Roční chlapeček nepřibírá a neroste

muhehehe
25. srp 2018

Ahoj holky, chci se zeptat na vaše zkušenosti s malými (myšleno na centimetry 🙂 ) dětmi. Mám chlapečky starého rok a tři týdny, narodil se s váhou 3,7 kg, pak rostl a přibíral plynule a pěkně, ve třech měsících 6,5. A pak se to zaseklo a teď v tom roce a třech týdnech má 7,75 - tedy kilo a čtvrt za bezmála deset měsíců. Není to přecejen trochu málo? Má k tomu jen 70 cm, takže hubený není, má pěkné tvářičky i bříško, je celkově malý, roste mu akorát hlava 🙂 Motoricky apod. se vyvíjí úplně normálně, je šikovný. Nemocný nikdy nebyl, nebo alespoň o ničem (co by třeba proběhlo skrytě) nevím. Má akorát výrazně zvětšené uzliny v tříslech, už přes měsíc, důvod nevím. Na UZ se nic nezjistilo, krom toho, že jsou velké. Krevní obraz i moč bez nálezu, nic jiného se nedělalo. Stále kojím, s kojením nikdy problém nebyl. Přikrmuju zhruba od půl roku, je fakt že jí celkem málo a maso jsem do něj dostala teprve v roce, na druhou stranu plno dětí jí takto, nepřipadá mi to nijak výjimečné pro tento věk. Ještě mám holčičku starší o necelé dva roky, ta rostla i přibírala plynule, i když to taky není žádný obr. Ale mlaďas mi připadá, že už je trochu extrém. Nějaké zkušenosti? Měly jste taky trpajzlíky? Dohnali to později? Nebo zůstali trpajzlíkama? Nebo, nedejbože, nevyklubal se z toho zdravotní problém? Díky za reakce ;)

alcar
27. srp 2018

Jo, ten Multisanostol je dobry na nechutenstvi. Dokonce se to myslim pise i v pribalovem letaku.

cajomilka
27. srp 2018

Nevím, jestli to už tady někdo nepsal, ale ono to nepřibírání a pomalý růst není jen o jídle, my jsme to se starší dcerou měli podobně. I když jedla relativně (!) dobře, od svého půl roku rostla hrozně pomalu (v roce myslím měla taky těch 8 kg) a ve dvou letech nás pediatra poslala na endokrinologii. Dcera absolvovala několik testů a zjistili jí sníženou produkci růstového hormonu. Od té doby je sledovaná, roste si svým velmi pomalým tempem (teď v 6,5 letech měří asi 110 cm a váží 17 kg), důležité je, že vůbec roste, díky tomu nemusíme píchat RH. Paní docentka na endokrino nás opakovaně ujišťuje, že růst do výšky s jídlem nesouvisí (s výjimou případů těžké podvýživy, ale ta v našich podmínkách prakticky nemůže nastat) a jídlem jej nelze ovlivnit.

ridarida
27. srp 2018

@simona_33 JIA velkých kloubů bez postižení srdce a očí u nás naštěstí jen jedno koleno, jsme cca rok prohlášení za pacienta v remisi teď nás čeká zásadní KO po vysazení cytostatik, už rostem ale za rok ani gram navíc

muhehehe
autor
Autor odpověď smazal
Zobraz
muhehehe
autor
27. srp 2018

Holky prokousala jsem se tím, moc všem děkuju za reakce a zkušenosti. Zkouším teda víc hlídat bílkoviny, s mléčnýma výrobkama se bohužel ale vůbec nechytám... vyjma sýrů (kterýma se ale zase mladej nemůže nějak nacpávat, kvůli soli), ale snad teda v mém mléce nějaká ta bílkovina je, jím hodně a zrovna bílkovin mám v jídelníčku určitě až až. S vajíčkama a masem se chytáme tak napůl, Raďas něco sní, ale bylo by lepší víc... a uvidíme, no 🙂 Pak třeba napíšu, jak si vedeme, až budeme mít za sebou tu prohlídku za měsíc ;)

muhehehe
autor
27. srp 2018

PS - jak tady bylo nakousnuté i téma očkování, tak zrovna v našem případě ho nepodezřívám, očkovali jsme tak nějak hned (z hlavy teď nevím, ale zkrátka neodkládali jsme to nijak), má 3 dávky hexy a prevenaru, poslední očko bylo někdy v půl roce. Reakce (tedy viditelná, jinak je mi jasné, že se v těle něco stát mohlo) nebyla nikdy žádná, ani horečky, ani změny chování, nic. Odložili jsme teď akorát to poslední očkování, co mělo být přeočkováno teď v roce při roční prohlídce, za stávající konstelace se mi do toho nechtělo.

simona_33
28. srp 2018

@ridarida tak vam drzim palce, hlavne ze roste...