Nedonošeňátka a jejich vývoj a trápení. Je jejich vývoj zpomalený?

moncicik
24. zář 2007

Ahoj chci si jen tak popovídat s maminkama co se jim miminka narodila předčasně zda je to znát že jsou dříve nebo zda je ten vývoj pomalejší než u donošených dětiček.
Rodila jsem na 36. týdnu a malý měl nezrálé plíce , to jsme dohnali v porodnici ale díky tomu že je nedonošenec tak teď lítáme po doktorech a po vyšetřeních a pořád ho pozorují zda se správně vyvýjí a tak, no není to nic příjemného.Takže bych ráda kdyby jste se podělily o vaše zkušenosti .Moc děkuji.Mona

katka2309
22. říj 2013

@silvapokorna Ahoj Silvi, snazim sa ignorovat pokroky donosenych deti a hovorim si, ze my to dobehneme a tiez zvladneme, ale niekedy to nie je lahke. cvicit cvicime, ale nie Vojtovku, este sme nemali ziadne spacializovane vysetrenia, prve nas caka 28/10, tak sa trochu boijm. otacam maleho na brusko, na co teda dost protestuje, ale skusame, postupne zacina dvihat hlavku, dokonca sa zapiera lavou ruckou akoby sa chcel prevratit...asi tu polohu nenavidi dost na to, aby ho to motivovalo vymyslat co by sa s tym dalo robit 🙂 .....zatial pediatri nepovedali, ze treba robit nieco specialne, ale tu v zahranici - UK- je to vsetko dost salamisticke, za par mesiacov sa chystame domov, tak sa nechame skontrolovat poriadne.

petzy
22. říj 2013

@wendulinka Ahojky, mám trošku podobný příběh. Domča se nám narodil 32+4, měli jsme špatné průchody pupečníkem, poslední dva dny už nulové. Malý byl pořád v pořádku, ale prý ta hranice, kdy by mu to v bříšku škodilo, by se špatně odhadovala, takže doporučili císaře. Domčovi bude teďka měsíc a ještě ho máme v porodnici. Dneska už ho dali z vyhřívané postýlky na normální. Učíme se jíst, dneska už vypil odemě 10 ml a z lahvičky už mu to taky docela jde, ale zatím má pořád sondičku, protože hodně spí a ještě tak polovinu krmení má sondou. Navíc má nějaký zánět v očičku a teď tři dny krev ve stolici. Posílali nějaké vzorky, tak doufám že to bude v pořádku a bude to jen nějaká viroza a doufám, že už nám ho brzo dají domu 🙂 Jsem ráda že čtu, že je tvoje holčička v pořádku a dělá pokroky. Od kdy vám říkali to cvičení? Až když jste šli domu? V porodnici o tom zatím vůbec nemluví

luly3
23. říj 2013

@petzy ahoj mne sa Simon narodil v 33 tt presne s toho istého dôvodu, ako tebe 😉 😉 😉
teraz 27 budem mať 2 ročky a je úplne zdravý, nikdy v ničom nezaostával 😉
budeš chodiť na odelenie patologických novorodencov, tam ti drobca budú sledovať + na detskej neurológii a až
tam podľa vývinu drobca ti budú hovoriť či cvičiť, a ako a koľko 🙂 🙂 🙂
prajem ti veľa síl a užívaj si malého špunta 🙂

nikusssik
23. říj 2013

dievčatá, ja som dnes bola s mojou maličkou na neurológii...s doktorkou som sa o Vojtovke porozprávala, pretože ona nám ju nenaordinovala, ale riziková poradňa v inom meste áno...tak ma zaujímal jej názor...povedala mi, že Vojtovka sa cvičí hlavne v Nemecku a Čechách a my sme si ju nejako obľúbili, pritom ona tomu sama nerozumie, že prečo...veď deti pri tom plačú a dráždi to nervovú sústavu...že ďalej na západ by takéto praktiky už neprešli, cvičia techniky, ktoré deti netrápia, ale tešia...žiadny plač pri cvičení...podľa jej názoru je to opodstatnené v prípadoch, kde to deti naozaj potrebujú, keď majú vážne diagnózy a vraj tieto deti to aj lepšie znášajú...ako keby každé dieťa samé vedelo, či to potrebuje...bola v nemom úžase, keď som jej povedala, že rehabilitačná sestra moju dcéru trápi aj pol hodiny, non stop plač...že skôr sa z toho môže vyvinúť podráždenosť, zlá znášanlivosť ľudí, neskôr hyperaktivita, poruchy pozornosti v škole a pod. ona vraj nič choré na mojom dieťati nevidí ale cvičiť mi nezakazuje, ale vraj stačí raz za deň ak tak, nič nemám hnať do extrémov...ani mi neverila, že sa malá dáva na štyri (korigovany vek 6 m), kým jej to neukázala...tak sa jej zdala skôr popredu...a vraj ona žiadny hypertonus nevidí, ani hypotnous...ona posudzuje vyšetrenei aj podľa toho v akom psychickom stave je dieťa a keď jej tam plakala, tak nenapíše, že má napäté svaly, keď je to kvôli plaču a stresu...inak keď som ju vzala ja tak videla ako sa malá uvolnila a bola v pohode...v rizikovke malú videla doktorka asi minútu a to preplakala nevyspatá a podráždená...tak oddnes myslím pozitívne a verím, že malinkú nemusím toľko trápiť aby napredovala aj sama...mne tento rozhovor veľmi pomohol...verím, že všetky naše detičky budú ok 🙂

petzy
24. říj 2013

@luly3 děkuji za podporu, jen doufám že už se brzo dočkáme a pustí nám ho domů 🙂

nikusssik
24. říj 2013

@petzy naša slečna sa tiež narodila pre zlé prietoky skôr, lekár mi povedal, že má ešte rezervy, ale nevieme ako dlho by v brušku vydržala, tak odporučil cisársky, ale v podstate nechal rozhodnutie na nás...jasné, že sme šli rodiť...my máme teraz 7 mesiacov, je to krásne ale aj náročné obdobie...veľmi som sa tešila, keď mi ju dali domov, to bol najšťastnejší deň v mojom živote, v nemocnici sme boli 18 dní...len tie vyšetrenia všetky možné potom ma trápili...ja sama mám fóbiu z lekárov , nie ešte keď sa jedná o moju dcéru...sledovaní sme na neuro, očnom a už aj na hematologii, lebo bola anemická...musíme to zvládnuť...prajem veľa síl a nech je drobec čoskoro domka... 🙂

vlaadkaa
24. říj 2013

@petzy Ahoj,aj moja dcerka sa narodila v 32tt a vnemocnici sme boli 30dni a cvicit sme chodili hned ako nas odporucila pediatricka a cvicime do dnes,ale len na rehabilitacii doma nam nekazali 🙂 Chcem vam popriat vela sil lebo viem ake je to tazke,ale verim ze vsetko bude v poriadku,ako aj s mojou dcérkou.Držim palčeky 🙂

petzy
24. říj 2013

holky děkuji, ten náš chlap je fakt lenoch, zítra už mu bude měsíc a ještě tam asi nějakou dobu bude. Zatím má totiž sondu, nezvládá zatím krmení, usne u toho, takže je víc jak z půlky ještě na sondě ☹

wendulinka
24. říj 2013

@petzy Ahojky my jsme cvičili už v nemocnici. Já jsem byla s Eliškou v Českých Budějovicích na neonatologickém oddělení od pátého dne narození. Byla se tam na nás podívat doktorka Kolářová která ma v Budějovicích Vojtovo centrum a ted k ní jezdíme každý měsíc jednou na kontrolu a ted už máme 3cviky a máme cvičit 4krát denně ale k tomu jsme se ještě nedostali, cvičíme jen 3krát denně víckrát to nějak nezvládáme 😉 Ale i tak jsou na Elince vidět obrovské pokroky. A s tím že, malý ještě pořádně nepapá si nedělej starosti, kluci jsou vždy línější, on se rozpapá neboj. Elinka se u toho taky rychle unavila a ikdyž nám vyndali sondu tak nás ještě jednou denně dokrmovali jednorázovou sondou protože to Elinka neudýchala, no a ted by mě snědla a skoro bradavku urvala jak saje 😀 .Jinak držíme palečky at vyjdou dobře výsledky z těch testů a přejeme hodně zdravíčka.

katka2309
26. říj 2013

ahojte maminky, chcela by som sa opytat na vas nazor. vcera sme mali poradnu a pribrali sme 320g za 2 tyzdne, teda uz mame celkom 3240g (10t, korigovane 6t), ja som bola nadsena, ale sestra pozrela tabulky a zhodnotila, ze sme zacali zaostavat za nejakym sialenym grafom a nariadila krmenie pocas dna kazde 2 hodiny (my teraz krmime kazde 3) a raz denne UM, hoci maly je teraz plne kojeny. hoci mlieka mam dost, maly papa dobre, je na prsniku okolo 20min a ked uz ma dost tak pusti prsnik sam, aj ked prsnik este nevyprazdnil. mam z toho nejaky zly pocit. konecne mame rezim, maly je spokojny, ja som spokojna, dobre spime obaja a teraz toto.....co myslite?

werinka1
26. říj 2013

@katka2309 Jestli mohu přidat svoji zkušenost. Holky se narodily v 31tt, přibíraly průměrně 150g týdně, doktorka vždy nadšená jak krásně jdou nahoru. Takže za mě, nějaký graf bych hodila za hlavu a jela si po svým.....I v mém okolí co vím tak takovýho přírůstek byl brán jako "průměr". Žádnou UM bych nedávala!!!! Hlavně že je malý spokojený.

mitote
26. říj 2013

@katka2309 pribira krasne... prece nemuze chtit, aby hned bylo mimco v tabulkach, kdyz je nedonosene... dcera tak nejak o prsa dohnala tabulky (v ramci korigovaneho veku) az kolem 8. mesice korigovane, jinak byla vzdy pod a nikdo to moc neresil. Tyhle deti tabulkove jen tak nebudou...MM urcite nenahrazuj UM, je to nesmysl. MM je pro nmimco to nejlepsi, zvlast pro nedonosene. Stejne tak krmeni po 2 hodinach. Kdyz se krmi i casteji nez po dvou hodinach, tak s emlicko nestaci stravit a pak dela v brisku peknou neplechu. Ale co, tak urcite krmit v noci.

mitote
26. říj 2013

@katka2309 jinak se udava, ze min vahovy prirustek za tyden ma byt 100g... coz splnujete krasne

katka2309
27. říj 2013

@mitote dakujem 🙂 hned sa citim lepsie. ja mam pocit, ze nam to ide dobre, len ta trubka z poradne ma vyviedla z rovnovahy. len to je tak, ked ona nie je ani medicinsky personal. dostala graf do ruky a vahu a hra sa na mudru. ale ked som sa jej pytala na maleho hlavicku - lebo mame nabeh na plagiocefaliu - tak sa mu na nu pozrela a skonstatovala, ze tam ma trochu suchu kozu a treba viac kremovat 🙄 odbornicka.....budem ju ignorovat 🙂

nikusssik
27. říj 2013

@katka2309 och, to čo je za grafolofilka :D moja malá sa narodila 1700 g, až teraz v 7 mesiaci (necelých 6 korigovane) sa dostala do tabulky a váži 7,5 kg... takže ja neviem ako to pani zhodnotila, keď máš dávať UM ale poslala by som ju niekam si oddýchnuť do teplých krajín...

nikusssik
27. říj 2013

@katka2309 a inak ten váhový prírastok je v poriadku aj podľa nejakej múdrej literatúry si myslím 🙂

babyboy
27. říj 2013

@katka2309 vies co aj ja som vzdy bola vyplasena, ked mi v poradni davali "rady", ale casom som zacala robit vsetko podla seba a maleho a na vsetko ostatne som kaslala. je to uplne stastie, ze je tvoj malinky cisto kojeny, zbytocne by som mu nedavala UM, ak ma vysledky krvi dobre a tvoje mliecko je vyzivne. predsa, nic mu nenahradi mamu! prospieva ti, to je dolezite. aj u nas to bolo raz lepsie, raz horsie 🙂 rob vsetko tak, ako citis, takze ked mate teraz dobry rezim, nemen ho, daj malinkemu cas. 🙂 drzim palce!

katka2309
27. říj 2013

@nikusssik vsak aj ja som ju skoro poslala 😀 ....si oddychnut.....ale budem robit, co si myslim, ze je dobre a ked sa bude pytat, tak budem samozrejme 'kojit kazde 2 hodiny' 😀 ....vsak to sme robili ked sme boli na intenzivke a maly zle toleroval mlieko.....a bolo to narocne pre mna aj pre neho. to je super, ze sa tvojej malickej tak dari 🙂

katka2309
27. říj 2013

@babyboy dakujem 🙂 tiez som sa tak rozhodla, budem robit to co doteraz a necham to maleho, vsak nechudne, pribera a to je hlavne. tak sme hadam na spravnej ceste 🙂

babyboy
27. říj 2013

@katka2309 ja som sa tiez casom naucila rozoznat, co mi kedy chce maly "povedat", takze presne tak, nechaj to na neho 🙂

okomodre
28. říj 2013

Ahojte, máme slečnu 23+4 narozenou, teď 5 měsíců, měsíc korigovaně a něco přes 3 týdny ji máme doma..naštěstí obvoďačku máme dobrou, takže s tabulkama moc neporovnává, jen jestli nějak rozumně přibírá..běháme pořád po doktorech na různý kontroly, s tím jsme počítali, jsme rádi, že slečnu máme, stačilo tak málo....

je moc šikovná, hodně pohyblivá, ale flegmatik, nemá ráda změny, ale když si zvykne, je spokojená...krásně jí, poslední dobou i spí, ale občas se vyskytne probrečená noc =).

tož tak...

vážně už to tu nebudu číst celé=), ale pár stránek zpět to přelouskám =)=)

zuzulkaba
28. říj 2013

@okomodre
Ahoj,tak malinka sa teda poponahlala na svet,drzim palceky,nech je vsetko v poriadku

katka2309
28. říj 2013

ahojte maminky.....po dnesnej kontrole mame 3250g....klbiky mame vraj v poriadku, chrbatik a drzanie tela aj hlavicky v poriadku, len sme dostali antibioticke kvapky do ociek, mame taky zltkavo-zeleny vytok, vraj infekcia.
ale zase sme tlaceny do hlupych tabuliek a mame dokrmovat raz denne Aptamilom. asi im poviem, ze to robim a vykaslem sa na to.

renuska23
29. říj 2013

@katka2309 keď malinký prospieva a priberá, kašli na tabuľky, zlé by bolo iba keby chudol, alebo bol stále na rovnakej váhe... my ideme zajtra na neurológiu, držte palce 🙂

prcekverunka
29. říj 2013

@okomodre Tý jo, tak to se vám narodila holčička fakt brzo. Tak přeji hodně štěstí, ať to všechno zvládáte 🙂

katka2309
29. říj 2013

@renuska23 dakujem 🙂 drzte sa a daj vediet ako bolo. myslim na vas.

dudlikarnacz
29. říj 2013

Ahoj maminky, máme chlapečka z 30tt (odloučená placenta), přibírá a prospívá krásně, měl ale krvácení do mozku 4. stupně a špatné prognozy, co nás čeká nevíme, má zavedený vp shunt a snad už půjde příští týden po 3 měsících domů.
Chci pořídit přenosný monitor (potřebuji prostě přenosný) a nemůžu se rozhodnout jestli Respisense nebo Snuza, máte zkušenosti?

renuska23
30. říj 2013

@katka2309 ahojte, takže dnešná kontrola dopadla dobre, ešte máme nejaké "nedostatky", ale vraj už pekne dobiehame všetko ako treba 🙂 .... ešte máme dystonické držanie ručičiek (v preklade niečo akoby nemala kosti, také huspeninové...), dostali sme jeden cvik z vojtovky na nácvik polohy na štyroch. Celkový záver lek. správy je hypotonicko - hypermobilný syndróm, retardácia vzpriamovania - stav zlepšený. Tak som celá vytešená a v januári už možno pôjdeme posledný raz 🙂

katka2309
30. říj 2013

@renuska23 jeeej super, to sa tesim 🙂 parada. myslela som na vas.

mitote
30. říj 2013

@dudlikarnacz jste na Obilnaku? Neboj, i se shuntem to jde, manzeluv kamarad je uz dospely, ma ho, vidi teda spatna, ma hodne dioptrii ale normalne studuje vysokou a normalne funguje 🙂 Jinak my mame Respisenz, ve finale jsme pouzili asi jednou. Jestli chces, klidne Ti ho prodam. Funguje dobre, zadny plany poplach nebyl. Jen jsme ho vzdycky zapomneli nasadit na cestu. Mozna bych od nej nasla jeste krabicku a uctenku, ale nejsem si jista. V postylce mela Lau dalsi monitor od Angelcare.