Propadlá fontanelka. Nemáte někdo zkušenost?

janeses
2. pro 2007

Ahoj holky, nemáte někdo zkušenost z propadlou foltanelkou...malé jde poslední 3 dny vidět a má tam trochu důlek...nechápu to, žízeň určitě nemá, každou chvíli ji nabízím čaj a plínky má pročůrané dost....nechová se nějak jinak, je stejná jako vždy, hraje si, směje se.....min. týden byla nemocná, měli jsme šestou nemoc, nemůže to mít s tím spojitost???Jsem z toho nervozní, prosím poraťe, jestli o tom něco víte....děkuji moc 😉

chechta
31. led 2008

johanka já vím a je tam ještě chrupavka. O proražení se nebojím spíš o pohmoždění - no já doufám, že si udělat nic nemůže. Jenže mě to fakt vyděsilo páč tam ten prst měl pěkně zabořenej 😒

niega
31. led 2008

Chechti, já myslím, že to bude v pohodě. Děti jsou na takový masochistický kousky "projektovaný". Náš Edík tuhle udělal jinou vylomeninu - pěkně si prohrábnul (asi víš, jak takhle starý dítě uchopuje předměty, jak všechno zuřivě mačká a štípe) kouličky. Já měla oči na vrch hlavy v domnění, že ho budu půl dne uklidňovat. A ono ne, ani neceknul a vesele se chichotal. 😀

chechta
31. led 2008

niega, ty už sme taky objevili 😀 😀 😀 😀 😀

lukin
23. črc 2008

Píšu, protože mě zajímá, co se může stát, když je moc velká fontanela. Nati má teď prý 5x5 cm. Byli jsme i na ultrazvuku. Vigantol bere dvě kapky denně. Nemám dávat raději jednu?

titkovamiriam
23. črc 2008

vigantol davaj ako kazala lekarka,je to aj na kosti a zubky a ta fontanelka sa zrasta kazdemu inak cca do 15m.

bzucinka
2. únor 2009

Ta fontanela ma byt stale taka mäkulinka ako po narodeni? Neviem to nahmatat ☹ Ktore miesto na hlavicke to vlastne je? (viem,ze sa pise o viacerych fontanelach) ... Mala ma iba taku akoby mäksiu kozicku na jednom mieste,ale to mi skor pripada ako poskladana koza. Joj uz len toto nam chybalo ... vrrrr 😠 Zasa budem nad niecim rozmyslat. Malej hlavka rastie...ale vsade sa pise,ze skor ako v 6 mesiacoch sa nema fontanela uzatvarat...a ona ma iba 4 aj cosi ...

stresmenka
2. únor 2009

bzucinka fontenela je na temene hlavičky tá sa pomalšie zrastá a ďalšie sú v zadu na hlavičke ale tie by už mali byť zrastené. Mäkká mám byť, lebo to sa pomaličky zaculuje zato sa užíva aj ten Vigantol

gabka32
2. únor 2009

Lukin - fontanelek je více, ale postupně běhěm prvního roku zarůstají, ta největší - má tvar kosočtverce je na rozhraní čela a temenních kostí - a ta může být patrná až třeba do 1,5roku. a stejně tak se může uzavřít i o něco dříve.
Vigantol určitě nesnižuj, naopak pro lepší srůstání kostí se dává i víc (nám Dr.nakázala 3kapky denně) ale sama si nedávkuj, prostě dávek kolik říká Dr.

bzucinka
2. únor 2009

stresmenka, ale ja mam prave problem, ze ju ani neviem poriadne nahmatat... vigantol berieme pravidelne od zaciatku 2kvypky denne... preto sa pytam,ze ci to ma byt take mäkulinke...lebo nasa to take uz nema 😢

xaverov
2. únor 2009

Bzucinka: fontanelu u nas v ČR kontroluje na preventiv.prohlidkach do roku ditete dets.lekar. Nemas ve zdravot. prukazce ditete zkratku VF nebo neco podobnyho? Moje mala ma ted velikost asi 1cmx1cm a ve 4 mesicich ji mela jen tak o pul centaku +- vetsi. Ale jak rikam, tohle je v gesci tvyho pediatra, takze to mate urcite v poradku.

gabka32
2. únor 2009

bzucinko - jak píše xaverov - pediatr to hlídá, nebo by tedy měl, je to součást každého celk.vyšetření u kojence - popsat velikost fontánek. postupně už nejsou tak měkké, ale takové spíš tužší elastické. a když je dítko dehydratované tak jsou více vpadlé dovnitř. však až budeš na prohlídce zeptej se na to svého Dr. at ti fontanelku ukáže.
na téhle fotce to jde naší malé vidět pěkně - moc tehdy nepila, a navíc když seděla jí to šlo vidět hodně. - je to ten kosočtverec nad čelem.

https://www.modrykonik.cz/album/view.php?vImage...

janula34
2. únor 2009

Tak my sme mali fontanelu v 3.mes 0,5x0,5cm a do mesiaca sa uzatvorila. Bolo to velmi skoro, tak nas detska poslala na neurologiu. Neurolog nam povedal ze fontanela sa uzatvara od 3mes do 2 rokov, ovsem okolo 3 mes ci 2 rokov to moze byt problem, preto ho sledoval. Podstatne bolo, ci mu rastie hlavicka, ci rastie rovnomerne, a ked mal 9 mes. tak mu robili kontrolny rtg. Nález bol v norme. Dolezite bolo aby lebecne svy boli siroke. Ak by neboli tak sa to riesi potom chirurgicky, predpokladam ze ich nejak musia rozsirit. Toto mi uz podrobne nevysvetloval, kedze sa nas to netykalo. Dnes sme boli na kontrole a sme ok, vyradený z evidencie, proste uznaný za "normalnych" 😀

bzucinka
3. únor 2009

Ale prosim Vas, je ta fontanela stale taka mäkulinka na dotyk ako ked sa narodia? Lebo ja viem jedno miestocko nahmatat,ale je len o trosicku mäksie ako ostatne okolie na hlavke.

dnada
3. únor 2009

bzucinka - není tak měkká jako po narození,pomalu je tužší a tužší,to je způsobeno tím zarůstáním 😉 Dohromady je těch fontanelek na hlavičce asi 12,hned po porodu jsou hmatatelné 4(dvě nad spánkovými kostmi,temenní a týlní). A neboj,Dr,by to měl kontrolovat a koukni se do průkazky dítěte,tam by mělo být vše zapsáno,váha,výška,kojení,velikost foltanelky,vývoj(zda je přiměřený),očkování atd. 😉 😉 😉

alishia
3. únor 2009

ahoj, ja myslela ze fontanela ma byt do roka srostla....doktorka ji pri kazde prohlidce prohlizi, a zapisuje si na kolik je cm. Takze na to ze propadlejsi fontanela znamena dehydrataci koukam jak blazen. KDy teda sroste? 😅

dnada
3. únor 2009

tak sem se sekla,je jich jen 6 u novorozence 😅

toto sem našla 🙂

Fontanela je definována jako vazivové spojení na hlavě novorozence v místě zkřížení švů lebečních. Česky se jí říká lupínek. Velká fontanela - kosočtvercovitý otvůrek o rozměrech přibližně 2 x 2 cm - se dá snadno nahmatat, dokonce můžeme cítit, jak pod ním pulzuje krev. Fontanel má novorozenec na hlavičce celkem šest. Kromě velké nad čelíčkem ještě jednu menší, trojúhelníkovitou, v týle (tzv. malá fontanela) a čtyři maličké, které se téměř nedají nahmatat – po dvou na úrovni spánků a naspodu týla.

Fontanely jsou štěrbiny v místech, kde se stýkají kosti tvořící lebku. Tyto kosti pevně srůstají teprve po mnoha letech. Proč tomu tak je? Proč nesrostou už před porodem? Odpověď nacházejí odborníci v evoluci člověka. Když se naši dávní prapředkové naučili chodit vzpřímeně, zmenšila se jejich pánev, protože jim to usnadňovalo chůzi po dvou končetinách. Zúžení pánve se ale nepříznivě projevilo při porodu. Fontanely nabídly řešení. Hlavička novorozence je v místech fontanel velmi pružná a přizpůsobivá, lebeční kosti se mohou posunout přes sebe, a tím je zajištěn bezpečný průchod úzkým porodním kanálem. Někdy může být hlavička novorozence po porodu mírně zašpičatělá nebo stlačená k jedné straně, ale po pár dnech se to srovná.

Fontanely mají ale ještě další důležité úkoly. Jednak umožňují rychlé vyrovnávání krevního tlaku v hlavě, jednak se díky nim mozek děťátka může v prvních letech nerušeně zvětšovat.A konečně může fontanela lékařům posloužit jako „okénko“ pro ultrazvukové vyšetření mozku kojence.

Od šestého týdne života se fontanely začínají uzavírat. Malá fontanela a spánkové a týlní fontanely se zcela uzavřou do konce prvního roku života, velká fontanela má na to čas ještě řadu měsíců. U každého dítěte se uzavírá různě rychle. Zatímco u některého není po prvních narozeninách téměř hmatná, u jiného se uzavře teprve mezi druhým a třetím rokem věku.

S hlavičkou kojence je vždy třeba zacházet velmi opatrně. Fontanely ale nepředstavují nijak extrémně zvýšené riziko úrazu. Pevná pokožka hlavy a mozkové pleny poskytují mozku dostatečnou ochranu do té doby, než se fontanely uzavřou pevnou vazivovou a chrupavčitou tkání. Pevně spolu lebeční kosti srostou až kolem 20. roku věku.

alishia
3. únor 2009

dekujeme....já nastesti tu fontanelu nevidim, ma tam moc vlasku 😀 takze pro klid v dusi, kupte detem paruky 😀

danu
21. lis 2009

kaminekmichal • Dnes o 15:31
Ahoj děvčata máme 6 měsíčního chlapečka, kterému ještě pořád nesrostla fontanela.Nevíte jak dlouho to může trvat?Máme tak velikost kosočtverec 5x5cm.Zdá se nám to příliš veliké na tenhle věk.

andulka4 • 1d, 14tt • Dnes o 15:33
měli jsme ji ještě v 18m pak jsem to přestala sledovat a už jí nemá

v 6m je ale na zarostení příliš brzo....co plašíš 😀
je ale pravda že někomu to sroste dříve, ale je třeba pak sledovat hlavičku

krpito • 1d • Dnes o 15:38
ahoj, skús nazrieť do tejto témy :

https://www.modrykonik.sk/forum/show.php?vThrea...

shaula • 2d • Dnes o 15:58
kaminekmichal - fontanela běžně zarůstá až kolem jednoho roku, někdy i později. Takže zatím máte spoooustu času 😉 Naopak příliš brzký srůst fontanely může značit pozdější problémy, takže buď v klidu 😎

artuse • 1d • Dnes o 16:01
buď v klidu, dcerce zarostla až teď, měla dva roky,a ještě tam má trošinku prohlubeň, ale ne měkkou, většinou zarůstá do 18m, některé zdroje dokonce tvrdí, že některým jedincům může zarůstat až do tří let, nás dr. pro jistotu poslala na dvou letech na neuro, ale ok.

nikollette • 1d • Dnes o 16:33
To stresuješ fakt predčasne. Ešte máte dosť času, kým zarastie 😉

martulikk • 1d • Dnes o 18:22
ahoj, jak už psaly holky, na to je ještě času dost... ale ta velikost? nenapsala jsi to špatně? takhle by to měl skoro přes celou hlavičku (myslím z vrchu) 😲 moje malá ji při narození měla 2x2cm...