Porucha růstu. Je tu někdo kdo to prožívá taky?

pelmisek
5. led 2009

Ahojky všichni, chtěla bych se zeptat jestli tu někdo je se stejnou poruchou jako máme my? Naše malá je nejmenší ze všech stejně starých i daleko mladších dětí v našem okolí a doktoři stále nevědí čím to je. Nehledě na všechny rádobypovzbuzující řeči všech našich známých a rodiny, že to určitě dožene. Mě to teda fakt dost ničí! Něco jsem si přečetla na netu i o léčbě růstovým hormonem a obávám se, že nás to taky čeká. Takže je tu někdo kdo to prožívá taky? Chodíme na kontroly a byly jsme i na pozorování v nemocnici Ke Karlovu (MUDr. Honzík).

turbinka
5. dub 2012

Ahoj, syn má 4 roky a 8 měsíců a 95 cm. V ut nám po všech testech v motole řekli, že by byl pro podávání RH- ale je to na nás- já nevím. Co máte za negativní info? Hrozné je, že prakticky nikdo neví, předpokládanou výšku- protože se vším zásadně zamíchá puberta.

awalancha3
5. dub 2012

@laloona ... je taka drobunka.... hm, ale netrapis sa tym velmi, ci ano? ja to mechavam tak.....dievca si aj v dospelosti nastastie moze dovolit byt chuducke a 160 cm, keby sa viac nepodarilo aj hadam postacuje.......
Moj syn, teraz uz 19 rocny bol taky normalny, nikdy som u neho nic neriesila....... teraz ma 186 cm a 80 kg.
Ja som vysoka a mohutne stavana...... tak ta moja malicka bude asi po svokre a svagrinej..tie su utle, drobnych telesnych konstrukci, ale aj pomerne vysoke.......

laloona
5. dub 2012

@awalancha3 ntrápím se tím 🙂 já mám sama po třech dětech 158 cm, ale taky jen 48 kg 🙂 když jsem se narodila já, měla jsem dva týdny po termínu 46 cm a 2700 g 🙂 nemá po kom být veliká 🙂

janinka3
6. dub 2012

@sabatko já jsem to právě tomuhle doktorovi psala do poradny a podle jeho odpovědi jsem se potom dohadovala s obvodačkou aby nás poslala. Jinak naše malá taky splnuje jen jedno kritérium na růsták a to ten že se narodila IUGR tj. délkou hraničně neodpovídala délce těhotenství kdy se narodila. Ale v 5 letech měla víc cm než se ten růsták dává. No a zatím je teda na percentilu který stále odpovídá výškám rodičů. No jsem fakt zvědavá. Naštěstí mám úžasnou obvodačku která mě to doporučení dá. On ten doktor v té poradně právě psal, že rozhodně ne všechny děti jsou v té jejich poradně léčené růstovým hormonem.

tindra
9. dub 2012

Ahojte, já se k vám přidám jo? Na koníka jsem chodila před 4 lety kdy jsem čekala dvojčátka a teď se sem zase obracím,hledám někoho,kdo už "si píchá".My máme růstový hormon 4 den a pořád se mi klepou ruce🙂 Ve 4 letech a 4měsících máme 96cm a 11kg.....splňujeme po hromadě testů všechny kritéria ale rozhodnutí bylo na mě-a bylo to těžké.....ale ten pocit,že třeba pomaličku poroste a pak se zastaví na 120 cm a pak už stím nepůjde nic dělat,když ta možnost je mě přinutilo jednat.Nevím ale jeslti tu třeba už není jiná diskuse nebo jsem správně?Moc pohybu tu není, co si pamatuju,tak jsme tady s maminama seděli skoro 24hodin,s dvojčatama toho člověk moc nenaspal....🙂

dana1979
9. dub 2012

@tindra
Ahoj.. Ja synovi picham rustovy hormon necele tři roky. Začali jsme v jeho osmi letech. Hodne jsem zvažovala protože je mentálně postiženy,ale sám chtěl vyrost tak jsem sla do toho. Prvnich 14 dni bylo tezkych breceli jsme u toho oba,ale ted uz dobre. A za tři roku ma 21cm. Jinak za rok měl jen 4 cm bez rustaku.

tindra
9. dub 2012

Ahoj Dani,já mu to zatím píchám ve spaní,neprobudí ho to,ale samo že to musím změnit.Ale na to ještě nemám odvahu.Mě strašně dlouho trvá než se k něčemu odhodlám.To abych začala kupovat oblečení - už 3 roky máme tu samou velikost triček a tak.jen teda přesně nevím jak to bude brát jeho dvojčátko které taky moc neroste,ale v krvi nějaký ten růstový hormon má.nevíš je ještě i jinde podobná diskuse?

dana1979
9. dub 2012

Ja tenkrat na nejake diskuzi byla jak jsme zacinali picham, ale uz nevim kde. Ve spani nám to nešlo..musela jsem vysvětlovat a mluvit a mluvit...pak když nechtel rikala jsem,ze ti nevadi,ale ze.nevyroste...tak chvíli brečel a pak si ji nechal pichnout. Ale byli to těžké. Syn toho uz ma hodne za sebou a bylo mi to trochu lito,ze mu působímbolest. Ale fakt si zvykl a treba se mi jednou stalo,že jsem zapomela a sám přišel uz z postele,ze nemá pichnutou injekci🙂Taky nosil roky stejne obleceni a boty a pak se to změnilo🙂 píšu na mobilu tak někde nemam háčky🙂

dana1979
9. dub 2012

@tindra ve 4 letech měl Štěpánek 87cm a ted 129...porad je pod 3 percentilem...ale ma i hodně opozdeny kostní věk tak uvidime

eustoma
9. dub 2012

Zaujimava diskusia. Mam malicku, zatial 10mesacnu, meria 68cm, od narodenia je na 5percentilu. Je siroko daleko najmensia co poznam. Pocitam, ze ked pojdee takym tempom budeme mat v 2 rokoch 80cm. Nejako ma nikdy nenapadlo, ze by som sla do rustoceho hormonu. Ja som mala (156), manzel vyssi (183). Motoricky i inteligencne je mala v poriadku. Uz dokonca sama krasne chodi. Stavia sama vezua tak. Som zvedava ci tu zachvilku nebudem riesit ten rustovy hormon.

marton
10. dub 2012

@tindra Ahojky,můžu se zeptat kolik měřili kluci v roce a půl a ve dvou letech?

marton
10. dub 2012

@dana1979 Děkuji.Už jsem tyto stránky před pár měsíci navštívila a grafík si vedu.Mě spíše zajímalo porovnání dvojčátek Tindry s našima.Taky máme dva kluky,prcky 🙂 .Tobě moc držím pěstě.

jolinka
12. dub 2012

@janinka3 ja mam tiez 5.5 rocnu dcerku a ma presne 102 cm...ja mam 153, mm163 takze na jednej strane to ma po nas...ale manzel mal zrejme poruchu rastu ktoru jeho rodicia neriesili, otcovi siaha po plecia

tindra
12. dub 2012

Ahojky,, kluci měli ve dvou letech 81cm, v roce a půl 75 a 76 cm, já mám 159 a manža 175,takže jsme taky malý,takže celé naše okolí tvrdilo,že vyrostou a že my jsme malí,oni jsou po nás.....jenže nerostou vůbec.....tak proto všechny ty testy a pod. A nakonec to pícháme pořád ve spaní🙂 sice zakňourá ale zatím to jde.uf doufám,že to tak půjde dál

marton
13. dub 2012

@tindra Tak to naši kluci nejsou o moc větší.Oba v roce a půl 78cm.Teď jsem je měřila jen sama doma,což mi popravdě moc nešlo a naměřila jsem 80,5 a 82cm/bude jim 20m/.Já měřím 162,manžel 170.

maximka33
17. dub 2012

ahoj holky, jdu se k vám přidat. náš tříletý syn je nejmenší z vrstevníků, a taky nejlehčí, váží jen 13 kg. jinak je velice živý, chytrý, bystrý. už v roce měl pouze 8,3 kg. doktor to tedy hlídá, ale maximálně mu vzal krev a poslal nás na alergologii, kde se nic moc nenašlo... mně trápí obojí, váha i míra, míra ale asi víc, aby prostě dostatečně vyrostl. my s manželem jsme průměr, manžel 186 cm, já 168 cm, a to jsem z celé rodiny nejmenší.. teď nás čeká tříletá kontrola, takže uvidíme, co bude... podle růstového grafu je růst v normálu, váha snížená..
http://www.rustovyhormon.cz/rg/grafy.php?graphT...
http://www.rustovyhormon.cz/rg/grafy.php?graphT...

maximka33
17. dub 2012

@eustoma a když jsi menší, nemáš údaje ze svého dětství? třeba na tom budete podobně. já ty údaje mám, už v roce jsem byla těžší než syn, výška tam bohužel chybí..

eustoma
17. dub 2012

@maximka33 bohuzial udaje o mne nemam, moja mamina mi nenechala ockovaci prukaz 😢.

maximka33
17. dub 2012

@eustoma tak já to v očkováku stejně nemám, to jen v takové památní knížce. to je síla, dívám se na můj údaj ve třech letech a měla jsem 94 cm a 13, 7 kg, víc než můj syn 😒

anjelicek26
17. dub 2012

@maximka33 - Saska mala v 3 rokoch len 88cm.... ale stale je vyssia ako ja v jej veku... teraz ma 106cm a bude mat 6 rokov v juni, coz je sice mizerne malo, ale ja som na prehliadke v 6 rokoch mala len 98 cm 😕 😕

anjelicek26
17. dub 2012

@dana1979 - ja sa s detmi chystam na to iste, ked na to budu mat vek.. Saska tiez rastie priemerne 4cm/rok... Ja sa vymykam rodinnemu priemeru - o 20cm nizsia ako vsetky zeny az do 4.generacie, u nas su vsetci vysoky 😖 Ja viem, ze to nasi riesit vtedy a nechcem sa na to vykaslat pri svojich detoch 😠

anjelicek26
17. dub 2012

@marton - tak to je Maxi s 83cm celkom v norme este ako to citam, ale aj tak sa mi zda uz teraz siroko-daleko najmensi 😖 Ale vahu ma aspon slusnu, skoro 12kg...

maximka33
17. dub 2012

@anjelicek26 myslím, že děláš dobře, že se o to staráš, asi to nemáte v rodině. kdo ví, jak by to bylo s tebou.. jsem ráda, že ty možnosti jsou. je fakt smutný pohled na rodinu, kde syn je menší než matka 😔

anjelicek26
17. dub 2012

@maximka33 - no mensi ako ja - to uz by hadam neslo :( Ved mna nevidno od kybla. Saske naratali 159cm pri terajsej rastovej krivke, uvidime, co povie rentgen v 7 rokoch.. my mame rastovu kliniku ani nie hodinu od domu, pojdeme tam, ako sa prestahujeme nazad do nemecka v juli...a Max - to sa este uvid.. momentalne od januara prestal rast, co sa mi tiez nepaci 😖

martina2207
17. dub 2012

Ahojte kočky. Moja dcéra mala vo februári 6 rokov. Meria 109 cm a váži 17 kg. Doktorka nám povedala že nemá priamu poruchu rastového hormónu ale len jeho nosič. Ja mám 173 cm a jej otec 180 cm. Ale zdedila to po bývalej svokre a švagriná je tiež menšia. ale zato je z nej perfektná jazdkyňa na koňoch a venuje sa tomu aj závodne takže sa tým už moc netrápim. Je síce drobnejšia tá moja krpatá ale tým je viacej rozkošná. Diagnóza? fyzicky 2 roky dozadu, psychicky 2 roky dopredu. Je krpec ale zato veľmi šikovná. Číta, píše, nádherne kreslí. Takže čo jej chýba telesne, má v hlave. Injekciami ju trápiť nebudem pretože sa to v puberte môže odzrkadliť a to nechcem. Maminky, pokiaľ to nieje úplne kritické, netrápte sa tým. čas ukáže a hlavne puberta. 🙂

maximka33
17. dub 2012

@anjelicek26 tak to mě mrzí, že je takový problém u obou dětí. věřím, že ti pomůžou!!
@martina2207 tak hlavně, že je malá šikovná. kdybych měla holčičku, tak to ani moc neřeším. ale u kluka je to větší problém.

anjelicek26
17. dub 2012

@martina2207 - ja Sasku budem len sledovat, nie pichat. Ale u syna - to je ine :( Vychadza mu zatial 164cm a to je na chlapa strasne malo :( To je uz na psychiku zataz a to mu proste neurobim, ta klinika v Hannoveri je najlepsia v celom nemecku, verim, ze nam nastavia taku liecbu, ktora mu prospeje. A tvoja mala je priblizne taka, ako nasa... tiez jej namerali vyssie iq, pocita v skole s tretiakmi, krasne cita, s pisanim je to horsie, skriabe ako kocur, ale pravopis ma na svoj vek skvely - v anglicku uz chodi dva roky do skoly 🙂

marton
17. dub 2012

@anjelicek26 Jo,jo.Naši kluci jsou taky oproti jiným dětem menší.Váhu neřeším.Mají okolo 11kg.Rostou teď tak 1cm za měsíc.Někde tu bylo zmíněno,že růstovým hormonem se růst řeší ,pokud má dítě ve 2,5 letech do 83cm.Snad jsem to nepopletla.A to už tvůj malej má teď.Jinak máš moc roztomilé dětičky 🙂 .

tindra
18. dub 2012

martina 2207 víš, já bych taky nepíchala-teda nemyslím si,že je to trápení. ale vyšly nám všechny testy špatně,takže než riskovat že se zarazí na 120cm.....u něho ani puberta nepomůže a na zázraky sice věřím ale ne v každém případě.co to znamená odzrkadlit v pubertě česky?