Psychogenní zácpa u dětí. Poradíte, prosím?

martineeecka
9. únor 2023

Maminky, které máte problém u svého dítěte se zácpou, budu ráda za každou radu...dcera 3 roky, už více jak půl roku řešíme zácpu a jsem z toho zoufalá. Po poradě s pediatrem užíváme Forlax, probiotika, dcera je objednaná už i na gastro. Je extrémní nejedlík, v podstatě od narození s jídlem bojujeme, s pitím taktéž žádné zázraky, takže dostat do ní,, zaručené jídlo ", které jí protáhne, je nadlidský úkol, jenže...podle mě to je psychického rázu, ona to zadržuje vědomě, vydrží to týden, 10 dní i 14 dní. Potom tak dva dny před kakáním už má x špinavých kalhotek, jak se jí nedaří to úplně udržet, poléhavá nebo naopak poskakuje, je protivná a řve, že jí bolí břicho a dupka. Přišlo to s přechodem z plenek na nočník, asi se lekla, jak viděla to hovínko nebo nevím, nikdy jsem ji nenaplácali ani na ni nekřičeli, vždy jsme chválili. Hovínko tuhé nemá, když se vykaká, je to pěkná konzistence, jde to hladce, ale ona prostě nechce, bojí se tlačit. Dětský psycholog zatím nepřipadá v úvahu, dcerka je plachá a bojí se cizího prostředí i nových lidí, nekomunikuje. Celkově má slabší psychiku. Děsí mě nástup do školky a už nevím, jak ji pomoci. Máte někdo podobnou zkušenost a třeba případnou radu, řešení??? Děkuji

xxx3d
9. únor 2023

zkoušela jsi zpátky vrátit plenky?

xnikax1
9. únor 2023
eviicka
9. únor 2023

Až tak extrémní zkušenost nemám, u nás trošku pomohl ten forlax.
Jen jsem chtěla, že v rámci školky byl problém asi jen jednou, ze mi volali, ze ho bolí bříško. Jinak to tam vždy nějak vytěsnil.

jjasmina
10. únor 2023

@xxx3d ve 3 letech vracet plenky není nejrozumnejsi

leila7
10. únor 2023

@xxx3d vratit pleny coo prosim.chudak dite pujde do skolky s plenama.ma 3 roky takze nejspis pujde v zari do skolky a vy by jste ji dala pleny

j.a.n.i
10. únor 2023

@leila7 No, evidentně netusis, co tenhle problém obnasi... Protože jinak bys ji tu plinu klidně dala, pokud by to pomohlo, nikdo nerika, ze je musi mit furt, staci dat, ona si ulevi a zas muze byt bez nich.

leila7
10. únor 2023

@j.a.n.i aha ona si ale muze pak zvyknout ze na kakani dostane plenu a kdo ji je da ve skolce ci ve skole?😈🤔

xxx3d
10. únor 2023

@jjasmina
@leila7
takhle, není to nejrozumnější, ale malá má poměrně velké problémy, které se lehce mohou přehoupnout do mnohem horších
odplenkování bych teď neřešila, spíš bych se soustředila na to, že zácpa vznikla po něm, vrátila bych plenku s tím, že až bude připravená, tak ji nebude potřebovat, třeba ve 4 letech, pořád lepší, než ji zvykat na přísun projímadla

podívala bych se po okolí na nějakou dětskou skupinu, kolektiv dětí umí zázraky a plenku bych jí vrátila na to kadění, čurání má asi zmáklý, takže by tu plenku měla prostě jen na ten úkon.

jjasmina
10. únor 2023

@xxx3d třeba ve 4 letech? Nevím jak u vás, ale někteří musí jít do školky a rodiče do práce třeba, vracet pleny opravdu není řešení

janina2021
10. únor 2023

Měli jsme problém ve 2 letech. Ale dcera měla opravdu zácpu a udělala se jí trhlina. Zadržovala 3 dny kdy i v noci stála v postýlce se staženou prdkou a brečela. Snažila bych se s ní co nejvíce mluvit. Že je to normální. Uklidňovat. U nás zabrala odměna za 💩😁

j.a.n.i
10. únor 2023

@leila7 Na 99% to nebude ve skolce potreba resit, deti, ktere takhle zadrzuji, ve skolce jit nepotrebuji, nechaji si to na doma. Takže je v prvnim kroku potreba dosáhnout stavu, kdy jsou schopny chodit doma, stejne vetsinou chodi treba jednou za 3 dny. A potrebu jinde resit az ve chvili, kdy se vyřeší tohle, realne je to nutne az když zacnou jezdit na vicedenni akce.

j.a.n.i
10. únor 2023

@jjasmina A co je podle tebe reseni, nedat plenu a resit vyhozeni ze skolky pro pokakavajici se dite? Ono to totiz pak jiz nezadrzi a stolice nekontrolovatelne odchazi kolem toho spuntu. Ne, nema to jednoduche a mnohdy bohuzel ani rychle reseni, takze vymyslet system, jak fungovat behem reseni problemu, je na miste.

mishka87
10. únor 2023

@martineeecka my takhle bojujeme prakticky pořád. Dlouho nechtěl kakat ani do nočníku, ani do záchoda. Plenku už taky nechtěl a tak kadil do trenek. Má problém se vykakat kdekoliv jinde, než doma. Co chodí do školy, vrací se mu to pravidelně asi po půl roce. vždy je to psychického rázu, protože "nemá čas" si dojít na záchod. Jako nikdy se vyloženě nepokadil. Ale špiní dost. S jídlem taky bojujeme. Ale s věkem se to začíná zlepšovat. Trochu pomáhá, že mu jakoby pohrozím. Dřív dostával čípek na změkčení stolice a závádění se mu nelíbilo. Takže jsem mu řekla, že musíme dát čípek. No a jak ho nechtěl, tak si raději došel na záchod. Minulý rok to došlo tak daleko, že jsem mu na noc dala Fenolax. Bohužel ho potřeba neprobudila a tak měl ráno hodně nakaděno v pyžamu. A to se mu samozřejmě taky nelíbilo. Nicméně od té doby stačí zase říct, že dáme Fenolax a najednou si dojde. Kolikrát už jsem z něho s nervama pryč a mám chuť na něj křičet, ale držím se. Jinak by to mohlo dopadnout ještě hůř.

xxx3d
10. únor 2023

@jjasmina ano, třeba do 4, pořád lepší, než tohle, nebo ne?
syn byl od dvou let ve školičce (DS), od tří školka, dosud.
kolem třetího roku, kdy ještě míval na kadění plenu mu byla sebrána, a pak začaly problémy, které odezněly, nebyla to zácpa, ale bylo to nesprávným odplenkováním způsobeno.
je rozdíl vracet plenku tříleté, která má tyto problémy po odplenkování a nebo vracet plenku čtyřletému, kde takové problémy mohou nastat něčím jiným.

petiteprincesse
10. únor 2023

Syn měl taky zácpu. Táhlo se to několik měsíců. Nešel na velkou klidně 14 dnů. Vyřešili jsme to tak, že každý večer si sedl na nočník nebo na záchod a zkoušel tlačit. Postupně jsme to vytrenovali tak, že opravdu každý večer si dojde...

martineeecka
autor
10. únor 2023

@mishka87 děkuji za reakci, plenky odmítám, je to obrovský krok zpět... dcera se nikdy nevykaká do kalhotek, jen špiní a pak už opravdu běží na záchod nebo nočník.... každopádně mě děsí, že to může přetrvat i do toho školního věku. A ten Fenolax je nějaké projímadlo? Jinak také mám dny, kdy bych ji k tomu nočníku nejraději přivázala nebo křičela, ale je to zbytečné, nepomůže nic. Čteme knížky o hovínku, chodíme s pejskem, který musí kakat, sedí se mnou na záchodě...Ale ona prostě nee. Potom tancuje kolem nočníku, kalhotky ušpiněné a nic. Přeji hodně štěstí se synem. A děkuji za odpověď.

mishka87
10. únor 2023

@martineeecka Je to projímadlo a doporučila nám ho pediatra. V té době nekakal už 14 dní a bylo potřeba to nějak řešit. Syn má tedy mírnou formu Aspergera, takže u nás je toho víc. U vás to určitě bude jen krátké období. Přeju pevné nervy.

gabkekoczi
10. únor 2023

Úplně ti rozumím a budu držet pěsti, aby se to dceři spravilo, vy jste se dostali z tohohle období a nikdy už se nevrátilo.
My máme s kakáním problém u syna, už několikrát opakovaný. Ani nevím, kdy to přesně vzniklo, ale najednou přestal kakat (asi 2-3 roky zpět). On teda nekalal každý den nikdy, ale nějak v té době se to zhoršilo. Takže jsme zašli do proktologické poradny, kde do mě jen hustili, že nesmí čokoládu, v ničem. To byl trochu problém - též nejedlík a třeba jogurt pozřel jen čokoládový a jiný mléčný výrobek nechtěl. Takže i z toho důvodu nebylo moc šancí to vysadit, byla jsem ráda, že sní aspoň jogurt, když jiné mléčné věci ne.
No, nicméně později jsme čokoládu vysadili a trochu se to zlepšilo. Ale nakonec jsme zjistili, že to máme taky psychický. Koupili jsme i knížku Zlobivé hovínko, chodili na klystýr, dávali Forlax, Lactulosu. Nic nepomáhalo. Až jednou se to zlomilo a najednou to šlo. Kakal pak krásně 3/4 roku a s nástupem loňského září zase děs, zácpa.
Takže za mě rada - chce to trpělivost, kterou my už s manželem bohužel nemáme a kolikrát jsme na něj řvali😕 Dál fakt zkusit vysadit vše, co staví a hlavně, vysazovat na nočník na zkoušku každý den, na chvilku, ve stejnou dobu pokud možno.
Jo, a pak raději zajít někdy na klystýr, když se fakt dlouho nevykaká. Aby jí nedej bože nehrozilo něco z toho, že bude mít plné bříško.
Jo, a ještě jedna věc - my jsme doma při prvních snahách o kakání měli i závod, kdo kaká častěji😄 vždy jsme si dělali čárky a potom kluk dostal odměnu, že byl nejlepší.

jjasmina
10. únor 2023

@j.a.n.i řešení je konzultace s odbornikem, který stopro nenavrhne vrácení plenek 😉👌

elialen
10. únor 2023

@martineeecka Já jsem kdysi nabrala dojem, že se syn bojí toho, co "z něj vypadne". Vystlala jsem tudíž nočník plenkou a pri tlačení ho držela za ruce a povídali jsme si. Když se to zadařilo tak asi popáté, přešli jsme na záchod. Mamka mi řekla, že mám říct, že ten záchod tím bobkem rozbije a kam pak budeme chodit my. Myšleno v legraci a za velkého smíchu. A hle, povedlo se a pak byl další level, jak ho přimět chodit na WC i mimo domov.

saralinda
11. únor 2023

Syn nesměl jist banány. Ty taky stavi.

codal
11. únor 2023

Tak já bych se k plenkám na kakání taky klidně vrátila, kdyby to mělo pomoct. Lepší jít krok zpět než nechat trápit dítě. Jde o to, jestli by to opravdu pomohlo🤷. Dcera měla takhle psychickou zácpu kolem druhého roku, kdy měla jednou průjem a bolel ji zadeček. Pak odmítala kakat klidně i týden, pak ji bolelo břicho, několik dní se svíjela, plakala, bylo to hrozný, pak vždycky z ničeho nic, že kaká, já stáhla jen kalhotky a chytala to do dlaní🤦 a bylo mi to jedno, hlavně, když se jí ulevilo.. Trvalo to teda jen asi tři měsíce, ale bylo to šílený... Kdybych věděla, že plena pomůže, klidně bych ji vrátila.. mám několik kamarádek, jejichž děti kakaly dost dlouho do plen a srovnalo se to, když jim prostě daly ten čas... Tohle je zbytečný trápení vás všech a hrozný tlak na dítě... Školka podle mě problém nebude, protože bude prostě kakat doma v klidu do té pleny.... A jakmile odezní ten psychický blok a velký nátlak, tak to prostě přejde samo...

vopice1
11. únor 2023

My teda nemáme takovej extrém, ale kluci kadili i 3x denně když měli plínku a teď tak jednou za 2-3 dny jak jsou bez plen. Řvou bobo, kakat na nočníku i na záchodě ječí.. Někdy to skončí ve slipech a někdy si řeknou o plínku. Prostě ji dám, oni někam zalezou a podaří se (ale ne vždy). Já jim radši dám plínku, než aby si udělali větší blok. Zrovna dneska jedem kvůli 💩 jecel jak šílenej. Trochu se povedlo na WC, ale zbytek plínka.

radkan91
11. únor 2023

@martineeecka U nás pomohl ten Forlax. Ale co je nejdůležitější, odstranit ten blok v hlavě. Na to nám pomohly na míru namíchané Australské esence. Bylo to jak zázrak.

mdch91
11. únor 2023

@jjasmina Matejcek napr. v jedne knize pise, ze chodilo dite kakat na jedno misto v dome na igelit, nepamatuju si ten pribeh uz cely, ale slo tam o odbourani toho psychickeho bloku. Je videt, ze o tom problemu nic nevis, ale mas potrebu negovat kazdeho, kdo chce konstruktivně resit. Nejde o to, ze je dite cely den v plenach, ale ze si treba chce nekam zalizt a vykakat se v klidu tam. A pokud neni jeste schopny svoje pocity dostatecne chapat a komunikovat, tak toto muze byt resenim. Obzvlast, kdyz zakladatelka pise, ten bloka ma s odplenkovanim souvislost.

alicie_k
11. únor 2023

Kamarádky syn to měl po odplenkování také tak, jednu dobu měli Forlax, klystýry, pak přišla na to, že do pleny se vykadí. Teď už mu bude 5 a praktikují to stále. Ve školce si prostě nedojde, až doma, do plenky. On je (a byl) ve všem pomalejší, v podstatě ani ještě moc nemluví, bude mít jistojistě i odklad školy, tak si z toho nedělají hlavu… nevím jestli je to dobře nebo ne, ale funguje jim to a není stres ani u jednoho.

clarres
11. únor 2023

@martineeecka a jak často a kolik toho Forlaxu g dostává?

jjasmina
11. únor 2023

@mdch91 prosím vás, mě tady nic neříkejte o tom co vím nebo ne, mě se malá pokakavala půl roku do kalhot nebo vyzadovala plenku, popř zadrzovala co se dalo...

mdch91
11. únor 2023

@jjasmina a jak jste to vyresily?
On je dost rozdil, kdyz se dite pokakava a kdyz se boji vykakat...