Průjem po jogurtu, máte zkušenost?

bohuli
8. srp 2012

Dcera má 7 M, je od narození na UM, nejprve klasickém, pak z důvodu zácpy jsme přešli na Nutrilon Comfort, podle doktorky bych jí měla začít dávat bílý jogurt, ale malá se mi po něm vždy cca do 2 hodin úplně pokadí, stolice je řídká, až vodnatá, žlutá s nakyslým zápachem, nemyslím si, že je to úplně normální ( zkoušela jsem Holandii, Activii, Choceňský j. - vždy to samé), volala jserm doktorce, že mám podezření na nesnášenlivost laktózy nebo nebo nějakou lehkou reakci na BKM, ale odbyla mě ať nevymýšlím diagnózy, že si musí zvyklnout. Jogurt jsem přestala dávat, ale nevím co dál. Nemáte zkušenost? Je mi divné, že mléko snáší bez problémů, přitom také obsahuje laktózu i BKM byť hydrolyzovanou, ale ani u klasických mlék jsme tento problém neměli. Děkuji za názory.

luthien.k
8. srp 2012

@bohuli jogurt má, stejně jako neupravené kravské mléko, vysoký obsah bílkovin a minerálů, na které není dětské trávení stavěné, proto dost dětí jogurt špatně tráví, mají průjmy i po nich zvrací. Má snížený obsah laktózy a to je všechno. Já ho nedoporučuju minimálně do roku věku, maximálně pro kojené lžičku dvě, aby si imunita nastolila na BKM toleranci, ale ne jako příkrm, který zatěžuje trávení i ledviny (vysoký obsah fosforu...).
Nesnášelnivost laktózy ani alergie na BKM to pravděpodobně skutečně nebude, pokud toleruje běžné UM.

bohuli
autor
8. srp 2012

@luthien.k moc děkuji, takže je taková reakce relativně běžná? a co mléčné kaše? někdy ji prohání i ty, ale kupodivu jen některé značky, mám se jim vyhnout a raději dát nemléčné?

luthien.k
8. srp 2012

@bohuli běžné to není, ale stává se to. Komerční dětské kaše moc neuznávám, lepší je opravdu koupit kaši nemléčnou, v horším případě instantní, v tom lepším vločky a uvařit (nejlépe namočené) ve vodě nebo rýžovém mléku a ochutit ovocem, vždy dát i trochu zdravého tuku, například kokosový olej a pokud je tolerováno, tak i máslo 🙂

bohuli
autor
8. srp 2012

@luthien.k moc díky, zařídím se 😉