Opakující se rýma, kašel slézající na průdušky, horečka

akdar1
30. lis 2011

Chtěla bych poprosit o Vaše zkušenosti... Syn začal chodit do školky. Vždy přijde se suchým kašlem, který třetí den začne doprovázet rýma, pak vše sleze na průdušky a začíná "hucání" s odkašláváním hlenu (noci jsou klidné) - to je na dlouhé lokte!?! Odkašlává postupně méně a méně, ale do 2 - 3 týdnů je to nanovo!?! Většinou to končí / začíná - nedokáži určit mezník - horečkou kolem 38,5. Dostane čípky a druhý či třetí den bývá v pohodě. Cca týden je doma, pošlu ho do školky a za pár dní jedeme nanovo!?! Bere vitamíny, baští ovoce, pije sirupy, chodí do bazénu, občas i do sauny, pobýváme venku!?! Chystám se dlouho k lékaři, ale děsím se čekání v čekárně plné nemocných s roční zdravou dcerou, neboť ji nemám kam "uschovat"!?! Za rady či zkušenosti předem děkuji!!!

petrusew
30. lis 2011

@akdar1 Ahoj, no, tady to asi toho doktora fakt bude chtít. Možná i nějaké imunologické vyšetření.

berenika39
30. lis 2011

@akdar1 ono je to první rok ve školce asi vždycky dobrodružství, vidím na vlastním synovi. budiž ti útěchou, že za standard se považuje za první školní rok 8 epizod - onemocnění dítěte , které se právě zařadilo do kolektivu.
Ale: doma jde vyřešit rýmu bez pokračování nebo kašel, co je po týdnu ok. Pokud se to táhne a nemá to řešení, jediná možnost je vyšetření u pediatra. Na dálku na internetu ti nikdo neřekne, kde je problém. Záleží na tom, jestli je onemocnění virového nebo bakteriálního původu, od toho se odvíjí léčení. První možná zvládnete doma, druhé vyžaduje obvykle ATB. Mudr odebere krev na CRP - zjistí, jestli je v těle zánět. Podle toho se to řeší dál. Určitě jsem proti zbytečným atb, ale zase na druhou stranu snažit se doma přeléčit něco, co vyžaduje atb - to nemá smysl.
To, co popisuješ, prostě nemůžeš sama léčit. Od toho jsou lékaři. Ne internet. Napíše ti plno maminek, co jim pomohlo, ale žádná z nich nemůže vědět, co tvoje dítě trápí. Tohle je tak strašně indivndi....a projde si tím plno dětí, neboj, bude líp.

akdar1
autor
1. pro 2011

@berenika39 Tak jsem byla se synem u MUDr. Udělal mu stěr z krku, koukla mu tam špachtlí a konstatovala, že má jednu mandli velkou a vypadá to na počínající angínu - crp nedělala, že podle nálezu to bude asi zbytečné a prdla nám atb. Počkám ale do zítřka, až budou výsledky...!?! - syn má už jen teplotu, v krku ho prý nebolí a je celkem v pohodě!!!

Dá se angína vyléčit bez atb.? Může se nějak "vyléčit" a vrátit se?! Bílé skvrny v krku vždy po zábalu zmizely a nastoupila rýma s kašlem. My na angíny netrpíme, takže netuším... V noci jsme sráželi pomocí čípků tříkrát po 6ti hodinách a teplota byla vždy 38,3 - 38,7 po odečtu v konečníku. Má sice skelné oči, ale horečky ne...

berenika39
1. pro 2011

@akdar1 angína může být jak bakteriálního, tak virového původu (to jsem netušila, ale naše mudra mi to vysvětlila. Pokud je malý nemocný prostě dlouho, nelepší se to, opakuje se to, je asi přeléčení atb na místě. Nedá se vypátrat, kde přesně je chyba. Někdy prostě domácí léčení nestačí. Já bych mu ty atb na doporučení mudry dala. Ono to možná ted ještě nějak uhasíš, ale nevyléčíš - vrátí se to, tak jako jsi psala, že se to opakuje.
Ale píšu sama za sebe....

brisalek
1. pro 2011

Angina je podle mne jednim s onemocneni na ktere jednoznacne a hned patri ATB. Potize a problemy zpusobene anginou muzou byt opravdu nebezpecne (poskozeni ledvin, srdce , kloubu). Pokud ma na mandlich cepy a pokud dr rekne, ze je to angina, tak se ve´tsinou neplete. Znam uz dnes jen malo doktoru, kteri by davali ATB je pro jistotu, spis naopak s nima dost cekaji. Vase dr je jeste dost dobra, ze hned udela vyter, takze muze kdyz ATB upresnit a nemusi jist sirokospektre.

akdar1
autor
1. pro 2011

@brisalek O výtěr jsem si zažádala sama! A z výtěru se to pozná? nebo je přesnější to CRP? Moč má v pořádku.

berenika39
1. pro 2011

@akdar1 crp jen označí, že je v těle zánět. výtěr určí, co ho způsobuje a jaké léky na něj...jedno souvisí s druhým.

akdar1
autor
1. pro 2011

@berenika39 Takže počkat s braním Ospenu do zítřka není na škodu?!

brisalek
1. pro 2011

@akdar1 jo berenika to napsala presne, ale ja bych mu ospen dala, pokud nema ATB kazdych 14 dni neni duvod nedat. Cim driv zaberou tim lepe.

janula28
1. pro 2011

@akdar1 také se přidám s mojí zkušeností, syn nastoupil do školky v lednu a prvních 5 měsíců to bylo úplně stejné jako u Tebe, lapil, co mohl, byl třeba 14dnů doma, šel do školky, vydržel tam týden a byl další týden doma a takhle se to opakovalo asi 5 měsíců, naše doktorka mě na to upozorňovala, že je to naprosto normální, že si musí nejdřív vybudovat imunitu, přece jenom do té doby nikdy nepřišel do styku s tolika bacilama najednou, nejhorší u nás bylo to, že co měl on, chytil mladší brácha, který trpí na laryngitidy, tak jsme si opravdu užívali, a letos od září byl doma zatím týden, jinak pořád chodí do školky a je zdravý, prostě si to musel protrpět, ale už to jeho tělo zvládá mnohem lépe a hned tak něco ho nesloží 😉
a pokud váháš, jestli ATB, když má počínající anginu, jednoznačně ano, angínu opravdu ničím jiným nevyléčíš

akdar1
autor
1. pro 2011

@janula28 S tím, že bude častěji nemocný, počítám... Jen nevím, jestli ta atb. nasadit?!? Od rána má max. 37,2, jí, v krku ho nebolí - teď dostal zábal a šel na odpolední spánek, komunikuje, jen si občas stěžuje na bolení bříška či hlavy - zase to asi vypadá na rýmu... Prostě kromě nateklé mandle a nočních teplot, žádné psané příznaky angíny!?!

Angínu nevyléčíš: tzn., že příznaky jsou trvalé několik dní? Stále horečky a bolení v krku? nebo to na nějakou dobu může odeznít?!? a pak se zase vrátit?!?

Omlouvám se za naivitu, atb jako doporučení lékaře respektuji, jen bych chtěla mít jistotu...

berenika39
1. pro 2011

http://www.nahlovska.medikus.cz/cz/O-nemocech/?...

@akdar1 nikdo ti nedá jistotu. nemůžeš čekat, že někdo za tebe po netu rozhodne, jestli léčit tvoje dítě atb. to fakt nejde. posílám link o angíně. 😉

akdar1
autor
1. pro 2011

@berenika39 Tak to jsem potřebovala!!!! Šikulka!!! Děkuji!!! 🙂 Čekám do zítřka na výsledky ze stěru a bude-li to bakteriální angína, ihned nasazuji atb!!!

berenika39
1. pro 2011

@akdar1 bingo. at jste brzo zdraví!!!!!!!!

akdar1
autor
2. pro 2011

@berenika39 Tak jsem dnes získala informaci, že z výtěru žádný streptokok nenalezen!?! Doktorce jsem oznámila,že jsem zatím atb. nenasadila,neboť nemá ani teplotu a kromě oteklých mandlí, kdy si ani nestěžuje na bolest v krku, vypadá normálně!?! Ta mi odvětila, že si tímto postupem teda není jistá, že včera měl krk hrozný!?!, že tam byly čepy... Bílý povlak tam dnes už téměř není...!?! Mám tedy počkat,pokud se objeví teploty a pak atb. nasadit, že prý má teď spoustu spálových angín!?! Tak teď nevím, co si myslet!?!?! Ant. jako prevence to asi není to správné?!?!

berenika39
2. pro 2011

@akdar1 nějak mi není jasné, proč se ptáš mě 😉 . nejsem doktor a s tímhle ti opravdu nikdo nemůže poradit.
Jediný objektivní je pediatr. Zbytečně riskuješ.

ined77
2. pro 2011

@akdar1 🙂 ...docela chápu, že se u synka ATB bráníš....ale postup dr. bych nezpochybńovala a nečekala hlavně na zhoršení.

akdar1
autor
2. pro 2011

@ined77 Tak jsem to přehodnotila zhora, zdola a nasadila první dávku... Sice ho to zbaví naprosto všeho pozitivního, ale třeba se zbaví i toho věčného odkašlávání... Děkuji za názory!!! 😎

berenika39
2. pro 2011

@akdar1 bezva. kup k tomu probiotika, tím se trochu zmírní ten negativní účinek atb na "všechno", ochrání to střeva...i když jsem je ted prckovi dávala hned od první dávky, stěžoval si dva tři dny na bříško..ale určitě to pomáhá.

brisalek
2. pro 2011

@akdar1 promin, ale ospen je penicilin, ATB penicilinove rady pusobi na Beta- laktamazu-to je slozka prokaryoticke bunky. http://cs.wikipedia.org/wiki/Prokaryotická_buňka
Clovek ma bunky eukaryoticke a tatkova slozka se v techto bunkach nevyskytuje (B laktamaza), proto nemohou nic v bunkach cloveka nicit a pusobi jen na bakterie. Proto je mozne nasadit tyhle ATB i vtehotenstvi....Pripada mi ta tvoje reakce trochu zvracena. Premira takovehle pece muze podle me taky nekdy "uskodit".🙂🙂

akdar1
autor
1. led 2012

Takže dle všeho to vypadá na cyklickou hořečku a to nachlazení je jen doprovázející jev, kdy nějaký bacil chytil ve školce. Horečka se opakuje téměř na den přesně ☹ Tak nás čeká kolečko po lékařích, aby se diagnóza potvrdila či vyvrátila!?!

Atb byla tedy "zbytečná", neboť tomuto nepomáhají!!!

natalie77
1. črc 2012

Zdravím všechny maminky malých marodů,
měla bych na Vás prosbu. Syn je od mala (od čtyř měsíců) stále nemocný, loni měl za rok 7x antibiotika, trpí na zánět průdušek, má takovou tu zadní rýmu. Má slabší imunitu a astma, jinak nemá zatím žádné alergie, na ORL vše ok, domácnost bez rizikových faktorů (cigaretový kouř, zvířata, plíseň...).
Léčíme se na pneumologii a imunologii. Každé ráno dostává sirup Imunoglukan a vitamíny. Stříkám Vincentku do nosu.
Bohužel nic nezabírá a po vyléčení se do dvou týdnů znovu objeví kašel, rýma...
Už jsem z toho zoufalá, jsem s ním doma, nic nejde naplánovat...každá dovolená skončí pojistnou událostí. Klučík je společenský, veselý, miluje děti, školku....bohužel si nic z toho neužije, protože je pořád doma. Jsem z toho už trošku v depresi...zlepšily se Vaše děti třeba od pěti, šesti let? Trpěly Vaše děti také na průdušky a pomohlo něco? Už jsme vyzkoušeli všechno....
Před čtrnácti dny byl nemocný, horečka 39, kašel, rýma.....no a od včerejška je to tu znovu...
Moc děkuji..

timbouctou
1. črc 2012

@natalie77 ahoj, a co berete na to astma? My s mladším jsme to taky měli jak okolotoč od čtyř měsíců, neustálé záněty průdušek, zápal plic, další záněty s následným nálezem na průduškách a podezřením na vznikající astma. Dostali jsme inhalátor, na dýchání Ecobec, to nepomohlo, tak už přes rok máme Seretide a pomohlo to, před dvěma měsíci snížili dávky a snad na podzim už budeme bez. Jestli vám léčba nepomáhá, změnila bych doktory. My chodíme do Stroupežnického na Smíchově k paní dr. Pončákové, dobrá je tam i Maršálková. Ale i s tím vším, jakmile dostane rýmu, kašel, tak se všeho zbavuje dlouho, a navíc jsme minulý měsíc objevili alergii na mucosolvan 😝

natalie77
1. črc 2012

@timbouctou
Ahoj, také jsme měli Ecobec, při zhoršení společně s Ventolinem.
Od listopadu má Seretide, při záchvatu kašle Ventolin, cucá Singulair. Z obyč rýmy má záněty průdušek. Doktroku jsme změnili, bohužel se nic moc nezměnilo, jen úprava medikace...za rok jde syn do školy a tento rok byl ve školce celkem 5 týdnů ☹ .
Syn měl zase reakci na Spiropent...děkuji za odpověď, snad se to časem zlepší. Držím pěsti, ať můžete Seretide vysadit. Jakou máte dávku? Kolikrát denně dýcháte a kolik?
Hezký večer.

timbouctou
1. črc 2012

@natalie77 my taky nemůžeme spiropent, malej měl svalové křeče. Když jsme měli Ecobec, při zhoršení a záchvatech dušnosti berodual. Ten jsme dostali i na ten zápal plic, ten měl v 6 měsících. Pak jak jsme začínali brát seretide, tak zpočátku dva vstřiky po pěti vdechách ráno a stejně večer, takhle půl roku s kontrolama po dvou měsících. Tak jsem kecala, máme ho od listopadu taky. A v dubnu nám dr snížila dávkování ze dvou na jeden vstřik po pěti vdechách dvakrát denně. Za tři týdny další kontrola, když bude pořád dobrej, tak budeme dýchat už jen večer a po období alergií bychom snad už mohli být bez. Jo a ještě jsem zapomněla, ventolin jsme krátce měli taky, nepomohl, dostali jsme Aerius sirup, dáváme na noc, a dobrý.

natalie77
1. črc 2012

@timbouctou Tak moc držím pěsti!! Třeba se to u nás také zlomí. Po Spiropentu měl syn také reakci v podobě křečí. Berodual jsme také měli, ten Seretide nám dala nová paní doktorka a také máme dva vstřiky a deset vdechů...ráno a večer. Také syn rok užíval Helicit, protože byla obava, že to má z refluxu...
Budu držet pěsti! Moc děkuji, vidím, že všude je něco 😒 . Ale zase nám z toho ty děti vyrostou, jiní jsou na tom mnohem hůř, jen to někdy už špatně snáším.....však to každá známe, hladina hormonů nám klesá...

akdar1
autor
2. črc 2012

O rok později snad už mohu říci, že jsme se cyklické horečky zbavili!?! Synovi nabouralo imunitu zřejmě nějaké očkování a cca 2 roky jsme měsíc co měsíc sráželi horečky a léčili "příznaky" "angíny"!?! Nasadila jsem denně Marťánky, Preventan a Celaskon a po půl roce se mu zlepšila imunita a na letošní Nový rok byla zatím a doufám, že již navždy, poslední!?! 🙂