Stolice méně než jednou za týden u tříletého dítěte

amantgris
13. pro 2013

Dcerce je 3 a půl a pořád válčíme s nějakým režimem ohledně vyprazdňování. Poradí mi někdo potraviny, kterými to podpořit a co naopak raději vynechat? Mrkvová ani švestková šťáva moc nezabírá, snažíme se jí hodně dávat ovoce, ale dá tak jedno jablíčko každý den a víc nechce. Nijak jí to netrápí, břicho ji nebolí, netlačí. Ale intervaly se prodlužují a s veškerou snahou, už to trvá víc než týden. To už většinou nevydržím a přidám alespoň laktulózu, protože se mi to zdá už opravdu dlouho, vím, že tělo si musí ten režim nějak nastavit, ale takhle dlouho? Vykakat se umí do nočníku, s tím problém nemá, když už jí to nutí, tak si sedne bez nějakých nervů. Díky za každou radu.

llluckaaa
13. pro 2013

@amantgris Jak jste na tom s pitím a jak vypadá stolice?
Jinak potraviny, které se nám doma osvědčily: ovesné vločky (každý den ke snídani, zalité vodou a nabobtnané nebo na zahuštění polévky), domácí celozrnné sušenky se semínky (mohu dát recept), tučnější jídla, jídla spíš vodovější než tuhá, zelenina - paprika, okurka, rajče, sterilovaná kukuřice, ovoce - jablka, mandarinky, k pití jablečný mošt. Do jídla malé množství psyllia. Velký příjem tekutin.

amantgris
autor
13. pro 2013

Za den dá většinou kolem litru, ředím jí jablečný mošt, nebo vodu se šťávou. Stolice je normální, jen jí je větší množství, sem tam se stane, že je tužší, ale to není pravidlem. Na zeleninu jsem zapomněla, okurky i rajčata jí hodně a ráda. Kukuřici občas taky přidávám do jídla. Zkusím jí naučit ještě na ty ovesné vločky, ten recept na sušenky určitě ráda vyzkouším, děkuju 🙂

llluckaaa
13. pro 2013

@amantgris Tak tekutin máte dost. Co luštěniny? Jinak teda mě osobně projímá kysané zelí 😉
Dodávám slíbený recept 🙂
Celozrnné sušenky (množství 4 až 5 plechů):
300 g celozrnné hladké špaldové mouky
200 g ovesných vloček (rozmixovaných najemno v mixéru)
250 g másla (zkoušela jsem i ze sádla a taky dobrý)
110 g cukru (kombinuji nerafinovaný třtinový a bílý řepný)
hrst lněného semínka
2 hrsti sezamového semína
2 vajíčka
1 kypřící prášek do perníku (dala jsem i klasický prášek a taky to bylo fajn)
skořice
2 lžičky citrónové šťávy
Vypracovat těsto, nechat uležet v lednici. Poté na pomoučeném vále vykrajovat tvary a dát na plech s pečícím papírem. Peču 12 minut na 180 stupňů.

amantgris
autor
13. pro 2013

To vypadá skvěle, určitě vyzkoušíme.
Luštěniny u nás teď moc nefrčí, protože ještě kojím mladšího. Občas přidáváme hrášek do různých směsí a chci vyzkoušet červenou čočku už i pro malého.

renca_hanych
14. pro 2013

náš starší chodí pravidelně každý ráno takže toto neznám.....ale třeba ovesný vločky jak radí paní výše teda podle mě staví, stejně jako banán, jablko atd, ovoce obecně je podle mě těžko stravitelný, projímavá může být i hruška, švestka, co je ale fakt důležitý je pitný režim 😉 nás naše mamka učila si každý ráno před snídaní dát skleničku vlažné vody a pak to šlo samo 😉 přidala bych mléčné výrobky na upravení trávení, víc bílých jogurtů a v neposlední řadě bych se o tom poradila s dětským doktorem 😉 jinak červená čočka nadýmat nemusí, když přidáte saturejku ale 7 měsíčnímu mimču bych ji já osobně zatím nedala, já dala poprvé minulý týden našemu mladšímu 😉 přeju hodně štěstí s vyprazdnováním

llluckaaa
14. pro 2013

@renca_hanych Ono se nedá jednoznačně rozdělit potraviny na ty, které staví a které působí projímavě. Některé jsou dobré na oba problémy. Třeba u banánu záleží na zralosti - jestli jen málo zralý, tak spíš projímá, jestli víc, tak spíš staví. U jablka záleží na úpravě - syrové neoloupané bude spíš projímat, strouhané vařené pomůže při průjmech. U mrkve je to podobně - syrová spíše projímá a vařené strouhaná bude spíš stavět. Jinak ovoce na zpomalené trávení spíš pomáhá, protože obsahuje hodně rozpustné vlákniny, která v žaludku bobtná, zvětšuje objem stravy a změkčuje stolici. Vločky mají také vyšší obsah vlákniny, proto se doporučují při zácpě. Jinak vyloženě stavící potraviny jsou např. černé čaje, kakao a čokoláda, borůvky nebo kaki.
Na zrychlení průchodu stolice jsou vhodné potraviny obsahující "nestravitelné zbytky". Jsou to různé druhy obilnin s vyšším obsahem vlákniny (celozrnné), semínka, zelenina, ovoce se zrníčky atd. Samozřejmostí je zvýšený příjem tekutin. U dětí se ale musí s vyšším příjmem nestravitelných zbytků opatrně, protože by jim vysoký příjem vlákniny mohl uškodit 😒

amantgris
autor
14. pro 2013

S doktorkou jsem to samozřejmě konzultovala, pokud nemá problémy, nic ji nebolí a vyprazdňuje se dobře, i když v takových intervalech, tak ji zatím po žádných vyšetřeních honit nechce. A je spíš pro upravování právě tou stravou.

amantgris
autor
14. pro 2013

Jinak ještě s tou červenou čočkou, ono i záleží, od kdy začínáte s příkrmy, my přikrmujeme už téměř tři měsíce a postupně si zavádíme další druhy zeleniny. Ovoce i maso už máme zavedeny taky. Malý mi po čtvrtém měsíci přestal téměř přibírat a kojila jsem 14x za den, takže jsme začali přikrmovat takhle brzy a všechno se pěkně upravilo. Proto i zavádíme některé věci o chlup dřív 😉

helcenka
14. pro 2013

@renca_hanych
@amantgris
@llluckaaa
také se potýkáme s tímhle problémem a vždycky jsem si myslela a také mi všichni říkali, že vločky a vločkové kaše, zavářky z vloček se na zácpu doporučují, ale nedávno jsem se dozvěděla, že naopak vločky mohou stavit. Lepší jsou kroupy a jáhly - takže spíš jáhelné kaše a kroupové zavářky. Také prý večer lžička medu pomáhá a masáž bříška - kroužení okolo pupíku ve zvětšujících se spirálách a pak zase zpátky ve zmenšujích spirálách po směru hodinových ručiček, aby se nezablokovala peristaltika střev. Zrovna dneska jsem zavedla tenhle režim, tak uvidíme, jak se to vyvine dál.
Také bojujeme a nevzdáváme to. Také kakání je bez problémů, ale jen jednou týdně, když se zadaří tak 2x. Pak je toho hromada, prďola nemá problém s prdíky, ani s tlačením, není jí špatně, bříško jí nebolí.

lennetfrigg
10. únor 2014

@amantgris nevím, zda ještě s tímto bojujete...my takhle válčili se synem skoro rok. Ale on měl psychický blok, takže to bylo složitější. 😒

Každopádně nám pomáhal Fruktolax...tady nějaké info:
http://www.dama.cz/zdravi/fructolax-doplnek-str...

je to nápoj, čistě přírodní..dávala jsem do čaje, bez vedlejších účinků, závislosti apod. Držím pěsti, ať je líp

amantgris
autor
11. únor 2014

Děkuju, mrknu na to. My jsme začali dávat ovesný nápoj z DM a hodně se to zlepšilo, občas je to jednou týdně, ale většinou už i třikrát, čtyřikrát. Dokonce mi teď vzala na milost i mléko, tak to tomu snad taky pomůže. Doteď jsme ho do ní nemohli dostat v žádné podobě.

chezzie
13. dub 2016

muzu se zeptat, jak jste pokrocili? synovi je 2,5r a stolici ma tak 1x5 dni.. nevypada, ze by ho trapilo brisko, spis jsem z toho nervozni ja a dam mu pak cipek (laktobacilky mu davam vzdy obden, chci aby to bylo spis prirozene nez s pomuckou).. dalsi problem u nas je, ze i kdyz na nocnik chodi krasne na malou, tak velkou ani omylem... ma sve misto, do ruky potrebuje nuchnaci plenky, do pusy dudak a proste musi do pliny, nechci mu tu plinu nedat, aby se mu neudelal nejaky blok, kdyz uz s tou stolici ma problem...

bubbligum
13. dub 2016

Já taky přidám vlastní zkušenost. Je to teda mírně praštěné. Dcera má 2,5 roku a chodila na velkou třeba jednou za pět dní. Nic ji nebolelo, problém s tlačením žádný, ale podle doktorky by měla ideálně chodit max. jednou za dva dny. Zkoušeli jsme všechno. Lactulosa, probiotika, kefíry, vynechání banánů, mrkve, rýže a nic. U nás prostě zabrala motivace. Vysvětlím - osobně jsem ztrácela přehled, kdy byla dcera kakat naposledy. Takže jsem na záchodové dveře nalepila velký kalendář, přikoupila velkou sadu pidi nálepek s motivem Makové panenky a dcera pokaždé, když se vykakala, za odměnu mohla do kalendáře do příslušného dne nalepit jednu nálepku. A světe div se! Začala kakat každý den (nebo obden)! V životě by mě nenapadlo, že něco takového může fungovat! Ale už sama hlásí, že když udělá bobek, nalepí nálepku a dostane banán (ten má taky za odměnu 😀 ) Zoufalí lidé dělají zoufalé věci, ale prostě to (u nás) fakt funguje! Když jedeme k babičce, balíme i pár nálepek a lepíme k babi do kalendáře. Takže nakupte nálepky s oblíbeným motivem a zkuste 😀