Nedoslýchavost u 5,5měsíční dcery

barumat
6. říj 2016

Ahoj. V porodnici a pak na ORL mé dceři opakovaně oboustranně nevyšlo vyšetření OAE, teď jsme čerstvě absolvovaly SSEP v Motole. Výsledkem je zjištěná percepční nedoslýchavost na obou uších, na levém střední (53 decibel) a na pravém zřejmě středně těžká (70 decibel nenaměřeno, ale při 80 se jim už pokaždé dcera vzbudila, tak napsali pravděpodobně 70). Dceři je 5,5 měsíce. Je tu někdo s podobným problémem?

whiteswan
24. kvě 2017

Ahoj, vzpomnela jsem si na tuto diskuzi pri sledovani Televizniho klubu neslysicich. 🙂 Doporucuji sledovat. Zde je naprikla krasny dil o neslysicich zubnich laborantech. http://www.ceskatelevize.cz/porady/1096066178-t...

whiteswan
24. kvě 2017

@barumat Ahoj, nejak me minuly prispevky. Ted jsem je objevila. Bez sluchadel neslysim nic. Ani pristavajici letadlo u ranveje. ☺️ Nijak mi to nevadi, protoze nic jineho neznam. Mnohem horsi je kdyz clovek ohluchne pozdeji. Vpodstate mi pripada normalni neslyset nez slyset, proste to neznam tak mi nic nechybi. Snad chapes jak to myslim. Se sluchadly to letadlo slysim. I mnoho dalsich zvuku. Mam ty nejsilnejsi od Widex (jedno stoji cca 27 tis.). Slysim i mnoho dalsich zvuku a umim jich dost zaradit. Cim starsi jsem tim lip mi to jde (je to neustale uceni, kdyz je novy zvuk musim se ho naucit). Telefonovat nemohu a poslouchat bez odezirani take ne. Jsem zavisla na odezirani. To mi nastesti jde dobre. Hudbu slysim, vnimam nektere melodie, ale nijak me to nezajima. Neco je mi prijemne a neco ne. Mam neslysici kamarady, kteri hudbu maji radi a poslouchaji Ji. Snad jsem odpovedela na vse. ☺️

whiteswan
24. kvě 2017

K hudbe neslysicich je tu treba tento dil TKN (Televizniho klubu neslysicich). http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/109606617...

ajika
Autor odpověď smazal
Zobraz
ajika
12. zář 2021

Ahoj, dovolím si znovu obnovit diskuzi. Dceři nevyšly v porodnici OAE a tím vše začalo, přeměřování, vyšla nedoslýchavost 35 db na jedno ucho a 45 db na druhé ucho, ale komplikoval vše zánět uší, takže nám bylo řečeno, že zhoršený sluch může být z toho, nyní ve 20 měsících dcera byla na BERA vyšetření, kde vyšla lehká nedoslýchavost audiogram 55-30-20-20 a 55-40-25-20 (moc těm hodnotám zatím nerozumím☹), hned vzali otisky na sluchadla a poslali nás domů.... na foniatrii na zkoušku sluchadel nás objednali až za 2 měsíce. Neměla jsem možnost se ani pořádně vzpamatovat natož se u dr. na cokoliv zeptat, jak vše bylo rychlé a teď doma tápu a přemýšlím, co nás vlastně čeká, jak malá na sluchadla bude reagovat, zda se řeč bude s nimi správně vyvýjet a sepisuji si, co mě zajímá, na co se příště zeptat. Mě přijde, že reaguje na hlas a zvuky celkem bez problémů, hlavně doma, kde je ticho, tak vím, že mi rozumí, udělá co jí řeknu, odpovídá, i venku reaguje pěkně, na své jméno se otočí, když je větší hluk a je u mě blízko, reaguje, když je dále, už má asi problém mě slyšet. Zatím mi přijde, že řeč je úměrně věku v pořádku, má plno slov, které užívá, některé říká krásně, některé zkomoleně, členy rodiny oslovuje parádně. Pokud jí něco řeknu, udělá to. Zajímá mě, kdo má podobnou vadu sluchu, jak se s tím děti popraly? Zda si na sluchadla zvykly, vývoj řeči, přemýšlím již dopředu, zda školka má nějaký problém, když dítě nosí sluchadlo, celkově zda to mělo nějaký vliv na vývoj rozumový? Napadá mě moc věcí a nemám na ně odpovědi a ani se kde zeptat, neznám nikoho ve svém okolí, kdo má dítě se sluchadly nebo je nosí sám a tak tápu a jsem nervózní, že se nemám, kde ptát....Neznáte prosím třeba nějakou skupinu na FB, kde by byly maminky jejichž děti nosí sluchadla? Moc by mi pomohlo se o tom moci někde pobavit, kdo sdílí stejné starosti. Moc děkuji za jakokoliv reakci❤

whiteswan
13. zář 2021

@ajika Na fb Neslysici a nedoslychave deti. Pak doporucim organizaci Detsky sluch. 😉

jbzirafa
13. zář 2021

@ajika dobrý den, jděte na to dobře, dáváte si dohromady otázky, nebojte, nejste na to sama. Určitě doporučím kontaktovat ranou péči Tamtam. (Viz www stránky dětský.sluch). Jezdí za rodinou domů a mají čas narozdíl od lékaře zodpovědět vaše dotazy.na sluchadla si děti zvyknou, někdo lépe, někomu to trvá, uvidíte.je fajn, že se na vadu sluchu . Takto lehká vada může ovlivnit výslovnost některých hlásek, jejich horší rozlišení sluchem, později například problémy v diktátu, horší porozumění v hluku. Dá se to zvládnout.

jbzirafa
13. zář 2021

@jbzirafa ..že se na vadu sluchu přišlo ještě včas..

ajika
13. zář 2021

@whiteswan Děkuji, toto je jediná skupina co jsem také našla, ale nevím, zda ještě funguje, zatím mi nikdo nepotvrdil vstup do skupiny☹

ajika
13. zář 2021

@jbzirafa Moc děkuji za povzbuzení🙂 Ano o Tamtamu jsem se dočetla, zatím váhám, zda je kontaktovat či ne - chci nejprve zkusit získat nějaké info z netu, ráda bych právě do nějaké skupiny, kde jsou rodiče co mají podobné starosti a také si připravím otázky na dr. co bude dceři naslouchadla dávat, uvidím, zda mi pak info bude stačit nebo se na ně obrátím🙂

jbzirafa
14. zář 2021

@ajika z vlastní zkušenosti radím kontaktovat hned Tamtam, budete mít relevantní informace od zasvěcených lidí, ušetříte si čas a aspekukace, osobně bych se na internet neobracela. Poskytnou vám i dlouhodobou podporu,,kontakt s jinými rodiči,pořádají týdenní pobytovou akci pro rodiče s dětmi.. Na povídání s rodiči je fajn i Facebook: kochlearni implantát. To sice není přímo pro vás ale skupina je aktivní a rodiče mohou nasměrovat.

whiteswan
15. zář 2021

@ajika skupina je aktivni, jen to asi spravci trva. Ale souhlasim s @jbzirafa kontaktujte predevsim odbornou organizaci. Jenom tim ziskate. Jsou vyskoleni v komunikaci, maji siroke znalosti a bohate zkusenosti s nejruznejsimi typy sluchoveho postizeni. Na internet a na fb bych se neobracela. To vam muze spis uskodit. Ne vzdy rady jsou adekvatni ci empaticke. Sama jsem neslysici. 😉

ajika
Autor odpověď smazal
Zobraz
ajika
15. zář 2021

@barumat Ahoj, mohu se zeptat, zda jste pak ještě s dcerou podstoupily to VRA a zda to nějak upřesnilo, jak slyší? A případně v jakém věku dcera dokázala na tom vyšetření spolupracovat? Děkuji

ajika
15. zář 2021

@whiteswan
@jbzirafa
Děkuji, asi máte pravdu, přece jen ten Tamtam zkusím, za to nic nedám🙂 Akorát si zrovna dávám dohromady všechny zprávy od dr. co zatím máme a zaráží mě, že když byla dcera na operaci, že jí odsávali tekutinu z uší, tak tam napsali, že má vpáčené bubínky a v den, kdy jí dělali tu BERU, tak po ní dělali tympanometrii, ta na jedno ucho vyšla dobře A, ale na druhém C, tak mám i strach, aby neměla i nějaký problém ve středouší, pač dr. se k tomu postavil, tak že se to asi už řešit nebude.... ale C by mít zdravý člověk neměl a vpáčené bubínky asi také běžné nebudou, tak nevím, no oni si sám celkově mezi ordinacemi přehazovali jako horký brambor☹A taky mi vrtá hlavou, zda mohlo mít vliv, že se mi dcera při Beře vzbudila. Ten Tamtam radí i takhle ohledně zdravotních věcí? No jdu kouknout na nějaký jejich web.

whiteswan
21. zář 2021

@ajika Určitě vám poradí, taky vám mohou poradit, na které lékaře či pracoviště bude lepší se obrátit. 🙂 Kontaktujte je a uvidíte jaký rozsah služeb vám jsou schopní poskytnou. Myslím, že tím jen získáte.

barumat
autor
21. zář 2021

@ajika Dceři je pět a zatím ne. Doktorka zkoušela objektivní audio, ale je to ošemetné. Někdy se přestane soustředit a zapomene poslouchat, jindy zkouší, jestli nedat znamení i když ještě nic neslyší.

ajika
22. zář 2021

@barumat Děkuji, už jsem také zjistila, co to obnáší, takže to je spíše až pro starší. Já dceru nakonec objednala na Beru ještě jednou, ona se mi při tom vyšetření ve spánku dost mlela a budila se, tak uvidíme, zda nám to vyjde stejně, aby dle toho nastavili dobře sluchadla. Hlavně má od narození snad pořád rýmu a to je pak těžké, aby bylo období, kdy ji tedy můžou vyšetřit☹ A mohu se ještě zeptat, jak to malá se sluchadly zvládá ve školce a celkově, zda jí hodně omezují v něčem? Chodí do běžné školky? Ráda bych dceru jednou dala do běžné školky, kde mám i syna, ale nevím, zda s tím nebude nějaký problém, že má sluchadla (napadá mě asi jediný problém, kdy si je bude sundavat na polední spánek a pak nebude umě sama nasadit☹)....samozřejmě i záleží, jak se rozmluví, ale už teď se "dobře domluvíme", je šikulka🙂 Omlouvám se za dotazy, ale hodně věcí mi teď vrtá hlavou...

ajika
Autor odpověď smazal
Zobraz
barumat
autor
28. říj 2021

@ajika Omlouvám se, teď jsem tu dlouho nebyla. Dcera chodí do normální školky, omezení jsou jen ohledně vody - v dešti cpu kapucu, když je horko, nemůže jen tak vletět pod rosítko nebo hadici, atd, to je takový smutný, že ta letní spontánnost tam chybí. Ve školce problém vůbec neměli, ale je fakt, že tady jsou úplně v pohodě se vším. Upozornila jsem, že kdyby se jim zdála dcera nějak extra mimo nebo neposlušná, možná má jen vybito 😃 Pak vědí, že mají sluchátka vyndat a víc řvát 😂 Nandavat po nich nechci, chápu, že manipulace s něčím tak malým a drahým je trošku nás rámec obvyklé péče. Na spaní tam dcera skoro není, a pokud ano, sluchátka necháváme. Ona s nimi párkrát usnula i doma a ve školce jsem si řekla, že usne asi i tak spíš výjimečně, takže bude jen tak ležet, a i kdyby usnula, nebude to tak tvrdě a na dlouho, že by se moc mlela. Jinak sluchátka snášela perfektně od začátku, jen měla krátké období, kdy je zkoušela vytahovat, ale to byla fakt chvilka. Teď v pěti si je umí sama nandat, což je hlavně po ránu paráda, "zapne se" a kouká na pohádky 😃 Jo a ještě jedna věc, jakmile má dcera rýmu, je snad ještě o polovinu víc hluchá, na to pozor. Zahlenění u nás tu nedoslýchavost fakt hodí ještě do úplně jiných hodnot. Takže opravdu testovat úplně zdravou. Kdyby cokoliv, klidně se ptej dál. Klidně mi pošli do sz číslo a můžeme být v kontaktu treba přes WhatsApp.

zuzana2020
25. lis 2021

Zdravím, dnes naší holčičce opakovaně nenaměřili sluch na pravém oušku🤦‍♀️ máme se objednat do dětské nemocnice. Mohu se zeptat, jaké vyšetření tam probíhá? A pokud jedno ouško naměřili, je skutečně v pořádku? Strašně se bojím, aby nebyla hluchá 😔

jbzirafa
29. lis 2021

@zuzana2020 hezký den, nepíšete jak staré dítě a jakou metodou vyšetřovali. Pokud novorozenecký screening nevyšel, tak vás posílají na vyšetření např. Ssep,Bera, to vám poví lékař. Jsou to vyšetření bezbolestná, ve spánku, měří se sluchová dráha, hledá se, kde je problém.pokud na jednom uchu sluch vyšel v pořádku, může být problém jen na jedné straně, ale také nemusí, je to složitější, ptejte se lékaře.