"Srostlá pipinka". Máte zkušenost?

med
28. lis 2007

Ahojky, včera jsme byly na 4-měsíční prohlídce a Mudr. mi řekla, že Terezce vevnitř jakoby od hráze srůstá pipinka... Prý jí to musím při každém přebalení roztahovat, jinak jí to zaroste úplně a budou jí to řezat. Máte s tím někdo zkušenosti? Já o tom slyším poprvé, vůbec jsem netušila, že se tohle může holčičkám stát.
Děkuji.

mucosin
16. únor 2012

@anehap pokud neplakala, tak to asi jen zaznamenala, ale nebylo to nic bolestivýho. Jak jsi psala, pro dnešek bych jí nechala a zítra to zase lehce zkusila. Není kam spěchat. Doktorka by to neřešila vůbec, tak ty to nemusíš vyřešit za jeden den. Neboj, nakonec to určitě bude dobrý.

kykatka
16. únor 2012

@sichatka Ahojky, no, přesně, jak píše zdeniii, jednou týdně roztahovat je málo☹. Prý se to opravdu může udělat za pár dní. Já roztahovala každý den a i přesto se nám to přichytilo k těm vnějším stěnám, které jsem pár dní nepromašťovala.

Mně taky přijde, že naše maminy to tak neřešily. Já si tedy rozhodně nepamatuju, že by mě tam dole někdo promazával. A přitom se teď všude dočítám, že se to může stát ještě v 8 letech!

@anehap přiznám se, že ani nevím, čím to doktorka malé oddělovala. Jen jsem si všimla modré mastičky, ale co měla v ruce netuším. V tu chvíli mi to přišlo jako vatová tyčinka, ale měla jsem za úkol dcerce držet nožičky a dívala jsem se jí spíš do očí 🙂 . Ale byla to fakt rychlovka. Vteřinová záležitost. Krev jsem nezaznamenala. Jen to měla, chuděra, celé zarudlé, ale naštěstí jen cca den. Teď už to vypadá normálně. Držím palce s tím oddělováním! Jestli to má malá jen trošičku, tak to určo zvládneš pomaličku-polehoučku sama.

sichatka
16. únor 2012

@kykatka - já také ne. Ale moje mamča mi to říkala. Koukám, že budu muset kontrolovat ještě hodně dlouho, jen tedy nevím, jak to budu vysvětlovat,že se musím podívat 🙂

kykatka
16. únor 2012

@sichatka přesně, jak vysvětlím dcerám třeba v těch 8 letech, že jdeme kontrolovat... No, naštěstí je to ještě daleko, ale starší už jsou 3 roky a přiznám se, že už si trochu divně připadám 🙂 .

zdeniii
16. únor 2012

Nu aby si o nás pak nemyslely že nám haraší 😀 ale ještě budou rádi že jí mají krásnou díky naší péči 😉

anehap
17. únor 2012

@kykatka díky, já právě četla, že když to není srostlé moc a nemusí se to oddělovat pod narkozou, tak to dělají i dětské lékařky - právě tou jakoby vatovou tyčinkou, je na konci ostrá a že někdy se to podaří i mamince. No, já po posledním pokusu, kdy tam měla trošičku té krve, nemám moc odvahu pokračovat - má to právě taky zarudlý a nechce si tam nechat sahat, má už sílu(19měs.), sepne nožičky a křičí. Tak to chvilku nechám a hlavně jí to pořádně vymývám....
Jinak moje mamka to určitě neřešila - ani dr. je na to neupozorňovaly a neslyšela prý o nikom, kdo by s tím měl problémy 😕 , prostě jen umývala, po přebalování otřela mokrou plenkou, žínkou a žádný problém...

kykatka
17. únor 2012

@anehap to úplně chápu, že už nemáš odvahu pokračovat. Mně to taky samotné vůbec nešlo a to jsem zřejmě začala docela včas oddělovat. Možná si s tím zkus zajít na dětskou gynekologii. Ta doktorka to měla opravdu během vteřinky a přijde mi, že dcerce ani tak nevadil ten zákrok jako to, že jsme ji všichni držely. Je jí 14 měsíců. Ale přesně, děsně se brání, když jí to chci jen namazat. Jsou to boje, ale už jí to určitě nebolí, jen ji nebaví, když jí tam pořád šťourám tou tyčinkou ☹ . Tak držím palce!

barce2723
13. kvě 2012

Holky, nemám bohužel čas pročíst celé fórum, tak se zeptám. Kde to vašim holčičkám srůstalo? Dole u poševního vchodu, nebo nahoře u klitorisu? Mně přijde, že nám to trošinku srostlo nahoře u klitorisu, ale co jsem vyčetla na netu, tak tam to prý nesrůstá. Jinak vše je ok, tak asi to tak má být, v tom aby se čert vyznal. Díky za info.

zdeniii
13. kvě 2012

@barce2723 ahojky tak dcerce u poševnho vchodu a malé stydké pyky k velkým...

jaa
13. kvě 2012

Mám 4 holky a s žádnou nebyl problém. Stačí jen pravidelně při každém přebalování hned od miminečka poctivě vytírat jak velké pysky,tak malé.. 😉

diviska
13. kvě 2012

ahoj, v porodnici říkali nikdy nezasahovat do vnitř, kolem 4tého měsíce najednou doktorka řekla, že jí srůstá a příšerně jí to drhla ubrouskem, malá děsně plakala, když už jsem jí chtěla vyrvat, tak doktorka přestala. Od té doby je to ok..ale byl to pro mě hroznej zážitek :( prý se to má vytírat slunečnicovým olejem z lékarny..

jaa
14. kvě 2012

@diviska nezasahovat dovnitř je nesmysl..Malá,když se zakadila,tak to měla úplně všude...A,stolice v přirození je tak na to,zadělat si na záněty.Měla ji kolikrát,až v poševním vchodu. ☹ Takže,opravdu se té hygieně velice pečlivě věnovat 😉 Mazání oleji ap,není třeba. Stačí dostatečné péče a čištění 😉 Nezasahovat,je to samé,jako různé názory lékařů ohledně polohy na bříšku a stahování předkožky..
Děti,co nejsou na bříšku mají více bolení a máně vyvvinuté zádové svaly.Chlapečkům,co se nepřetahuje předkožka,tak jich 80% musí na obřízku.. ☹ Takže,závěrem...všeho s mírou a pečlivě. 😉

diviska
14. kvě 2012

@jaa no, z tvé reakce si myslím, že jsme se špatně pochopily - takže nezasahovat do vnitř bylo myšleno nevytírat sekret, nešťourat se jí tam vatovou tyčinkou apod. Olejem se má pochva vytírat/omývat právě od stolice atd....

To co udělala naše doktorka byl pravý opak toho co mi říkali v porodnici i toho co jsem instinktivně dělala - na sucho jí poměrně drsně "rozřušila" (její slova) poševní vchod..Nelíbilo se mi to a pokud by to chtěla udělat znova, už bych jí to nedovolila..

jaa
14. kvě 2012

@diviska při každém přebalení se má celá pipka postupně vytřít všude tam,kde je nečistota. 😉 Olej není třeba. Stačí klasický vhký utíráček 😉

diviska
14. kvě 2012

@jaa nepoužívám! Používám na mytí buď medvídka, nebo slunečnicový olej a už bych se o tom ráda přestala dohadovat :D

jaa
14. kvě 2012

@diviska Hlavně v prvních měsících po porodu se mezi pysky tvoří tzv mázek. Ten se velice dobře vytírá vhčeným ubrouskem. Opravdu k tomu není třeba nic jiného..kdo nepoužívá vlhčené utíráčky,tak stejnou službu udělá i mokrá žínka..většinou se nejprve vytírá prostor mezi velkými a malými pysky a pak mezi malými+ kolem poševního vchodu.

jaa
14. kvě 2012

@diviska Mám 4 holky a s žádnou jsem nemusela na rozrušení... 🙂 Nikdo se s tebou nechce dohadovat..Mluvím jen ze svých zkušeností.. 🙂 😉

jasminy
14. kvě 2012

@diviska Od porodnice používám slunečnicový olej z lékárny (na radu sestřičky v porodnici). Po koupání dám pár kapek oleje na gázový čtvereček a jemně vytřu. Žádný problém nebyl a není, dr. nám taky řekla, že to děláme správně.

barce2723
15. kvě 2012

Mně bylo v porodnici řečeno, že tam malé nemám vůbec sahat, ale řekla mi to dětská doktorka, která určo kontrolovala i mojí mamku, když se narodila 😀 přijde mi to jako úplná pitomost. Takže my jsme od narození poctivě roztahvali a mazali oliv. olejem. Ale teď se mi právě zdá, že není malé vidět poštěváček 😒 Pro jistotu jsem malou rovnou objednala na dětskou gyn. tam jdeme příští týden, tak jsem zvědavá co mi řeknou, pro klid duše raději zbytečně, než pak bude pozdě. Naše pediatrička se malé nikdy na ,,buchtu" nepodívala, tak ani k ní na konzultaci nepůjdu a jdeme rovnou na dětskou gynekologii.

brekula
30. kvě 2012

Úplnou náhodou jsem také slyšela o tomhle problému a úplně mě to šokolo. Začala jsem hned zkoumat obě dcery 21.měs. a druhá 4roky a hned jsem měla hrůzu, že obě to maj špatně. Na netu člověk najde jen samé hrůzy a stejně z popisu moc nepoznáte, jak to má správně vypadat. řešila jsem asi problémy jako barce2723 a sebrala jsem odvahu a objednala malou rovnou na gyndu, protože mě pediatrička několikrát přesvědčovala, že dirky jsou kde maj být a vše ok. takže dnes mi gynekoložka řekla, že úplně v poho, že to dělám správně. oni totiž v tomhle věku poštěváček ani nijak extra vidět nemaj, vypadá to, že je zarostlý podle mě, ale mudr. mi vysvětlila, že to srůstá z té spodní části a vyloženě vchod do pochvy. Já pouze omývám intim.mýdlem, nijak extra neroztahuju, zajedu tam rukou a je to.U miminek jsem to dělala úplně stejně jako jaa@diviska, prostě jak měly bláto, tak to bylo všude. Mě to připadá, že tohle opravdu nemůže být jen zanedbanou hygienou, že to musí být už nějaká vada... když zarůstá celý vchod. Kdyby hygienou tak to ta matka by snad vůbec neoddělovala velký pysky, a to snad nikdo takový neexistuje.

aajda
5. čer 2012

Tak že je to špatnou hygienou bych neřekla, já dcerku od malička ošetřuju stejným způsobem a pipku měla v 10m v pořádku a na roční prohlídce už byl srůst. Kakání samozřejmě poctivě čistím odevšad.
V porodce mi též řekli, že jen vytírat ten počáteční mázek, pak už jen čistit, ale nijak navíc nezasahovat, ničím nenatírat, atd. Ale naše dětská mi řekla, že oddalovat a mazat. Tak jsem to nějak zprůměrovala a po každém koupání jsme oddalovali, olejíčkovali jsme ale jen 1x týdně.
Včera byla dcerka na rozrušení (opravdu to není nic hrozného, nebo aspoň u nás nebylo) a gynekoložka řekla jasně, oddalovat a olejíčkovat po koupání denně každé holčičce cca do 8 let.
Takže psát, že mazání oleji není třeba, je asi trochu zbytečné. Holt některé maminky mají to štěstí, že i když nemažou, tak dcerkám nic nesroste. Ale maminky, které už si tím prošly, tak jistě ví, že olej zbytečný není...

selene
13. říj 2012

My synechii měly cca v půl roce, doktorka na ambulanci na obilňáku byla dost nepříjemná a odměřená, řekla bych že i se sestrou vyloženě zlá. Dále nám pak řekla, že koupat v čisté vodě a nemazat vůbec ničím. Teď nám jsou 2,5roku a objevila jsem, že to zase srůstá u hráze. ☹ Vidím, že když tu všechny maminy mažou, tak budeme taky! Jen nevím kam zajít, na obilňák už nechci.

sariel
28. led 2013

Holky, před pár minutami jsem si všimla, že má zarostlý milimetr na pulince. ☹ Jdu čííst, co nás čeká. Přitom jsem si na to dávala bacha.

lumiga
24. dub 2014

Trimesicni dcera ma posevni vchod srostly takovou slabou blankou. Ma to tak byt,nebo je potreba to sppjeni blankou porusit? Nahore ma jen malou dirku kudy moci.

betelgeuzz
24. dub 2014

@lumiga Mladší to taky měla. Snažila jsem se to vždycky při přebalování trochu roztáhnout. Po čase to povolilo. Ale upozornila bych na to dětskou.

gepe
24. dub 2014

Od narozeni na radu z porodnice vzdy pri prebalovani po ocisteni i po koupani protahneme kazdou stranu pipinky 1x jemne gazovym ctvereckem se slunecnicovym olejem z lekarny, vzdy jedna strana jednou od shora dolu, kazda strana jeden ctverecek. Pipinka se pri tom i rovnou mirne roztahuje. Maly bylo 8 mes. a zadny problem se synechii doted, natoz s pipinkou jako takovou pri udrzbe na denni bazi 🙂

zuzanajelinkova
17. čer 2014

@ina.b Můžu se zeptat, jak jste nakonec dopadly? Máme stejný problém. Malé pysky jsou od velkých odděleny jen v horní polovině. V dolní polovině vidím jen jakoby jizvičku po srůstu. Doktorka mi řekla, že mám promazávat olejíčkem na vatové tyčince. Malé se to nelíbí, ale 1x denně to zvládáme. Zatím ale žádný pokrok. Děkuji.

gabrosevik
11. črc 2014

Dnes jsme šli k dr. s tím že malá je nachlazená ale jak se ukázalo tak měla srůsty takže okamžitě na ambulanci do nemocnice a začal kolotoč, vůbec by mě nenapadlo že by se nám to mohlo stát ale jsem také BLBÁ MATKA měla jsem to kontrolovat, jenže mi to přišlo takové nepříjemné dívat se malé na prcinu a prohlížet jí to....ale moje blbost.....kéž bych ji to mohla nějak vynahradit to co dnes musela zažít...holky nebudete mi věřit že jsem z toho uplně v .....

olusenka
11. zář 2014

@zuzanajelinkova také má moje holčička stejný problém s malými pysky. Koukám, že jsem s tím měla něco udělat už dávno. ☹ Ina.b už není na MK aktivní, ale holčička od @kykatka měla myslím stejný problém a tak se Vás (@kykatka) zeptám, kde jste s tím byly, kde jí to rozrušovali? Odd.dětské gynekologie někde v nemocnici nebo jen na nějaké poliklinice v Praze? Děkuju.

zuzanajelinkova
12. zář 2014

@olusenka Nám doktorka po 2 měsících promazávání řekla, že je to trošku lepší. Žeprý je to na dýl a máme určitě pokračovat, aby se to nezhoršovalo. Jinak to prý ničemu nevadí. Kdyby se malé pysky přilepily k velkým i úplně nahoře, tak by prý bylo bolestivé čůrání. Takže promazávám každý den a snad to bude dobrý!