Opravdu všude cvičí předčasně narozené děti Vojtovku?

annaluciapetrzel
19. črc 2014

ahojte holky. Mam dotaz: opravdu vsude plosne cvici predcasne narozene deti Vojtovku? (myslim, ze je to do urciteho tydne a kg). Slysela jsem ze v praze ne. je tu nekdo kdo necvicil a pkd ano, jak jste to meli? Slysela jsem, ze nekde se v pripade dobreho neurologickeho nalezu pri propousteni z nemocnice pocka do urciteho tydne/mesice, znova vysetri a pak se pripadne nasadi. V Brne se cvici plosne a i pres me prvotni nadseni/odhodlani jsem momentalne dost na vazkach, zdali je to nejlepsi reseni. Pkd jste tu nejake mamky predcasnat s OK neurol. nalezem, napiste zkusenosti celkove s Vojtou. Pozor! Ja Vojtovce zcela verim, ze funguje etc. jen momentalne vaham, zdali neni obcas indikovana zbytecne. Dikec moc.
(dcera nar. v 32 plus 3 - fyi)

odavika
19. črc 2014

Porodila jsem dvojčátka v 33+1, váha 2kg. Jedna byla v pořádku, druhou museli po porodu resuscitovat, apgar tuším 3-5-7, už nevím přesně. A necvičili jsme!!! Na neurologii jsme teda první rok docházeli pravidelně na kontroly a UZ mozku (jedna měla trošku nález). V cca 10ti měsících (bio) si začaly stoupat a obcházet nábytek, ve 14-ti chodily samostatně. Rodila jsem v Jihlavě.

mitote
19. črc 2014

@annaluciapetrzel je to zavisle na nemocnici... v Plzni se necvici snad vubec, v Podoli jen pri potizich, na Obilnaku u vsech preventivne. Jinak moje dcera je 25+5, cvicila automaticky jako vsichni z Obilnaku, neurologicky nalez a vse naprosto v poradku, vzdy. Nicmene jsem si nekolikrat behem prvniho pulroku overila, ze kdyz cvci, tak posun ve vyvoji temer nulovy a kdykoliv jsem prestala cvicit, najednou byla ve vsem jak torpedo. Ona teda u vojtovka rvala tak, ze promodravala. V pul roce korigovanem jsem to zabalila, dalsi vyvoj byl zcela normalni a troufam si rici, ze i lepsi, nez s vojtovkou. Spise jsme praktikovali motivujici cviky. Ve svete se pritom u nedonosenych deti od vojtovky uz zcela upousti, protoze je to prilis drazdive cviceni, ktere neni pro nedonosene deti vhodne. Jinak tenkrat, kdyz nam ji napsali, tak ji vysetril neurolog a rekl: Je v poradku, ale cvicit bude, protoze je nizky tyden. Co na to chces rici? Na dalsi prohlidce jsme byli u neurolozky, ktera rika, to dite je naprosto v poradku, ale pan doktor vojtovku napsal, tak cvicte dal. Vojtovku povazuji za prinosnou u deti, ktere maji neurologicky nalez. Tam si myslim, ze opravdu ma vyznam a dokaze zazraky. Ale u deti, ktere jsou v poradku jenom nedonosene? Radeji bez komentare. Jeste dodam, ze i pres to, ze byla dcera 25.tt, tak mela apgar 8-9-9, nebyla ventilovana, sama dychala, nepotrebovala dechovou podporu, nemela zadne komplikace, UTZ mozku vzdy naprosto v poradku a vse ostatni.

yuminka23
20. črc 2014

ahoj, moje prvorozena dcera je 35tt, jsme z Prahy, apgar 7-8-9, 3 dny byla na kysliku, pak uz dychala samostatne. Vsechno bylo v poradku, mela 45cm a 2.2kg. O Vojtovce nikdo nerekl ani slovo, ani jsem v te dobe netusila, ze existuje. Dcera se jeste v 7.mesici neotacela, ale jinak se hybala i chovala naprosto normalne, presto nas radeji poslali na neurologii, ani tam o Vojtovce nepadlo ani slovo, poradili nam jen jak motivovat dite k pohybu, ale nedelala jsem to, nechala jsem to na dceri, at si k tomu dospeje sama, hned 2.den po navsteve neurologa se dcera zacla otacet sama, 14 dni na to si sedla a dalsich 14 dni pote si stoupla, zacala chodit presne 2.den po 1.narozeninach...dnes jsou ji 4 roky je fyzicky velmi zdatna, sikovnejsi nez vetsina vrstevniku a dokonce i tak vyrostla, ze je i vyssi nez je prumer. Mam ted ale 3.holcicku, tez narozena predcasne ve 36.tt bude ji za tyden 9 mesicu a stale se neotaci, ta nemela vubec zadne problemy apgar 9-10-10, 46cm a 2.9kg, nepozoruju na ni nic, je silna, hodne ziva a v pohybu, ale neotaci se...na neurologii jsem po predesle zkusenosti nesla...myslim si, ze opozdeni neni nic spatneho, kdyz je dite jinak v poradku, verim ze do mesice se vice rozhybe, kazde dite ma sve tempo a neni nutne, aby delalo to ci ono podle tabulek...

annaluciapetrzel
autor
20. črc 2014

@mitote
@yuminka
no ja se omlouvam jsem se preklepla je 31 plus 3. ale to neva, vse zustava stejne, neurol. nalez OK, na rehabilitace zezacatku tvrdili, ze vse OK, ze je uplne bezva, pak kontrola u Dr Kyselkove (postrach vsech matek nedonosenat), vse je spatne, hypotonicka etc (to rekla vsem !!!!!!!!!!!! ostatnim matkam se kt jsem rodila ci lezela na rooming-in s nednonosenaty), rehabka opet tvrdila OK. Meli jsme 2 cviky a naraz nam rehabka prihodila 3ti, ze pry mala ma malo vyvinute sijove svaly.... ja nevim, preci nemuze v 1.5 mes korig veku past predpisove koniky! Pri posl. vojtovce rvala tak, ze ji praskla zilka v oku, navic ja jsem sama a uz to nejak nedavam. Jako rehabka pi Vallova z Tisnova je super. ale ....myslim si, ze kdybysme byli z plzne nebo phy tak nic necvicime av klidu se ceka a jen se sleduje vyvoj :(

madulinka
20. črc 2014

Ahoj, naše se narodila ve 34+0 tt, 1420 g a 39 cm. Nevyživovala se z placenty, takže byla o 4 týdny pozadu váhově a na délku. Apgar tuším 8-9-10. Byla pouze malinká, jinak O.K. Měla žloutenku, takže dostávala fototerapii, jinak kyslík neměla.. Neurologický nález o.k. a všechna další vyšetření o.k. Rodila jsem akutně v Chrudimi, ale hned po CS malou transportovali do HK. Tam o Vojtovce nepadlo ani slovo a že cvičí nedonošenci Vojtovku jsem se dozvěděla až zpětně.. Lézt začala v 10 měsících, stoupat si ve 12 měsících a chodit v 15ti měsících. Teď je to zdravá, čilá holčička, akorát je drobnější a hubenější, jinak by nikdo nehádal, že byla nedonošená..

mitote
20. črc 2014

@annaluciapetrzel ja teda proti Kyselkove nemuzu rici pul slova...naopak me casto hodne uklidnovala, nebo rekla, ze je to normalni, atp... jinak Lau taky praskla tenkrat zilka v oku. Jak rikam, ja se na to vykaslala a necvicila, rehabce jsem rikala, ze cvicim a ona nas chvalila za pokroky. Ehm 😀

lenka5731
20. črc 2014

32+2, 1990 gr, necvičili jsme

annaluciapetrzel
autor
20. črc 2014

@mitote - no u nas kyselkova traga, ale neni to pouze ma zkusenost, jinak bych . ale to je jedno. me by jen zajimalo, jestli me dceri fakt neco je aby to musela nutne cvicit. ze. ze fakt v necem poostava.jako zase nechci neco zanedbat. nemate nekdo zkusenost s dobrym detskym neurologem v Br? Nikoliv obilnak

annaluciapetrzel
autor
20. črc 2014

@lenka5731
@mandulinka
@yuminka23
@odavika

a holky sledoval vase deti nekdo? jako casto napr kazdy tyden nebo obtyden? jinak dcera se trochu prohybala, ale tedka uz ne, jen proste v 1.5 (korig) nedava hlavicku HODNE nahoru, proste tak nejak ryje nosankem v podlozce

no uz vas nebudu otravovat

odavika
20. črc 2014

@annaluciapetrzel Na neuro holky sledovali rok - chodili jsme zhruba po 3 měsících. Pak jsme ještě docházeli do rizikové poradny k doktorce, která se o holky starala na JIP. Tam kontrolovali celkový vývoj (to samé co na neurol. + strava, nemocnocst, úprava léků). Chodili jsme tam každé 2 měsíce taky do roku.

annaluciapetrzel
autor
20. črc 2014

@odavika jojo, to mi prijde rozumne, i ty intervaly. ja si myslim, ze mala se srovna sama (uprimne, kdyby byla donosena, podle me si toho ani nikdo nevsimne). ale zase.... nejsem neurolog. takto jsem furt stresla

annaluciapetrzel
autor
20. črc 2014

@odavika my totiz rehabku mame co tyden...

yuminka23
20. črc 2014

@annaluciapetrzel ani jednu holcicku nesledovali, nikdy jsme na zadne rehabce nebyli, ta prvni, jak jsem psala, taky koniky nepasla a v 8.mesici uz stala na nozickach a v roce uz behala...u te 3. si myslim, ze to bude podobne jako u @mandulinka, proste jen trochu pozdeji, vzdyt tem miminkum nic neutece 🙂 jakmile dosahnou veku 3 let, vse pak rychle dozenou, i tu vysku a vahu, neni na nich nedonoseni znat. Pokud ti potvrdili, ze mala je v poradku a ty sama to citis, urcite ji nemuc Vojtovkou, Lily ma dnes 8.mesicu a taky nechce byt na brisku, hlavicku si poklada, ale kdyz chce na neco dosahnout, tak nema problem se skoro otocit, takze je jen lina a proste k tomu dojde pozdejc, druhorozena dcera je donosena, apgar 10-10-10 a taky ani ve 3 mesicich koniky nepasla, byla radsi na zadech 😉 ale v 7.mesici uz se umnelaa sama posadit a zacala behat v 10.mesici... Kazdopadne, bych se na cviceni Vojtovky vyprdla 🙂

evikmi
20. črc 2014

taky obilnák, Verunka narozená 30+0 , váha 1490g... dle neurologa(ale nevím kdo to byl) na oblináku vojtovka nařízená jen preventivně.... při kontrole dr Kyselkové vojtovka nutná, a navíc že je malá lehce "opožděná" ...dle rehabilitační, ke které chodíme (Břeclav - pí. Hrubá) je malá tak jak by měla. některý pohyby postoje dokonce je napřed. s pasením jsme tak nějak jak kdy

taky zvažuju jestli cvičit nebo ne.. trochu mě zvyklalo v posledních dnech to, že jsem nechávala malou očkovat a tak jsme 4dny necvičily a pak jsme hned byly na rehabilitaci a pí Hrubá říkala, že to malé moc prospělo necvičit :-/