Reflux aneb jak bojovat?

danca27
14. kvě 2008

Zakládám tohle téma, protože se tady o tom nepíše a určitě nás bude daleko víc než jen já sama☹ Zkušené mamči potřebuju poradit a taky malinko psychicky podpořit, protože se mi zdá že už se z toho zbláznim☹...Kdo jste měli reflux poraďte prosím jak dlouho to trvalo, kdy se naučí miminko pít, kdy se přestane dusit, kdy to nepujde nahoru, kdy přestane ,,hltat,, ..??....Já už jsem z toho úplně bezradná a každý kojení mám nervy ☹...Nutriton po tom zase bolí bříško a nemůžeme kakat tak já už fakt nevim☹....Prosím poraďte moc a moc děkuju🙂....

marketa137
4. únor 2011

Ahoj, malý má asi taky reflux, včera nám doktorka dala sirup který by měl pomoct a kontrola za měsíc. když bude pořád hodně blinkat tak asi na vyšetření do nemocnice ☹ . prý mu hadičku zavedou přes nos do žaludku a bude jí tam mít 12h. On ani mlíko nechce a blinká někdy kaši a někdy i oběd. Sice přibírá ale ne tolik . Co dávátek jídlu. je ěnco co pomáhá nebo je to jedno a blinkají po všem. ještě by ěm zajímalo do kdy by to ěmlo zmizet. Už přemýšlím že ráno akši dávat nebudu, tu ted 3 den blinká v polovině jídla ale večer jí sní bez problémů tak nevim jestli mu nedát jen rohlík třeba s lučinou? Jogurty netoleruje vůbec ☹

levander
8. únor 2011

Ahoj, my máme taé reflux, kojím, takže jsem dávala Nutriton stříkačkou před kojením. Ale stejně blinkal. Myslím, že prostě nepomůže nic. Až ted se to trošku zlepšilo po tom půl roce a příkrmama....teda až na to že blinká oranžově a fleky nejdou prát 😅

mufinka1
21. únor 2011

Ahoj vespolek, jsem maminka maleho refluxacka
ted uz je nam 11 mesicu tak si rikam, ze bych vam mohla napsat jake to bylo, co pomahalo, co ne atd...treba to nekomu pomuze.
Nas maly uz v porodnici zvracel a zvracel,na prsu byl treba 40minut, dojedl, polozila jsem ho a vsechno letelo ven, v porodnici nas odbyvali, ze to nic neni, ze to kazde mimi( tohle je nase uz druhe takze vim, ze kazde mimi to nedela) nikdo me neposlouchal az nakonec nas detsky doktor souhlasil, ze maly trpi refluxem
Obcas se divim, ze jsem ty pvni 3 mesice vubec prezila, mleko litalo do dalky a maly jen kricel a kricel, vyzkouseli nam detsky gaviscon ( nevim jestli se dava i v CR, my zijeme v anglii) nepomahalo, zkusili jsme zahustovane mleko na predpis, to trosku pomahalo, ale maly pak mel zase strasne zacpy atd. Nejvetsi zachranou pro nas bylo takove to polohovaci lehatko, krmit z flasky a hlavne! mene a casto, nikdy nenechat nacpat moc ale krmila jsem co 2 hodiny po malych davkach ( kojeni slo pak uz k sipku kvuli stresu a vsemu )
Doktori me chlacholili, ze se to po prvnich 3 mesicich zlepsi, tim jsem vpodstate zila, abych prezila prvni 3 mesice..ale ubeh 3ti, 4ty a zadne zmeny, pak jsme zacali prikrmovat...zvracelo se dal, jen tentokrat uz se to spatne pralo, prestala jsem pocitat kolikrat za den jsem prevlikala sebe nebo maleho a drhla vsechno od sedacek po koberce 😀 no cim mene mleka se davalo, tim mene se zvracelo. Spat na rovnem jsme nedavali, poridili jsme polohovaci polstare pro refluxove deti, ktere se daji pod matraci takze spi zvednuti a na boku, ten sval, ktery zpusobuje reflux ( tim, ze je nedovivinuty) se nejvice otvira na zadech, v poloze na boku zvraci refluxove deti minimalne. Po jidle se maji refluxacci drzet vzprimene alespon 30-45 minut nez je polozite zpatky do postylky ( coz kdyz vezmete v uvahu, ze jsem krmila co 2 hodiny tak spanek se proste nekonal, deprese ano a k tomu starost o 2leteho starsiho sourozence) ..ale prezili jsme to, sice na verejnost jsme vpodstate nechodili, protoze krmit na verejnosti znamenalo prevlekat sebe, dite, utirat podlahu a popripade se omlouvat lidem u vedlejsiho stolu, ze to schytali take..Cim byl prcek starsi a jedl vice prikrmu tim to bylo lepsi, ted je nam necelych 11 mesicu, ublinkavame trosku porad, koberec utirame take vpodstate 4-5xdenne, vecer ma jeste pred spanim mleko takze treba obden si jeste vecer ohodi pyzamo protoze se mu s mlekem vraci i vecere. Ale diky bohu, ze ty zacatky uz jsou za nama, porad se chlacholim, ze uz to snad brzy prejde uplne 🙂

berenika39
21. únor 2011

@mufinka1 ahoj, u nás byl 12. měsíc konečně zlomový...najednou jsem si říkala, něco mi chybí...a ono blinkání 😀 . Jinak jsme to měli podobně, nekonečné story, kopec poblinkaného prádla....pomalé přibírání....
Dlouho mu vadil i čaj, cokoliv tekutého....ale fakt v roce to bylo pryč....

mufinka1
21. únor 2011

berenika : davas mi nadeji 🙂 nam bude rok za mesic tak to snad bude jako u vas 🙂 ja jen co jsem dopsala tenhle clanek tak jsem nesla maleho do postylky a vsimla jsem si, ze nez jsme dosli tak jsem byla ohozena a on taky 🙂
Nevite nekdo, co je nejlepsi na ty desne skvrny? me nejde uz nic vyprat, nosime jen veci, co mi nevadi, kdyz znici, dodnes jsem mu nekoupila nic hogo fogo na sebe alespon mi pak nevadi, ze to je pak cele flekate 😀

berenika39
21. únor 2011

@mufinka1 já jsem xxx měsíců dávala petrovi pořád bryndáček....fakt i když jsme potřebovali jet "mezi lidi" a byl obečenej jako člověk, dostal na cestu bryndák....fakt to jinak nešlo. Přímá úměra, čím lépe jsem ho oblékla, tím více a rychleji se poblinkal.
skvrny jsem nejdřív řešila a pak se našla kámoška, která mi nechávala oblečení po jejím malém, takže prostě neblinkal do nového a mě to tak nebralo. Ceý první rok jsem neprodala skoro nic z oblečení, snad jen kalhoty, tepláky, prostě dolní kusy....vršky byly k.o.

mufinka1
21. únor 2011

@berenika39 my taky dost veci nastesti podedili, diky bohu za to 🙂 ja poprodavala vsechno co jsme meli nakoupeno do doby nez sel na prikrmy, za A. vsechny ty hezoucke vecicky do dostal darkem atd jsme nemeli nikdy sanci nikam oblect, byl permanetne v teplakach 😉 a za B. po mleku se to jeste dalo prat...zato ted je to des, vsechno davam na charitu nebo nekomu zdarma protoze jsou na tom vsude fleky 🙂
Ohledne bryndaku, tak my na jedne strance pro refluxove deti ( tam jsme koupili i ty podhlavniky pod matraci) sehnali obrovske specialni frote bryndaky, vpodstate to zakryva skoro cele mimino, kdyz jedi 🙂 coz bylo na tech prvnich par mesicu fakt k nezaplaceni..kamkoliv jsme jeli kocarem tak maly bryndak, plinu z jedne strany a z druhe strany, aby nepozvracel kocarek atd atd, fakt bojovky. Ted uz je to taky oproti tomu pohoda..uz ma dokonce i nove obleceni 🙂)) a tuk tuk, na verejnosti uz dlooouho neblinkal, to asi tim, ze flasku uz ma opravdu jen pred spanim a jinak treba rano do kase atd.

Existuji v Cechach treba nejake podpurne skupiny pro maminky refluxacku? ja tady byla uplne odriznuta, tim, ze jsme krmili co dve hodiny a krmit na verejnosti bylo fakt peklo jsme skoro nikam nechodili a ja si pripadala strasne sama..

marketa137
22. únor 2011

nevíte jak je to s kakaem? Poslední 3 dny malej zase začal blinkat a já envim ejstli to může způsobovat kakao. Včera měl banánovo kakaový lipánek a dneska měl v 11h kakaový termix a v 15h oběd a to vyblinkal ale byl tam i ten termix 😒 . týden měl klid jak jsme dostali ten sirup a blinká už zase 😒

berenika39
22. únor 2011

@marketa137 a blinká, protože má reflux? to je mechanická záležitost, vrací se jim spíš tekuté věci....je jedno, co to je....

marketa137
22. únor 2011

@berenika39 doktorka říká že jo a blinká cokoliv obloukem. jak kdy, někdy kaši a někdy oběd ale i přesnídávku. jdeme tam zítra a prý nás pošle asi do nemocnice na yvšetření 😒

berenika39
22. únor 2011

@marketa137 na to opravdu nemá vliv, co jí....kakao za to nemůže. At vám to dobře dopadne, a neboj, je to sice nepříjemný, ale vyřeší se to věkem. Bude to dobrý.
Měli to oba moji kluci, a to dost, až do roka jsme si s tím užívali....a dneska jsou to prevíti zdravý.

marketa137
22. únor 2011

@berenika39 já právě jestli třeba nemá alergii 😒 , ale on právě blinká jak kdy a víceméně cokoliv 😒 . A co Vám dělali za yvšetření a dávají pak nějaké léky nebo to chce jen čekat 😒

berenika39
22. únor 2011

petr byl na vyšetření UTZ, před pitím, po pití. Léky se dávají podle toho, jaké potíže to působí, problém je, že je pálí žáha a to jim znepříjemnuje život. Určitě to chce vyšetření, podle výsledků se rozhodnou, jestli je potřeba léčba nebo se to upraví věkem. První zlepšení nastalo s jinou stravou než mlékem, pak až kolem roka to přestalo úplně. Ale: je to opravdu individuální, každé dítě to má jinak!

marketa137
22. únor 2011

@berenika39 om rávě UM moc nechtěl nikdy od 6m to už byl velký problém a od 9m už UM nepije vůbec. jsem sama zvědavá co bude. navíc já mam s ežaludkem taky problémy takže vim jak je to nepříjemné i když on se netváří že by z toho byl nějak unavený a pod 😒

mufinka1
22. únor 2011

marketa: nemuze byt intolerantni na kravskou bilkovinu? nas maly vubec mlecne vyrobky nesmi, mame alergii na mlecnou bilkovinu...

snezienka07
22. únor 2011

@divozienka25 Ahoj, ja dávam na 120 ml dve odmerky a je to dost husté.

luckaa
23. únor 2011

Ahoj holky,chci se zeptat,mám takovýhle problém s malou:
Špatně jí,stále se jí to vrací nahoru,v bříšku jí pořád žbluňká,většinou tak dvě hodiny po jídle začne mít škytavku,potřebuje si mezi jídly několikrát odříhnout v leže hrozně brečí,takže jí mám skoro pořád na ruce...v noci naštěstí spí dobře..přes den jak kdy,někdy se prospí pořádně,jindy se jí to začně po chvíli vracet a začne ztěžka polykat a budí jí to...v necelých šesti týdnech nám dělali UZ s tím,že reflux nemáme,já mám podezření na alergii na mléko,ale podle doktorky se jedná spíš o reflux...dostali jsme sirup Gastrotuss baby,ale žádné zlepšení.Jenže už jednou nám na něj dělali výsledky a bylo to ok...zítra se chystám zas za doktorkou.
Měl jste někdo podobné problémy nebo příznaky?

marketa137
23. únor 2011

@mufinka1 to asi ne, protože mu avřim klasický pudinka třeba i pribinák má rád a to jí bez problémů 😉

Máme doporučení na gastro ale prý to určitě bude na dýl než nás vůbec vezmou. Ale i jsme ho převážila a dala jsme ho na váhu snad 3x 😀 , nechápu jak t dělá ale za 6 dní přibral 380gr takže doktorka říkala prý jestli se nepřejídá což podle mě ne. Včera měl svačinu v 11 a obědval až v 15h a to sotva snědl 100ml a okamžitě vše vyhodil 😒 takže nechápu že tolik přibral což jsem ráda ale docela mě to překvapilo 😉

mufinka1
23. únor 2011

no u nas to pri refluxu bylo tak, ze kazdy jak krasne pribira, ze to teda urcite netrpi, ale v nemocnici vysvetlili, ze je to tim, ze kdyz zvraci, ze ho to pak boli, takze chce vic mlika a pak zase zvraci a tak chce opet vic mlika..byl to fakt kolotoc..des bes. My jsme ted v procesu, kdy zkousime pomalicku mlecne vyrobky, jak na to bude reagovat, soju snasi dobre tak doufam...

marketa137
23. únor 2011

@mufinka1 on taky furt přibíral na spodní hranici. když si vezmu kolik měl pordní váhu a kolik v roce 😒 a doktorka že si jede svym tempem, sice pomalu ale přibývá. no ěm to teda normální nepřišlo a až v roce se to začíná řešit 😒 . Ono mu i celkem chutná ale kolikrát to prostě vyhodí ven 😒 takže sjme zvědavá co nám pak v gastroporadně řeknou 😉

mufinka1
23. únor 2011

kdy do te poradny vlastne jdete? ja jsem rada, ze nas Alex uz zvraci mene, dneska zvracel za cely den jen jednou a to hlavne proto, ze si po svacina narval vlastni ponozku do pusy a asi se mu zvednul zaludek 🙂)

saskarisko
25. únor 2011

Ahojte, nemate niektora skusenost s refluxom u starsich deti (t.j. 3 a viac) ? viem, co sa moze a nemoze jest, ale ide mi hlavne o recepty. dakujem

@marketa137 - pri detoch trpiacich refluxom je kakao zakazana potravina 😖 a mlieko a mliecne vyrobky by mali byt nizkotucne. tuky sa maju pridavat do jedla az po uvareni. varit na vode, alebo dusit, alebo piect jedlo.

saskarisko
25. únor 2011

@marketa137 - to vysetrenie sa vola phmetria. ale je otazne, ako ho taketo male dieta zvladne. este je sposob zistenia - vypit kontrastnu latku a rtg. kazdopadne phmetria ma vacsiu vypovedaciu hodnotu

marketa137
27. únor 2011

@saskarisko díky za rady a co tedy by bylo jelepší na svačiny? Jí pudink a nebo krémy typu bobík. Jogurty bohužel blinká obloukem takže nevim co jiného zkusit aby to v něm zůstalo. Doktorka nic neporadila takže je to víceméně jen na ěm co mu budu dávat.

saskarisko
27. únor 2011

@marketa137 - ja som potom vytvorila aj temu, ale zatial sa nikto nezapojil 😅 ☹ ale je tam aj zoznam potravin
https://www.modrykonik.sk/forum/tema/gastroezof...
Desiata u nas vacsinou byva ovocie, Olovrant: bobik vanilkovy, pribinacik jahodovy, vanilkovy. popr. nejaky jogurt (ale tie povacsine bojkotuje), takze rozok so syrom, s maslom a s dzemom, maslo a sunka, popr. natierka 😉

marketa137
28. únor 2011

@saskarisko tak jíá an to kouknu ale tim že je to pro děti starší sjme tam ani nekoukala 😉 . Tomík právě moc kousta nechce takže pečivo maximálně jí suchý a jogurty nesnese takže má na svačinu přesnídávku a na druhou ty krémy 😉 . včera sjem mu dělala bramborovou akši se zeleninou a rybou a chutnalo a hlavně v něm teda zůstalo vše 🙂

marketnieuw
6. čer 2011

moje 7-tydenni dcera ma skryty reflux
znama mi poradila jit k osteopatovi, ze pry to nekterym detem od refluxu uplne pomuze... mate s tim nekdo zkusenosti?

pettrunka
6. čer 2011

@marketnieuw ahoj moja malinka mala reflux,pomaly sme sa snim naucili zit a bojovat dnes mame 11 mesiacov a reflux pomaly odoznieva. a stym osteopatom,mne to nedoporucovali napriklad.

marketnieuw
6. čer 2011

@pettrunka a proc to nedoporucovali? ja totiz ani nevim, co presne by s ni delali... 😕
a co vy delate s refluxem? co vam pomohlo?
my jsme dnes dostaly na zkousku sirup, uvidime, zda zabere... ale ted se docitam, ze po nem maji miminka zacpu, tak se hrozim, co prijde 😒

berenika39
6. čer 2011

@marketnieuw ahoj, reflux je mechanická záležitost, nefunguje "záklopka", která brání vracení se mlíčka zpět do jícnu, je to jen o čase, kdy se to upraví, nemyslím si, že by tomu osteopat pomohl. to se nedá přeprat, jen zmírnit následky a vydržet, dokud se to samo neupraví. oba synové na to trpěli. pokud kojíš, tak před kojením, i mezi pitím dávej Nutriton, z prášku a vody se udělá takový "gel", dáš ho stříkačkou nebo později lžičkou, zahustí to obsah žaludku. pokud dáváš UM, tak je bezva NOVALAC AR. Jeidné mlíčko, které se tváří nomrálně, je řídké, a v kyselém prostředí žaludku teprve zhoustne. Postupně s přechodem na příkrmy se to bude jen lepšit, ale je to indivindi, Pet r si blinknul čaj i kolem roku.
Zvýšenou polohu - podložit postýlku, nosit po jídle kolmo, po krmení nemanipulovat (přebait zásaně před). Spaní na boku. A trpělivost, dostatek bodýček na převlékání a neboj, dá se s tím vyjít, přejde to 😉 😉