Porucha růstu. Je tu někdo kdo to prožívá taky?

pelmisek
5. led 2009

Ahojky všichni, chtěla bych se zeptat jestli tu někdo je se stejnou poruchou jako máme my? Naše malá je nejmenší ze všech stejně starých i daleko mladších dětí v našem okolí a doktoři stále nevědí čím to je. Nehledě na všechny rádobypovzbuzující řeči všech našich známých a rodiny, že to určitě dožene. Mě to teda fakt dost ničí! Něco jsem si přečetla na netu i o léčbě růstovým hormonem a obávám se, že nás to taky čeká. Takže je tu někdo kdo to prožívá taky? Chodíme na kontroly a byly jsme i na pozorování v nemocnici Ke Karlovu (MUDr. Honzík).

jolinka
19. dub 2012

@anjelicek26 no ti lekari su fakt blbi 😒

teda ja nie som odbornik...ale ak ma aj velmi predcasne narodene dieta nezrely traviaci system {co Max nie je aj moja Johi sa narodila 3 tyzdne pred terminom, viedli ju ako "hranicne zrele dieta"}...tak hadam ten nezrely system do 2 rokov dozrie??? Poznam pribeh extremne nedonoseneho dievcatka v 6tom mesiaci narodena a v roku uz jedla vsetko bez problemov...

a zase virusove hnacky prejdu za par dni a je to jednorazova sezonna zalezitost. ...taketo trvale traviace problemy by mali lekari riesit 😕

anjelicek26
19. dub 2012

@jolinka - on ma hnacky od 8 mesiacov, niekedy je vravim tyzden dva dobre, teraz bolo dva mesiace dobre, co bol uplny uzas a teraz je to zasa v starych kolajach. Ako kaka len raz denne - ale take riedke, ze ... nebudem to opisovat, ale od formovanej stolice je to na mile vzdialene. On sa narodil 2550g/45cm, takze bol fakt malinky, prvych 6 tyzdnov mi vlastne komplet prespal, co bol taky zlty - co tu tiez nikto neriesil, ale dobre. Kazdopadne ale nebol tak predcasne narodeny, aby nas druhy den nepustili s porodnice domov, nebol ani v inkubatore, fungoval uplne normalne. A na lekarov v anglicku fakt nemam dobreho slova 🤐

jolinka
19. dub 2012

@anjelicek26 tam je kopec moznosti...moze mat trvale narusenu crevnu mikrofloru trebars, to by tiez vysvetlovalo tie riedke stolice.

jolinka
19. dub 2012

@anjelicek26 tiez som pocula o anglickom zdravotnictve vselico 😖

no dobre, prajem nech sa vam to co najrychlejsie vyriesi a da do poriadku. dobru noc. 🙂

anjelicek26
19. dub 2012

@jolinka - -no ved to moznosti je tak vela, my mame vylucenu len alergiu na bkm, krvne testy a vytery z ritky (to nam vsetko robili na dovolenkach v nemecku) , to mal v poriadku. Netestovali mu ale laktozu, aj ked ked som ja davala dva tyzdne bezlaktozove mlieko - ziadna zmena. Na celiakiu sme robili mu doma krvny test - co je hroza inak - no a negativny, ale spolahlivost teda neviem, aka je, ono vraj na definitivne urcenie treba aj tak vzdy endoskopiu. Viem, ze to nie je v poriadku a mam taky blby pocit vlastne, ze nic nerobim, aby som mu pomohla 😖 Aspon teda nema bolesti a prospieva, aj ked ten rast sa uz teraz 4. mesiac uplne zastavil 😔

anjelicek26
19. dub 2012

@jolinka - bru nocku, ja nahravam videjko na youtube, ako Saska cita, trva to vecnooost

janinka3
20. dub 2012

je pravda že jak se najde nějaké onemocnění které ovlivnuje růst a to se zvládne tak se ten růst dá dohromady.

jinak malé takz vycházelo nějakých 155 ale to je kdyby to šlo všechno dobře, ale těžko říct jesli zůstane na tom percentilu co je ted. To těžko říct. Prý tak nejdřív nějaké předpovědi výšky kolem těch 8 let.

@anjelicek26 bud ráda, že vypadáš mladší 😀 to pak oceníš. Jestli má malý takhle dlouhodobě průjmy tak je t rozhodně k řešení. Nedej se odbít.

eyael
13. srp 2012

ahoj, chtěla bych obnovit tuto diskuzi: moje dcerka má 8m a už 2měsíce nevyrostla ani cm. Je pravda, že před dvěma měsíci po angíně a atb se jí rozjela ABKM, měla hrozné průjmové stavy, třeba 13x denně. Nyní držíme bezmléčnou dietu. Přibírá dobře, ale neroste. Máte někdo podobný problém?

anjelicek26
13. srp 2012

@eyael - ona je este velmi malinka, tazko radit, deti dlho priberaju a potom sa z toho vytiahnu, o zastaveni rastu deti do roka sa hovori, ak nerastu 4 mesiace po sebe, u deti starsich dva roky je to 6 mesiacov po sebe, aspon tak to poznam ja.

eyael
14. srp 2012

@anjelicek26 i tak děkuji, alespoń trošku informací, o takhle malých dětech jsem právě žádné info nenašla, všude se řeší až děti starší roku, spíš dvou let. Pediatra to zatím neřešila, jdeme na očkování za 3 týdny, budu chtít zas malou přeměřit.
Ono je u nás bohužel ale dost indikací pro nějaký problém s růstem - já se léčím se štítnou žlázou, malá se narodila ve 34tt s 1870g a 42cm (SDi), má potvrzenou ABKM - tj. snížené vstřebávání živin díky dvouměsíčním průjmům, je o 7cm kratší oproti své sestře v jejím věku, což mi přijde na batole až dost.
Na stránkách www.rustovyhormon.cz jsem si zkusmo zadala do grafů její míry a vyšlo mi, že když to nebudeme řešit, s největší pravděpodobností by byla o 20cm menší než by měla být...
Nevím kudy do toho, jak to uchopit a kdy a u koho začít řešit, jestli sama zkusit dětskou endokrynologii, nebo fakt počkat ty 3 týdny - zas aby malá neměla jiné problémy díky špatnému růstu (třeba s mozkem nebo kostmi, vnitřními orgány...)
Já prostě nevím co dělat, u tak malých dětí to nikdo nepopisuje ☹

anjelicek26
14. srp 2012

@eyael - ak je podozrenie na stitnu zlazu, treba to riesit okamzite. Po zenskej linii sa to dedi na 80%, takze neni o com. Ak mas ty problemy, sprav termin na endokrinologii aj malej (tie tri tyzdne tam najmenej budes cakat). Aj ked teda baby tu pisali, ze v porodnici testuju stitnu zlazu a ak by mala nieco vrodeneho, prislo by sa na to. Ale nikdy nevies. Saska nemala vrodeneho nic a teraz jej dali lieky. Ale aspon nam uz bude rast a vieme, kde bol problem.

eyael
14. srp 2012

@anjelicek26 takjsem volala na dětskou endokrino, doporučili počkat ještě do kontroly iu dětské. Bohužel bez jejího doporučení nic dělat nemůžou, neproplatila by jim to pojišťovna ☹

anjelicek26
14. srp 2012

@eyael - behni k detskej aj dnes, ved doporucenie ti vystavi do minutky, nie? Na co cakat a kotrolu ;)

eyael
14. srp 2012

@anjelicek26 no to mi právě nevystaví 😒 řekla, že se uvidíme za 3 týdny na dalším očkování, že si tohle měření délky napíše s otazníkem. Takže dřív než za 3 týdny (dnes "už" za dva) z ní nic nedostanu.

anjelicek26
14. srp 2012

@eyael - no ja neviem, hadam sa nic nezanedba. Ja si teraz uz vycitam, z ked mala stitnu hranicnu dva roky dozadu, ze sme uz vtedy radsej nezasli na endokrinologiu.. ze sa to za dva roky takto zhorsilo :(

eyael
20. srp 2012

@anjelicek26 ahojda, nějak moc nestíhám na net a na koníka vůbec ☹ už aby zase byla školka 😀

no taky se bojím, aby se nic nezanedbalo, ale bez časového odstupu od toho změření, kdy jsme zjistili problém, se stejně nic dít nebude. Nikdo to nebude brát směrodatně, když jednou vyšla blbá hodnota.

Jinak se snažím malou měřit v domácích podmínkách abych měla alespoň něco pro svůj klid jak se to vyvýjí. Změřila jsem si jí po té kontrole u pediatry a včera a vypadá to, že zase začala růst. Ještě 8.8. měla 65cm a včera kolem 68,5-69cm! Bohnužel se mrskala a nemohla jsem najít stejný metr co jsem jí měřila předtím, takže nešlo objektivně porovnat. No ale i tak, znamenalo by to, že se to obrací samo zase k lepšímu, asi fakt průjmy při neukočírované ABKM dělaly svoje... uvidíme na KO příští týden. Jen se paradoxně zas bojím toho rychlého růstu, 4cm za 12dní mi přijde moc ☹

"naštěstí" jsme opět nemocné, chytli jsme celá rodina nějakou chřipajznu, pšíkáme a kýcháme a nedýcháme celá rodina, tak uvidím, jaký to bude mít vliv...

lenka5183
8. únor 2014

@awalancha3 to jej zmerali intelekt?

awalancha3
8. únor 2014

@lenka5183 ......áno..kyvadlom u psychotronicky..... a mala IQ138,5

lenka5183
9. únor 2014

@awalancha3 to som sa pytala vazne, nevadi... tak ak chces daj vediet vazne.

mishulle
27. únor 2014

ahoj, tak mě dr. vystrašila, že možná máme taky poruchu růstu, druhý syn je nejedlík a drobek, na 3letech 90cm a 12kg, dávají nám půl roku a pak se to bude řešit

zihu
18. čer 2014

Ahoj, rada bych ozivila toto tema. Syn ma v srpnu 3 roky a od 2 let vyrostl max. 2cm (ted meri 89cm). Uz mu delali spoustu testu (odber, ruzna sono, ocni, RTG pro kostni vek), vsechno zatim vypada normalne, vysledek z RTG jeste nemame. Samozrejme mame obavy, co se muze dit... Ma nekdo z vas nejake zkusenosti s dalsim postupem? Jinak prospiva normalne, je sikovny, dobre ji, aktivni... Diky moc, zdravim vsechny.

zihu
18. čer 2014

@mishulle to jsme na tom stejne, syn vazi 12,7 a meri prakticky totez. Uz se u vas neco vyvinulo dal? Diky.

kriistin
18. čer 2014

ahoj muj syn bude mit v červenci 4 roky a měří 94cm a váži 13kg.
byl na endokrinologii a tam mu dělali testy na štitnou zlazu a ma sniženy hodnoty.

mishulle
20. čer 2014

@zihu dělali kontrolu moče a sono břicha a na nic nepřišli, za týden jdeme na odběry krve

emily1104
2. črc 2014

Ahoj chtela by jsem se zeptam moja dcera 4 zaři bude mat 3 r a ma 86cm a 10kg dajak mi to doktorka neřeši 😒 .prosila by jsem o radu dekuji

janahus
19. dub 2015

ahoj holky, muj syn 2.5 roku 84cm a 10.5 kg, narozen IURG 1750g a 42cm ve 36tt, nasledovala operace streva pro srusty a zanet, 10cm streva pryc, uz jsme byli v lednu na endokrinologii, pokud to do rijna nedozene, coz pan doktor rikal, ze nehrozi, tak zacnem s lecbou, syn splnuje kriteria pro lecbu,ted nasceka hospitalizace kvuli neprospivani a castejsimu kakani, spise kasovitych stolic,i kdyz ja 157cm, manzel 170cm, nedosahuje vysek rodicu, je opozden i ve vyvoji, takze jsem taky dost napnuta, jak to nami bude,endokrinolog rikal, ze by se mohl zastavit na 140cm a konec, to bych nechtela...drzim vsem palce

maggie
17. čer 2015

holky, je tady někdo, kdo už je léčen růstovým hormonem? Syn - 7let je malý, postupně ho dorůstají a předrůstají stále mladší a mladší děti, v 7 letech měří 112 cm, všechny testy z krve byly negativní, teď mu dělali test na růstový hormon a má velmi nízké hodnoty, v srpnu nás čeká další test na růstový hormon, tak by mě zajímalo, zda má někdo zkušenost už s podáváním růstového hormonu a zda to pomáhá, děkuji

pajuska87
15. črc 2015

Nám jsou 2 roky a malá má 81 cm a 10 kg, zatím pediatr bude dělat růstový graf, tak jsem na to zvědavá

finezuza
12. srp 2015

@emily1104 naše malá měla v 3 letech 90cm a 12kg, po 4 měsících vyrostla jen o 1 -2 cm a váha kolísá, ale víc jak 12,5kg nemá a to se musí hodně najíst. naše dr. to taky neřešila, když jsem se na to ptala dříve, že je drobná, tak řekla, že se to řeší ve 3 letech, teď to už nekomentovala, že je vše ok. Je ale stejně velká jako 2,5leté děti, ale já i manžel jsme menšího vzrůstu, tak snad je to jen tím.

angie.shy
12. srp 2015

@finezuza naše malá měla ve třech skoro stejné míry 89 cm/11,80 kg, je drobnější, ale co bych chtěla, já nám 149 cm. Neřešíme to.