Predilekce hlavičky. Znáte alternativy k Vojtovce?

listicka77
11. dub 2008

Máte prosím někdo zkušenost? Existují i nějaké jiné cviky na predilekci hlavičky než Vojtovka?

lendy1
11. dub 2008

cviky asi ne...predilekci jsme taky měli a časem se to srovnalo, nemusíš mít strach. Cvič vojtovku a s malou dělej to, co už asi víš: vše z druhé strany než na kterou má predilekci: koupání, krmení, hračky, v postýlce měň ob den strany, kde spinká. Nenos ji ve svislé poloze, ale v klubíčku, kde bude koukat na obě strany.
My jsme zkoušeli i válečky na polohování a bylo to na nic, prostě se to upraví cvičením. A když budeš často a kvalitně cvičit, tak to za chvliku bude dobré. Náš malý měl predilekci fakt velkou-hlavičku na druhou stranu vůbec nedal a myslím, že do nějakého 1/2 roku se to srovnalo.

listicka77
autor
11. dub 2008

No my sjsme s cvičením teď začaly, ale mám pocit, že mi to moc nejde. Nereaguje, jak by měla. A taky bych radši něco méně "násilného" (já vím, že ji to nebolí, ale nepříjemné to je). Nošení v klubíčku čelem dopředu nemá ráda, s tím se nechytám. Svisle ji nosím jen tak, že má hlavu až nad mým ramenem, takže může koukat, kam chce.
Navíc nikdy neměla ráda svlíkání, nerada je nahá, ale teď reaguje ještě víc - řve, už když ji začnu svlíkat...

lendy1
11. dub 2008

listicka, no jestli je problém ve Vojtovce, tak to se musíš holt přemoct, fakt. A hlavně, když budeš v pohodě ty, tak to vycítí i malá a cvičení vám půjde jedna radost. Co cvičíte? Asi reflexní otáčení, viď?
Jestli z toho máš divný pocit, že ti to nejde, tak se zkus na rehabce na vše zeptat, několikrát si to zkus před sestrou a ať tě opráví a pořádně vysvětlí všechny reakce těla. I když teda u nás to většinou funguje tak, že na rehabilitaci cvičí ukázkově a doma nic moc. Ale jde fakt jen o počáteční zvyk, musí se ti to dostat do rukou a za chvilku budeš cvičit jako profik.

Zkus mrknout ještě na diskuzi o cvičení vojtovkou:
https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea...

Vojtovka je opravdu jediné, co efektivně pomáhá, když se cvičí poctivě a pravidelně. Stačí častěji a krátce, než se trápit dlouhým cvičením, polohováním...atd. Ale hlavně z toho musíš mít dobrý pocit ty, musíš mít jistotu ve cvikách a zatnout zuby, že se to malé nelíbí. Je to to jediné, co pro ni můžeš udělat, aby díky predilekci neměla další potíže s motorikou. A věř, že s takovými maličkými dětmi se cvičí daleko lépe než třeba s tak starým jako mám doma já..A výsledky jsou opravdu vidět po pár týdnech, když se začne cvičit včas.
Tak držím pěsti.

listicka77
autor
11. dub 2008

Dík. Já jsem to nemyslela tak, že bych s Vojtovkou praštila. Spíš hledám ještě něco dalšího, co by to taky mohlo podpořit.
Cvičíme ten první cvik - "dloubání" mezi žebra 😀 s tlakem na pupík (má navíc kýlu) a tlakem za uchem (ale tam mi právě vůbec nereaguje protitlakem).

lenkazdenek
11. dub 2008

Listicka,neboj my to měly taky a už je to pryč,ono to fakt hodně pomáhá ,jinak ,my cvičíme pořád ,ale teď kvůli tomu,že je malá líná se přetočit,už cvičíme oblečený a jen 3x denně 3 minutky a to se dá zvládnout 😉 jinak předtím měla malá hlavinku slehlou a teď už ji má jen trošku vzadu,z toho jak jí otáčí ze strany na stranu 😉 takže pevný nervy a neboj ono to dloubání je jen na chvilku 😉

listicka77
autor
11. dub 2008

A proč vlastně to dítě musí být nahaté?

tomaskokat
11. dub 2008

Ahojte. My sme tiež začali cvičiť vojtivku lebo sa otáčame na pravú stranu a lava pre nas neexistuje. Začíname cvikom tlak medzi rebra a vôbec to neviem ten bod nahmatať, mám pocit že to nejde tak ako má. Ako mám nájať ten bod aby fungoval tak ko má?

lenkazdenek
11. dub 2008

Protože mačkáš přímo bodík,my už cvičíme na bříšku,je to celkem jednoduchý,malou mám na bříšku,hlavičku má na jednu stranu a ručičku ji držím do 90 stupňů půl minuitky na každou stranu(manžel říká že mu to příjde jak chvat v džudu 😀 ) a u toho už být mimi nahé nemusí 😉 hele nám to zrušily ve 4 měsících tak vydrž,bude líp 😉

lenkazdenek
11. dub 2008

Měl by to být bod mezi 3 žebrem od prsní bradavky,pokud dobře pamatuju 😕 palcem jemě mačkat

tomaskokat
11. dub 2008

tebe sa povie ale ked plače mám problem najst aj to jedno. Má aspoň tento cvik nejaký význam 😒

lendy1
11. dub 2008

listicka, tak já ti napíšu, jak by to mělo vypadat a i když malá nedělá třeba vše nebo to nevidíš, tak to neznamená, že děláš něco špatně. Jen třeba ty reakce nejsou tak moc vidět, ale raději si fakt nech vše hodně vysvětlit na rehabce. U nás např. skoro vůbec nejde David hlavou do protitlaku za tím uchem 😀
tak: hlavičku dáš na stranu, asi pod úhlem 30st, já si ji podkládám srolovaným ručníkem
mimčo leží v ose a rovně
zmáčkneš mezi žebry-ten tlak je veden směrem k protilehlému rameni a silně
druhou rukou zapřeš tu hlavičku za tím uchem - hlavička je v protažení zad a krku-nesmí mít bradu moc u těla nebo hlavičku v záklonu
reakce: mimčo se rozdýchá (to vidíš na bříšku)-to rozdýchání je fakt důležité a někdy to chvilku trvá
pak zvedne nohy, které jsou ohnuté v kolenou a bude se je snažit přitáhnout k tělu a nepatrně bude stáčet pánev (ale to asi ani ze začátku nepostřehneš) - stačí když ty nožky zvedne jen trošku. U nás je někdy ani David nezvedne, ale vidím a cítím, jak mu makají svaly na bříšku i bez toho
no a nakonec by měla jít tou hlavičkou do protistrany, ramínko, co máš u té zadní ruky by mělo jít do podložky nebo by měla rozhodit ručky. Ale jak jsem říkala-náš D. tohle nedělá, hlavu mu do protistrany moc nejde, s tím ramínkem mu musím pomoci, že mu ho lehce přidržím.
Taky je dobré sledovat oči, jestli jdou do té protistrany-to je také dobré znamení správného cvičení.

a jak píše Lenka, stačí pár minut častěji denně, my teď cvičíme 2 cviky 3x denně a máme odcvičeno za 5.minut.
Neboj se toho a vzhůru do cvičení 😉

lendy1
11. dub 2008

a cvičí se nahaté proto, aby byli víc vidět reakce těla a také je to pro mimčo pohodlné a líp se mu cvičí.

ten bod mezi žebry je tak 1,5-2cm pod bradavkou

listicka77
autor
11. dub 2008

Lendy: Hlavičku pod úhlem 30 stupňů? Jako směrem ke mně nebo ode mě? Já myslela, že ji má mít rovně. Nožkama střídavě kope (dávám ji tak, aby je neměla nad stolem a nemohla se odrážet patama, ale stejně je nepřitahuje současně).

lendy1
11. dub 2008

a ještě mrkněte sem, tam je to také popsáno, jak to má vypadat 😉
http://www.vojta.com/cgi-local/ivg_cz.cgi?id=106
http://www.rl-corpus.cz/RO.htm

lendy1
11. dub 2008

listicka, hlavičku natočit směrem k tobě nebo prostě na jednu stranu, když ji má rovně, tak to nemá takový efekt, ale taky se to dá.
když ji dáš nohy ze stolu, tak ten cvik je pro ni daleko těžší, jestli ti při tom vyloženě nedělá mosty a neprohýbá se v zádech, že by jsi ji nezvládla udržet, tak ji raději nech ty nožky na stole

lendy1
11. dub 2008

jo a ty nohy nemusí přitahovat současně, to vůbec nevadí

lenkazdenek
11. dub 2008

JInak je fakt,že na nás už to pak ani nepůsobylo,jako že malá nechtě spolupracovat a uprostřed cvičení se na mě začla řehtat,dokonce ina rehabilitaci 😀

vladimuraz
11. dub 2008

Listicko, nám nejdřív rehabka v nemocnici říkala, že bod je kousek pod prsíčkem, ale lékařka, co k ní chodíme teď mi ukázala ten bod jinde a cvičení je efektivnější a je i dobře vidět, jak malá maká. Já myslím, že každé dítě má ten bod trochu jinde a ze začátku je třeba hledat... Já mačkám bod, který tvoří s prsíčkem a koncem hrudní kosti rovnoramenný trojúhelník (tzn. ne přímo pod prsíčkem, ale kousek blíž k hrudní kosti) a dopracovaly jsme se od řevu k úsměvu. Při tomto cviku si se mnou Klárka povídá, směje se a maká. Ovšem po otočení na břicho začne rodeo... 😖

listicka77
autor
11. dub 2008

Lendy, dík za odkazy. To mi říkala rehábka, že ji mám dát tak, aby nohy neměla na stole. Ale zkusím to zase s nohama na stole, třeba se odrážet nebude. 😉

lendy1
11. dub 2008

no právě, ono to pak u starších dětí nemá takový efekt a většinou pak to otáčení jedničku na rehabce ruší, jelikož reakce žádná. To znám 😀 , abych z něj teď vymáčkla alespoň polovinu toho, co má dělat dá docela práci 😒 On kouká na mě co jako dělám, já mačkám jak blázen a on z toho má děsnou srandu 😀
Proto je lepší opravdu začít cvičit co nejdřív, když to má ještě efekt

lenkazdenek
11. dub 2008

\lendy,prosímtě,ty jsi taková profesionální mamka,malá se my otáčí na bříško jen když se jí chce,tak s ní poctivě cvičím,ale te´d jsem se dočetla,že pomáhá když dáš dítěti pod lopatku ruku a ono to fakt funguje,jakmile míá moji ruku pod lopatkou tak se otáčí jedna báseň ,ale jiank poctivě cvičíme,nemůže ji tohle ublížit? 😕

listicka77
autor
11. dub 2008

Vladimuraz: Mně to rahábka ukázala tak, že mám jet vodorovně od konce hrudní kosti (takže asi stejně jako u vás? - je to vlastně pravoúhlý rovnoramenný trojúhelník).

No, probíráme tu jen tu Vojtovku... Fakt tu není někdo, kdo by znal na predilekci ještě něco jiného?

lenkazdenek
11. dub 2008

Ono asi nic jiného ani není 😅

lendy1
11. dub 2008

lenkazdenek 😀 😀
to je paráda, že se ti už otáčí na bříško. Na to má ještě spoustu času a vidíš, jaká je šikulka, že to zvládá už teď 😉 .
Já myslím, že to neublíží. A dobré taky na otáčení je to, dát dítě na kraj nějaké deky a vzít za konce té deky a pomaličku tu deku zvedat, tak se dítě krásně formou hry a bez pomoci naučí zapojovat svaly důležité pro otáčení a samo se otočí.
Nebo stačí dát nohu přez nohu a trošku pomoci do otočení a pak to jde samo. Nejdůležitější je, aby to malá dělala dobře-bez záklonu, tělo měla v rovině a zvedala u toho hlavičku z podložky. Třeba ze začátku to nebude tak dokonalé, ale to se vypiluje zkušenostma 😀
Když to zvládne do půl roku se otáčet na bříško přez obě dvě strany, tak je profička 😀

lenkazdenek
11. dub 2008

Lendy,nám řekly ,že je kvůli tomu zpožděná 😀 😀 tu nožku jsem taky zkoušela,ale ta funguje jak kdy,mám pocit,že je to malá buchtička(od 1 měsíce bohužel na um ) akorát u toho vždycky divjě zkroutí hlavu(ne záklon)až mám strach,že si zlomí vaz,víš jako to dělá sova tak tak nják 😅 a občas zas neví co z ručičkou 😒

lendy1
11. dub 2008

lenkazdenek, to přijde, uvidíš. Nechtěj vědět, kdy se začal točit ten náš. Je fakt, že má hypotonii, no ale rozhodně to nebylo v půl roce 😔 A je tady na MK spousta mamin, co se jim děti točili až v půl roce nebo v 7.měsících a jsou v pohodě a nikdo to neřeší. To je zase to, že holt ty sledovaný děti musí být jak z tabulek 😝
jo a taky mi neurolog říkal, že ty děti, co jsou takové větší (viz. my: na Davidovi s jeho skoro 10kg je fakt vidět, jak vypadají nedonošený děti 😀 ) mají potíže s hrubou motorikou, právě proto, že jsou velký a ne tak mrštný 😝 a že jsou někdy i o 2.měsíce opožděný a přitom jsou zcela v pořádku...

jaku
12. dub 2008

Ahoj holky, taky se nás tohle téma týká. Zdravím Lendy 😀 !
Ondra měl taky predilekci, cvičíme vojtovku-reflexní otáčení. Lištičko taky jsem si ze začátku procházela tím (asi jako většina maminek), zda to dělám správně, připadalo mi, že nemakal jak by měl, ale pak jsem nějak získala jistotu, zklidnila se a ono to najednou šlo a moc dobře. Taky už se Onďa u cvičení chechtá, povídá, docela jsem se naučila, že si to spolu užíváme. Dost mi pomohly rady zkušenějších maminek - moc díky hlavně Lendy 😉 a taky když jsem viděla rychlé zlepšení. Právě když se cvičí s takhle malinkými miminky, úspěchy se dostavují docela brzo. Ondra už se taky začal přetáčet ze zad na bříško, zatím jen na jednu stranu ( na tu druhou mu brání ruka nacpaná permanentně v puse 😀 )

zevina
12. dub 2008

Listi, mám obavy, že jiná alternativní, šetrnější (ale samozřejmě stejně účinná) metoda k vojtovce není ☹ opravdu je zapotřebí se přemoct a poctivě cvičit, čím dřív bude Štěpánka dělat pokroky, tím menší bude tvůj vnitřní negativní postoj (alespoň u mě to tak fungovalo, vojtili jsme 8m) a větší šance, že vás z rehabek brzy vyřadí 😉
fajn je motivovat malou z opačné strany, jak ti radila Lendy, podkládání hlavičky plenou apod (rady našich babiček) obvykle účinné nejsou 😒 něco málo je o tom tady: http://sedmikraska.mb-net.cz/view.php?cisloclan...

lenkazdenek
12. dub 2008

holky to není možný,mě se dnes začla otáčet na obě strany na bříško za kostkama 😕 😵

fim
7. pro 2008

Máme stejný problém a všude čtu, že je nejvhodnější nosit mimi v klubíčku. Asi jsem úplně blbá, ale jak se to prosím provozuje? 😀 Na netu jsem nikde žádné foto nebo tak něco nenašla..... jen o tom všude básní, jak je to nejideálnější.... 😅