Propadlá fontanelka. Nemáte někdo zkušenost?

janeses
2. pro 2007

Ahoj holky, nemáte někdo zkušenost z propadlou foltanelkou...malé jde poslední 3 dny vidět a má tam trochu důlek...nechápu to, žízeň určitě nemá, každou chvíli ji nabízím čaj a plínky má pročůrané dost....nechová se nějak jinak, je stejná jako vždy, hraje si, směje se.....min. týden byla nemocná, měli jsme šestou nemoc, nemůže to mít s tím spojitost???Jsem z toho nervozní, prosím poraťe, jestli o tom něco víte....děkuji moc 😉

magg
2. pro 2007

aj nasa to mala, hlavne cez leto, ale nie velmi: Ked som po tom presla rukou citila som tam priehlbinku aj to bolo troska viditelne. Doktorka ale povedala, ze je to v poriadku

janeses
autor
2. pro 2007

Magg díky....když přejedu rukou, tak to taky cítím a je to trochu dolík....dřív jsem si toho nevšimla...doufám, že je vše o.k. 🙂 🙂 🙂

januskaababoo
2. pro 2007

janeses..mala to ma kdyz ma zizen, hlavne pres to leto, ale i ted semo tamo...jinak nevim 😉 , zavolej v pondeli mudre, ti poradi..

f.nina
2. pro 2007

Ahojky nam mudr a i v nemocnici povidali že pokud-li je to propadnute velmi je dítě dehydratováno,je li ale jemne je vše v pořádku,takže být tebou tak bych jse nebála,náš malej ji má taky občas lehce propadlou a pak zase o.k 😉

ria80
2. pro 2007

Myslim,ze to nic neni,kdyz je to jeno malinko,tak to jsou vlastne okraje tech kosti,to musi byt trosicku dulek.Kdyby to bylo vic nez normalne,tak se zeptej doktorky.Ale kdyz normalne cura a tak,tak to mic nebude,Horsi to je,kdyz by to bylo vybouleny. 🙂

lucik77
2. pro 2007

Ja som tiež čítala, že pokiaľ je fontanelka vpadnutá, tak je dieťatku chýbajú tekutiny.

ria80
2. pro 2007

To ano,ale kdyz je vpadnuta hodne,vic nez jindy.

bubatko
2. pro 2007

janeses, ked je to len trosku, tak pohoda, my sme to tak mavali casto... keby bolo babo skutocne dehydrovane, tak je to prepadnute hodne a navyse by sa to ukazalo na pocikanych plienkach (malo by byt 4-5 pocikanych denne) 🙂

sun6
3. pro 2007

Moj maly ma 6 meiacov a jeho fontanelka ma 2x2cm.Je to ok?

alcatko.j
3. pro 2007

Sun, kukni do dubnatek 2007, ted jsem tam ohledne toho hazela dva odkazy, hlavne ten druhy je uklidnujici 😉

sun6
3. pro 2007

dakujem 🙂

lucik77
3. pro 2007

ja som mala fontanelu do roka a tu som...zdravá, pekná... 😀

orisek1
3. pro 2007

janeses: nevím, jestli to může mít spojitost se šestou nemocí, ale u našeho Martínka jsem si toho všimla taky týden poté, co měl šestou nemoc. Nicméně doktorka se mu při kontrole na hlavičku dívala a nic neříkala. Dehydrovaný určitě nebyl, protože plínky měl počurané jako jindy.

sun6
3. pro 2007

nenasla som to 😒

janeses
autor
3. pro 2007

orisek 1, zítra jdeme k dokrorovi, tak se ho na to schválně zeptám a uvidíme co řekne...Nellinka taky čůra hodně, pije dost čaje, takže to asi nic nebude....
Sun6...malá má 7 měsíců a fontanelku má taky tak cca 2x2cm, myslím, že je to ok. ale taky se zeptám kolik by měla být....
Alcatko.j...díky za odkaz.... 😉

johanda
3. pro 2007

janeses, pokud je propadlá fontanela viditelná hlavně ve vertikální poloze, tak je to normální vliv gravitace. Dehydratace se projevuje více faktory - málo počůraných plen, tmavá moč, zapadlé, "hadrovité" oči, otupělost.

sun, moje starší dcera měla fontanelu 2x2 cm ještě v 8 měsících, v roce 2x1. Do 2 let to zmizí, neboj.

ajka05
3. pro 2007

Ahojte, velikost fontanely 2 x 2 cm v půl roce je v pořádku. Velký problém by byl v tom, kdyby už byla v půl roce zašlá. To by se pak muselo zjistit, proč tak rychle zarostla, a to pomocí CT, neboť by se mohlo jednat o craniostenózu.

sun6
3. pro 2007

Dakujem 🙂 uz som kludnejsia...
Teraz lekar /neurolog/ bral malemu krv na rozbor, cakame na vysledky, okrem toho predpisal Pyridoxin /vit.B6/, ktory ma brat 2 x denne pol tabletky. Ma ho junior brat? alebo to mam nechat tak.

lendy1
3. pro 2007

sun, můžu se zeptat, proč vám neurolog předepsal Pyridoxin, my ho máme předepsaná od neurologa také, ale ještě váhám, jelikož problém, kvůli čenu ho máme brát se mi nezdá ani mé mudr.

sun6
3. pro 2007

lendy1: aj mme sa zda a to nie som doktorka, ze ak je to normalne, preco mam krmit maleho liekmi.

johanda
3. pro 2007

Co já vím, tak B6 podporuje správný vývoj nervové tkáně. Na pomalé zarůstání fontanely se dává i vit.D

lendy1
3. pro 2007

johanda,
aha, tak to jsem netušila-tak to je ideální pro nás 😀 , ale v příbalovém letáku jsem o tom nenašla ani zmínku 😲

janeses
autor
3. pro 2007

Holky, prosím nevíte co znamená v dětské zdravotní průkazce to VF ...x.....????Je to fontanelka???A jaké tam máte číslo v 6 měs???Díky 😵

johanda
3. pro 2007

janeses, VF je velká fontanela (mimča mají ještě malou fontanelu vzadu na hlavičce, ale ta mizí kolem 4. měsíce, myslím). Kristýnka tam mám 2x2, Johanka na špičku prstu

poupe
4. pro 2007

Tak mi tam mame 1x1,nevim co to znamena

janeses
autor
4. pro 2007

poupe, je to velikost fontanely tzn. jeden x jeden centimetr....dnes jsem byla u doktora a ptala jsem se ho na to...prý zarůstá kolem 1,5 i 2 roku....nedívají se moc na to, jak je velká, ale jak roste hlavička...jo a špatné je když je brzo zarostlá...třeba když už v půl roce není vůbec....

chechta
30. led 2008

Ahojky, ted se asi budu ptát jak idiot, ale mám takovej "problém" - Tedíček si momentálně rád prozkoumává svý tělo a nějak je mu jedno, že je k sobě lehce masochistickej 😀 😀 😀 no jenže bohužel si maká i na fontanelu a včera si do ní úspěšně zabořil prst 😲 strašně sem se vyděsila. Přivázat ruce k tělu mu jaksi nemůžu 😅 😅 😅 Nemůže si nějak vážně ublížit? Máte s tím někdo zkušenosti? Díky za všechny reakce

aponchie
30. led 2008

nam fontanela zarostla kompletne az pred druhym rokem je to normalni naprosto dlouho ji mela 1x1a pak mensi a mensi ale ja ji jeste chvilku citila a az zarostla trosku meka tkan jeste ale je to OK.mala si na to sahala a ja ji jednou taky nechca nic se nestalo

johanda
30. led 2008

chechta, pod fontanelkou jsou poměrně pevné mozkové pleny, čtyřměsíční prstíke je neprorazí