Novorozenec se "topí"/dusí při kojení a krmení z lahvičky

hojda
4. srp 2013

Maminky,

nemáte s tím některá zkušennost? Nebude to nějaký běžný problém, protože lékaři si s tím nevadí moc rady, bude to něco mimořádného. Kamarádky mimčo se asi přiškrtilo v děloze pupeční šňourou, ale dostalo se z toho, jen má asi nějaké poškození mozku, to by mohlo souviset s tím polykáním. Mléko mu musí zahušťovat, aby se mu dobře polykalo, když to teče je to problém. Dokrmuje se sondičkou. Poradíte? Nebo odkaz na nějakou diskuzi, kde by se něco podobného mohlo řešit.

tady popis krmení od tatínka:
sledoval jsem detailně, jak že to synátor pije a je to fakt zvláštní. náběh je vostrej. pustí se do toho, jako by tejden hladověl, fakt saje hodně a ukázkově. takhle dá prvních 20-50 ml, jak kdy. pak se šprajcne, zakloní hlavu, svěsí ruce, udělá takovej zvuk jako když se zavřenou pusou natáhne vzduch a nic nedělá. jen tak leží. následuje odkrknutí a chuť je tu zpátky, ale o poznání slabší. zase chvíli saje, ale dá tak o polovinu méně než před tím. a takhle se to postupně protahuje, po každé dvojnásobně delší pauza na krkání a sotva polovina předchozího tahu. až to na konci jen tak dudlá a nepije. fakt zvláštní divadlo. když zbyde něco z dávky, dosondují to. poslední dobou dává kolem 60-70ml z 90ml dávky bez sondy. jak sem psal, někdy se vyhecuje a dá celou. někdy na to dlabe.

alchymie je ještě v zahuštění. čím víc řídký, tím hůř to pije. čím hustší, tím to sice líp baští, ale může se mu to nějak zacpat ve střevech a taky to hůř projde sondou. namixovat mu to správně, není lehký 🙂

Děkuji všem!

speedygon
4. srp 2013

Mně to nepřijde jako by měl nějaké potíže...spíš mezi krmením potřebuje pauzu na odříhnutí...a s tím řídkým mlíkem může být problém i v tom, že teče moc mlíčka a nestíhá polykat, tudíž mu vyhovuje lépe hustší=pomaleji tekoucí...ale je to jen můj názor. Jo a pokud pije i z lahvičky, je zapotřebí mít na řídké mlíčko ten nejmenší otvor v savičce(pomalý průtok), aby mu to rychle tekoucí nepůsobilo problémy a nezalykal se....

kikimaruska
4. srp 2013

Tenhle problém měla kamarádka s nedonošenou holčičkou. Ta měla hlad, taky se zakousla a jela, ale i s tou nejmenší velikostí (nemocniční savičky) se zalykala a topila a to dost, třeba i 5x za sebou, někdy ji až zfialověla, bylo to strašný. Dělala jí to na nedonošeneckým pokoji a dr. s tím nic nedělali, prostě se to musí naučit, správně sát a "dozrát"-do té doby byla také krmena jen sondou. Kamarádka zkusila donést svoje lahvičky z domova (přestože ofic.se to nesmělo) a zkoušela, co by jí sedlo. Nejmenší problém pak měla s nejmenším hrdlem od Aventu. Já sem svému synkovi pořídila rovnou nedonošenecké sosáčky s lahvičkou a s tím pak i její holčička už neměla problém a bylo to ok.

vrabcak0007
7. led 2020

Ahoj, obnovuji diskusi s podobnym dotazem...jen memu synovi je ted 2.5 mesice a uz druhym dnem se u krmeni "topi"...je od narozeni na UM...doted bylo vse v poradku..obcas vice hltal a semtam se zakuckal, ale v norme..ovsem ted je to hruza..a to neni ani moc hladovy a nevrha se na dudlik..ale saje tak pet az deset vterin a najednou to prijde..uplne ztrati rytmus sani vs dychani a dusi se a zalyka..a to ma stale novorozeneckou savicku Aventku..melajsem tu i dve jine, pri krmeni vypinam tv ci radio (doted nevadilo)..potichounku mu zpivam rytmicke pisnicky, vse se stridavym uspechem..obcas lepsi, obcas horor...nemate s tim nektera prosim zkusenost?

wxkatuska
7. led 2020

@vrabcak0007 prcek se mi taky jednu dobu dusil, ale tedy u kojeni. Musela jsem ho az polozit na svoji ruku, predlokti a lehce placnout mezi lopatky. Neresila jsem to, casem to preslo. Jen kdyz jsem videla, ze zacal moc hltat, tak jsem mu prso na chvilku sebrala, coz trochu pomohlo.

hojda
autor
7. led 2020

Syn kamarádky pak bohužel měl několik let peg do bříška na krmení, ale tam těch zdravotních problémů je více.

vrabcak0007
8. led 2020

@hojda malýmu nic jinýho není (ani rýmu nemá)...večer to byl horor, ale našla jsem tu ještě jednu jinou savičku od aventu - celkem to šlo v noci..i teď ráno..jen je na něm vidět, že k tomu má teď respekt, je hodně opatrnej, když bere dudlík do pusinky - snad je to třeba jen spurt nebo něco přechodnýho...hlavně, že to mlíko do něj nějak dostanu, takže stravu má v běžným množství...kdyby se to nějak rapidně zhoršilo a nedejbože to bylo častěji jak včera večer, tak budu volat doktorce...jinak tam jdeme za chvíli na tříměsíční, stejně se jí tam pak zmíním..