Reflux aneb jak bojovat?

danca27
14. kvě 2008

Zakládám tohle téma, protože se tady o tom nepíše a určitě nás bude daleko víc než jen já sama☹ Zkušené mamči potřebuju poradit a taky malinko psychicky podpořit, protože se mi zdá že už se z toho zbláznim☹...Kdo jste měli reflux poraďte prosím jak dlouho to trvalo, kdy se naučí miminko pít, kdy se přestane dusit, kdy to nepujde nahoru, kdy přestane ,,hltat,, ..??....Já už jsem z toho úplně bezradná a každý kojení mám nervy ☹...Nutriton po tom zase bolí bříško a nemůžeme kakat tak já už fakt nevim☹....Prosím poraďte moc a moc děkuju🙂....

malinovka333
4. lis 2011

my máme 4 mes a stale bojujeme s refluxom,nezabera ani zvysena poloha,nic,pribera tak normalne az by som povedala ze dobre nakolko vzdy vsetko vygrcka,aj grcka aj ked si ho len na ruky zoberiem a nie je napapany,na brusku je malokedy lebo vzdy vygrcka, ked niekam idem beriem vzdy tolko veci zo sebou,body,plienky, podbradniky,stale ho prezliekam,nezaberal ani nutriton ten ho zapekal,stale ho kojim,tak nam ostava už len to nejak vydrzat

anelisa
4. lis 2011

@enrikad ahoj, nasa Elenka ma silny reflux a mne sa zda, ze najviac jej pomohlo, ze som upravila rezim kojenia. Dam jej papat asi 3-5 minut, aby zahnala ten najvacsi hlad, necham odgrgnut, pochodime po byte, pozabavam, prebalim a dokojim. Niekedy jej davam to druhe kolo (tak to volam 😀) aj 1/2 - 1 hodinu po tom prvom kole. A najblizsie kojenie sa snazim udrziavat tak cca 3 hodiny po tom prvom kratkom kole (teda napr. o 9:00 dam papat 1. krat, potom pauza, 9:45 dokojim a dalsie kojenie je o 12:00, pauza, 13:00 dokojim atd.)
Este mam pocit, ze jej pomohlo, ze si zvykla kakat po prvom kratkom kole kojenia. Vtedy este nema az take plne brusko a ked zatlaci, tak si nevytlaca zaroven mliecko hore.
A spinkava na brusku, to jej robi dobre.
Davam jej aj gastrotuss a ked to bolo najhorsie, tak som ju mavala cele dni na rukach alebo v manduce, lebo mala asi velmi podrazdeny pazerak z kyselin.
A pre zaujimavost, tiez je plne kojena, diagnostikovany silny reflux a za mesiac od odchodu z porodnice pribrala 2 kila 😀

anelisa
4. lis 2011

@enrikad este by som na Tvojom mieste skusila vylucit caje pre kojace matky, lebo vraj aniz, mata a este nieco, co byva tiez castou zlozkou tychto cajov (nepamatam, co, zeby ten fenikel? 😕 ) zhorsuju reflux. Ja napr. fenikel nemozem pit vobec, lebo malu z neho bolelo este viac brusko.
A Nelka pravdepodobne vrieska kvoli tomu, ze ju pali pazerak......ja som teda kyselinu nikdy nemala, ale ti co ju mali urcite potvrdia, ze je to velmi neprijemne. A pre take male dietatko, ktore si nevie nijako pomoct to musi byt strasne.

31majka12
4. lis 2011

Ahojte aj moj maly ma reflux ten tichy...kupili sme mu gastrotus ale aj ten isiel von aj s mlieckom...
Ale ako sme nasadili gastrocinesine..tak chvalabohu..uz vobec negrcka a ani sa neodtrhava od prsnika...
Asi je to vyhoda ze sa podava 15 min pred jedlom.
Som rada ze homeopatika zaberaju...a nielen malinkemu ale aj mne aby sme mali dost mliecka 🙂 🙂 🙂

anelisa
4. lis 2011

@31majka12 dobre, ze pises o tom gastrotusse.......ja ho davam medzi kojenim (presnejsie pred nasim druhym kolom), lebo ked dam malej hocico po kojeni, tak vygrcia vsetko nakomplet (a to aj vtedy, kedy by inak urcite negrcala, mam to uz odsledovane)
O gastrocinesine som este zatial nepocula, ale hlavne, ze Vam pomohol 😉

eustoma
4. lis 2011

nasa mala prdolka ma tiez reflux 😢, ale pribera velmi slusne. najhorsie to zatial bolo okolo 2 mesiaca. najviac nam zatial pomaha rozvarena, rozmixovana ryza, davam ju od 2 mesiaca pre kojenim. davam iba jednu kavovu lyzicku. inak sme skusali nutriton - ten nam nepomohol vobec, mala mala po no hnacky. gastrotuss na pomaha trosku, no nie vzdy. ryza sa mi zda zatial najlepsia.
inak uz davame prikmi a niekdy to ide teda von vsetko.... aj tuha strava. mala dokaze neskutocne grcat. nejako sme si zvykli 😉. holky drzi vam palecky nech to zvladate.

tobove
4. lis 2011

@enrikad Ahoj, na to odříhnutí mi i ve spánku zabírá malého na chvilku položit a zase zvednout, pak si krkne téměř vždy 🙂

tobove
4. lis 2011

@eustoma Jéé, to mi ani neříkej, že ani po zavedení příkrmů to nebude lepší ☹ Já se k tomu úplně upínám 🙂 Ale co, tak holt bude blinkat místo bílé mlíčko, oranžovou mrkev, popř. zelený špenátek, hihihihi

eustoma
4. lis 2011

@tobove lepsie to je ale ne moc.... uz nevyzvracia vsetko vzdy.... uz len niekedy ale vsetko. mrkev doporucujem varit.... tu kupovanu nevyperies z nicoho, domaca varena ta a este vyprat da 😉

tobove
4. lis 2011

Díky za tip, čeká nás to kolem Vánoc, ta si aspoň doma uděláme netradiční vánoční výzdobu 😀

kousinka
4. lis 2011

hlásím se do klubu ..
sice nejsme zdiagnostikovaný jakej stupeň, ale blejem jak alik furt, s doktorkou jsme se ale domluvily, že to zatím prostě řešit nebudem lékama, protože nutriton by emi ještě zabetenoval, přibírá luxusně, takže jen převlíkám, kojím na etapy, spíme na bříšku a jsme skoro pořád "nastojato" ..a čekáme 😀

mandragora22
4. lis 2011

@tobove no ved ja som necitala celu diskusiu, len posledne prispevky 😀 tak som to tak pochopila, ze radite inym, tu biogaiu na reflux 😉
@enrikad normalne sa to vola nutrilon AR - to poznam ja, no a zrejme aj ine znacky maju oznacenie "AR", co samozrejme znamena antirefluxny. ale citam, ze tebe aspon mala pribera. lebo moja mala 5 mesiacov a nieco malo cez 5 kg 😀 dnes ma 20 mesiacov a ma 10,5 kg 😉

enrikad
4. lis 2011

@anelisa , @mandragora22 : ďakujem Vám baby... za veľmi dobré rady, vyskúšam ich..

katka.stran
4. lis 2011

@teress Ahoj, Nutriton ani ty kapičky nám také nepomohli, teď zkouším Gastrotuss, tak uvidíme 🙂).

teress
4. lis 2011

@katka.stran nam nepomohol ani gastrotuss....už do nej nič nepchám okrem nutrilon AR

mandragora22
4. lis 2011

@enrikad
@katka.stran
@teress aj ten gastrotuss sme skusali, tiez nezaberal proti zvracaniu. trosku menej po nom ziapala, zrejme pomahal proti paleniu zahy, ale zvracala stale dalej. a co bolo horsie, po nom zvracala naruzovo 😀 😀

och
4. lis 2011

@enrikad neboj ono to prejde, hlavne drž malú vo zvýšenej polohe, predstav si, že jej žalúdok je fľaša naplnená vodou, keďže má reflux, "štupel" tejto flaše je príliš malý, takže čo sa stane keď ju položíš do vodorovnej polohy? 😉 vyleje sa 😀 😀 😀 aspoň takéto laické vysvetlenie som dostala od dr. z kramárov 😉 bábo sa musí dovyvíjať, ani jeho nervová sustava ešte nie je 100% preto toľko plaču
tak ju skús prebaliť až po pol hodinke po kojení 😉 ja som dokonca mala látkové plienky a zvládli sme to 😀
feniklový čajík je na vyprdkanie, neviem či pomôže, ale skús ty jesť a piť menej mliečnych výrobkov, u nás to trošku pomohlo, okrem iného
je to náročné, hlavne keď plače a ty nevieš prečo, práve preto ten plač môže byť aj z niečoho iného ako z grckania 😕

och
4. lis 2011

@mandragora22 mne krpec gastrotuss vyvracal v sekunde ako ho horko ťažko prehltla, to vracala ako blázon a keď sme už s mužom mysleli, že je koniec tak spustila od znova, nutriton som do nej nevedela dostať, keďže začala ziapať v momente ako zbadala fľašku 😀 tak nám neostávalo nič iné ako len vydržať, ale jedno pozitívum to malo 😀 😀 😀 nikto ju aspoň nenadrapoval ako mača 😀 ona len ležkala a každý sa mohol len pozerať 😀 😀 😀 😀 😀 😀

mandragora22
4. lis 2011

@och juj ale pozor, nasa nepapala nutriTON ale nutriLON AR, to je rozdiel, nutriTON vraj vela deti neznasa, to je akasi zmes, ktora sa miesa priamo do materskeho mlieka, ja som to nepouzivala, ba ani nasa det.lekarka mi to neodporucila - kym som kojila. potom mi odporucila priamo ten nutriLON AR a ten zabral od prveho dna. vela ludi si myli nutriTON s nutriLONom 😉
a gastrotuss by mi vypila aj celu flasu, lebo to bolo sladkaste, len sa tak zalizovala 😀 😀 😀 ale grcala dalej a ruzove 😀 😀 😀 😀

och
4. lis 2011

@mandragora22 😉 viem, my sme skúsili nutriton, kôli tomu že išlo priamo do materského mliečka, nutrilon som nechcela, aby som jej nemiešala umelé s materským mliečkom 😉 a myslím, že môjmu krpcovi bolo úplne jedno čo bolo vo fľaške 😀 išlo o to že to nebolo prso 😉 ale fľaška 😀 😀

mandragora22
4. lis 2011

@och aha, no my sme presli uplne na UM, sice spociatku som este odsavala, a tak mala asi 6x denne po 100 ml nutrilon AR a 1x denne 100ml este mojho. to bolo pocas 5.mesiaca, ale vzdy sa po mojom vygrcala, po nutrilone ani raz, tak potom som sa uplne vykaslala na odsavanie a cele moje mlieko. ako som uz pisala, kebyze toto viem od zaciatku, hned od prveho prejavu refluxu prejdem na AR-mlieko a mali by sme spokojny zivot aj ja aj mala. takto sme sa trapili obidve. a dost dlho. ked ti dieta ziape v kuse niekolko hodin denne, ale fakt v kuse, a ty mu nedokazes pomoct, tak to je na psychiatriu... potom, po nastupe AR-ka, uplne otocila. zacala pokojne jest, po jedle grgla a spala. sice nie dlho, nikdy nebola typicky spachtos, ak spala 1,5 hodiny, bolo uz dlho... ale aspon spala. neziapala. az vtedy sa mi trochu ulavilo a zacala som konecne zit ako clovek. aspon trochu 🙂

och
4. lis 2011

@mandragora22 juj tak to som rada, že ste to takto zvládli 😉 ja som kojila do 13 mesiacov, ale keď si zo mňa robila dudel v noci 5-6 krát za noc chcela prso, tak som ju stopla, dala tuším Bebu a úplne v pohode, aj fľašku si oblúbila 😀 😀 u nás našťastie nebolo toľko plaču, len pozerať sa na bábo ako zrazu sčervenie a začne prehĺtať to čo mala vyvracať (mali sme tzv tichý reflux) až jej slzy vyhŕkli a hrdielko celé červené, tiež to nebolo nič príjemné 😝 ale sme z toho vonku, len musím dávať pozor na každú novú chuť, bo zo všetkého sa hneď povracia 😠 niekedy som na prášky, aby decko olízlo kúsok čokolády či jabĺčka a naplo ho no konec a to nehovorím, že sme boli HODINU u dr. a po troškách sa snažili do nej dostať rotavírusovú vakcínu 😲 a to nehovorím o tom, že nemôžme dodnes žiadne sirupy typu nurofen, hedelix, všetky lieky musia byť vo forme kvapiek 😵

mandragora22
4. lis 2011

@och nuz, ona by aj bola grcala, ale ja som jej prave schvalne branila cumlikom. proste som sa snazila cumlik v nej udrzat, aby to cerstve, co jej vybehlo, opat prehltla. znie to drasticky, ale jedine tak som dosiahla, ze aspon trosicku priberala. nechcela som, aby skoncila v nemocnici na podvyzivu, ona mi prve 2 mesiace priberala tak cca 300g za mesiac ☹ aj to len "vdaka" tomu, ze som jej ten cumlik nechala napchaty v puse, aby to mlieko v konecnom dosledku predsa len preglgla. nebyt toho, vyvrati asi fakt vsetko, co zjedla. lebo par takych grcanic som u nej zazila, a slo to az do takych extremov, ze grcala na zlto - zlc. proste uz nemala co a grcala 😝 😝 😔 to ti poviem, boli soky a nervy. taky maly uzol, jednomesacny a leje sa z neho zlta zlc.... 😢

och
4. lis 2011

@mandragora22 u nás mal dudel presne opačný efekt, akonáhle ho dostala do úst, začala ťahať a neviem či prehĺtala naprázdno alebo sa nahltala slín, neviem, ale dudel rovnalo so grcanie na 3 minúty 😠 po mesiaci som hodila dudel do koša a bol pokoj, uspávali sme ako sme vedeli, raz na rukách, raz na prse ale šlo to 😀 inak ono bude ešte horšie, keď nebudú vracať budú robiť niečo iné, vstávať o 3 ráno a ani zaboha spať ďalej, zuby polezú, teploty, umrnčanosť a stále na rukách človek sa ani nebude môcť najesť, potom začnú štrajkovať s jedlom, a nebudú nič jesť len kečup alebo inú kravinu 😀 obdobie vzdoru a hádzanie sa o zem všade, najlepšie v priestore plnom ľudí, bitie detí na ihrisku,... 😉 ale byť mamou je tá najúžasnejšia vec pod slnkom 😀 😀 😀

mandragora22
4. lis 2011

@och 😀 😀 😀 😀 😀 😀 tak tento prispevok nema chybu!

anicka1981
6. lis 2011

jaj o refluxe mozem pisat romany, z maleho tieklo ako z polievacky, vracaj aj hodinu po dojceni, vsetky matrace som mu popodkladala, aj syrup som mu davala gasstotus tusim,od toho ho zapieklo,, no strasne, spat chcel iba vo vertikalnej polohe na rukach, lebo sa mu vracala stava a palilo ho hrdielko, nespaval, bol nespokojny a nekludny,,,, nechcel lezat v kociku a vracal a vracal non stop... bola som zufala,,,az raz sa mi podarilo na nete najst dietu,,,,,, niake vyprazane, mastne, cokolada oriesky, kofein, tein, mlieko, kapusta, brokolica karfiol, cesnak a cibula, jablka a banany, a nic z kysnuteho cesta, strukoviny,,,, no nevedela som co jest,,,, ale vysledok sadostavil uz na druhy den, maly prestal grckat, alebo grckal len minimalne, jedla som ako dojca, varene masko, varena mrkva, riza, a tak aj ked bez mlieka cibule a ostatnych veci sa varilo tazko, stalo to zato,,,, jednoducho nic drazdive,,,,, po par tyznoch som zacala pridavat po jednom niektore potraviny, zacala som mielkom a postupne som sledovala, ako maly reaguje, ked bol v pohode, taksom o par dni pridala dalsie potraviny,,,

enrikad
7. lis 2011

@mandragora22 , @och : chcem sa Vás baby ešte opýtať, ja ráno pijem Caro (miesto kávy, na ktorú som zvyknutá), je to cereálny nápoj - myslíte, že aj to môže maličkej dráždiť bruško a môže aj z toho grckať? Nemáte s tým niektorá skúsenosti?

mandragora22
7. lis 2011

@anicka1981 to poznam, ale musim ti trosku protirecit, reflux je len zcasti o kvalite mlieka, hlavne ide o jeho hustotu. nie som taky odbornik, neviem, ci ta dieta prispela k zhustnutiu tvojho mlieka, ale ja som ho mala take riedke, vyzeralo takmer ako voda, proste mne ho grcala, az kym som nepresla na UM. A pravdu povediac, ja som "vdaka" refluxu a sustavnemu ziapaniu a noseniu na rukach, ako aj ty pises, ani nestihla jest. bolo mnoho dni, ked som sa prezliekla z pyzama a najedla "ranajky" o 15,00, lebo som dovtedy fakt robila vsetko preto, aby decko aspon chvilu spalo a negrcalo a nestihala som ☹ nikdy viac by som tieto casy nechcela vratit nazad
@enrikad to ti neporadim, ja som intenzivne kojila len 3 mesiace a potom som uz pridavala UM, tak netusim. ja som vsak jedla a pila vsetko (okrem alkoholu samozrejme), ale ako som uz vyssie spominala, reflux nie je o zlozeni jedla. kolko bab tu na okoli poznam, zjedia, co im oci racia a deti nezvracaju, je to o nevyvinuti vratnika (v zaludku dietata), skratka sa im ta chlopna na zaludku neuzatvori, ako vyvinutemu a obsah ide nazad von. je to velmi neprijemne a pali z toho zaha, preto tie deti zrejme stale vrestia, ani sa im necudujem 😖 ale ono sa to spravi. bud hustejsim mliekom, ak to chces riesit co najskor, alebo bud trpezliva a ked zacnu prikrmy, okolo toho 5-6 mesiaca, tak potom to zacne pomaly ustupovat. 😉

ilonne
7. lis 2011

Prosím o radu, jak se pozná reflux a kdy se projeví? Mám měsíční holčičku a začala mi občas po jídle ublinkávat místo odříhnutí a někdy s odříhnutím. Připadá mi, že nic dramatického, ale občas to z ní prostě vyteče.

mandragora22
7. lis 2011

@ilonne pri refluxe ti bude zvracat nielen ihned po jedle, ale aj 2 hodiny po jedle ☹ vo vodorovnej polohe by ti nedokazala lezat bez zvracania, pri refluxe musi byt priam az vertikalna poloha, inak dieta zvracia ☹