Nekonečný kašel, co s tím? Na jakých vyšetřeních trvat?

dukie
17. led 2014

Zdravím všechny maminky 🙂 a prosím o názory, rady, zkušenosti...

Syn má už druhou zimu prakticky neustále kašel. Vždycky třeba přijde rýma, soplíkuje 2 - 3 dny, pak je O.K., ale přejde mu to do kašle. Ale takového divného. Během dne kašle většinou jen když se zadýchá, když běhá, blbne s bráškou, jinak nic. A v noci se třeba jednou nebo dvakrát vzbudí a třeba 5 minut prokašle (v podstatě ve spánku) a zase spí. A take to trvá třeba 14 dnů. Pak je týden klid a pak znova, někdy bez těch pár dní rýmy, někdy s rýmou.

Lékařka to vždycky vyhodnotí jako takový ten vlhký kašel, konstatuje, že je zahleněný, že máme dávat Mucosolvan a hodně tekutin, a má vyřešeno. Upřímně ale, nepřijde mi to takhle v pořádku, přece nemůže prochrchlat celou zimu. 😕 Začíná to v listopadu, končí v květnu.

Máte nějaký nápad, co s tím? Na jakých vyšetřeních třeba trvat nebo tak?

elischka
17. led 2014

jsem zvědavá na odpovědi maminek, máme to téměř totožné.o( mám pocit, že v noci mu pomáhá, když mu udělám polštářkem pod matrací mírnou nakloněnou rovinu

berenika39
17. led 2014

Určitě alergologii, byli jste? Tohle se dá vychytat léky, může to být alergického původu, ne virového, stačí vhodná medikace a bude to ok. Zkuste.

dukie
autor
18. led 2014

@elischka Mně zase přijde, že trošku pomáhá, když na chvíli otevřu okno. Že ten vzduch z venku mu udělá líp. Dodávám, že suchý vzduch doma nemáme (jsme na 60 % vlhkosti).

@berenika39 Přiznám se, že mě to taky napadlo, neboť jsem před časem četla nějaký článek o tom, že s přicházejícím podzimem je např. víc spór různých zdánlivě nikoliv nebezpečných plísní. A že na to lidé mívají třeba alergie a pořád si myslí, že celou zimu marodí s nachlazením.

Takže jo, holky, tohle beru jako první věc. Jít cestou alergologie. Má někdo nějaký další nápad? 🙂

jaja.m
18. led 2014

Já poradím taky alergologii.Švagrový 2letý syn má totéž.Požádala o žádanku na alergo a tam mu dali léky,které se berou dlouhodobě.po dobu užívání ani jednou nezakašlal.Po 3 měsících je zkusili vysadit a opět se kašel vrátil,teď už je zas berou a mají klid.Na alergologii jim řekli,že je to počínající astma

berenika39
18. led 2014

@dukie ono je všechno spojené, alergik prostě díky tomu, že imunita je ne úplně dokonalá, snadno podlehne virům, točí se to dokola, na začátku je alergická reakce (roztoči - ani o tom nemusíš vědět) a oslabená imunita neustojí nápor třeba virů. a tak pořád dokola. težko rozlišit, co z projevů je následek alergické reakce a co je virová záležitost. když se alrgie včas podchytí, zaléčí, nemusí to být celoživotní problém a hlavně - pokud se to nechá bez léčení, může se z toho vyvinout astma a to by bylo škoda. dobrý alergolog je poklad. dneska je to bohužel fenomén, nějakou alergiíí, často kombinovanou, trpí každé druhé dítě, a nemusí to mít právě vůbec klasické projevy, jaké známe běžně. dlouhodobý kašel je jedním z příznaků. držím palce, at to zdoláte a příští zimu už problémy nemáte. objednací lhůty u alergologů jsou dlouhé, tak zkus, chce to před jarem.

dukie
autor
18. led 2014

@jaja.m @berenika39 A na tu alergologii žádanka musí být, že? Asi nejde se tam objednat aktivně samostatně, že? 😀

berenika39
18. led 2014

@dukie nene, jsem si skoro jistá, že můžeš zavolat, říct, jaké máte potíže a obbjednají vás, bez doporučení. ono to asi bude záležet, jak kde, ale já se zrovna ted objednávala k jinému alergo a nic nechtěli. chodím já i petr 😝 😝 . zkus, uvidíš, v nejhorším budou chtít od pediatra, a to by byl problém? měla by ti to dát, alergo vyšetření není nic dramatického, max se ujistíš, že alergický je nebo není. u malých dětí ta vyšetření navíc nebývají 100% průkazná, protože se jim ta imunita vyvíjí, ale dá se to prostě zkusit, jestli to zabere - dneska ty léky jsou moderní, nízkké dávky, nemusí to být kortikoidy.

dukie
autor
18. led 2014

@berenika39 ... ne, problém by to nebyl, já jen... že musím přiznat, že už mě tyhle tanečky stran papírů vyčerpávají. Syn má vývojovou dysfázii a teď mi zrovna díky zápisu do školy třeba došlo, že jsme na podzim byli v dětské na neurologii a tam ho vyšetřovala tamní psycholožka, pak ho vyšetřovala psycholožka ve stacionáři, kam chodí... máme odklad, takže ho musí vyšetřit psycholog v PPP (páč ti první dva asi nejsou dost kvalifikovaní, aby jejich zprávy pro odklad stačily)... a budu ho přihlašovat na poslední rok před školou do specializované školy, a tam musíme projít vyšetřením v jejich centru, a to bude čtvrtý psycholog v rámci 5 měsíců. A to všechno platíme z našich daní a odvodů na pojištění... čtyři platy, aby všichni řekli totéž. 😒 Nemluvě o tom, že v okamžiku, kdy začnu pracovat, si na tohle všechno budu muset brát volno. Čtyřikrát pro jednu a tu samou věc. To je k uzoufání. Fakt.

No ale obrním se a přežiju to. 😀 Zkusím alergo bez doporučení a kdyžtak sjedeme k pediatrovi pro papír, když to bude třeba. Rozhodně děkuji za info. 🙂 Nějak proti tomu kašli začít bojovat musíme. 😎

lenicka07
18. led 2014

@dukie JJ, mohlo by to být od plísní, ono na jednu stranu se říká zvlhčovat v zimě vzduch, ale.... my měli doma 65 procent (bylo to velkým nezakrytým akvárkem) a při tomhle procentu mi doma začalo vše plesnivět... děs a hrůza... akvárko jsme vypustili, vlhkost klesla na 50 % , plíseň zmizela a od té doby děti nezastonaly (taky kašel a rýma). Mohlo a nemuselo to být tím, ale za úvahu to stojí.

berenika39
18. led 2014

@dukie uf, tohle si asi ani neumím představit, ale rozumím tomu, že to musí být k vzteku. to přeci není normální 😕 . myslela jsem, že zrovna v téhle sféře by mělo jít o to někomu pomoct, a ne mu ještě přidat starosti o potvrzení, které potvrdí potvrzení. tohle přece není nic, čeho by snad někdo zneužíval, že to tak zuřivě ověřují???? peklo. drž se. alergo je o jednom vstupním vyšetření a pak kontrolách, cca jendou za čtvrt roku, podle potíží a toho, jak léky účinkují.

lenicka07
18. led 2014

@dukie Opravdu jste s tou vlhkostí v místnostech na hraně, a pak se přemnoží ty plísně a roztoči, takže než se vám podaří dostat na alergologii, tak bych s tím něco udělala v tomhle směru, třeba se to trochu zlepší. Vzduch bych mu v pokoji při kašli nezvlhčovala, víc bych větrala a odstranila bych příčiny proč je ta vlhkost vyšší.

zuzuzuz
18. led 2014

@dukie tak muzu ti jen rict nasi zkusenost - syn mi kasle s vyjimkou srpna uz rok v kuse, sem tam se to zmirni, obcas zhorsi, k tomu obcas ryma... Je to vlhky kasel, zkusime nekolikrat dokola nekolik sirupu prosti kasli a nic nepomaha. Mame za sebou ORL kde vse v poradku, alergologii i imunologii kde taky vse v poradku, jen na imuno se zjistilo ze mu cosi chybi jako dalsim 25% lidi v populaci kvuli cemuz ma zvysenou nachylnost k infektum ale nejde s tim nic delat nebo to je proste vrozene. Doma vetram, v lete 2x u more, v zime porad na horach.... Kasel porad stejny. Na alergologii nam nakonec dali diagnozu lehke astma, prstoze zadne vysledky krve atd tomu nenasvedcuji, ale nejakou diagnozu nam asi dat museji, doktorka mi vyslovene rekla ze kdyz kasle a nic nepomaha tak to proste je lehke astma a basta 🙂 berem uz pul roku bronchovaxom na posileni imunity, singulair na roztazeni prudusek pro astmatiky ale nepomaha fakt nic. Ted nam dala alergolozka dokonce inhalacne kortikoidy coz jsem odmitla, nicmene je mam doma a premyslim zda to mam zkusit. pediatricka je sice taky proti diagnoze astma, ale rikala ze je to na me, ale mozna bychom to mohli zkusit at vime zda to pomuze...
Spousta starsich maminek a znamych mi rika, ze decka kaslali od 3let stale a neustale a nastupem na ZŠ z toho prosťe nějak vyrostli a bylo po kašli... Takze zkus alergo a ti te poslou na tu imunologii, ale reseni se dockat ani tak nemusis :(

kocicinka
18. led 2014

@berenika39 prosím tě a ke komu chodíte? Nebo máte tady někdo tip na dobrého alergologa? Můj syn má skoro stejné příznaky, jako @dukie sirupy měl všechny co jsou na trhu a k prdu 😒
Máte vlhký byt? My taky....Vlhký a tmavý. Holt kam nechodí slunce, chodí doktor....K tomu ta Praha

jaja.m
18. led 2014

@dukie Po svagrovy doporuceni chteli,ale vsude je to jiny

dukie
autor
18. led 2014

@berenika39 Já tomu taky moc dobře nerozumím, proč chce každý papír od svého vlastního psychologa. No ale snažím se na tom hledat to pozitivní - ne každý psycholog je dobrý, ne každý si sedne s dítětem, ne každý s rodičem... takže když už to všechno musíme absolvovat, tak z toho třeba vypadne něco pozitivního, že třeba každý z těch hlav pomazaných přijde s nějakou jinou svěží myšlenkou. 😀

@lenicka07 S tou vlhkostí je to potíž. My se do současného domu přestěhovali před rokem a kousek (tj. jsme tu druhou zimu, což by tomu kašli i mohlo odpovídat) a je to nikoliv novostavba, žilo se tu před náma desítky let... a stejně tu ta vlhkost je. Myslíme si, jestli to třeba nemůže být tím, že patro, ve kterém bydlíme, bylo dlouho bez omítky (udělali nástavbu, ale už jim tehdy nějak došli finance, síly, nevím...). No a my zateplili a omítli... tak nás napadá, že ta vlhkost by mohla být jedině tím, že třeba to zdivo předtím bylo nasálké vodou, když ho omítka nechránila, a teď to vysychá... a logicky bohužel směrem dovnitř. No a k tomu jsme vyměnili okna, takže izolují, což kvůli vlhkosti taky není nejlepší. Jinak netušíme, co by tu vyšší vlhkost mohlo způsobovat. Kytek moc nemáme, rybičky taky ne... koupelnu i záchod odvětráváme aktivním větrákem. Teď jsem se dívala, máme v kuchyni 61 %.

dukie
autor
18. led 2014

@zuzuzuz Já vím, že se třeba ničeho nedopátráme. Ale prostě mi přijde, že musím něco zkusit dělat... zase je asi lepší být za přeaktivní matku, než něco propást a dítěti tak zbytečně ublížit. Ale že se třeba nakonec nic nedozvím, na to už jsem zvyklá (dodnes mi např. nikdo nevysvětlil, proč můj syn 8 měsíců po narození řval prakticky v kuse...). Takže mi fakt jde spíš o to, abychom zjistili, jestli s tím něco třeba nedokážeme dělat.

@kocicinka My máme světlý byt (4 ze 6 oken na jih), ale ta vlhkost (pro nás nevysvětlitelná) tu prostě je. Nemáte zkušenost třeba s nějakým tím odsavačem vlhkosti? Já o tom totiž uvažovala...

kocicinka
18. led 2014

@dukie Měli jsme ceresit, nic jiného jsme nezkoušeli. Máte nějaký měřič vlhkosti? To ani nevím, že je 🙂

infokonik
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
nellisek
18. led 2014

@dukie máte udělaný výtěr z krku? mě totiž malá také pořád v noci kašlala, vždy tak 3x za noc 2min dráždivého kašle, přes den nic. Z výtěru zjištěn hemofil, prý běžná bakterie tak to doktorka uzavřela. Jednou v noci ale měla takový kašel že jsem se v sobotu sebrala a jeli jsem do nemocnice, tak doktoraka řekla že ten bacil prostě potřebuje přeléšit. Že někomu dělá problémy druhému ne. Po dobrání antibiotik zabralo, ale asi se objevil zase protože se nám to sem tam opakuje, ale docela si stím doma poradíme. Nasadíme kloktání lichořeřišnicí a pořád dávám colostrum nebo imunolukan. Uvidíme jak to půjde dál už jsem zvažovala nějakou vakcínu, ale já sama chodím na imunologii a vždy nabídnou jen léky které původ tlumý né aby se pořádně vyléčil. tak hodně štěstí ať vám pomůžou

dukie
autor
18. led 2014

@kocicinka A fungovalo to? Nebo jste rozdíl ani nepozorovali? ... my máme vlhkoměr na hodinách. Ale dají se koupit samostatně (manžel je stavař a kdysi řešíval reklamace na vlhkost v novostavbách, tak měl jakousi mašinku, to si vzpomínám) nebo taky jsou v rámci různých meteostanic, co se prodávají. Mám pocit, že vlhkoměr sám o sobě nemusí být ani moc drahá záležitost (ty obyč určitě někde do 200,--).

dukie
autor
18. led 2014

@nellisek Ne, ne, žádný výtěr. Právě vždycky dopadneme úplně stejně. Koukne mu do krku, poslechne si ho, konstatuje, že je zahleněný, doporučí Mucosolvan. No a tím to jako končí. Proto sonduji, jaká vyšetření by mohla připadat v úvahu, abych na nich prostě trvala...

dezyre
18. led 2014

@dukie já bych zase určitě doporučila výtěr z krku. Kamarádky syn to měl loni. Pořád pokašlával, byl zahleněný, nic dramatického, ale prostě pořád pokašlával. Dr. udělala výtěr z krku, něco mu tam našla, nasadila ATB a malej byl potom v pořádku 😉

nellisek
18. led 2014

Přesné jako mi, na tom vyteru bych trvala. A pak jednala, natrefit na dobrého doktora je umění. Já az půjdu sama na imunologii tak budu trvat at udělají male vakcínu kvůli tomu hemofilovi, nestačí mi názor doktory ze to je běžný, a ze pokud nemá teploty tak se nebude léčit. Měli jsme v krku i branhamelu a tu jsme tou lichorerisnici zlikvidovali, tak snad nějak zvladnem i hemofila. Ještě se podivej jestli malém nemá na mandlik takové bíle cepy, někdy jsou schované, často Rano zapáchá s úst a ty taky dráždí ke kašli, to zase mám já.

lenicka07
18. led 2014

@dukie Jedině hodně a hodně větrat, nesušit doma mokré prádlo, při vaření pouštět odsavač par, nenechávat vodu ani v nádobách. U nás se to dost zhoršilo poté, co jsme si nechali seštelovat okna (plastová) - po těch několika let už tak neseděla, tak to přišli upravit a pak jak to těsnilo, tak to začal být děs. Ta plíseň se začala dělat nenápadně, např. kolem oken i kolem střešních oken. Pak když byla vlhkost 65% začly mi plesnivět věci ve skříni ve verandě, prostě děs, tak jsem jen likvidovala a savem vzala co šlo. Pokud někde máte znatelnou plíseň, odstraňte co se dá. Plíseň se dělala hlavně ve chladnějších místnostech, v místech kde tak neproudí vzduch, hodně na dřevě a na všem proutěném. Projdi to všechno, ono člověku něco i unikne. Já z toho byla úplně vyřízená. Teď už je plíseň pryč a děti jsou od té doby už v pořádku, taky jsem myslela že budou nemocné celou zimu. Ale základ je fakt větrání - po vyvětrání ta vlhkost klidně klesla o 10 % (záleží tedy taky na počasí), furt to hlídat, jakmile to stoupne, tak zas větrat. Člověk má tendenci nepouštět teplo z baráku a pak to takhle může dopadnout.

ludva
18. led 2014

@dukie Ahoj, určitě nechej dětem udělat výtěry krku a nosu. Opravdu to může být jen nějaká breberka, která jiným nevadí a když se přemnoží, může někoho zahleňovat. Na alergo, si myslím, doporučení potřebuješ, ale na ORL ne. Pokud není řeč s pediatrem, tak bych to řešila takhle. Ono z neléčeného kašle se může astma vypěstovat, takže určitě konej a nenech se odbýt 🙂 Výtěry, CRP, poslech, to je základ 🙂 Hodně štěstí 🙂

ludva
18. led 2014

@kocicinka Odkud jste? Mám dobrou alergoložku na Proseku.

ludva
18. led 2014

@nellisek Hemofil se nepřeléčuje, pokud není přemnožený a nejsou dlouho teploty. Je to běžná flóra.

teerka
18. led 2014

také měla dcera záchvaty kašle, hlavně večer a v leže, trvalo to tři měsíce. léčily jsme to nejprve mucosolvan, prospan, jitrocelový sirup, zvýšená poloha ve spánku a nic nezabralo. Pak měl ,,naštěstí" kašel i syn, na to dostal tussin a tak jsem ho naordinovala i dceři a za tři, čtyři dny bylo po kašli. Úplně a nadobro. Už je to skoro rok a kašel se nám nevrátil 🙂 Zkuste se na ten lék u doktora zeptat.

kay
18. led 2014

určitě zkus alergoložku... ale co nám akutně pomáhá na kašel (suchý, který se pak změní na vlkhý a odkašle) je napařování slanou vodou s heřmánkovým nebo mátovým čajem.. 3x denně 5 min a pak čepice na hlavu a zakrýt noh na chvíli.. ale nevydrří to každé dítko.. nebo mě napadá na stejném principu inhalátor..

nellisek
18. led 2014

@ludva normálně se neprelecuje to jo ale u lidi kteří nemají žádný problémy, ale pokud někdo kašle a vyter prokáže hemofila tak to chce prelecit pak se to mnozí a mnozí a těžko se toho zbavuje.vim z vlastni skusenosti nám pomohla az doktorka ve fakultce protože naše nám řekla ze to je alergie at dáváme aerius.tak ze jen kašel tlumit a tlumit. Já nejsem pro antibiotika ale někdy pomůžou a hlavně uleví když ty děti fakt porad kaslou.