Problémy s krmením 2měsíčního dítěte

maja2016
21. dub 2016

Dobrý den, chtěla bych se poradit ohledně dcerky (10 týdnů). Narozená v termínu, 3690 g, bez komplikací, ale po porodu velký váhový úbytek a následně hospitalizovaná kvůli získané vadě srdce. Propuštěna v 5 týdnech v dobrém stavu - nadále je sledovaná a její problémy se srdcem by s mým dotazem neměly souviset. Od 4. týdne (ještě v nemocnici) jsem kombinovala kojení a UM, jedla každé 4 hodiny, bez nejmenšího problému, cca kolem 600 ml/ den nebo i více. Rychle přibrala váhový úbytek a cca mezi 5-6. týdnem se dostala na porodní váhu. Stejná tendence pokračovala do 7. týdne doma (o jídlo si říkala, jedla pravidelně a hodně, přibírala kolem 350 g i více/ týdně). V 7. týdnu se u některého kojení začínala kroutit, vztekat, křičet, na lahvičku reagovala lépe. Po několika dnech se začala chovat stejně i při krmení z lahve (bez rozdílu zda šlo o odsáté MM, UM, zkoušela jsem i různé savičky, polohy při krmení, bez výsledku). Snažila jsem se dodržet krmení po 4 hodinách, ale délka krmení se protáhla v průměru 1,5 -2 hodiny, kdy první 1-1,5 h se vztekala, chvíli sála, pak zase lahev odmítala, křičela, takto vypila cca 50 ml a usnula, zbytek dávky jsem ji pak bez větších problémů dala ve spánku. Posledních několik dní na radu pediatra zkouším prodloužit intervaly mezi krmením (aspoň 3 hodiny od konce po začátek), počkat až si o jídlo sama řekne a nenutit jí ho. Zatím pozoruji jedinou změnu - počet krmení klesl na cca 5 denně, trochu se zklidnila, u jídla neřve, ale stále se kroutí, odmítá savičku, krmení trvá dlouho a vypije velice málo a zbytek do ní dostávám opět ve spánku. Na radu pediatra jsem zkusila na 10 dní eliminovat mléčné výrobky a kombinovat MM s UM pro alergiky na bílkovinu kravského mléka, ale bez výsledku. Zkusila jsem i různé značky UM, opět nic. Dcerka je jinak docela spokojená, nijak výrazně nepláče, ale občas se jakoby kroutí, vzdychá, cucá si pěstičky. Stolici má 1-2x denně, žlutou, bez problémů. I nadále přibírá ale už "jen" kolem 200 g/ týdně (celkový příjem mléka za den hlídám cca 150g/ kg váhy, ale daří se to jen díky krmení ve spánku). Nyní váží 5 kg v 10 týdnech. Zkoušíme kapky BabyCalm a Biogaia, ale zatím také bez výsledku. Chtěla bych se zeptat, zda neuvažovat o nějakém specializované vyšetření? Pediatr se k tomu bohužel staví vlažně, protože dcerka přibírá. Děkuji

maja2016
autor
26. čer 2016

@jhoki Můžu se zeptat, jakou dáváte kaši, zda z lahve nebo ličkou a jaké příkrmy synovi nejvíc jedou? My zkoušíme už 3 týden mrkvičku a jablíčka s banánem a tedy žádná sláva, maximálně lžička až dvě.. :( Mezitím jsme stihli ještě krevní obraz, výtěry a neurologii, vše v pořádku.

jhoki
26. čer 2016

@maja2016 Ono to je težké, každému dítěti chutná něco jiného, dcera mi kaše nejedla nikdy, nadavovaly jí a nejí je ani teď. Synovi jsem koupila od Hipp, protože mají probiotika a prebiotika, aby neměl zácpu. Dávám mu je pouze na lžičku. Masozeleniny vařím, mrkev brambor, dýně, cuketa a nějaké bílé maso. Teď jsem zkusila rýži. Teď ty dny co je vedro papá méně a hodně pije čaj, je to pochopitelné. Vařím mu feniklový. Přes den mi mlíko už skoro nepije, ale v noci pije co 2,5 hod, vypije za noc cca 350 ml. Přesnídávky taky dělám sama, kupované mu nejely. Dělám to tak, že ovoce nastrouchám, povařím a přidám pár piškotů. Nejvíc mu chutná asi hruška. Zelenina ve skleničkách mu vůbec nechutnala, měl ráda pouze dýni od Hipp. Je třeba zkoušet...Já teda upředňostňuju pestrost, ať si zvyká na různé věci. Papá i dezert od nestlé. Kolik toho sní už neřeším, nechci ho nutit.

maja2016
autor
12. črc 2016

@jhoki Vydupala jsem si pro dceru konečně vyšetření sono bříška (nechápu, proč to byl takový problém) a potvrdili jí skrytý reflux. Ke konci týdne jdu k pediatrovi a jsem zvědavá, jak se k tomu postaví. Ale opravdu budu chtít, aby se to řešilo, žádné "ona z toho vyroste". Je to zatím naše jediná indicie, proč se tak trápí s jídlem. Četla jsem také, že 40% dětí s refluxem trpí zároveń alergií na bílkovinu kravského mléka. Zkoušela jsem sice hned v začátcích protirefluxní opatření a také bezmléčnou dietu, ale nikdy oboje zároveň a také se obávám, že jsem byla málo vytrvalá (pediatr radil držet dietu jen týden a zahuštěné mléko proti refluxu zkusit jen 2-3 dávky). Dcera má teď asi 3 týdny v plenkách hleny (ale výtěry ok) a posledních pár dní skoro nespíme, jak jí trápí bříško. Tak nějak mi to do toho refluxu + ABKM zapadá... Kéž by se to vyřešilo. Ale bojím se, že i kdyby to tak bylo, má už takový odpor k jídlu (nedivím se, když jí něco každý den 6x po dobu týdnů způsobuje bolest), že to bude běh na dlouhou trať.

jhoki
12. črc 2016

@maja2016 Co jsem četla, děti s ABKM bývají dost nejedlíci, ikdyž dodržují dietu. Moje děti také měly reflux a myslím si, že nějakou slabou formu ABKM taky, ale už jsem po tom přestala pátrat, pač jsem u obou pediatrů vypadala jako hysterka. Syn, když byl na nutrilonu alergy care stejně trpěl kolikama a zelenou stolicí a ještě více mi z toho zvracel, to mlíko mu nechutnalo, měl k němu přímo odpor. Možná měl alergii ještě na něco jiného a mělo se zkusit Alfamino, ale nemá žádné kožní projevy, tak to pediatři asi neřeší.

jhoki
12. črc 2016

@maja2016 Ještě mě napadlo...co tak to řešit s dětským gastroenterologem a ne pediatrem?

maja2016
autor
12. črc 2016

@jhoki To je přesný, už si taky připadám jako hysterka. Problém je, že na objednání na gastro potřebuju žádanku od pediatra a tomu to připadalo (alespoň do teď ) zbytečný.... no nebudu to komentovat. Máme opravdu fajn paní doktorku, má hodně zkušeností, je kliďas, umí podpořit, ale na můj vkus dost věcí nechává být s tím, že "se to s tím jak poroste spraví" - což je asi pravda, ale ty nervy.... Můžu se ještě zeptat, jak se dařilo dceru odnaučit pít jen ve spánku? Jak to u ní šlo s příkrmy? Já zkoušela příkrmy (všelicos) měsíc a naprosto bez úspěchu, teď si dávám pauzu, jinak by mě trefilo. A mlíko téměř výhradně jen ve spánku..

jhoki
12. črc 2016

@maja2016 Budou jí 3, od 2 pije mlíko "za střízliva", ale jen večer, těsně před spaním. Má to takový nějaký rituál, pije to ovšem ze savičky, takže jí spíš podezřívám, že jí to saní uklidňuje a nahrazuje dudlík. Vyčistím ji pak pořádně zuby, tak si myslím, že to ničemu neškodí. Vypije 300 ml Hipp 4. S příkrmy to byl očistec, ani teď moc obědům neholduje, lepší se to po krůčkách.

maja2016
autor
12. črc 2016

@jhoki Já to mám s dcerou teď takto: probudí se cca v 5, lahev nechce ani vidět, kolem 7 začne být ospalá, nabídku jí pití, trochu si cucne, za pár minut jí uhoupám a lahev za cca 20 minut dopije, spí asi půl hodiny, takže pak je hned vzhůru. Podobně je to kolem 10 hodiny, pak kolem 13, jen s tím rozdílem, že pak spí trochu déle, pak před pátou a po sedmé večer, od té doby spí a lahev jí dám ještě kolem 11-12 v noci. Jen si neumím představit, co budu dělat, až nebude spát tak často a až jí nebude stačit mléko, proto se ptám, jak se to dařilo u vás :(

jhoki
12. črc 2016

@maja2016 Bylo to podobně, dokud spala často, tak jsem jí ukolíbala a ve spánku dala mlíko, když už spala méně, snažila jsem se do ní něco dostat lžičkou...

android123
Autor odpověď smazal
Zobraz
android123
12. čer 2020

@maja2016 Dobrý den můžu se zeptat, jak to s Vámi dopadlo? V příspěvku jste psala, ze malá měla nějakou získanou srdeční vadu o jakou vadu se jedna? Nemohla mít to najezeni kvůli srdicku? A jak jste na tom teď? 🙏