Průjem u novorozeňátek. Máte zkušenost?

bramburka
16. pro 2007

Holky, jak se pozná, kdy je to nornoš stolice a kdy průjem, malá kaká po každém kojení a ted už 2x měla jen žlutooranžovou (trakže barva OK) vodu - bez kousíčků čehokoliv...nevypadá, že by se teda trápila, krom toho, že prdí - klasika - taky jedla v noci častějc než obvykle.

petraluk
16. pro 2007

Brambůrko pokud ti přibírá tak bych to neřešila. Ty kousíčky jsou mlíko a pokud tam nejsou může to znamenat, že ho plně využila. Stolice po každým kojení může klidně být. Když měl můj malej průjem, tak barva stolice byla hodně zelená a pozdějš tam měl i krev.
Nejdůležitější je ta váha. Na spokojenost bych moc nespoléhala,malej byl spokojenost sama a stejně skončil 14 dní v nemocnici. POkud nemáš váhu, raději bych zavolala mudr ať ho převáží nebo se s ní o tom aspoň poradila. 😉

jandalinka
16. pro 2007

Naše sluníčko prdí a má stolici po každé kojení.Je to spíš taková vodnatá zlatožluté až oranžové barvy a to je prý v naprostém pořádku.Takže se bramburka nestrachuj.Spíš kdyby byla stolice dozelena či jiné barvičky,tak bych se strachovala.

bramburka
autor
16. pro 2007

do zelena jí měla minulej etjdem, 2x, pak to samo přešlo...

no přibírá na spodní hranici...cca 110g týdně.

petraluk
16. pro 2007

Pokud se jí ta barva sama srovnala tak to neřeš, u plně kojeného dítěte to můžem být. My ji měli zelenou pořád a fakt ošklivě zelenou.
Ale ta váha je fakt docela málo, to máme přibírat my ve 4měsících. Když mu byl měsíc tak 100g navíc měl někdy i za den. Když mu byl měsíc,tak 100g navíc měl někdy i za den. Ale pokud to tvá mudr ví, taak se s tím neznepokojuj 😉

bramburka
autor
16. pro 2007

no mě se to zdá taky málo, ale Dr. řekla, ta ale krásně přibrala! Tak jsem se ubezpečila, jestli jako fakt a ona, vzdyt je malinká, t stačí... tak teda nevim. Na ten samý přírustek kamarádce nasadili příkrm... 1. týdem přibrala 185g, 2. 135, 3. t 115g, ted to bylo 125g...

petraluk
16. pro 2007

A kolik tvoje malá váží a kolik měla když se narodila?

hanik
17. pro 2007

bramburko, tak presne to mame taky 😒 ..ale krmime jen nutrilonem. ...vubec nekojim. ...no a malej kadi skoro furt a i taky nekdy jen zlutou vodicku. ...a o vikendu mel 2x hovinka zeleny, ale hned na to se mu to zase spravilo (prechazeli jsme z nutrilonu premium na HA, tak jsem si rikala, ze to muze bejt taky tim 😕 )
ale my k tomu mame i poradnou vyrazku na prdylce a to ho podle me drazdi ty hovinka. ☹ ..mozna jen ta stavicka 😕
dnes mi dr dala kapicky a taky tycinku, na ktery odeberu tu vodicku a posle to na rozbor. ..snad bude fajn 😕

bramburka
autor
17. pro 2007

jo měla 3200g, pak zhubla na 2900g, ted mame 3700g... s tím ež přibejváme jak jsem psala. Dr. říkala, že je malá, takže to stačí...

petraluk
17. pro 2007

Tak to jde 🙂 Já to brala podle nás, už skoro 3 měsíce se potýkáme s průjmem a tak, takže ho musim denně vážit. Hold každý dítě je jiný 🙂

jandalinka
1. led 2008

Tak ty vánoce nám dali asi zabrat 😅 .Nevím o tom,¨že bych se vyloženě přejídala či ládovala do sebe nějaké tučné "nevyhovujíc"í jídla,ale naše malá měla včera 2xdocela vodnatou stolici až tak,že jen si prdla 😅 ,tak vše vyletělo ven i přes dupačky "durch".To předtím se nestalo,takže přemýšlím,zda to nemůže být průjem?.Barvu zatím máme do zlatožluta,ale je fakt dost tekutá.

petraluk
1. led 2008

Jandalinlko to je u plně kojených miminek naprosto normální. Průjem mývá zelenou barvu. Konzistence může být tekutá až kašovitá. 😉

jandalinka
1. led 2008

Tak dnes jsme měli už 2x dost tekutou a nazelenalou stoličku ☹ To byly "bomby" 😢 .Jestli to bude pokračovat i zítra,tak zavolám mudr.co a jak.A někdo tu psal,že se mu i ta zelená stolička upravila,tak nevím zda nepočkat ještě tak 2dny,zda to není třeba po nějakém jídle?!hm

petraluk
1. led 2008

Jandalindo mám stím bohužel velké zkušenosti a na tvým místě bych raději zavolala mudr. Lepší být moc starostlivá než něco zanedbat. 😉

jandalinka
1. led 2008

Díky.Taky si říkám,že raději zavčas podchytil problém a nestrachovat se. ☹

petraluk
1. led 2008

Držim palce, ať to nic není 😉

bramburka
autor
1. led 2008

nam trvalo jeden den, bylo to asi proto, že jsem ten den kojila moc často - co hodku a pul. pak uz se to neobjevilo. Muze to byt i naznak infekce. Dr. mi ale říkala, že nic, OK.

petraluk
1. led 2008

Bramburkom to je dobře, že jste zdrávi. 😉 Nikomu bych nepřála ty strašný nervi, co jsme s tim měli my. ☹

jandalinka
3. led 2008

Tak včera jsem volala mudr.,že máme zelenou stoličku a bez ohledu na to,že nás vůbec nechtěla vidět,tak po telefonu řekla,že je to normální mít jednou za čas 2x-3xza den zelenou stoličku 😨 Tak jsem byla v šoku!!! 😕 A jestli se to na druhý den nespraví a nebude se mi to zdát,tak ať přijdu.A že jsem mohla snízt něco co mělo hodně železa či heřmánek.Tak a dnes už krásně žlutá stolička,tak se mi ulevilo.Tak snad už je vše v pořádku.
Vím,že jsem jedla zrovinka v ten den hodně kořeněná jídla a naší malé to asi nesedlo,hm.Tak dnes dělám kuřecí steaky,ale pro sebe zvlášť jen osolit,hm to bude "bašta" 😖

jjaanca
30. bře 2008

Ahoj, naše Lucinka měla několikrát za sebou stolici cítit po žaludečních šťávách a bya taková hlenovitá. (Byla cítit jako zvratky.) Plně kojim. Nevíte někdo jestli je to normální?

bramburka
autor
30. bře 2008

nevim, my ted máme zelenej prujem uz 7 dni, občas to jde do žluta, občas ošklivě zelený, tak nevim....

simonka99
31. bře 2008

aj moj maly ma hlienovitu stolicu ale kedze pekne pribera tak som to zatial neriesila

emjee
5. čer 2008

niko • 1d • Dnes o 19:56
Ahoj holky, nevím jestli je tady takové téma, v podstatě potřebuji rychlou radu nebo někoho kdo má zkušenost s průjmy. Naše tří-týdenní miminko neustále trpí průjmy (vodnaté), tomu předchází děsivý křik, vždy pomůže přitažení nožiček k bříšku a pak 5-ti minutový křik zakončený stolicí. čím to může být způsobeno? (mojí stravou ? nebo i tím, že rychle saje a tím i vzduch nebo že si neříhne)
Nevím jak jí mám pomoci...
A ještě jedna věc - taky máte nespočetnou spotřebu plenek za den? (u nás cca 25 plen, v noci průměrně 8), kojím co dvě hodiny.

audreyd • 2d • Dnes o 20:05
bábenká mávajú vodnatú stolicu, resp. úplne riedku. z mlieka ani iná byť nemôže. zo začiatku kaká často, neskôr sa to ustáli. ale ak ti kaká 25 krát denne, tak to je príliš! u lekára si bola? ja som synovi pri hnačke dávala hylak kvapky a do vody trošku smecty... ale najskôr skoč k lekárovi, ak ti kaká moc často a samú vodu, tak pozor na dehydratáciu!!!

kacka.va
6. čer 2008

já přebaluju po každém kojení, takže máme tak 8-12 plínek denně, rozhodně jí nekontroluju každou hodinu 😉.
jinak u takových miminek to průjem není. je normální, že mají stolici úplně řídkou.

eatygrenee
4. čer 2009

ahoj, my máme stolici taky skoro při každém přebalování, většinou řídkou dooranžova, to je tedy správně? docela mě vyděsilo, že kakaá třeb ai 8 denně... 😒

kacka.va
4. čer 2009

eatygrenee: naše malá byla pokakaná co dvě hodiny, takže při každém kojení jsem ji musela přebalovat.

annag
4. čer 2009

eatygrenee -asi máš veľa mliečka,prsníky sa veľmi nalievajú?

kacka.va
4. čer 2009

annag: moc jsem nepochopila tvůj příspěvek 😉. kakání miminka je závislé na tom, jak ztráví mléko a ne na tom kolik ho vypije 🙂. Např. kamarádka měla mléka dost a protože ho malý všechno ztrávil, tak kadil třeba jen 2x do týdne.

eatygrenee
4. čer 2009

takže když máme pokakaných i 7 plínek denně, řídkou stolicí, je to normál?

annag
4. čer 2009

kacka.va - máš pravdu 🙂 . Kakanie je výsledok trávenia mliečka. Mamička však potrebuje dať bábetku perfektné mliečko - mliečko, ktoré obsahuje veľa tuku.

Pýtala som sa preto, že ak sa mamičke tvorí nadprodukcia mliečka, a prsník sa nedostatočne vyprázdňuje, pije bábetko menej mliečka bohatého na tuk. Takéto mliečko rýchlo prejde tráviacim traktom, laktóza sa nestihne stráviť a v tenkom čreve potom spôsobuje, že sa v ňom hromadí veľa vody, čo vedie k ešte rýchlejšiemu presunu obsahu do hrubého čreva. V hrubom čreve z nestrávenej laktózy vznikajú kyseliny, ktoré črievko dráždia a môžu vzniknúť koliky, kŕče, nafukovanie, škvŕka mu v brušku, v horšom prípade môže byť stolica až zelená, hlienovitá, s krvou, bábo môže dokonca i neprospievať .... Preto je dôležité docieliť, aby bábo dopilo prsník až do dna. Pri nadprodukcii mliečka to niekedy nie je možné. Okrem toho, mamička môže mať z dôvodu nadmernej tvorby mliečka nepríjemné nalievanie prsníkov, môže sa dopracovať k zápalu ...

Takže pýtala som sa, lebo ak bábo kaká veľmi často a veľmi riedko, môže to byť znak toho, že nestíha prsník vypiť až "do dna" 🙂

eatygrenee - pokiaľ nemáte žiaden z príznakov, ktoré som písala, bábo je spokojné, priberá, Ty v pohode dojčíš, je to v poriadku 🙂 Veľmi podobne sa môže prejavovať i alergia na kravskú bielkovinu, no tá býva spojená väčšinou i s kožnými či respiračnými ochoreniami

kacka.va
4. čer 2009

když bych měla napsat svojí zkušenost, tak paradoxně zánět jsem měla, když se mi prsa tolik nenalévala. JInak pokud jsem měla moc nalitá prsa, tak jsem neprv trochu odstříkala a kadila mi pořád stejně 🙂