Nedonošeňátka a jejich vývoj a trápení. Je jejich vývoj zpomalený?

moncicik
24. zář 2007

Ahoj chci si jen tak popovídat s maminkama co se jim miminka narodila předčasně zda je to znát že jsou dříve nebo zda je ten vývoj pomalejší než u donošených dětiček.
Rodila jsem na 36. týdnu a malý měl nezrálé plíce , to jsme dohnali v porodnici ale díky tomu že je nedonošenec tak teď lítáme po doktorech a po vyšetřeních a pořád ho pozorují zda se správně vyvýjí a tak, no není to nic příjemného.Takže bych ráda kdyby jste se podělily o vaše zkušenosti .Moc děkuji.Mona

deina
23. črc 2008

Moj sa snazi zadkom - ale on to este nevie - proste dvihne ritu zo zeme a snazi sa dat ju nabok. Ruky este nezapojil, morduje sa so zadkom. 😀 Inak je to naozaj srandovne, chuda moje, ked sa tak snazi. Ale aj ked sa ucil pretocit z chrbta na brusko, tak siel najprv nabok a rucky mu zostali tak, ako ich mal - v puse. Az asi o tri dni prisiel na to, ze aj tie musi dako zapojit.

deina
23. črc 2008

Na jednej fotke som videla, ze babo sa pretocilo cez rucku - jednu si tak zlozilo, akoby dopredu a cez nu sa pretocilo.

andulka4
23. črc 2008

Jani dobrýdotaz ale já netuším jak to dělají 🙂
Deino a na to máte ještě čas 🙂 To dělají mimča později...

deina
23. črc 2008

Neurologicka nam hovorila, zeby uz mohol... mozno je daky cas, pocas ktoreho by sa mal vediet pretocit aj spat, ked sa uz pretaca z chrbta na brusko? 😕 A ved on na to pride. 😅

deina
23. črc 2008

Zase ho idem chuda nahanat, co? 😀 Netrpezliva mamina... stale by som nieco od neho chcela...

deina
24. črc 2008

Tak, boli sme u doktorky - nie su to priedusky, mozno trosku zacinajuca sa nadcha, mame mu pre istotu zvlhcovat nostek. Mozno to ma len zo sucheho vzduchu, ja mam rano tiez plny nos, hrozny vzduch je v tomto cinziaku.

tamia
24. črc 2008

bábo sa pretáča z chrbátika na bruško nasledovným sposobom (teda aspoň tak by sa malo):otočí sa na bok, rúčku ktorú má na podložke zohne v lakti a snaží sa o nu oprieť, druhou rukou švihá aby sa dotalo na bruško. a ešte preloží vrchnú nožičku.

gucz
24. črc 2008

deina moja malá v polohe na brušku najprv zdvihla hlavu, potom ju pomaly vytáčala na bok, až sa sama celá pretočila, ale neviem to bližšie opísať.

Dnes sme boli na kontrole v nemocnici na poradni pre rizikových novorodencov, a pani doktorka bola s malou spokojná, že je psychomotorický vývoj v poriadku, takže na úrovni jej veku, tak nás už odtiaľ vyradili, už tam nemusíme chodiť 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 .

deina
24. črc 2008

To je krasne, ze tam uz nemusite chodit. Uzasne! 🙂 😵 Gratulujem.

A z bruska na chrbatik? To maly este nevie, hoci sa snazi. Strasne ho hneva, ze mu to nejde. 😀

andulka4
24. črc 2008

Gudz tak to je naprosto bombovní zpráva.
Moc Vám to přeju 🙂 z celého srdce 🙂

janina77
24. črc 2008

Tamia, to z chrbta na brusko mi je jasne, to sme uz zvladli 🙂.
Ale neviem, ako to ma vyzerat naopak, teda z bruska na chrbat.

Gucz, super spravicka, Laurinka je sikulka, vyborne, len tak dalej!

gucz
24. črc 2008

🙂 , no veď ona sa tak pretáčala z bruška na chrbátik, akoby pásla koníčky, vysoko zaklonila hlavičku, a pomaly ju tak zaklonenú dávala nabok, až sa otočila. Neskôr už pri tom aj švihla rukou. Musím poprezerať fotky, či to náhodou nemám niekde zvečnené, ak by som našla, tak napíšem

susika
24. črc 2008

baby ahojte. idem sa ukludniť, lebo som taká vytočená. boli sme v MT na rizikovom a dnes to tam bol des. total odfláknutá kontorla. vraj malá je hyperaktívna, chodíme ku psychologičke , čo je pri rehabke a tá pred mesaicom túäto diagnozu zamietla, vraj je OK, len trošku živšia.potom im zle vážila váha, takže podla ich váhy mi za 3 týždne schudla skoro pol kila. pritom cítim, že je ťažšia, papá úplne super a veci sú jej malé.a dorazila ma otázka, či jej dávam už len kravské mlieko alebo ešte aj umelé. tak to ma položilo, lebo nemá ani rok a mienila som dávať umelé ešte nejaký čas spolu s kravským.kravské prevarené v jedlách a na pitie umelé. to mi odobrila aj dokina na rizikovom, ale ma dorazilo to mlieko už teraz. a total odfláknutá prehliadka. vraj dobre neštvrnožkuje, pritom sa jej tam lepili nohy bud na tú ich igelitovú podložku alebo mala pod sebou plienku, ktorá jej nedovolila normálne ísť.rehabilitačná, čo ku nej chodíme na kontroly je úplne spokojná, vraj je super a dnes toto.už som z toho jelen, lebo každý si hovorí svoje.
tak tu teraz študujem "diagnozu" hyperaktívne dieťa a som zvedavá, čo na nu bude sedieť.
fuu, aspon som sa posťažovala, lebo bol so mnou aj moj chlap a s tým nemože byť o tomto ani reči, hned ma zastaví, aby som sa na to vykašlala a vo mne to potom vrie... 😠

susika
24. črc 2008

a čo to tu preberáte? z chrbátika na bruško sa mi moja asi ešte nikdy nepretočila, oba ked lozi po štyroch a trochu viac sa nakloní na jednu stranu, tak padne dozadu.ale už má niekedy také pohyby, ked leží na chrbátiku, pokrčí nožičky , akoby sa chcela otočiť, ale nejde to. a vyzerá to, akoby sa chcela posadiť.....
a nechce mi vkladať predmety do misky.ona si ich odnáša na jedno miesto, kde ona chce a tam na kopku si ich hromadí, ale do misky nepustí ani za ten svet 😀

susika
24. črc 2008

ja som sa tu riadne kopla, 😒 ona sa nepretáča z bruška na chrbátik, takže sa opravujem 😨 😕

gucz
24. črc 2008

susika moja začala vkladať predmety do nádoby (napr hračky do krabice) ešte len minulý týždeň, ale na to sa ma ani nikto nepýtal, či to vôbec robí. Odvážili sme ju dnes len od oka, má asi 9,0 - 9,2 kg, lebo nechcela sedieť na váhe a hrozne sa metala a revala. Pýtali sa ma len či chodí okolo nábytku, kedy sa postavila prvý krát sama, sledovali ako chodí za jednu ruku, či našľapuje správne na nohy, potom ju nechali, nech si povyberá hračky, stála pri takom ministolíku, obe ruky plné hračiek a bola spokojná. Trochu im tam aj zatancovala, lebo chytila takú hračku, čo hrala. Ešte sa ma pýtali či dobre papá, teda čo má rada a tak. V papieri má napísané, že je tvrdohlavá 😀 , čo je aj pravda, malá je taký jedoško, ak sa jej niečo nedarí, alebo jej zoberiem čo práve chce mať. Ale ktoré dieťa sa pri tom nejeduje??? Odchádzali sme odtiaľ s revom, lebo im malá nechcela vrátiť hračky, tak som jej ich musela vziať, to ste mali počuť 🙂 .

susika nič si z toho nerob, sto lekárov, sto názorov. Akurát sa dnes doktorka pozastavila nad spávou z neurológie. Diagnóza: iné zaostávanie vo vývoji a Záver: PMV v norme, napreduje. Tak si vyber......

janina77
24. črc 2008

susi, tak to teda v tom MT, tak to je ozaj otras, ked na teba takto isli!!! Kravske mlieko? A este ked pijete HA a mate riziko alergii? Su normalni? Tak schudnutie pol kila by si si urcite vsimla, to je blbost, ze schudla. A kolko jej navazili? Ta hyperaktivita - podla mna to nejaka lekarka z rizikovej ambulancie nemoze urobit takyto zaver! To ma posudit psycholog. A ak by bola hyperaktivna, tak by si si to urcite vsimla. Mna stve, ze dnes sa hociktore zivsie dieta nazve hyperaktivnym, a to teda nie je len taka "nalepka", ale dost zavazna diagnoza, ktora kladie velke naroky na vychovu, prostredie, podnety pre dieta a dalsie veci. Ze si to mamicky tak deti oznacuju, ze je hyperaktivne, to by som z toho problem nerobila, lebo nie kazdy laik vie, co tato diagnoza zahrna. Ale ze to povie lekar, tak to ma ako vystudovaneho psychologa paradne stve! Tak na nich kasli, a riad sa tymi normalnejsimi zdravotnikmi 🙂.

No a to pretacanie - Domi sa tiez pratca jedna radost, ale stale mam pocit, ze su to skor "pady" ako umyselne pretocenie z bruska na chrbat. Jemu sa to podari tak, ze sa da na 4, vystrie nohy, skloni hlavu, urobi take akoze "acko", zadok mu kydne nabok, a pretoci sa na chrbat. Ale nepretaca sa z polohy "pasenia". Len zo stvornozkovania. Ale on odkedy vie byt na 4, tak poriadne ani na bruchu nelezi, vecne je na nohach alebo na kolenach 🙂. Tak sa z neho vytesujem, dnes uz presiel zo spalne do kupelne (cca 2 m) po tvrdom koberci, ked sme zacali pustat vodu do vane. Uz ho to lakalo asi 2 tyzdne, ale este sa ani raz po tom koberci neodvazil, a dnes isiel ako gula 🙂.

gucz
24. črc 2008

janina to je super že už prešiel po 4!!! o chvíľu Ti bude loziť po celom dome 🙂 😉 🙂
Poprecvičuje si driekové svaly a ani sa nenazdáš a Domko bude sám pekne sedkať sedkať a postaví sa 🙂

janina77
24. črc 2008

gucz, dik za povzbudenie 😉

andulka4
24. črc 2008

Susika je mi líto že to tak dopadlo a moc dobře ti rozumím.U nás před 14ti dny ta kontrola vypadala tak nějak podobně.Davida zdvihala a házela s ním tak že byl hotový....rudý jak rak a zaťatý

Do zprávy pak mimo jiné napsala že má stále úlekové reakce a zaťaté pěsti....což už dáááávno nemá

Je to škoda dál komentovat 😉

susika
24. črc 2008

Janina-ty si fakt vyštudovaná psychologička?no, tak aspon vieš, prečo ma to tak vytočilo, lebo hyperaktivita je fakt "choroba".super, ža už Domko štvornožkuje🙂) on sa ti veľmi rýchlo rozbehne teraz, ked už to raz skusil 🙂 a budeš ho nahánať po byte, ked bude všetko skušať a všade sa pchať a všetko ti brať. nám to už ide skoro 3 mesiace, ale tešíme sa z toho 🙂

gucz - aj moja je taká, že ked ona niečo chce a ja jej to vezmem, tak narobí cirkus.ael to som vyhrabala, že je to normálne v tomto veku.ale ja jej vždy neičo dám na výmenu, jej je to jedno, len aby niečo mala a je dobre. ona je hrozný flegmatik 🙂

andulka - ona bola v pohode, bez revu, hrozne "vyburaná" čo to tam s nou robia a potom si to začala vychutnávať a vyškierať sa 🙂 (je hrozne vyrehovaté a veselé dieťa), ale presne viem, o čom hovoríš, lebo to som zažívala s malou, ked bola mladšia.z toho revu zaťala pästičky a hned jej stanovili diagnozu hypertonus aj na obe ručičky...a doma bola v pohode.

ja si myslím, že my sme s tými detičkami viac a malo by sa brať ohlad aj na to, čo povieme my a nie, že lekár ich vidí 5 minut a hádze diagnozy a potom my ako mamy lietame niekedy zbytočne po nekonečných vyšetreniach 😒

deina
24. črc 2008

Susi, tak ti v MT nie su celkom kompletni... 😨 😠 Co mali zlu naladu? Ked spominate vselijake tieto lekarky a lekarov, my sme boli vcera u neurologicky a nastastie to je velmi mila osoba. A dobre je asi aj to, ze Misulom moze hocijaky lekar hocijako mavat, jemu sa to paci. 😨 Nechapem to, deticky tam placu, ked nimi mavaju a on sa usmieva. Lekarka ho pochvalila, ze ma uz hypotoniu takmer v norme a ze take tie polohy, postury - co to je? - pohybove vzory (?) ma spravne. Ale ked sme boli v nemocnici - hroza, des, sa tam nanho vrhli ti lekari, hned nas poslali k imunologicke aj na gastro. A to posielanie hore-dole mi riadne lezie na nervy. Raz bol maly chory a uz musel k imunologicke.

andulka4
24. črc 2008

Já byla na neuroložku hlavně nahněvaná kvůli tomu že mi nedokázala odpovědět na mé otázky....jestli příkrmy jo a nebo né...co bazén.... a jestli Prevenar

Na bazén mi řekla že je to moje věc ale že je to líheň bacilů ať si to rozhodnu sama
Na příkrm mi žekla že jestli mám dost mlíka?
A na Prevenar mi řekla že k takové věci se nemíní vyjadřovat

Takže jsem zrudla jak pavián :( a nejspíš budu hledat jiného lékaře....protože i já mám Vysokou školu a v práci se takto k lidem nechovám že bych jako odborník na vše odpověděla nevím nebo nebudu se vyjadřovat :(

rohacka
24. črc 2008

Tak my sme dnes boli na poslednu beznu poradnu + ockovanie Priorix. Konecne nam vypadne jedna z povinnosti - tie poradne. A tiez ma zarazila lekarka, ked sa spytala, ci uz chodi. Ja na to, ze sam nie, len popri nabytku. A ona mi kazala, ze mam ukazat, ako chodi popri nabytku. Dieta sedelo len v plienke na vysetrovacom stole a ja som mala ukazat, ako chodi popri nabytku! Normalne som zostala niekolko sekund zanemena, ze ako to mam urobit. Tak som ho chytila za ruky a viedla ho doboku. Chudak, nevedel, co od neho chcem, ale urobil par krockov. A ked ho ockovali, ani nepipol. Pevne som mu drzala kolienko, ako mi kazal sestricka a on si asi myslel, ze cvicime, ked ho silno drzim, tak bol v pohode 🙂 . Chudaci nase vycvicene deti - zvyknu si na vsetko...
Gucz - nepytala si na poradni na Synagis? Len ci je pravda ta informacia, ktoru som dostala, ze uz len do roka budu preplacat poistovne.

gucz
25. črc 2008

rohacka na rizi som sa na to zabudla spytať, lebo tam nebola tá pani doktorka, ktorá malú očkovala, ale iná a tá mala k tomu nejaký blbý postoj, vyrozumela som z poznámok k malej papierom. Ale detská mi povedala, že to poisťovne už nechcú hradiť, lebo tých 5 dávok synagisu ich vychádza na niečo vyše 100.000 korún a im sa lepšie vyplatí preplatiť sirup od kašlu, antibiotiká a podobne, ak Ti dieťa ochorie. Vnímam to ako statnú ranu pod pás, svinské poisťovne, hlavne že na svoje platy (myslím vysokých funkcionárov) peniaze majú. A ja 100.000 na očkovaciu látku zo svojho nemám, tak mi ostáva len dúfať, že nedostane nejakú chorobu, čo by jej ohrozila pľúcka, keďže jej po pôrode zlyhali. To mi aj doktorka povedala, že nevie, aký by mal priebeh napr. zápal pľúc.

gucz
25. črc 2008

možno som trapná, ale ak malá chytí sopel a neprechádza jej , tak bežím k dokine, pripadám si ako blbec, ale o malú sa bojím. Už by som nechcela prežiť ten strach o ňu, ako tých pár dní po pôrode ☹

janina77
25. črc 2008

susika, ano, mam skoncenu psychologiu ucitelsky smer, nie ako klinicky psycholog (lekar), takze to nie je az take studium total dopodrobnosti, ale 5 rokov na VS som si toho vypocula a zazila akurat tak dost 😉

A ta tvrdohlavost - ved to je uplne scestne povedat o rocnom dietati ze je tvrdohlave! Domimu ked vezmeme hracku s ktorou sa prave hra tak robi taky cirkus ze strach. Vtedy je ozaj najlepsie zaujat hned nejakou inou hrackou alebo cinnostou, deticky potom rychlo zabudnu preco vlastne plakali. Ale to je normalny vyvojovy stupen, nie tvrdohlavost.

Ten synagis stve aj mna, ale nemam ine informacie, len tieto od vas, tak uvidime.

Bazen - andulka, kazdy lekar ti povie to iste - ze je to raj infektov. Myslim ze tam hned zistis, aku imunitu dietatko ma. My chodime plavat uz 2 mesiace, zatial ziadna choroba (klop, klop), ani soplik, ani nic podobne. A to je ta voda raz prilis tepla, zas studena, chodia sa tam kupat aj dospelaci, aj starsi ludia, aj deticky. Ale inu moznost v nasom meste nemame, a to plavanie mu urcite pomohlo, aj ked teraz nas to uz tak nebavi, lebo je tam uz privela potapania - podla mna zbytocneho pre tie eticky. Tak ak budem este chodit, tak radsej do zaciatocnickych kurzov, tam sme sa vela hrali, sem-tam signal, a len ku koncu pod vodu 🙂.

andulka4
25. črc 2008

Jani stejně do bazénu nemůžeme máme tu bulku po TBC fakt škaredou....a taky budeme očkováni až tak v 10měsících prvně.A bez očkování bych tam nešla. No plavání mám hned za barákem takže když jsem byla těhu tak jsem tam chtěla hrozně moc chodit ale teď mám strach o Davida takže to oželím....hlavně at je OK

Gudz vůbec se ti nedivím že furt lítáš k Dr....raději 100zbytečně než jednou a pozdě
Já mám o něj taky hrozný strach.Tou nedonošeností se to ještě znásobylo....bojím se dokonce i psů, kteří projdou kolem kočárku ať mu něco neudělají(myslím tím velké psy)

deina
25. črc 2008

Gucz, vobec nie si trapna. 😉 Radsej ist k lekarke zbytocne ako neskoro. Aj ja som tak bola vcera u doktorky s malym - pocuvala ho, pocuvala, a ze krasne dycha, uplne cisto, ved mu nic nie je. Ale ked on len ked sa nastve, dycha divne, tak sme ho nastvali 😀 a potom to uz bolo pocut (ale je to len nadcha).

Maly si dnes nechcel lahnut do kocika. Davala som ho dnu, ze ho dam do lahu a on zostal sediet a ani za ten svet si nechcel lahnut. 😀 To bola sranda, ja som ho tlacila dozadu, ze pod, lahni si a on sa drzal v tom sede a pozeral na mna, ze ved ja chcem sediet.

wekky
25. črc 2008

Ahoj dievčatá. Ja som do vašej skupinky preskočila z rizikového a hoci už ani do tejto témy nepatrím včera som sa začítala do vašich príspevkov. Rada by som sa touto cestou opýtala JANINKY 77/a nie len jej/ na určité veci, ktoré je možno pre mňa už zbytočné riešiť, ale cez to všetko mi nedajú spať. V 15-tom týždni som bola hospitalizovaná s prudkým krvácaním, po 4 dňoch ma prepustili po zistení,že odtiekol len hematom,ktorý vznikol v maternici a s tým,že ja všetko úplne OK a stretneme sa až na pôrodnej sále. V 25 týždni mi začala odtekať plodová voda a zase som sa ocitla v nemocnici. Zase bolo všetko OK,lebo plodová voda sa tvorí stále,ale prognóza znela až do pôrodu v nemocnici kvôli potrebe rýchleho konania.V pohode som sa tam udomácnila v zmierení,že tam budem 2-3 mesiace.Stále sme boli obaja úplne v poriadku.Ja aj náš chlapček.Po 9 dňoch od hosp. som večer začala pociťovať sťahy, ktoré trvali 12 hodín, znovu ma ubezpečili,že všetko je v poriadku,musím len vydržať.Po ďaľších dvoch hodinách ale iný lekár konštatoval,že hoci vôbec nie som otvorená,tak treba ísť na pôr.sálu.Potom už len kolotoč-pôrod-anesteziológ-čistenie všetci milí,prívetiví,cítili účasť. Stalo sa to pred dvoma týždňami a ja ničomu nerozumiem....Majú deti v tomto období šancu prežiť???Resuscituujú ich??? Čítam tu, že JANINKE 77 sa narodil drobček 3,5 mesiaca pred-Janinka aký to bol vôbec týždeň a ako ste sa z toho dostali???Dúfam,že nenarúšam tému,ale naozaj by mi pomohli nejaké názory, lebo hoci je to stále bolestivé a čerstvé,po nejakom čase to určite skúsime znovu, aj keď priznám sa-mám strach....Ďakujem vám....Wekky