Nedonošeňátka a jejich vývoj a trápení. Je jejich vývoj zpomalený?

moncicik
24. zář 2007

Ahoj chci si jen tak popovídat s maminkama co se jim miminka narodila předčasně zda je to znát že jsou dříve nebo zda je ten vývoj pomalejší než u donošených dětiček.
Rodila jsem na 36. týdnu a malý měl nezrálé plíce , to jsme dohnali v porodnici ale díky tomu že je nedonošenec tak teď lítáme po doktorech a po vyšetřeních a pořád ho pozorují zda se správně vyvýjí a tak, no není to nic příjemného.Takže bych ráda kdyby jste se podělily o vaše zkušenosti .Moc děkuji.Mona

jantarka
13. čer 2012

@lenocka84 jj malý nechtěl papkat. Měl pár dní i sondičku, ale pak se to zlepšilo 🙂 Dnes má malý taky už dva ročky pryč...13 kg a 92cm 🙂
@gable já jsem taky z Hodonína 🙂 A malý byl v Bohunicích 😉
@vanule já mívala tlak taky 120/80 takže v pohodě.
@vierka0 já jsem ležela před porodem 5 týdnů na udržení 😝 Od začátku těhu věčně na kapačkách magnézka kvůli tvrdnutí bříška 😝 Takže dokopy určitě půl těhu ve špitálu 😖

mimi
13. čer 2012

@vanule juj, tak to je skoda. aj moja znama kvoli vysokemu tlaku musi prestat malicku kojit.

gable
13. čer 2012

@jantarka a můžu se zeptat, jak to probíhalo po propuštění? Brzy narozené miminka mají nějak častější kontroly atd???

jantarka
13. čer 2012

@gable nee, jen jsme šli zrovinka na první schůzku k pediatričce...chodím k dr.Hlásenské. Pak jsme pak byli 3x na Obilňáku na kontrolách, jinak nic 😉 Záleží jaký bude stav bobíška a jak se bude dál vyvýjet 😉

gable
14. čer 2012

@jantarka díky za info,taky budeme u paní doktorky Hlásenské 🙂 aj já jsme k ní chodila, když jsem byla prcek 🙂

jantarka
14. čer 2012

@gable i já 😕 😅

dadkav
15. čer 2012

tak sme trosku pokrocili, Saška ma dnes 25 dni, stale je ste v nemocnici na odd. patologickych novorodencov...dnes "sme" este len v 34+4 takze je mladucka ako povie pani doktorka 🙂 uz stvrty den sme v postielke, u nas je nalez zakrvacanie do mozgu, robia jej kontrolny UZV kazdy tyzden, zatial sa to pomalicky vstrebava a tak dufame ze to dobre dopadne, ocka, srdiecko nastastie vsetko ok. Ale Saska je tazky pohodak, pohybliva az moc 😀 tak hadam budeme OK. Rodila som skor z dovodu, ze som povodne cakala dvojicky, amniocenteza vsak potvrdila Edwardsov syndrom u jednej baby.....noooo dlhy pribeh a sme vdacni, že sme to nakoniec dotiahli tak daleko

erika160669822
15. čer 2012

@dadkav nebojkaj sa aj my sm mali krvacanie do mozgu a chvalabohu sa nam vstrebalo.Drzim palceky.

lubkaj38
15. čer 2012

ahojte mamicky chcem sa spytat ako ste napredovali co tyka napr. kedy vam babo zacalo sediet, pretacat a pod.? mne sa syncek narodil v 34tt mal 2400g a 44cm ale v nemocnici mi este schudol lebo nechcel papat .... no teraz ho nemozem zastavit co sa tyka papania...
lekarka nas v 3mes poslala na rehabku ze malemu stale pada hlavicka ..... slabo sa zdviha .... ze sa uz mal pretacat .... no doma som si poplakala ved moj bojovnik to urcite zvladne a je sikovny! no isli sme na rehabku a tam nam lekarka uplne naopak povedala ze syncek je v uplnom poriadku ze mu vzdy treba odpocitat 6tyz co sa skor narodil a na svoj vek je na tom velmi dobre. ze len ho davat na brusko .... ale ked chcem mozme zacat cvicit vojtovku ze ta ma mu neublizi a pomoze mu neskor pri sedeni, pretacani (a ze pretacat jak sa moze 3mes babo sa mampytala ze to dokaze riadne donosene dieta v 6 az 7 mes. ) tak som si povedala oki ved ja chcem sa mu venovat aby bol z neho chlap ako tatinko (ten sa narodil presne v takom tyzdni ako jeho syn a presne taku hmotnost mal 🙂 ) tak cvicime vojtovku uz zhruma 2 mes a poviem zacal otvarat pästiky chytat hracky, drzat flasu uz chce sam ... uvolnil pästiky a teraz cvicime reflex na pretacanie ....
ale stale mam pocit ked vidim ine deti ze moje zaostala ☹ susedka 5 mes si uz chyta nozku a da si ju dokonca do pusy a moj objavil len rucicky zatial .... ja viem ze to nie je spravne ho porovnavat!
ale ked kazdy od neho doma ocakava kedy bude sediet ze uz v sep. zacne chodit ... a nikto si doma neuvedomuje ze to mozno bude neskor .... ale viem ze to bude lebo to je moj bojovnik! ale bojim sa aby ho niekto nesudil ze pozri on este nesedi sam ☹ ved nemam za potrbu kazdemu vysvetlovat cim sme presli a ze som rada ze ho mam!!!!! a mne je jedno kedy zacne sediet kedy chodit raz to bude ale to okolie na mna tak tlaci a mam pocit ze ho len pozoruju .... lebo dnes rodicia sa chvalia moja vie uz citat a ma 4r susedka sa tak chvali moja uz vie toto a toto .... no hrozne ☹

jantarka
15. čer 2012

@lubkaj38 já bych to vůbec nelámala přes koleno. Malý se taky narodil ve 34tt a co. Jsou to stejní mimískové jako ostatní, jen jim trošinku dýl trvá než se srovnají se svými vrstevníky. Malý mi seděl sám až v 10 měsících, ale chodil ve 13. jako normální děti. Ze začátku mu taky dýl než se otáčel sám na bříško a zpět, ale co.... zvládl to stejně jako ostatní. 🙂 Takže proč si dělat ještě větší starosti než máme 🙂
Neboj, on se srovná co nevidět a nikdo nepozná, že se narodil dřív 🙂

danielami
15. čer 2012

Ahoj @lubkaj38. náš malý sa narodil v 33tt a mal 1900gr a 43 cm. Prečo ťa trápi čo si myslí okolie? Vôbec si to nevšímaj. My sme začali cvičiť vojtovku až keď mal Alex 8 mesiacov, lebo dovtedy nás neposlali, že sa celkom dobre vyvíja. Teraz má 13,5 mesiaca, pretáčať sa začal až niekedy na prelome desiateho a jedenásteho mesiaca, po štyroch ešte nevie skôr sa plazí, ani sedenie nieje stopercentné a chodiť tiež začne neskôr, ale viem že to všetko raz určite zvládne tak ako ostatné detičky len trocha neskôr. Mňa vôbec nezaujíma čo si myslí okolie. My sme šťastní, že ho máme a že je zdravučký 🙂

zebra41
15. čer 2012

@lubkaj38 Jakubko je narodeny v 35tt - 2260g a 46cm. Ja som sa vojtovky straaasne moc bala a som velmi rada,ze sme ju nemuseli cvicit. Ja som dala na rady neurologicky - bol v poriadku a vyvoj sme nechali na neho. Netrebalo mu nijako pomahat a ani ho do niecoho nutit. Pretacat sa zacal na obe strany v 6 mesiaci. Na brusko v 5. mesiaci a spat 6 a to uz valal sudy.Na konci 7.mesiaca sa zacal plazit a plazil sa do 11 mesiaca, kedy mu operovali srdiecko. Potom mesiac lezal a zacal sa odznovu pretacat, plazit a na 13 mesiac stvornozkovat a stavat sa. Chodit zacal v 15 mesiaci. My sme ho nikdy neposadili, kym sa prvykrat neposadil sam - tym myslim z lahu na zemi a nie,ze sa v kociku z polosedu vytiahol popripade o madlo 🙂. Takze nam sa prvykrat posadil, ked mal rok. Ked sa ma niekto na nieco opytal,ci uz robi,tak som povedala,ze nie. Ale nikdy som nevysvetlovala - na co, nemala som tu potrebu. Predcasne narodenych deti je viac a viac a za chvilu to bude aj spolocensky "normalne". Oni to casom dozenu. Podla doktorky je v poriadku a to mi staci. Ja som okolie neriesila a rodinu tiez nie. Oni aj tak vedia a to,ze svokra ocakavala,ze bude chodit v 8 mesiaci mi vrasky nerobilo....ked som bola niekde s nou a niekto sa ma opytal,ci uz sedi a ja som odpovedala,ze nie..tak ona vzdy mala potrebu vysvetlovat. az som sa jej opytala, ci sa hanbi? Vtedy sa aj zacervenala

llia
15. čer 2012

@kajule vidíš, ja mám opačný problém, ja kojím 15mesačného a každý z môjho okolia sa díví, že prečo ešte kojím, aj ked bol menší, tak sa divili. V mojom okolí známe bud nekojili alebo kojili len pár mesiacov a na mna sa pozerali prečo si to neviem zariadiť a nedám mu umelé mlieko, a môžem ísť preč bez neho aj na dlšie a podobne. Ale toto je od témy. Ja neriešim nikoho, nech si kojí, či nekojí, je to vec každej matky.

lubkaj38
15. čer 2012

@zebra41
@danielami
@jantarka mate pravdu na co si robit viac starosti ako mame kaslem na to ja som stastna ze ho mam!!! on je moj veelky bojovnik uz v brusku bol tak to zvladneme. Na vojtovku nedam dopustit ked vidim ake robi pokroky ..... neurologicka nam este odporucila ze mame to skusit spolu vojtovka a plavanie tak chcem od jula prihlasit. vraj plavanie je neskutocne dobre na svaly pre tie deticky. on sa mi uz zacal prevracat na bok ked je na chrbatiku a na rehabil. nam povedali ze to je prvy krok ku otacaniu. Dakujem baby za odpoved ja svoje dieta milujem a nehambim sa za neho.

zebra41
15. čer 2012

@lubkaj38 my sme tiez chodili na plavanie a myslim,ze pomohlo. hlavne to tam uplne zboznoval. teaz som uz v praci a maly v jasliach,takze uz nechodime, iba po kupaliskach. Je pravda,ze obcas som si povedala,ze ako by bolo dobre keby uz chodil...ale to skor z toho dovodu,ze vkociku uz nechcel byt a ak bolo naprsane,tak som ho po blate stvornozkovat nenechala. tak by sme mohli byt dlhsie vonku. a uvidis,ze sa aspon o to viac budes tesit kazdemu jednemu pokroku 🙂 a to viem o com hovorim, nas kazde jedno stadium dotiahol do dokonalosti.. 🙂

eva_j
19. čer 2012

Ahoj holky, jen se jdu mezi vás mrknout 🙂 Náš Janeček má z 1730g 9500g a z 42cm 78cm. Je nám rok 🙂

libbicek
19. čer 2012

kdyz uz se tady o tom pise tak ja vam taky napisu,jmenuji se krstyna.muj maly tadeasek se narodil v sestem mesici mel 980gramu a 33 cm.v inkubatoru byl 2 esice dokud nemmel 2500g.u jidla se zapomel nadechnou a ze sednul,no hruza ten strasny strach az si budu brat domu,ze mi prestane dychat ale zvladli jsme to,bral same praasky na dychani,inhalator,casem se ty prasky pomalu vysazovali,az jsme je vysadily a bylo tobre.chodily jsme na rehabilitace rok jeste porad chodime ale uz necvicime jen pozoruji jak zacne chodit.no a malemu je ted rok a pul,sice jeste nechodi ale udelal uz tri krucky.vazi 9kilo je chytrouckem a moc sikovnej.na to ze bojoval o zivot je ted moc krasny

lenka5731
19. čer 2012

Ahoj holky, mám dotaz, jak u vás vypadal začátek kojení a rozkojili jste se vůbec?
Náš drobek se narodil v 33+1, 1990 g, kromě žloutenky nebyly žádné problémy, dýchá od začátku sama, dnes jí jsou 3 týdny a u prsu ještě nebyla.., na JIP, kde je doteď, kojení absolutně neřeší... Pije z flašky 50 ml na dávku. Řešili jste někdo podobnou situaci, jak začít s kojením? Mlíka je dost a první dítě jsem kojila rok, ale ta měla víc než dvojnásobnou porodní váhu (byla naopak přenášená).

jantarka
19. čer 2012

@lenka5731 já jsem se už nerozkojila 😒 První dny po porodu jsem se nažila na odsávačce něco vytáhnout a nosila malému na neonatologii. Ale když mě propustili domů, tak mlíčka ubývalo a nakonec malý ani prso nechtěl. Zvykl si na sondu a flašku. Po 14 dnech doma sice zkoušel, ale nevytahl téměř nic. Tak jsem to vzdala a byl na Hami 🙂

vierka0
19. čer 2012

@lenka5731 no ja som nekojila, ale odsavala mlieko az doteraz (aj ked uz s odsavanim koncim, mala ma 6,5mesiaca a ja uz prosto odsavat nevladzem) ale myslim, ze by to nemal byt problem s dojcenim, ved mliecka mas, bolo by skoda to neskusit..to za tri tyzdne ti ju ani raz neprilozili ??? moja mala 1490gramov a skusali mi ju k prsniku stale ked bola von z inkubatora (bohuzial, vobec nema vyvinuty saci reflex a aj mala strasne drobnu pusinku, ani sa jej tam bradavka nevosla)

zebra41
19. čer 2012

@lenka5731 aj my sme odsavali. po dvoch mesiaoch sa maly zrazu len tak prisal a vedel to...len ja som nezvladla stres,ze zrazu neviem, kolko toho vypije

vierka0
19. čer 2012

@lubkaj38 to vobec neries, milujem tie preteky mamiciek s detmi..niekedy mam pocit, ze niektore ti budu tvrdit, ze dieta si pomaly aj pupocnu snuru prestrihlo 😉 😀 ak chces porovnavat svojho maleho tak porovnavaj s detmi, ktore sa narodili v jeho riadnom termine, teda o sest tyzdnov mladsie..moja mala sa narodila v 34tt, s vahou 1490gramov a 40cm, pretacat na brusko sa mi zacala 5mesacna, z chrbatika sa este na brusko nepretaca, ale uz pomaly zaciname plazit..ale ona je dost akcna a fakt je aj ten, ze cvicime od narodenia, takze velmi motoricky nezaostava..pretacat na brusko sa ma dieta naucit v tom 5tom mesiaci, z bruska na chrbatik asi v 7mom mesiaci, ked chodite na rehabilitacie, tam by vam mali presne vysvetlit aj preskumat ci zodpoveda svojmu veku -6tyzdnov, postupne to zaostavanie by sa malo zmensovat a priblizovat normalnemu veku.. neurologicka ti povedala uplnu somarinu, ze vo vasich 3mesiacoch (korigovane 1,5m) by ste sa mali pretacat..uplny nezmysel..vojtovka je dobra vec, posilnuje svalstvo, to je velmi dolezite na dalsi vyvoj, nie vzdy musi byt potrebna, ale odporuca sa u predcasniatok..ono kazde dieta sa vyvija inak, ale su urcite mety, ktore by nemalo zameskat aj preto je sledovanie Kvalitnym Neurologom a rehabilitacnym lekarom dolezite.. drzim palce

zaza218
19. čer 2012

moj syn sa narodil v 32.tyzdni, vazil 2000g,mal problemy s dychanim,ked jedol zabudol dychat. Ked sme odchadzali z nemocnice tak mi povedali,ze aby som mu davala este prasok do mlieka. Kazali mi odsavat. Ale ked sme prisli domov,tak som si ho len prikladala, bolo to pohodlnejsie, aj ked sme isli na kontrolu. Niekedy som uz bola nervozna,hlavne ked sa budil casto, ale zakazdym si poviem,ze to musim zvladnut. Viem kolko stoji umele mlieko,lebo moja starsia dcera je len na umelom a nevieme ju odnaucit. Teraz maly ma 4 mesiace a vazi 4500g

inkamalinka
19. čer 2012

Ahojte maminky, pridám par slov...
Po skoro celom tehotenskom obdobiu strávenom v nemocnice si pamätám len myšlienku z ktorou som sa vždy zobudila: Ešte ste v brušku, moje maličké drobčeky, keď ste zvládli ostať tam o jeden deň viac, tak ja to zvládnem tiež. Tešila som sa každému jednému dňu na viac ! - dotiahli sme to na skoro 8 m.
Keď sa narodili moje drobčeky , 27hod. pôrod som brala ako koniec ťažkého filmu z pekným koncom. Potom +ďalšie 2 m. v nemocnice, mala som mlieko tak ma nechali pri deťoch. A potom HURA domou, ale manžel bol doma len 2 dni do týždňa, tak som na ne bola sama. Bolo to veľmi ťažké.... ALE teraz píšem to ALE pre všetky ktoré si v ťažké chvíle máju pocit krivdy: prečo musia mať to všetko trápenie , ... keď čakajú čo bude ďalej a čim skôr chcú aby prišla zmena k lepšiemu,... keď niekto sa pochváli čo všetko už vie ich dieťa a vaše ešte je od toho ďaleko, Keď slzy dusia a mate pocit že horšie sa to nedá...., ( nemusím všetko popísať, každá z nás mame niečo ale jedno nás spája). Píšem vám:
Každý moment čo nám darujú naši deti: kopanie v brušku, dotyk prštekmi vašeho líca, pohľad, prve zmeny vo vývoje, prve gramy, kilogramy, prve aj ne prve,...... všetko čo aspoň trochu ma v sebe pozitívne.... TO VŠETKO MA VÁM PRINÁŠAŤ RADOSŤ!!! To vám musí dávať sily a nadej, to ma silu ktorú vám neponúkne nikto! Tu silu budete potrebovať aj keď sa postaví váš drobček na nôžky, keď pôjde do školy... stále sa môže prísť niečo, kedy si pomyslite že už nemám sil... Prajem vám všetkým, veľa trpenia, lásky, umenie vidieť a prežívať radosť aj vtedy keď sa to zdá nemožne . :o)

nikki28
19. čer 2012

@lubkaj38 moj maly sa sice narodil v 38tt, ale bol uplne zdravy, ved aj jeho miery boli 53cm a 3680g, trosku problemy s dychanim, ktore predychal 🙂 ale to porovnavanie poznam.... moja sestra porodila takmer o 3 tyzdne skor a tiez to bolo, uz vie toto a vie tamto, sama sa do sedu vytiahla, ked mala 3 mesiace, moj si v 3. mesiaci hlavicku sam este velmi nechcel drzat, bol to jednoducho lenivy chlap 🙂 a mam x dalsich prikladov, potom, ked som zacala stresovat, ze je nejaky zaostaly, ci mu tie 2 tyzdne nechybaju, sa vsetci naokolo spamatali a prestali s porovnavackou 🙂 kazde dieta je ine, moj si zasa cmulal nohy v 4,5 mesiaci a sestrina nie! ;) su veci, ktore dokaze tvoje dieta lepsie a skor ako ine deti a takisto aj veci, ktore dokaze neskor..... no a co? su to nase male zazraky a pre teba ako maminku je to to najsikovnejsie, najkrajsie a najlepsie dieta na svete 🙂

lubkaj38
20. čer 2012

@zaza218 takze dojcis? juj tak to zavidim v dobrom moj pri prsniku vzdy zaspal .... ja som ho budila aj pri flasi a bola som rada ze mi vypil aspon 10ml .... mesiac som prikladala a on odmietal prsnik za kazdym ..... laktacna ked bola pri mne ho stipala skusala vselijake body na nom aby nezaspal a tahal no maximalne len prisial a nic .... a mliecko aj napriek tomu ze som aj pravidelne odsavala sa mi postupne stracalo a dieta bolo nervozne a tak nakoniec uz moja pediatricka povedala ze sa nemame trapit a sme uz od mesiaca len na UM a tak sa mi potom rozpapal ze ho nemozem teraz zastavit .... uz papame aj kasicky, polievocky, a pod. a mame 8kg 🙂 ale stale ma trapilo ze ho emozem dojcit nie preto ze UM je drahe ja by som dala aj posledne peniaze pre svojho drobceka ale materinske mliecko je oveela zdravsie ....

lubkaj38
20. čer 2012

@nikki28 maj uplnu pravdu ... inac deticky dokazu prekvapit kazdym dnom ... od vcera si zacal objavovat nozky a pretaca sa uz na bok neskutocne z nico nic 🙂 v postielke som ho nasla uplne ako mi dole visia nozky z postelky kde chcel ist netusim 🙂 na vojtovku nedam dopustit aj ked sme ju nemuseli cvicit som rada ze ju cvicime lebo robi pokroky ......

zaza218
20. čer 2012

@lubkaj38 ano dojcim a som rada, ja ho tiez musim budit,este niekedy aj teraz. Ale viem kolko stoji UM,ja ho este doteraz davam dcere, hlavne tu na slovensku. My kupujeme v Rakusku,tam je to lacnejsie. vojtovku sme aj my cvicili so starsou dcerou, aj ked velmi nepravidelne

hula
11. črc 2012

baby prosim vás potrebujem poradit existuju cumliky na falsku pre nedonosenych?lebo moj malinky sa mi uz 2 krat tak pridusil pri papani ze som musela volat zachranku a teraz ked ho krmim tak mam taky sters az no mame sice ten najmensi cumlik ale aj tak je to stale vela na nho este to nedokaze skoordinovat dychat aj papat naraz ach jaj ,tak ak by ste o niecom vedeli dajte mi info dakujem

renata9
12. črc 2012

@hula ahoj,neskúšala si cumlík čo sa dáva na čaj?ten otvor je ešte menší ako na mlieko