mesiaca nestresujem a matersku si uzivam, nenervujem sa, kedy co urobi a neurobi a hlavne ho neporovnavam..prisli sme na svet v 35.tt a nezaostaval nikdy, takze sa netrap, ja viem ze sa to uz hovori teraz lahko, lebo ja som bola taka ista🙂

drtka
4. únor 2012

@vierka0 Nám sa Dominik začal aktívne usmievať keď mal cca 3 mesiace korigované a odvtedy nie je dňa kedy by sa neškeril. Je to náš malý smejko 😀

drtka
4. únor 2012

Ako ste na tom s povinným očkovaním? Dali alebo nedali ste svoje deti očkovať????

bocianka123
4. únor 2012

@vierka0 ak môžem prispieť, toto isté som riešila ja u mladšieho syna- mal 3 mesiace (1,5 m. korigovane) a ešte sa stále neusmieval... avšak mal 3 mesiace aj kúsok (cca necelé 2 mes. korigovane) a potom to prišlo. Ale u nás bolo jeho správanie komplikované aj dlhým pobytom v nemocnici a tam mi jedna dr. povedala, že môže ísť o tzv. "hospitalizmus"... to však nie je váš prípad. Ona sa čoskoro naštartuje uvidíš - aj môj sa smial iba zo sna a potom sa začal usmievať už aj cielene. a už v nemocke boli jeho prvé reakcie usmevom aj na podnety a najviac sa uškrňal na sestričkyyyyy (ale nie tie z Kramárov, ale z Biskupíc) to boli pre neho výborné podnety 😉 . dúfam, že som to napísala zrozumiteľne... Je mi jasné, že ťa to trápi, ja som tým tiež prešla... viem ťa pochopiť.

@drtka my zatiaľ sme neboli očkovaní, lebo dr.nemá pre nás vakcíny, čo ma nesmierne teší, chcem to čo najdlhšie odkladať. Ale zvažujem, že dám tieto prvé očkovanie a potom sa uvidí čo dalej. A kedy idete na synagis? my v utorok.

vierka0
4. únor 2012

@drtka 3 mesiace korigovane, cize mal uz 6 mesiacov ?? moja sa narodila 6tyzdnov skor, teraz ma 9 tyzdnov, niekedy mam pocit, ze sa smeje ocami, ale pusinka sa jej usmeje len ked zaspava alebo pocas spanku 🙂
@bocianka123 joj dakujem za povzbudenie 🙂
v pondelok ideme na neurologiu, som zvedava co nam povedia, sice uz mala dve kontroly este v porodnici, ale to este bola celkom malinka, tak uvidime co bude teraz 🙂

bocianka123
4. únor 2012

@ivanka85 môžem sa spýtať, kedy začal malý opakovať - napr ťapi-ťapi, ak budem veľký, a niečo podobné?. lebo môj syn mám pocit, akoby mi ani nerozumel čo od neho chcem... 😕 neopakuje, neukazuje, chvíľu sa síce na mňa pozerá čo robím, ale potom ho zaujme niečo iné a som hotová... má 8 m a 3 tt. o pár dní bude mať 9 mesiacov a narodil sa na začiatku 34 tt. vďaka.

drtka
4. únor 2012

@bocianka123 No predpokladám, že pre nás bude vakcína ☹ Tiež to naťahujem čo najviac ako sa len dá. Teraz máme zase soplíky a nejakú baktériu v nose, takže z toho nič nebude ale bojím sa že o mesiac nás to už neminie a keď som stále neni rozhodnutá či ho dám 😒 My ideme na Synagis 14.2. takže sa zase nestretneme 😖

bocianka123
4. únor 2012

@drtka vieš čo ma napadlo, skús sa s dr. dohodnúť, že po imunologických výsledkoch by ho začala očkovať. neviem či idete na imuno kontrolu do biskupíc, nám ju spravia cca v jednom roku, alebo možno aj skôr, uvidím čo povedia teraz v utorok. tak skúsim sa s našou dr. o tom pobaviť.

drtka
4. únor 2012

@bocianka123 A to mi spravia? To som nevedela, že to tam robia???To ti oni sami navrhli? Zisti viac aby som bola múdrejšia 🙂 Inak tiež ma to napadlo, že mu dám zistiť akú má imunitu ale nevedela som či mi to spravia a hlavne kde to robia

silvia.t
4. únor 2012

@vierka0 teraz co sme boli na neurologii sa ma dr.pytala ci sa mala usmieva na podnet...no nasa sa zatial smeje tiez len podvedome,a vravela mi ze okolo 2mes.by uz mala,tak uvidime ako to pojde
a ake mas cviky?cvicite vojtovku

ivanka85
4. únor 2012

@bocianka123 asi tak v 8.-9.mesiaci neviem to presne, po tapuskach a aky budem velky islo pa pa, posielanie pusinky, podanie ruky ako servus..ale napriklad hre Varila mysicka kasicku prisiel na chut ovela neskor okolo 11.-12.mes.,takisto Ide Palo chrobacik
a k tomu aky budem velky nas maly este ukazoval aky budem silny tak ze zatal pasticky🙂
mate cas, to pride ked bude na to cas

ada11
4. únor 2012

@erinnuska moja Maťka dosiahla aj hmotnosť a aj dľžku cca do konca 1. roku /8620 g a 77 cm/ a taktiež aj psychický vývin. v motorike jej tie 2 mesiace chýbali, ale do roka sa to vyrovnalo, začala chodiť v 15-tich mesiacoch, ale ja som ju musela z nôh dávať na štyri, lebo musela veľa štvornožkovať skrz ramenný pletenec 😉 mala sa narodiť v septembri, ale narodila sa v júli a dokonca nemala odloženú ani školskú dochádzku, rep. išla skôr, lebo kebyže sa narodi v septmbri, tak by išla do školy ako 7 ročná a išla ako 6 ročná 😉 v škole je to super, nosí jednotky a chodí ešte aj na klavír, takže na to, čo a ako bola, aký mala zlý štart do života, tak je to taký malý génius 😀

zebra41
4. únor 2012

@vierka0 nam sa neusmieval vyse 5 mesiacov. iba plakal. povedome mozno trikrat..ale potom uz prisli usmevy 🙂

vierka0
4. únor 2012

@silvia.t hej, cvicime vojtovku, ten cvik co sa drzi hlavicka a hrud pod bradavkou..vy tiez ?
@zebra41 uz sa tych usmevov mojej malej neviem dockat 🙂