"Srostlá pipinka". Máte zkušenost?

med
28. lis 2007

Ahojky, včera jsme byly na 4-měsíční prohlídce a Mudr. mi řekla, že Terezce vevnitř jakoby od hráze srůstá pipinka... Prý jí to musím při každém přebalení roztahovat, jinak jí to zaroste úplně a budou jí to řezat. Máte s tím někdo zkušenosti? Já o tom slyším poprvé, vůbec jsem netušila, že se tohle může holčičkám stát.
Děkuji.

dendisa
29. lis 2007

moc to ale s tím roztahováním nepřehánějte, ať jim na sliznici nezanesete infekci. Mi právě sestry v porodnici říkaly, ať při přebalování do pipiny vůbec nelezu. Prej ten bílý maz neodstraňovat a po koupání projet šulkou namočenou v tom oleji.Tak jsem se dva měsíce bála jí ju pořádně umýt a nevěděla jsem jak! Až na koňovi jsem od holek zjistila, jak se myje miminku pipka!

bramburka
29. lis 2007

Cau holky, co je šulka???¨¨

Jinak nám říkali osprchovat při koupání a roztáhnout a potřít zlehka olejem, Dr. radila v lékarně koupit slunečnicový...

dendisa
29. lis 2007

bramburko, to je fuk, jaký - hlavně lisovaný za studena. A šulka je na ostravsku vatová tyčinka 😉

anatanka
29. lis 2007

Tak to slysim uplne poprvy, taky jsem si myslela, ze u holcicek se neda nic zkazit...

ladunka
30. lis 2007

Ahoj,

tak tohle témě mě dostalo. Na možnosti srůstů mě doktorka upozorňovala, když se dcerka narodila. Taky mi doporučila roztahovat, akorát neřekla jak dlouho. Dělala jsem to asi čtyři měsíce, pak už jsem si myslela, že dobrý a také jsme už používali látkové plínky.

Takže jsem si při přečtení tématu řekla, že nás se to netýká. No a stejně kontrolně koukám dcerce na pipku a ona je skoro do půlky slepená a nejde to od sebe. Nemohla to mít dlouho, to bych si všimla. Říkala jsem si jak je to možné - když jsem byly malé my, nic takového se prý nestávalo a já používám látkovky.. ale pak mi došlo, že už minimálně měsíc dávám na noc jednorázovku. Kdo ví, nakolik to spolu souvisí ☹(

No nic, dala jsem se do vyhledávání a nějaké informace našla na rodině (označují to tam jako "synerchie"). Zkusila jsem malé pipku na tom slepeném místě pořádně namazat Bepanthenem a naštěstí to téměř hned povolilo.

majkeela
19. led 2008

Milé maminky, ráda bych obnovila diskusi a poprosila Vás o zkušenosti s tímto problémem. Bohužel jsem objevila, že má Emmi slepené malé stydké pysky (ještě před týdnem neměla) a ukázala to pediatričce. Ta mi řekla, že jde o banální zákrok, kdy se sterilní skleněnou tyčinkou od sebe stydké pysky oddělí. Poté jsem hledala na internetu info a zjistila jsem, že se jedná o dost brutální zákrok ☹ ☹ ☹ Jsem z toho špatná ☹ ☹ ☹ Přijde mi že 5měsíčnímu mimi dělat takový zákrok je hrůza... Máte prosím někdo více zkušeností??????? díky.

protea
19. led 2008

Ahojky,
tak to jsem netušila že holčičky se musí taky hlídat.
Malé tam skoro nekoukám chudák, doufám že není srostlá?!?! 😕

majkeela
19. led 2008

prot - moje mudra řekla, že se skutečně do frndičky sahat nemá.... Nám v porodnici říkali roztahovat. Já to dělala tak 1x týdně a při posledním "roztahování" jsem to zjistila.... ☹ ☹

ria80
19. led 2008

Já jsem se o tom dozvěděla až tady,taky mi doktorka říkala,že se tam není potřeba ani dívat.Tak jsem hned začla roztahovat,skoro při každým přebalování,a myslím,že už jí to taky začlo srůstat.
Stejně mi připadá,že to tam má takový divný,ale vlastně ani nevím,jak to má u miminek vypadat.Dělám,co můžu.
Majkeela,myslím,že se tady o tom holky bavily,zkus to trochu pročíst,ale prý to nic není.Teda jestli je to to,co ty myslíš.A nebo zkus napsat tady porodní babičce,ta by o tom mohla něco vědět.

jabber
19. led 2008

majkeela - dělali to mojí neteři, psala jsem to někde na začátku téhle diskuze. Nevím nic o tom, že by to bylo něco strašnýho.....

lenycka
20. led 2008

Tak to jsem teda úplně v šoku! Budu se tý naší princezničce kouknout taky "na zoubek", abych něco nezanedbala, ale dr. nám pipku zatím nikdy nekontrolovala 😲

cazadora
20. led 2008

Ježiš holky to ste mě vyděsili hned jak mi děda vrátí malou z procházky musím to zkontrolovat a modlim se at je vše v pořádku já taky vůbec nic netušila nikdo mi nic takového neřekl, v po se na to hnedle zeptám mudry

dlinduska
20. led 2008

ahojky tak nam o pipince rekli ehzky v porodnici a tak od narozeni hezky kazdej vecer olejickem na plince otru (po koupeli) a malinko roztahnu🙂)prave i ten zbyly bily mazek nam bylo receno hezky doutrit tim olejickem🙂)tak snad luci nesroste🙂)

cazadora
20. led 2008

tak jsem na to koukala asi to má srostlé asi tak 90% já to nikdy nekontrolovala tak nevim jak vypadala 🙄 zítra hned doktorku upozornim ať to skontroluje

majkeela
20. led 2008

cazadora - tak potom prosím napiš, co ti na to doktorka řekla.... víc doktorek, víc názorů 😉

cazadora
20. led 2008

určitě zítra napíšu!!! docela se děsim co mi řekne

zusma
21. led 2008

Holky, ten slunečn.olej z lékárny se jmenuje přesně jak?

cherub
21. led 2008

ahoj holky 🙂 , mám dotaz: jak to přesně vypadá, když je to srostlé??? Já totiž nějak moc nechápu které pysky jsou malé a které velké 😅

doubek
21. led 2008

Holky, vy rikate, ze se to nestavalo. Stavalo, ale takove veci se nerikaly a nebyl konik. Od zname dcera to mela a pri kazde navsteve pediatricky, ji to "trhala" a vzdycky ji to znovu zarostlo. Je ale pravda, ze jsem si myslela, ze je to docela vyjimecna vec, ale asi neni a nasi male jsem to taky jeste vubec nekontrolovala.

janesm
21. led 2008

Ahoj Maminky,
tak s tímto problémem jsme bojovaly minulý týden.dětská doktorka nás poslala hned na na dětskou gyndu.Malá měla srottlý poševní vchod a hrozilo jí že ji zaroste i močová trubice.Doktorky nám řekla že ji to rozděli ultrazvukem.Nakonec když jsme tam přišly tak ji to doktorky natřela nějakou mastí která to prý měla znecitlivět a za malou chvíly ji dirku přejela prstem a vhcod se uvolnil malá vůbec neplakala.Každý den ji musím pipku přejet prstem namazeným bepanthenem a za měsíc jdem na kontrolu.
Takže maminky nic se nebojte nic to není!!!!
Jinak maminky pipky kontrolujte každý den a když se Vám něco nebude zdát tak hned upozornit doktorku,setkala jsem se i z názorem doktorky že do pipky nezasahovat...Musíme o pipku řádně pečovat!!!!!

cazadora
21. led 2008

tak mě doktorka řekla že dřív se říkalo nešahat a neroztahovat teď se říká roztahovat, mě řekla čistit sprchou jemným proudem, má jí v pořádku

laetti
20. říj 2008

ahojky, zajímalo by mě jak vypadá ten olivový olej z lékárny. Na mě koukali jak na blba,když jsem ho chtěla a nbídli mi klasickou kosmetiku. A mám teda vytírat ten mázek mezi velkými stydkými pysky a nezajíždět mezi ty malé-jakoby dovnitř, jen zvenčí? Nebo ani zvenčí u těch malých? Potřebovala bych názornou ukázku 🙂 A ještě jak ji mám donutit roztáhnout nohy a vydržet, malé je měsíc a šije s sbeou jako čert. Díky

kacka.va
20. říj 2008

olivový olej prodávají v lékárně normálně ve skleničce, jinak co já vím a co nám teda tvrdili i v porodnici i dětská doktorka, tak olejem ani žádným krémem by se holkám mazat nemělo. jen vymývat vodou a občas lehce roztáhnout

caira
20. říj 2008

laetti, presne jako jsi popsala, jen vytirat ten mazek mezi stydkymi pysky a nezajizdet dovnitr.

toto je ze clanku Novorozene devcatko ocima detskeho gynekologa..

Při koupeli každý den šetrně oddalujeme od sebe stydké pysky a očistíme oblast poševního vchodu, a to nejlépe rukou (jednak v žínce nemáme cit a jednak, pokud ji denně nevyváříme, je plná mi­krobů). K umytí zbytků moče, stolice a výměšků žlázek poševního vchodu používáme dětské neparfémované mýdlo a oplachujeme je proudící teplou vodou. Takovýmto postupem dívce nemůžeme ublížit, naopak ji odmalička učíme správné technice hygieny

🙂

ellunka
20. říj 2008

Laetti: presneji receno se jedna o "lekarensky olivovy olej/lekarensky slunecnicovy olej". Takhle kdyz to reknes, tak by ti ho meli prodat. Jedna se o malou lahvicku s olejem, ktery ma trvanlivost cca 3 mesice.

Nase doktorka nastesti pipinku pri kazde kontrole kontroluje a i me hned pri prvni poradne upozornovala, ze musime kazdy den roztahovat 😉

kacka.va
21. říj 2008

no, holky, tak koukám, že co doktor, to názor. je to jako se vším 🙂

k284
21. říj 2008

nás upozornili hned v porodnici a dětská sestra nám to hned předvedla, olejíček nasákla do takového polštářku a z něj vymáčkla kapku mezi stydké pysky, já to dělám tak, že silně namočím vatový chomáček do olivového oleje a otřu s ním celou pipku, dřív jsem si ještě pomáhala naolejovanou vatovou tyčinkou, protože to byla pipka ještě malá a chomáček vaty moc velký, pipku určitě srostlou nemá, používáme látkové plínky, no a pediatrička jí pipku taky nekontroluje

sisstin
21. říj 2008

holky..mně přijde ujetý, že se doporučuje holkám nemít pipku..jako vevnitř..a klukům nepřetahovat 😒 vždyt je to děs 😒 jsem si vždycky myslela, že i malé holčičky se přece myjí stejně jako my "velký" holky 😝

ina.b
13. pro 2008

Holky, máte někdo opačný problém, jako my? Malá má nalepené malé pyslky k těm velkým a nejdou od sebe (má tedy odkrytý poševní vchod) 😢 Také jsem jí při každém koupání roztahovala pystíky, aby se nepřilepily, ale koho by napadlo, že se přilepí na druhou stranu k těm velkým ☹ Chystáme se s tím do poradny. Snažila jsem se vatovou tyčinkou oddělit je, ale nejde to, tak nechci riskovat a nechám to na mudr. Na hygienu dbáme samozřejmě. Plenky používáme pouze papírové...

fajn
13. pro 2008

já jsem si taky myslela že Dianka má srostlou pipku tak jsem sní byla na gyndě ale máme to v pohodě. Ona vždycky při čurání brečela tak jsem sní šla a akorát měla zánět tak dostala mast a už je v pohodě 😀