Otužování zimomřivých dětí. Má to smysl?

jana7ka
2. srp 2022

Chtěla bych teď v létě začít otužovat naše kluky 7 a 10 let, ale jakýkoliv pokus mi připadá jak týrání. Jsou hubeňouři a voda v bazénu je pro ně studená a po chvíli jsou promodralí. Po ránu vyžadují tepláky a mikinu jinak jim je zima. Má to vůbec smysl?

jana7ka
autor
2. srp 2022

@jana7ka pardon je to otužování ne obtěžování.

apokalismus
2. srp 2022

@jana7ka pokud je to pro ně nepříjemné tak bych to nedělala... já mám třeba ze zimy regulérní deprese 😂... Takže záleží jak oni to zvládají... Třeba moje dcera je ve vodě už skoro modrá,klepe se a chce zůstat....zato já se klepu jen se na vodu podívám 😂🤦

jana7ka
autor
2. srp 2022

@apokalismus Já to chápu, ale připadám si jak blázen, když všechny děti mají tričko, šortky a naše mikinu a tepláky.

zelenaesmolda
2. srp 2022

@jana7ka
ja bych spis resila jestli nemaji nejaky zdravotni problem
A v bazenu se musi hybat jinak jim samozrejme zima bude.

veruuu_kubesovic
2. srp 2022

Nějak postrádám význam otuzovani? Můj 4letak by si taky nejraději oblikal mikinu a tepláky, tak mu vysvětlím, že je moc horko a vysvetlim co si má vzít...vodu teda miluje...ale mě ho nenapadlo otuzovat 🤔

veruuu_kubesovic
2. srp 2022

@apokalismus mám to stejně, děcka se klepou v bazenu, ale nevylezou ani za nic...

konidana
2. srp 2022

@jana7ka my se otužujeme tak, že po každém koupání ve vaně, či sprše, se po teplé dá na závěr chvilku studená. Také to trochu vypadá jako týrání😅, ale už bez toho neumíme být ani jeden🙂

kafr
2. srp 2022

Taky jsem zimoumriva, taky mi manžel tvrdil, že se musím otužovat... Fakt jsem to zkoušela, snaha byla, hezky postupně...
Nemá to valný smysl, nic z toho nebylo, teplé ponožky jsou teplé ponožky 🥰

zelenaesmolda
2. srp 2022

@kafr
tak snad je nenosis do sandalu kdyz je venku 30 stupnu :D

kafr
2. srp 2022

@zelenaesmolda 😱 představ si, že mě puboši poučili, že bílé froťaky vytažené do půl lýtek jsou in!!!
Ale ne, nenosim 🤣

zelenaesmolda
2. srp 2022

@kafr
jsou,taky to nechapu,je to priserne

luucia
2. srp 2022

Dcera 10 let je taky fialová pořád, i v létě..už mě to nepřekvapuje, na pláž u moře si bere deku a balí se do deky 😀 lidi kolem nás na nás koukaj jak na blázny, ale co nadělám..nemá žádný podkožní tuk, takže v 30 stupních si bere tenkou mikinu. ale o otužování jsem teda neuvažovala, docela by mě zajímalo, zda funguje

jana7ka
autor
2. srp 2022

@konidana No, já neřekla, že studenou vodu taky nemusím. Takže jim asi vzorem nebudu.

j.a.n.i
2. srp 2022

Nevim, nasi se otuzuji odmala sami 😁 uz jako batolata nechtely casto cepici ci bundu, tak ji proste nemely a asi to fakt funguje. Do covidu nemocnost nula, distancni vyuka a hnipani u pc jim s tim trochu zahybalo, ale uz je to zas lepsi.

aguu
2. srp 2022

@jana7ka pětadvacet let zpátky (nevím, jestli to ještě trvá) na jedné škole ve Znojmě děti otuzovali. Jednu přestávku za jakéhokoli počasí se děti převlékly do nátělníků a trenýrek, a běhali na školním hřišti. Chválili si, že mají mnohem menší nemocnost dětí.
Tam se ty děti nechaly strhnout davem, jak toho docílit doma netuším 😉

zuzineckah
2. srp 2022

my otužujeme celá rodina, tak mi to přijde normální... Kdybych ale měla vyloženě zimomřivé děti, tak bych řešila spíš zdravotní důvody, jestli tam není nějaký problém.

jana7ka
autor
2. srp 2022

@j.a.n.i
@aguu Zatím nijak moc nenarodil.

jana7ka
autor
2. srp 2022

@zuzineckah O žádným problému nevím.

pampeklec
4. srp 2022

Pokud jsou vyloženě hubení, bude jim větší zima než lidem, co mají nějaký podkožní tuk 🙂 Každopádně na otužování je nejlepší společnost, tím se zvyšuje motivace. A pravidelnost. Já jsem takhle v dětství s kamarádem soutěžila, kdo delší dobu vydrží ve studené vodě... trénovali jsme oba samostatně doma každý večer po sprše. Postupně - nejdřív třeba jenom vlažnou po kolena, pak postupně výš a studenější. Zvlášť teď ve vedrech je to opravdu příjemné aspoň na ty nohy. Byla k tomu nějaká historka o ledních medvědech, co si už nepamatuju. Pak jsme to nějak porovnávali.
No a zároveň nepřetápět doma, aspoň na spaní, a nenutit oblíkat teple, pokud o to nestojí (což ale předpokládám neděláš, ale...).

kapii
4. srp 2022

@jana7ka já bych začala fakt pomaloučku, třeba snižovat vodu při koupání o půl stupně, o stupeň, vydržet ve vodě třeba o minutku dýl. Jinak jde i otužovat na sucho, zacvičit si u otevřeného okna, nechat je proběhnout se po zahradě jen v triku a teplákách i v zimě. Pak samozřejmě hned zahřát. Nejlepší při nějakém pohybu, hře, potom tolik nebudou vnímat ten počáteční nepříjemný pocit chladu.

rencinka87
4. srp 2022

Taky mam doma takovou kostricku potazenou kuzi, extremne hubenej, sama ruka, sama noha a taky je mu proste vetsi zima. Chodil 3 roky do lesni skolky a holt mel vzdycky o jednu vrstvu vic, nez ostatni deti, tenky rukavice nosil i na jare poranu.
Nemyslim, ze by melo valny smysl je otuzovat - proste kdyz nemaji na sobe zadny tuk, tak se holt musi oblect.. Na tom prece neni nic spatnyho.. Mladsi syn ma podkozniho tuku dostatek 😁, je takovej udelanej, sirokej hrudnik, celkove proste jinak stavenej, a tomu je mnohem vic vedro 😁
Nechala bych je zit a nosit, co potrebuji, aby jim bylo teplo 🙂 Doma bych nepretapela, chodit dostatecne na vzduch (za kazdeho pocasi) a to podle me staci 😉

blondynka400
4. srp 2022

Já si nemyslím, že být hubený znamená, že jim musí být větší zima. Je to hodně o tom, jak se člověk naučí. Obě mám hodně hubené, s minimem tuku a fakt samý sval a chodí minimálně o vrstvu méně oblékané, než ostatní děti a zima jim není, naopak. Vedu je k tomu od malička (měla jsem problém už v porodnici 😀 ), doma máme chladněji a pod.
Být tebou bych vyloženě do otužování nešla, spíš bych jim postupně snažila ubírat na tom oblečení, žádné tepláky a mikiny a pod. Nic se jim fakt nestane. A to, že jsou v bazénu promodralý, drkotají jim zuby, to je normální, z toho se nikomu ještě nikdy nic nestalo 😀

jana7ka
autor
5. srp 2022

@pampeklec
@kapii
@rencinka87
@blondynka400
Díky, sprchování se pokusím zavést, ani s proběhnutím nebude problém. Kluci tráví venku hodně času v létě i v zimě. Doma topíme na +-21 ve dne a v noci méně. To mi jako přetápění nepřipadá, spíš naopak. S tím oblékáním je to horší viz. diskuze "Co místo punčocháču" kdy mají vždy o jednu vrstvu oblečení více než ostatní, ale jinak jim je zima.

kolibricek36
5. srp 2022

@jana7ka já bych řekla dětské ať zkontrolujte štítnou žlázu, tedy nabere krev. Ale záleží na tobě.

jana7ka
autor
5. srp 2022

@kolibricek36 Tak to mě trochu děsí.

kolibricek36
5. srp 2022

@jana7ka hele pokud máš někoho v rodině s tímto onemocněním,tak bych to nebrala na lehkou váhu.

jana7ka
autor
5. srp 2022

@kolibricek36 O nikom nevím, o štítné žláze jsem zatím slyšela jen u dospělých. Doufám, že jsou opravdu jen zhýčkaní a hubení.

pampeklec
8. srp 2022

@jana7ka teplota 21 st. rozhodně není málo, i když přetápění to asi není, to je fakt 🙂 Ale záleží, co doma děláte, jaký zdroj to topení je... Každopádně taky mi to nepřijde jako důvod toho, že by měli být extra zimomřiví. Tak snad to bude lepší, třeba to sprchování pomůže.

j.a.n.i
8. srp 2022

Ono nejlepší otužování je cestvym vzduchem, tj. tolik se nenabalovat, zpocatku samozřejmě jen na relativne kratke trasy.

kolibricek36
8. srp 2022

@jana7ka u nas to ma tchyně, jeji nejstarší a poslední syn a u toho nejstaršího syna to ma syn, zjištěno asi v 10 letech. U manzela se to neprojevilo ale u dcerky budu na pozoru.