Odstranění mandlí ano či ne?

deenyska
19. únor 2014

Omlouvám se, jestli už zde podobná diskuze je, ale našla jsem jen otázky týkající se mandlí nosních. Mě sice zajímá obojí, nicméně víc informací bych chtěla o těch krčních. Syn má po otci velké krční mandle, doktorka měla loni podezření na zvětšenou nosní mandli, ale to na ORL zatím vyloučili. Samozřejmě vím, že mohla narůst. Nicméně doktorku na ORL zaujaly právě ty krční mandle. Syn bývá od 1. roku poměrně často nemocný, třikrát se stalo, že začal s rýmou, z rýmy laryngitida a z laryngitidy byla bronchitida. Teď se sice nějakou dobu držel, naposledy byl nemocný v říjnu, teď marodí se zánětem průdušek. Mezitím nějaké rýmy byly, ale ty jsme zdárně překonali. Ale doktorka nás po vyléčení chce poslat opět na ORL. Mám obavy, že nám doporučí odstranění, (nebo teda jak uvedla pediatrička oříznutí, prý se to úplně neodstraňuje) krčních mandlí a opravdu dost se toho bojím, nevím, jak se v tomto případě rozhodnout. Jaké jsou vaše zkušenosti či někoho z blízkého okolí? Nebo najde se někdo, kdo má ohledně toho poměrně dost informací? Budu vděčná za jakoukoli radu, děkuju. Synovi budou v červnu 3 roky.

deenyska
autor
21. únor 2014

@vercik83 Děkuju za názor. Nás kvůli nemocnosti poslala na ORL doktorka už loni a tam mi řekli, že nosní mandel vůbec není zvětšená a není důvod k jejímu odstranění, tak mi tento zákrok přijde zbytečný. Samozřejmě vím, že od té doby mohla narůst, doktora po vyléčení navštívíme, ale pokud k tomu nebude pádný důvod, rozhodně mu do těla takto zasahovat nenechám.

baris
24. únor 2014

bavila jsem se se známou Dr. (ORL) - starší dcera měla šílenou nosní mandli a zvětšující se krční mandli a ta mi řekla:
- nosní mandli - ANO
- krční mandli - NE

I když je krční mandle zvětšená - stále je to jediná bariéra pro nemoci. Manželovi ji trhali (když byl malý) a výsledek nula - naopak je ještě více nemocný.

Nosní - ano, vytrhnout. Má tendenci znovu dorůstat. Bohužel se ještě dcera nenaučila dýchat nosem 😠 a to je už 1,5roků po operaci. Asi jí tu pusu zašiju.

zuzi.111
24. únor 2014

Souhlasim s @baris. Nosni vytrhnout (napriklad mne ji trhali uz 2x a vzdy to pomohlo) ale krcni ne. Nebylo nam to tenkrat doporuceno (uz je to rada let), pry nemoci pote nepostihuji krk, ale jdou rovnou na prudusky a na plice, takze z blata do louze.

deenyska
autor
25. únor 2014

@baris
@zuzi.111 děkuju za rady. A holky, vy byste nechaly odstranit mandli, pokud by nebyla zvětšená dítěti, které jetšě nemá ani tři roky? Já zatím v tomhle mám diagnózu starou rok, kdy nám řekli, že nosní je naprosto v pořádku, doktorka už to hlásila jen co malýho viděla mezi dveřmi, že si nemyslí, že by měl větší mandli a potvrdila to i při vyšetření. Letos máme vyšetření před sebou, takže ještě uvidím, co nám řeknou, ale co se snažím dočíst o nosní mandli, tak pořád jsem z uváděných důvodů nenašla ani jeden, co by odpovídal nám. Ani laické příznaky, které uvádějí jako znaky, kdy by se mohlo jednat o zvětšenou nosní mandli, nikde nepozoruju. Známá má známé, kteří mají stejnou pediatričku jako my, děti jsou prý nemocné co týden s laryngitidou a podobně a doktorka je na ORL ještě neposlala, takže to fakt nechápu. Přiznám se, že se tomu zákroku pořád bráním, jednou jsem sledovala pořad Sama doma, kde toto bylo tématem a jeden lékař tam říkal, že vše, co v těle je, tam je z nějakého důvodu a mělo by tam vše zůstat. Možná teď působím jako matka, co si nechce přiznat realitu, ale když si spočítám opravdu nemocnost jako dobu, kdy byl s něčím léčen, tak mi to vychází 2-3 x do roka, což si myslím, že jsou děti s vyšší nemocností.

zuzi.111
25. únor 2014

@deenyska Tak to pak nechapu, proc mu ji chteji trhat. Jako prevenci? Pokud ano, tak se na to vyprdnete. Presne jak rikas, ta mandle je tam z nejakeho duvodu 🙂. Mne ji trhali proto, ze jsem byla stale nemocna, ve skole nejvic absence z cele tridy, tak to uz byl duvod. Pak mi to pomohlo. Ale kdyz je maly nemocny 2az 3x do roka, tak to je supr a nic bych neresila, do niceho se nepoustela. Myslim, ze ted se to dokonce dela v celkove narkoze a jak je znamo, uz ta je zatez pro telo a je vzdy rizikova. Nenech se navezt do neceho, co neni vubec potreba.

deenyska
autor
25. únor 2014

@zuzi.111 Já nevím, jestli si četla nahoře můj příspěvek, kde jsem jedné mamince, která mi radila ohledně krční mandle, jak jsme to měli s nemocemi. Jeden čas se mi zdálo, že to není normální, že jsme pořád nahromadě, ale nejvíc to bylo v období, kdy jsme měnili bydliště, což nám hodně pokazilo průměrnou nemocnost, do té doby měl nemoc jenom jednou. Samozřejmě rýmy byly, ale taky bych neřekla, že by to bylo něco abnormálního, vždycky v tom běžným období, jak se mění počasí a to jsme většinou byli nachlazení doma všichni. Pokaždé jsme marodili "jen" se zánětem průdušek, angína jednou jedinkrát, takže v tomhle směru trhání krčních mandlí naprosto zavrhuju, a co se těch nosních týče, tak jak říkám, rýma fakt v tom běžném obdobím a co jsem se dočetla, tak mimo bránění dýchání, huhňání a chrápání uvádějí jako důvod časté nemoci dýchacích cest, což jak jsem uvedla, rýma prostě běžně jak míváme do roka i my, já taky kolikrát soplím víc jak čtyřikrát do roka. A kromě oné rýmy žádný z těch uváděných příznaků nemá.

salikova
31. pro 2014

Ahojky! Chtěla bych otevřít toto téma.. ;)
Jedná se o mně.. děti mám zdravé (ťuk ťuk ťuk), ale já jsem pořád nějak marod.. Jen co se vyhrabu z jedné nemoci, příjde druhá.. Už si připadám jak hypochondr....:( Angíny mám 3krát do roka, mezitím různé virózy, záněty průdušnice, zánět dutin, apod. V dětsví jsem nebývala nemocná. Měla jsem jen neštovice. Ve 13ti letech mi začaly alergie a právě ty angíny. v 18ti jsem skončila s oboustraným abcesem. Mandle už mám za ty leta takové nehezké... Antibiotika mi hned zaberou a nemívám nikdy teploty. Léčila jsem se snad všude - začala imunologií, pokračovala homeopatikama, ceslostní medicínou, čínskou, cvičím jógu, vyzkoušela sem sposutu různých věcí na posílení imunity a nic... To, co maminky často řeší u dětí, když nastoupí do školky, já řeším sama se sebou... A stále nevím, jestli jít na to vytržení těch mandlí - někteří doktoři mi to doporučují, jiní zase ne... Je tu někdo s podobným problémem?

vercik83
1. led 2015

@salikova pokud jsi mela v minulosti absces,je to indikace k odstraneni,mas chronickou anginu,absces se muze kdykoliv opakovat,hrozi pak i uduseni.chronicka angina je vlastne infekce streptokokem,postihuje klouby a muze i poskodit srdce.takze ve tvem pripade jednoznacne odstranit. I na te imunologii casto doporucuji v pripadech podobnym tvemu odstraneni.

zaneta238
1. led 2015

Byla jsem na tom podobně,před 5 ti lety jsem si je nechala vyndat,od té doby jsem nemarodila.Tedy až na rýmu a kašel,ale řekla bych ,že ty kašle mám od té doby horší,víc mi to sedá na průdušky,ale je to lepší ,než angíny 😉

dencal
Odpověď byla odstraněná
Zobraz