Opakovaný zánět močových cest u dítěte

martiniquest
9. črc 2017

Ahoj holky. Chtela bych s Vami probrat opakujici se zanet mocovych cest u deti. Syn mel loni v zari ve veku 8 tydnu prvni infekci. Jedinym projevem byla teplota nad 38 °C. Skoncili jsme na tyden v nemocnici (jip, pote detske), prosel vysetrenim ledvin (sono a mcug), vse bylo v poradku. Dodnes byl zcela v poradku az dnes v noci opet teplota nad 38. Rano jsme odebrali stredni proud moci a leteli na pohotovost. Opet dostal ATB, protoze ma leukocyty a bilkoviny v moci. Tentokrat nas nechali v domacim leceni...
Zajimalo by me, zda mate s temito zanety zkusenost - mate nejaky figl, jak jim zabranit? Napriklad dlouhodobe preventivni uzivani vytazku z brusinek? Vysvetlil Vam nekdo, proc se to opakuje? Mne bylo receno, ze mozna jen trosku prochladl (je to mozne, v tech vedrech jsem ho doma nechavala jen v tricku). Resili jste to nekdy z pohledu celostni mediciny? Vzdycky patram po psychosomaticke pricine, ale tady tapu...Zkratka uvitam Vase zkusenosti a tipy. Diky 🙂

bornisek
10. črc 2017

Zánět močových cest je na fyzické úrovni přemnožení nepříznivých mikroorganismů, na duchovní úrovni přemnožení nepříznivých myšlenek, negativ.Zánět močových cest u dětí je projevem nedobrých vztahů mezi rodiči, děti nechtějí žít v nesouladu a nelásce, mají strach o své bezpečí, necítí se být milováni a důvodů může být celá řada. Hádky rodičů, upřednostnění sourozence, samota, přetěžování, necítí bezpodmínečnou lásku, kterou potřebuje každá lidská bytost. Na fyzické úrovni je důležitá strava a pitný režim. Bakteriím se daří, když je tělo v nerovnováze, takže důležité je začít postupně měnit věci na všech úrovních. Dítě může vyjadřovat tímto i smutek, že mu není věnována pozornost, cítí se osamocené a nemilované.Po přeléčení ATB je vhodné doplnit střevní mikroflóru a na zlepšení odolnosti močového měchýře je dobré užívat manosu ať už jako doplněk stravy nebo v přírodní formě je jí hodně v jablku, hrušce...potom je vhodný propolis, brusinky, ledvinový čaj Mudr. Janči( nebo bylinný čaj obsahující zlatobýl). Omezit sůl, zvýšit příjem čerstvé (nevařené) stravy. Pokud dítě není zvyklé jíst syrovou zeleninu, ovoce, je dobré pořídit odšťavňovač a pít denně šťávu z mrkve, nebo okurek, nebo řepy. Voda s citronem, jablečná šťáva (čerstvě lisovaná), v zimním období je důležitá kvašená zelenina, která dodá vitamín C a prospěšné bakterie do střeva.Jinak hlavně pohoda a dobré vztahy v rodině, mezi rodiči a sourozenci.🙂

lucccinek
10. črc 2017

@bornisek nezlobte se na mě ale, co je to za blbost co s tím mají společného nedobrý vztah rodičů :(

anakolut
10. črc 2017

Dcera to měla poprvé ve 4 měšcích. Přesně, jak píšete, taky jediný příznak ta teplota a pak až vyšetření moči. U nás dokonce bylo i podezření na zánět ledvin. SONO nález hraniční, takže ani potvrzeno, ale ani vyloučeno. Pak to měla ještě v 6 měsících. Od té doby pokoj, musím to zaklepat. Mám opakované záněty močových cest v rodině, tak to pro mě ani nebylo takové překvapení. Jsme sledováni na nefrologii a po 2. zánětu jsme nosili každý týden moč na vyšetření, jestli je vše v pořádku, cca 3 měsíce, pak už jen 1x za měsíc a teď kontrola i se SONem až po roce. Fígl bohužel žádný neznám a v podstatě nám nikdo nevysvětlil proč, ani na té nefrologii. Snad je, že nedostatečná hygiena genitálu. Připadala jsem si pak jako největší prase. Holčičku jsem od narození vždy důkladně očišťovala a pečuji o ni stejně, jako jsem v miminkovském věku pečovala o starší, která na to nikdy netrpěla. Prý to říkají všem, kdo mají holčičku, tak nevím. Zvážila bych možnost návštěvy urologa nebo nefrologie, aby se vyloučila možnost ledvinného refluxu. Jinak nám jako "prevenci" doporučili co nejdříve chodit na nočník, aby se zabránilo kontům bakterií ze stolice s genitálem.

lucccinek
10. črc 2017

@anakolut to není určitě vaše chyba ze,by jste byla prase ja mam dceru u které mi zjistily reflux 3 stupně taky jsem dodržovala hygienu sprchovala jsem ji po stolici bohužel mi bylo řečeno ze,Ty záněty co malá měla prý je buď z moči a nebo se mohla dostat stolice dovnitř tomu se bohužel zabránit nedá mala mela dvakrat zanet ledvin poprve v 8 mesicich jsme skoncily v nemocnici a dětská doktorka mi rekla ze,je to od zubů a neresila to vždycky ji teplota klesla a pak za půl hodky vyskočila nahoru ale,to měla teplotu přes 39 ° uz jsem z toho byla zoufalá tak jsme jely na pohotovost tam malé vzaly krev a nechaly si nas tak měly podezření na zánět močových cest a byli to ledviny bohužel byli jsme tyden na antibiotikach ale,to mela uz hodně silný zánět to bylo v červenci a v říjnu jsme skončily zase v nemocnici se zánětem ledvin ale,to nebylo takové jako ten první to už věděly ze,má malá ten reflux teď v únoru jsme byli v Hradci Králové na zákroku pod narkozou malá to tam měla zuzene ten mocovod tak ji to tam roztahovaly aby se ty záněty neopakovaly a musím zaklepat ze,se malá drží teď v září nas zase čeká rentgen a Ultrazvuk ledvin a v listopadu Hradec tak doufám ze,už to bude jen lepší a malá bude v pořádku

anakolut
10. črc 2017

@lucccinek To mě vlastně ani nenapadlo, že tam může někdy být i ta zúžená močová trubice. Sama jsem to měla a u dcery mě to ani nenapadlo, že by to taky mohla mít. Snad to nemá, doufám, že by to jinak poznali. To jsou fakt stejné průběhy jak u nás. Rychle se střídaly vysoké teploty s nižšími a při běžné prohlídce nic nezjištěno. Navíc byla smůla, že za naši výbornou pediatričku byl zrovna zástup a ta to krom toho nasazení antibiotik nijak neřešila, až ta naše paní doktorka to po návratu pak rovnou i po vyléčení toho zánětu pečlivě sledovala a poslala nás na tu nefrologii.

martiniquest
autor
10. črc 2017

@bornisek Moc dekuji za prispevek. Vidite, neco podobneho me napadlo, ale dite mame jen jedno, venujeme se mu hodne, je kontaktne vychovavane. S partnerem jsme neco pres 2 roky, mame spolu moc pekny vztah. Jedine, v cem je problem, ze byva dlouho v praci a jeden den o vikendu travi na dome/zahrade (je jeho, ale bydli tam jeho rodice) kde rekonstruuje, coz mu casto vycitam. Tak jedine, v cem vudim vztahovy problem, je toto...

martiniquest
autor
10. črc 2017

@anakolut Mam podobnou zkusenost - taky mi rekli, ze snad hygiena, ale prebaluju pravidelne, nepouzivame vlhcene ubrousky, ale myju cistou vodou v umyvadle. Pri prvni infekci jsme pouzivali jednorazove plinky, ted uz nekolik mesicu latkove...Proste nevim ☹ Doufam, ze uz je to posledni zanet. Vysetreni refluxu ma za sebou, na nefrologii je sledovany (ovsem kontrola az po roce). Proste nevim, co z tohoto klasickeho pristupu delat vic...proto uz resim tu psychosomatiku

martiniquest
autor
10. črc 2017

@anakolut K te zuzene trubici - na tu se urcite koukali pri vysetreni ledvin. Alespon si myslim, ze to kontroluji, kdyz uz delaji ultrazvuk.

misa357
10. črc 2017

@bornisek Nás syn to měl ve dvou týdnech. V té době byl prakticky celý den na prsu a do spokojenějšího a harmonictejsiho manželství se nemohl narodit.

23363
11. črc 2017

Má dcera na to taky trpí. Poprvé ji bylo 2,5 roku. Naposledy to měla v prosinci, od té doby se drží. Příčinu v podstatě taky nevíme. Ale zrušili jsme bazény, koupání i ve vaně, když už tak pořádně umyjeme zadek i pipi a až pak napouštíme vodu, žehlím spodní prádlo a hlavně je důležité pít, pít a pít, aby čůrala max. po třech hodinách. Prý je i důležité pravidelné kakání, tak dáváme laktobacily. Dcera je od narození taková spíš zacpaná. 🙂 Nějaký brusinkový výtažek jsme teď koupili na doporučení pediatry, ale sama se tvářila, že je to spíš, aby měl člověk pocit, že udělal maximum.

pajula123
11. črc 2017

Ahoj,ja mela jako mala zanety moc.cest hodne casto,pricinou byla zuzena mocova trubice. Ultrazvukem to nezjisti,je na to vysetreni,kde pri curani nebo cevkovani pod rentgenem meri jeji sirku.

lucccinek
11. črc 2017

@pajula123 ano přesně jak píše paní zjistí se to rentgenem v září nas to zase čeká zacevkujou a napousti do močového měchýře tekutinu a pak sledují jak ta tekutina odchází ven a u moji malé právě také zjistily reflux 3 stupně což je zuzeny mocovod moc se jí vracela z ledviny zpátky asi do půlky mocovodu

martiniquest
autor
11. črc 2017

Tak v tom pripade nasemu malemu trubici kontrolovali pri mcug vysetreni (vysetreni refluxu)

bornisek
11. črc 2017

@lucccinek, @misa357 Dobrý den, možná jsem to formulovala nesrozumitelně. Paní psala,že vždy pátrá po psychosomatické příčině. Pokud víte něco o tom, že nemoci mohou vzniknout i z psychické zátěže, psychosomatická příčina vzniku onemocnění močového měchýře, nebo v horším případě ledvin jsou vztahy, jedná se o vyjádření smutku, nespokojenosti a stresu...děti jsou na to velmi citliví. Jinak ať už si myslíte cokoliv, třeba že jsem mimo a kecám kraviny, respektuji to 😉 Chtěla jsem pomoci, nic víc... Samozřejmě problém může pramenit i někde úplně jinde, je to jen jedna z mnoha možných příčin.

martiniquest
autor
12. črc 2017

@bornisek Dekuji 🙂 Po delsim zamysleni a konzultaci s velmi blizkou kamaradkou jsem dosla k zaveru, ze syn trpi nedostatkem pozornosti od sveho taty, ktery je vecne v praci. Protoze jakmile se v poslednich dnech vratil domu, syn se uplne rozzaril, klesla mu teplota, dokonce se o nej nechal nakrmit, snedl atb i se napil...pro me je to uz jasne. Ted to jeste vykomunikovat s manzelem.