Nedonošeňátka a jejich vývoj a trápení. Je jejich vývoj zpomalený?

moncicik
24. zář 2007

Ahoj chci si jen tak popovídat s maminkama co se jim miminka narodila předčasně zda je to znát že jsou dříve nebo zda je ten vývoj pomalejší než u donošených dětiček.
Rodila jsem na 36. týdnu a malý měl nezrálé plíce , to jsme dohnali v porodnici ale díky tomu že je nedonošenec tak teď lítáme po doktorech a po vyšetřeních a pořád ho pozorují zda se správně vyvýjí a tak, no není to nic příjemného.Takže bych ráda kdyby jste se podělily o vaše zkušenosti .Moc děkuji.Mona

evusaa
18. dub 2012

ahojte dievcata, mam dvojicky narodene v 32tt s vahami 1300 a 1600g teraz mame 7 mesiacov a vazia 6kg a mne sa to zda dost malicko napriek tomu ze pekne papaju malicko priberaju, posledne 2 tyzdne vobec. Je pravda ze su uz riadne aktivne otacaju sa hore dole a dvihaju uz zadocky asi nas za chvilu caka lozenie 🙂 ale aj tak by som chcela vediet ci je tu maminka ktora ma podobne narodene babo a ci je tata vaha v pohode.
Dvojky sa netvaria zeby im nieco chybalo ale ja mam pochybnosti ci robim vsetko spravne ked tak malo priberaju.
Buduci tyzden mame poradnu tak sa popytam ale aj tak by ma zaujimal nazor skusenych mamiciek. dakujem

maya79
18. dub 2012

Ahoj, určitě nejsem extra zkušená 😀 , ale můžu tě uklidnit, že v tom nejste sami. Naši mají momentálně 6,5 a 7kg. Ale naši jedí rozhodně míň, než jejich vrstevníci. Kamarádky o měsíc starší syn zbaští k obědu 250g masozeleniny a pak si ještě sosne z prsu. U nás Ondra sní cca 130g-150g a Verča dokonce jen 110g - víc do nich prostě nenarvu. 😠 . Ale zpět k původnímu - Ondra jinak jí velmi hezky a přitom je to on, kdo má 6,5kg 😅

maya79
18. dub 2012

@karusta ahoooj, dlouho jsem o tobě neslyšela. Jsem moc ráda, že jste to takto zvládli, i když jste si to také tedy pěkně užili 🙄. Snad teď se už bude stav jen a jen zlepšovat.

evusaa
18. dub 2012

@maya79 jeeej dvojicky 😀 dakujem za info, u nas je to presne to iste Adam je viac a vazi menej 😉 asi su aktivnejsi chlapi nasi 😉 my papame prikrmy tak okolo 150g a mliecko len 120 viac naraz nevypiju.
A ako vam to ide motoricky ? asi cvicite vojtovku ako vsetci, ja stiham cvicit 2x denne a myslim ze zatial su velmi sikovni Adam aktivnejsi ten sa mi tu uz plazi kadetake a Zita ona si viac polezka je taka flegmoska ale otocit sa vie.

silvia.t
18. dub 2012

@evusaa dakujem za odpoved...ja sa uz prikmov neviem dockat,lebo taraz mame problemi s kakanim tak dufam ,ze ked zacne papat aj nieco ine ako len mliecko tak sa to upravi

@maudn malicky je prekrasny,neboj aj papkat sa nauci..my sme boli v nemocke mesiac a az posledny tyzden papala sama bez sony 😉 tiez ju to velmi vycerpavalo

maya79
18. dub 2012

@evusaa nám také dlouho nevypili víc jak 120ml i teď si dají tak 180ml a víc nechtějí. Ale nemá smysl se tím stresovat, hlavně když prospívají. Tvoji jsou šikulové, uvidíš jak to půjde všechno krásně a nebudeš je stíhat pochytat.

Nši jsou na tom motoricky zatím moc dobře - až se bojím, že to zakřiknu 😕 . Oba v 9měsíci (ukončený 8.) začali vstávat a cca po měsíci obcházeli nábytek. To Ondrovi zatím vydrželo, no a Verča začala chodit - samozřejmě ji přitom musím držet za obě ruce, ale šupajdí si to už pěkným tempem. Vojtovku jsme cvičili 5měsíců, každý měl jiný cvik, takže frekvence 3-4x denně s každým. Přiznávám, že jsem to někdy nezvládala víckrát jak 2x denně. A myslím, že se k nějakému cvičení asi opět vrátíme, protože Verča jednu nožičku opravdu hodně vytáčí ven a Ondra je stále hypotonický (hlavně krkční či zádové svaly jsou hodně ochablé - hlava ho často převáží a on spadne jako hruška dozadu)

karusta
18. dub 2012

@maya79 Ahojík, já o tobě taky ne a docela jsem na tebe myslela a přemýšlela, že ti napíšu, zrovna minulý týden 😀 ... Jojo, už to vše snad bude dobré. Sice už kluci prodělali bronchitidu a měli ATB, ale čert to vem, jinak vše ok... a jsou to pěkní cvaldové, už mají kolem osmi kilo. Příští týden jdem na KO a jsem na ty váhy fakt zvědavá, už se docela pronesou 😉 A s jídlem se opravdu nepárají. Příkrmy 210ml není problém 😀 Ale každé dítě jiné.. Teri byla "normální" mimčo a nikdy tolik nesnědla 😉 Tak ať se Vám daří, mějte se krásně 😉

evusaa
19. dub 2012

@silvia.t myslim ze ano, moji nemaju s kakanim ziadny problem akurat si davam zalezat na tom aby som mrkvu nedavala casto za sebou lebo to hned vidno ze stolica je tuhsia tak aby nebola celkom tuha 😉 a potom na inom jedle zase vidno ako meni stolicu opacne hlavne ovocie, to si odsledujes co ako posobi a potom si to vies ustrazit aby bola tak akurat, teda aspon u nas to tak funguje a davam im este biogaiu tak mozno aj to pomaha.

evusaa
19. dub 2012

@maya79 vau tak to su velmi sikovni ked sa uz stavaju na nozicky super drzim palce nech to ide takto aj nadalej a dufam ze aj nam sa bude darit pekny den

janakar
23. dub 2012

@evusaa Já mám dvojčata narozená 31+6, takže tak nějak jako ty a kolem roka měli asi 7 kg. Teď téměř ve 20 měsících mají 9.5 kg a dle dr. je to v pořádku. Tak bych se tím neznepokojovala🙂

evusaa
23. dub 2012

@janakar dakujem velmi pekne za odpoved 😉

maudn
23. dub 2012

Ahoj děčata, tak dnes jsme si při návštěvě za malým poprvé zkusili vojtovku, vůbec se nám to nedařilo. pak jsme kojili a to nic moc- jen pár cucnutí a z lahve jen 10ml☹ zbytek sondou

lenocka84
23. dub 2012

@maudn nevesaj hlavu, musi nabrat silu, a bude papat sam, neboj. hlavne skus byt v pohode, aby si mala dost mliecka, a vsetko bude v poriadku 😉 😉

zumamina
23. dub 2012

Ahojcek,ja som rodila v 33t. mala bola v inkubatore 3 dni,potom ju vybrali a dali do postielky s tym,ze bola stalev miestnosti s inkubatormi....mali sme problem s papanim,nechcela sa mi pricickat k prsniku,takze ju dokrmovali a kedze som nemala ani vela mlieka,tak si zvykla na flasku...sice je pravda,ze som mala malo mlieka koli nervom,lebo mi malu ani po tyzdni nechceli dat na izbu(a ktomu bolo vsetko o.k)...ked nas konecne pustili domov,tak bol kolobeh vysetreni,kedze sme sa narodili predcasne,jedine to,ze teraz chodime na rehabilitaciu,koli hlavicke mala tendenciu ju davat iba do pravej strany a ma slaby krcek pri zdvyhani do sedu,ale poviem ti,ze je po po 5tich prichodoch na rehabilitaciu o asi 60% lepsie,tak ale bude mat teraz 4 mesiace,ale keby sa narodila normalne,tak by mala iba cez 2 mesiace,tak si myslim,ze je sikula 🙂

maudn
23. dub 2012

je mi hrozně smutno,už aby bylo místo na hostinským pokoji.... úžasná porodnice - hlavně, že má xy nadstandartů a jen jeden nebo dva pokoje pro matky s dětmi, které vyndají z inkubátorů

mimi
23. dub 2012

ahojte, pripajam sa k vam, mala sa mi tiez narodila predcasne v 35tt. V nemocnici sme boli dva tyzdne, lebo velmi schudla a potom nechcela papat. Cvicime Vojtovu metodu, uz pekne pije, ale iba z flasky. Skusala som ju prikladat, ale po chvili zaspi, tak z kojenia zatial nic. Odsavam si mliecko, ale mam ho dost malo. Ako ste vy na tom? Chcela som sa opytat, ci tiez beriete Encephabol? Nepucia sa vam deticky po tom sirupe?Este nas caka transfuzia krvi, ale to budeme vediet o dva tyzdne..

lenocka84
24. dub 2012

@mimi ahoj, moj syn bol tiez 35tt schudol min. co sokovalo aj dr.
chytil zltacku, v nemocke sme boli tiez 2tt, pil iba z flase, mliecko som mala do 5tt, potom UM, ale vobec mu to neuskodilo. ten encephabol, strasili nas tym, ale nakoniec mu ho nedavali. posunula som ho na detsku jisku nech pomaha dalsim detickam.
vojtovku sme mali, ale az od 3m, vraj sa to skor vobec neodporuca, nema to ucinok, tak som prekvapena ze Vam to kazali ☹

mimi
24. dub 2012

@lenocka84 to som prekvapena s tou Vojtovkou, lebo aj pri prvom sme hned cvicili. Teraz nam ukazali jeden cvik na satie, ale celkom to pomaha, lebo pri flaske uz nezaspava, len pri ciciku akosi zaspi. Ale pravda je, ze mam malo mlieka a kvoli tomu som si aj kupila elekt.odsavacku a zda sa mi, ze uz odstriekam viacej mliecka ako pri manualnej. Skusam vselico len aby som si to mliecko nejako udrzala. Najradsej by som ju dojcila, ale asi este stale nie je ten cas, este stale mala byt v brusku.
Kolko ste vazili, ked sa tvoj maly narodil? Moja mala vazila 2470g a schudla na 2113g.

lenocka84
24. dub 2012

@mimi mal 2200g a schudol len na 2170g
a to co sa robi po tvaricke nie je vojtova metoda, ale inak sa to vola. ale rychlo neviem

mimi
24. dub 2012

@lenocka84 co ste robili po tvaricke? My stlacame dva body, jeden pod ustockami a druhy medzi rebierkami.

lenocka84
24. dub 2012

@mimi to su reflexne body,
nam napr. fyzioterapeutka povedala ze sa cuduje ze nas ako 3m poslali cvicit, ze to najskor od 4m
cvicili sme cca 3m a zrusili nam ju lebo nebola uz potrebna.
a to po tvari, bolo tiez metoda ale neviem si ani za svet spomenut ako sa to volalo. normalne vatovou tycinkou jemne cez tvaricku, tiez stimulacia.ked nebudem nad tym rozmyslat tak si spomeniem 🙂

mimi
24. dub 2012

@lenocka84 my mame ist na kontrolu o mesiac, tak som zvedava, ci este budeme musiet cvicit. S malym som cvicila az 13 mesiacov, lebo nesiel podla tabuliek..

lenocka84
24. dub 2012

@mimi boze tabulky, by som ich vsetky niekam zahodila, aj u nas bolo zle, lebo viac priberal, to som bola velmi zla, lebo 100g nad tabulkou, skoro ma piclo. to mi velmi vadilo. a dnes ma maly 2roky a nikto na neho nepovie ze je predcasniatko 😉 😉

eyael
24. dub 2012

@maudn - držím palečky, dcerka byla narozená 33+4, jeden den na podpoře dýchání a z porodky nás pustily po 3 týdnech ☹ je to hlavně psycho nápor na matku, tak se snaž držet. Mě pomáhalo to, že jsem věděla čím víc budu s malou a budu se jí věnovat, tím dřív půjdeme domů a bude v pohodě. 😉
Po prvním dni jí vyndali sondu, pak papkala ze stříkačky, pak ze stříkačky přes prst a domů jsme šli, že uměla pít z Medela lahvičky Calm, je výborná na naučení sání.
Vojtovku jsme začali bohužel cvičit až ve 2m (museli jsme změnit pediatričku). Taky nám to nešlo a malá je po cvíču tak unavená, že si před jídlem dává pauzu aby se vůbec zvládla napít, tak si z toho nic nedělej.
Rehábka nám radila, abychom nejdřív zkusili cvíčo zařazovat mimo krmení, právě aby nebyla unavená a pak ani nezvládla jíst. Co to taky tak zkusit?
btw: snaž se každé 3hodiny odsávat mlíčko, rychle se ti začne tvořit dostatek, i když první cca 3dni nebudeš mít nic 😉

mimi
24. dub 2012

@lenocka84 ved aj mne idu na nervy tie tabulky, pravdu povedat ja som ku koncu prestala s malym cvicit, teraz ma 5 rokov a rad sportuje. Ked sa narodil mal iba 2 kg a teraz vazi 26kg 😅 Spapa vsetko, co jeho nezje 😀

lenocka84
24. dub 2012

@mimi mojho tiez keby dr videla tak nechape, sme zmenili tu z rizikovej poradne, a ta nasa je velmi spokojna

bocianka123
24. dub 2012

ahojute, ja som sem myslím dávnejšie písala. Mám dvoch predčasne narodených synov, tak skúsenosti sú.
@lenocka84 - čítam tvoj príspevok - tá stimulácia tváre je orofaciálna sitmulácia. My sme ju tiež dostali , lebo mladší nevedel dlho ťahať mliečko odo mňa a ani z fľašky. Ale on mal aj iný problém - po narodení schytal silný zápal pľúc, tak to bolo aj tým.

@mimi - tento liek nepoznám, to je načo? encephabol? a to, že malá nesaje - tieto detičky sú veľmi slabé. Ony potrebujú silu na priberanie , potom nemajú silu ťahať. Ja som si takto užila s oboma chlapcami, pri oboch som odsávala cca 3-3,5 mesiaca, boli slabí a mladší bol k tomu ešte aj chorý. A potom som už nemohla zo zdravotných dôvodov.

@lenocka84
@mimi ja som u oboch chlapcov začala s vojtovkou od 3. mesiaca, so starším som cvičila poctivo do 13 mes. a potom už chodil, dostal kiahne a skončilil sme. S mladším to bolo ťažšie, bol často chorý ( pľúca ) , tak s prestávkami sme cvičili do 8 mesiaca. Teraz už chodí popri nábytku, a už špekuluje ako chodiť bez opory 🙂 .
a súhlasím s vami - tie tabuľky aj mňa dosť rozčuľujú...
a moje deti mali miery: starší - 31+0 tt - 1760 gr., mladší - 33+1 tt - 2250 gr.

@lenocka84 - prosímťa ak môžem otázku, píšeš, že ste zmenili rizikovú dr. ku komu chodíte? my chodíme na kramáre. nevedela som, že aj riziková dr. a môže zmeniť.

mimi
24. dub 2012

@bocianka123 aj vy ste zacali cvicit od 3 mesiacoch? Nechapem, ale u nas cvicia dobre ze nie hned po narodeni 🙄 Encephabol podla letaku sa uziva na vyvoj nervovej sustavy. Vy ste to tiez nebrali??Aj pri prvom sme to brali a vkuse sa pucil a mala robi to iste. Pri najblizsej poradni sa spytam lekarky, ci to musi brat.

lenocka84
24. dub 2012

@bocianka123 ano orofacialna, dakujem, nevedela som si zvyknut
tabulky suuu na hooooo. nie zeby boli radi ze deti krasne napreduju, este ta budu aj drbkat.
no ano menili, lebo prvych 5m zivota sme boli v ziline, tak po prichode do BA sme zacali chodit na antolsku
ale caka nas uz len kontrola v 3r, teraz uz mame pokoj. posledna bola v jeho 20m korigovane, a dr. bola nadsena ako je na tom super, len na rec ze malo rozprava. ale to neriesim, su aj nacas narodene deti a nerozpravaju

bocianka123
24. dub 2012

@mimi no veru, nič mi to nehovorí ten encephabol. jedine cerebrolysin - či ako sa to píše - to sú nejaké injekcie, ale neviem na čo. a ešte ked sa ti deti po ňom pučia, tak sa porad s dr., či je to nutné.

@lenocka84 aha, tak ste s presťahovali, tak preto ste dr. menili. a tvoj syn v niečom zo začiatku zaostával? ja neviem pochopiť, prečo aj predčasníkov berú podľa tabuliek, ved tieto deti majú čo robiť sami so sebou hned od narodenia, aby "prežili" a nie ešte aby sa vtesnali do nejakých tabulieeek. 😝