Rotavirová infekce. Pište zkušenosti

iloha
21. únor 2010

Holky, pište vaše zkušenosti s rotaviry.
Malá je někde chytla. V sobotu 6.2. první návštěva nemocnice a injekce, aby v sobě udržela vodu, po té hrozný průjem, prostě voda a pořád, do toho byla silně apatická, jeden den měla vždy na sřídačku 38 a pak za chvíli nic, silné polesti bříška, ve středu odpoledne, po té co celý den již nečůrala, jsme jí odvezli na infekční oddělení na Bulovce. Dostala kapačku, hospitalizovaly nás na dva dny. Pak už stolice držela pohromadě, tak nás pustily domů.
Prý stačí dodržovat dietu a hodně pít. Jenže právě s pitím a dietou jsme na tom špatně. Normálně vypije tak 0,7 litru vody se šťávou a teď by měla při problémech vypít až 1,5 l vody nebo černého čaje. To nedá ani náhodou. Se šťávou ještě tak ten litr, ale jen někdy. Polévky odmítá odmala, a už 14 dní jí cpu brambory, rýži, mrkev, vařené kuřecí ,suché rohlíky, jablka..... už mi to odmítá a pořád mele svou, že chce jogurty, brumíka, normální bramborovou kaši, a třeba pizzu se šunkou .
Znova zvracela celou noc z 16.2. na 17.2. Na můj dotaz v nemocnici mi řekli, že asi nastala dietní chyba a asi jí to jen nesedlo anebo tam ty rotaviry jsou pořád, prostě jen zavodňovat a dietit.
Teď má kašovitou stolici a občas v tom je bobek.
Máte s tím někdo zkušenosti? Jak dlouho to u vás trvalo a co jste třeba vařily aby se alespoň trochu nejedla? Co jste dávaly pít atd....?

iloha
autor
21. únor 2010

takže žádná nemáte zkušenost? ☹ To vám tedy závidím 😉

davdan
21. únor 2010

U nas probehlo silne zvraceni v noci ze 17.2. na 18.2. Problinkal celou noc, nic v sobe neudrzel, i lzicka caje ho nadavovala, nastesti rano byl celkem v pohode a jiz nezvracel, ale mel cely den prujem a lehce zvysenou teplotu. Strevni problemy odeznely a ted ma porad tu zvysenou teplotu a rymu. Nastesti hodne pije, takze jak uz v sobe udrzel piti, tak pil cerny caj, jedl stere rohliky, kukuricne chleby, varene brambory, ma rad i kukuricne lupinky, udelala sem mu i polivku (brambory,mrkev, trosku soli), ta mu nastesti hodne chutnala.Dnes uz ji a pije celkem normalne, to co vzdycky, samozrejme mu nedavam, mastny, smazeny atd. Jo ak tomu piti, kdyz mi nechce caj, tak mu koupim mineralku jemne perlivou (je to pro neho zmena, pac mineralky mu nedavam) a ta mu taky chutna. Malej pije pres den ze sklenicky,ale kdyz je nemocnej, davam mu piti do klasicke flasky, lezi a pije a pije a pije 😉 A to ho hooodne bavi, vypije flasku a hned chce dalsi, takze se nastesti hodne zavodni. My jsme u Dr. nebyly, zvladli jsme to nastetsi doma v klidu, nasadila jsem mu jeste Hylak kapky. Preji hlavne pevne nervy a samozrejme brzke uzdraveni!!

shaula
21. únor 2010

Davdan - a když jste nebyli u doktora, tak jak víš, jestli to byla rotavirová infekce? (Protože na tu se ptala Iloha 😉 ).

terezt
21. únor 2010

Ahoj Iloha, my meli rotavira nekdy v polovine unora. V noci zvracel, ve dne z nej tekla hneda voda. Doktorka rikala, ze proste na to nic neni, jen dieta. Z leku jsme zkusili hodne - Hylac - kysely - to ani nevzal do pusy, pak nekolik dalsich kapsli, co uz ani nevim, jak se jmenovaly - vetsinou po necem zapachaly, takze, jak se podival na lzicku, nechtel nic pozrit (samozrejme, ze jsem mu to davala do stavy, ale nepomahalo to). Nakonec nam hodne pomnohl novy lek - kapky na upravu strevni mikroflory - Bifiform. Je to bez zapachu, bez chuti, takze pro nas naprosto idealni. Jen je to drahy... ☹ Davala jsem mu to do stavy na lzicku. Kombinovala jsem to s kapslemi Laktobacilky baby, ktere jsou taky nastesti bez chuti a bez zapachu - ty jsem davala do piti. No a pak to slo lip. Vasik pil hodne vody a slabeho cerneho caje. To jsem ho ani nemusela nutit. Z jidla jsem mu rozvarila ryzi a mixla jsem mu tam jablka, nebo cokoli. Nejdriv to jedl, pak uz ne. A pomalu jsme prechazeli na brambory s necim, (Vasa treba miluje cervenou repu). Jogurty. Vim, ze nam naprosto nefungoval banan, po tom se vzdycky posr....l. A taky se musi vynechat mliko! To jsem mu nedavala aspon tyden, a ze ho vyzadoval! Co se tyka jogurtu, tak ty jsou dobry, pokud uz nema prujem. Muze je. Doktorka rikala, ze strava nema byt vylozene sucha (jako treba porad jen rohlik), ale spis kasovita - povarena jablka, polivky, kasicky (bez mlika).

iloha
autor
21. únor 2010

Terezt, díky........ podívám se na bifiform, já dávám probiotické kapky a dnes jsem do ní dostala asi čtvrtku sáčku smecty......ale dietu už má skoro 14 dní, takže už z toho co píšeš nechce skoro nic 🙂

hancas
22. únor 2010

maminky...mi měli rotaviry v půl roce,příznaky zvracení,průjem hospitalizace v nemocnici kapačky,a hlavně dieta,rýžový vývar a mrkvovej.malej už to bojkotoval ale museli to vydržet a hlavně černej čaj neslazenej prostě hrůza ale přežili jsme to

ledik
23. únor 2010

Iloh zkus probiotika Infants Dophilus plus. Já to dávala malé, když měla střevní virózu, upraví se tím střevní mikroflora. Doktorka mi řekla abych koupila probiotika a lékárnice mi doporučila tohle, je to sice dost drahé, stojí to přes 200kč, ale z probiotik pro děti je to prý jedno z nejlepších. V 1g je 6miliard živých bakterií a můžou to i nejmenší děti.

iloha
autor
23. únor 2010

Ledik, díky za tip. Máme probiotické kapky (asi 580Kč), 5 kapek obsahuje 100 milionů aktivníc\h bakterií, ale výsledek je nulový. Dnes jsem stav Terezky konzultovala s odborníkem na virologické a bakteriologické choroby.
Paní doktorka doporučila další bakteriální výtěr, je prý možné, že jsme si z nemocnice přinesly i něco jiného. Pokud bakterie budou v pořádku a stav se po smectě (tedy nevím jak to do ní budu dostávat), do konce týdnu nespraví, ev. zhorší, pak máme zavolat a přijet za ní, dostaneme speciální lahvičku na odběr "stolice" a tu odešle jedné lékařce, která se zabývá cestovatelskými infekčními chorobami a prozkoumá stolici na všechny možné způsoby. Ty běžné totiž provádějí jen rotaviry a adenoviry 🙂

hancas
23. únor 2010

dobrý je taky laktobacilus

pattie
23. únor 2010

Ahoj, my měli rotavirus v prosinci a to bohužel ještě v Dubaji. Nejdřív zvracela, pak se přidaly teploty a když i průjem, mazali jsme do nemocnice, kde si nás po třetí návštěvě, kdy jí bylo hůř a hůř nechali kvůli možné dehydrataci. Měla kapačky, cca 20 hod. a pak už jen přísnou dietu. Měla pít rehydratační roztok, ale to jí nejelo, tak doktorka říkala Sprite, ten jí chutnal a tak ho alespoň pila. Dietu jsme drželi tak týden a půl, nic mastného. Po cca 5 dnech přestala zvracet a začalo jít být lépe, po týdnu jsme odletěli do ČR a doktorka pak říkala, ať začneme nasazovat normální stravu.
Tak hlavně, ať je holčičce lépe!!!

binki
25. únor 2010

Patie: tak jste to zvládli a odletěli? co ty víza?

malý zvracel 4 dny, skoro nepřetržitě, průjem měl ještě po 3 týdnech, horečka první tři dny...

denousek
25. únor 2010

ahoj..dneska jsme s malym prijeli z nemocnice...

od patku byl na kapackach ze byl odvodneny a v utery nas dali na pokoj a dneska jsme doma..hnus vir je to..

iloha
autor
26. únor 2010

Tak jsem Terezce naordinovala smectu 3x denně půl pytlíčku (dr. souhlasila, byly jsme ještě na bakteriologickém výtěru, jestli nemáme ještě kromě rotavirů nějakou bakterii, zatím výsledek nevíme), a začaly jsme pomalu zkoušet jíst všechno. Hovinka drží docela už pohromadě (asi díky smectě), O víkendu zkusíme být již bez smecty. Tak snad už konečně po třech týdnech bude pokoj. 😉

Denousku, ať je vám brzy ok. 😵

pattie
28. únor 2010

Binki: Odletěli jsme po dalších pěti dnech a v pohodě, v ČR už byla dobrá, šly jsme hned k doktorce, ale ani výtěry už nedělala, že to přejde samo. Víza vůbec neřešili, přešvihla jsem je o těch 5 dnů a no problem. Teď jsme zase v Dubaji, ale ve středu už letíme domů, tak doufám, že už nás nic nepotká 🙂

iloha
autor
1. bře 2010

Tak už jsme OK.....................Huráááááááááááááááááááááááá 😵 Ještě týden prý raději nemáme chodit mezi dětičky, abychom si nedotáhly něco jiného 😉
Díky za podporu

binki
1. bře 2010

pattie: a jak se vám tam líbí? kam jezdíš ráda nakupovat? jsem ráda, že to Bětuška tak rychle prošla...

iloha: jsem ráda, lituju předem každou maminku, co zažije rotavirový horor...

berynka
1. bře 2010

nás to postihlo loni v tuhle dobu všechny 😒 ... Hedu to asi chytla v čekárně u dr., pak jsem to měla já a nakonec manžel. Ten měl ještě v zásobě nějaký indický prášky 😅 , tak nám celkem zabraly. Hedu jsem je samozřejmě nedala a byla jsem ráda, že jsme neskončily v nemocnici. Letos se modlím, ať se nám to vyhne. Řádí to fakt všude ☹ .

shaula
1. bře 2010

Berynka - všude = možná jak kde, osobně ze svého okolí neznám jediný případ, o rotavirech slyším jen a pouze tady na MK - naštěstí 🙂

shaula
1. bře 2010

Ale samozřejmě Vám všem přeji, aby se Vám to taky vyhýbalo 😉

berynka
1. bře 2010

shaula, já dokud nevymetala různý mateřský centra a nebyla obklopená mrňatama, ani netušila, že něco takového existuje 😖 😅 😀

shaula
1. bře 2010

Jen doplním: mezi mrňatama jsme od 2 měsíců (chodíme do cvičení), od 8 měsíců chodíme pravidelně do MC a od 9 plaveme 😅 Ale asi to bude i o odolnosti a imunitě, fakt jsem od nikoho osobně neslyšela, že by rotaviry měli... Poprvé jsem o nich četla tady na MK. A jsem tomu jen ráda, protože jak jsem četla, je to pěkné svinstvo ☹ Všem nemocným přeji brzké uzdravení a všem zdravým, ať se s tím nikdy nepotkají!

berynka
1. bře 2010

tak ono se tomu asi dřív říkalo "střevní chřipka" 😀 ... nic odbornýho jsem k tomu nezkoumala, ale snad je možný, že to může mít různý průběh a jestli jsou to přímo rotaviry se asi pozná až z vyšetření. Právě mezi dětma se to přenáší tak snadno, že to zůstává i na těch ocucanejch hračkách 😝 .

iloha
autor
2. bře 2010

pouze doplním.........je to svým způsobem opravdu pouze střevní chřipka, ale může mít dlouhodobé trvání, dokud tělo vylučuje viry 🙂; a na imunitě do jisté míry záleží též
Pozná se ale jen odběrem vzorku stolice

Nejhorší je přimět dítě pít a pít (protože jsou ale poměrně velké bolesti - nejdříve žaludku - zvracení, tak dítě nejí ani nepije,protože okamžitě to vyzvrací, po té zvracení ustává a začne téměř nekontrolovatelný průjem, tedy dítě čůrá zadkem a má křeče v bříšku, tudíž odmítá pití, ale už jí, takže pokud ho nepřesvědčíte na pití , tak je hospitalizace a rehydratace v nemocnici jistá. Horečky mohou být, ale nemusí. Nejhorší je prý vždy primonákaza, každá další už tak silná není.

aja123
5. bře 2010

Tak s rotaviry jsme si užili v prosinci 5 dní v nemocnici, v životě jsem neviděla malou tak zuboženou jak tehdy, je to opravdu svinstvo 😠 Dr. říkala, že když se viroza prodělá jednou, tak vznikají v těle protilátky, tak už by to nemělo mít tak těžký průběh. Byl to mazec, už nikdy více 😉

iloha
autor
5. bře 2010

Souhlasím Ajo, je to děs, ale už je to za námi 😵 a všude píší, že primonákaza je nejhorší a žádná další už nebude horší 😉 . Tak snad to už nemocnicí neskončí, taky bych to už znovu nechtěla zažívat. 😉

shaula
5. bře 2010

Tak jestli se to dá "zaměnit" se střevní chřipkou, tak těch tu v okolí pár bylo, to je fakt. Tak je možné, že šlo i o "nepoznané" retroviry...
Já si včera taky užila, kluk blil půlku noci, 3x jsem převlíkala lůžka. Druhého to samozřejmě vzbudilo taky, běhal po bytě a chtěl si hrát 😀 Spát jsme šli v půl druhé v noci... Dopoledne blil znovu, ale spíš asi proto, že se přepil čaje. Pro jistotu jsem skočila k doktorce, tak uvidíme, jak se to vyvrbí dál. Zatím vypadá OK, akorát je takový klidnější než obvykle.

haanhobe
5. bře 2010

Jen přidávám, co se nám osvědčilo na rotavirovou infekci.V lékárně je prodejný lék Enterol, lze ho podávat i dětem.Zdá se mi, že zabírá lépe než Smecta nebo nepoživatelný Hylak.

werminka
5. bře 2010

Zdravím všechny maminky! My si taky prožili rotaviry, když měl malý 1 rok a byla to hrůza. Prozvracel celou noc.... pak teploty, průjmy.Odmítal jíst, nedostali jsme do něj téměř nic .... za celý den snědl jeden piškot, nic víc. Ale naštěstí pil. Jenomže po 2 nebo 3 dnech přestal i pít. Dostali jsme do něj injekční stříkačkou trochu čaje nebo vody, ale to bylo všechno. Byl silně apatický ☹ jen ležel a neměl sílu vstát! Koukal do jednoho místa a byl celý bledý. Skončili jsme v nemocnici, kde byl asi 4 dny na kapačkách ☹ už bych to nikdy nechtěla zažít. Nám nepomáhalo nic, ale doktorky doporučovaly např. banán nakrájený na kolečka vychlazený z ledničky, trochu coly vychlazené.... po lžičkách dávat..... ale jak říkám, malý nespolupracoval,takže u nás to skončilo nemocnicí. Po této události jsem pak zjistila, že existuje očkování proti rotavirům, ale očkuje se pouze miminka do 3 měsíců!!!! takže u druhého dítěte určitě nebudu váhat a očkování koupím. Držím všem maminkám co prožívají podobné trápení hodně síly!!!!! 😉

shaula
5. bře 2010

Tak se u nás přidal průjem (tedy kadil jen 1x, ale hodně řídce) a teplota, před usnutím se znovu pozvracel (takže další převlíkání lůžka, už mi docházejí povlečení 😀 ). Teď mi tu čtvrt hodiny řval jak pominutý a kroutil se jak červík na háčku, před chvilkou usnul... Jen doufám, že to taky nebudou rotaviry...

Holky, když Vaše děti musely být v nemocnici, mohli jste tam být s nimi? Nebo ne? Dost se děsím, že by museli být v nemocnici beze mě... (je jim rok a půl a už nekojím, takže ani na to se to nedá uhrát...)

werminka
6. bře 2010

Shaula: v nemocnici jsem s malým zůstávala, dali nás na "samotku" 😀 Rotaviry jsou údajně vysoce infekční, tak proto. Ještě v ten večer jsem však od malého chytla rotaviry já a to byl mazec, to jsem nevěděla, zda se starat dříve o malého nebo o sebe. Manžel mě proto přijel vystřídat. Zůstal s malým nakonec v nemocnici on a já jela domů zvracet a průjmovat 🙂 Takže jsme byli zavření na zvláštním pokoji, doktoři a sestřičky k nám (k nim) chodili v rukavicích a rouškách 😀 tak nevím jestli to bylo opravdu tak divoké. Za pár dní jsem se pak dozvěděla ale něco co mě překvapilo - údajně jsme měli být na JIPce - kvůli stavu malého, ale protože lůžka na JIPce prý nejsou dostatečně izolovány od ostatních lůžek pacientů, tak jsme nakonec byli na tom zvláštním pokoji, sami, zavření. Takže to bylo pro nás vlastně štěstí, protože na JIPce rodiče s dětmi můžou být pouze přes den, v noci chodí spát do jiného pokoje (u ná by to bylo o patro výš) !!!! Takže nic moc. Náš malý se v té době v noci budíval a kdyby mě tam nenašel, tak by ztropil určitě scénu. Nevím jak je to v jiným nemocnicích, my byli v NJ. Tak držím palečky Shaulo 😉 Ale do nemocnice se jezdí opravdu až při dehydrataci, takže dokud malý přijímá aspoň pití, tak si myslím že to nehrozí....