Strabismus - šilhání u dětí. Trpí tím vaše dítě?

vendulka
13. říj 2010

Je tu někdo jehož dítě tímto trpí?Dceři tak dvakrát do měsíce ujede levé oko a tak jsem si nechala vypsat žádanku na oční(v rodině máme šilhání a nošení brýlí - z manželovi strany).Včera jsme tam byly,ale nijak nepochodily,jelikož se musí nejdříve provést speciální vyšetření a to zjistit dioptrickou hodnotu oka a tak nám dr napsala kapky (Atropin) s tím, že máme přijít za měsíc a 5 dní před vyšetřením kapat do obou očí kvůli rozšíření zornic.Přemýšlím jestli to má cenu s takto malým dítětem (dcera má 18m) na takové vyšetření jít(třeba jestli se to nějak neupraví samo), když je to jen ojedinělí případ, max 2x do měsíce a přitom poslední dobou pozoruji, že ji oko neujíždí.
Jaké máte zkušenosti s touto oční vadou?Je 100% jistota u této diagnozy nošení brýlí či klapek?

poletucha
13. říj 2010

ahoj,nevim proc vam neudelali to vysetreni rovnou? 😕 Me poslala detska na vysetreni na ocni s malym kdyz mu bylo neco kolem pul roku,ze mu taky ujizdi oci...tak mu tam rovnou rozkapala sestra oci,cekali jsme asi 20min v cekarne a pak mu vsechno poradne zmerila....zadnou vadu nenasla,vlastne nam nedala ani zadnou jinou diagnozu,jen to,ze ma siroky koren nosu a je to opticky klam a jak mu poroste oblicej tak se to srovna. Je tu o pseudostrabismu taky diskuze,tak tam mrkni 😉 Jinak se to pry ani u takhle malych deti neresi.

vendulka
autor
13. říj 2010

@poletucha no nevím, právě přemýšlím, jestli ji nemám zavolat, že by nám oči rozkapala tam, taky nechápu na co kapat 5 dní!no já si spíš myslím, že je to kosmetická vada a že to nic nebude...doufám...

sisstin
13. říj 2010

my to stejné jako poletucha, v roce pseudostrabismus 😉 ale nic mu nerozkapávali, jenom koukla a viděla..pak ve dvou a kousek screening očních vad- to je takovej přístroj, na který se dítě dívá a vyhodnotí to jakoukoliv oční vadu..a opět čisté.

Synovi na fotkách občas ujíždí oko pořád, ale je to fakt jednak špatným úhlem focení a jednak tím hodně širokým kořenem nosu, od toho roka jsem ho neviděla šilhat ani jednou v reálu 😉

vendulka
autor
13. říj 2010

já si tam volala a 5 dní předem rozkapávat s tím, že jestli chcji, můžeme přijít třeba ve třech letech, že záleží na nás a já právě nevím jestli jít nebo počkat...
to její ujíždění je spíš z toho"čučení do blba" že se občas zakouká a zamyslí a když to trvá dýl, tak ji kousek jde oko šejdrem,ale poslední dva měsíce jsem si ani nevšimla, že se to stává...
možná asi bude lepší tam jít, když máme šilhání v rodině...jen je pro mě nepředstavitelné to kapání do očí

sisstin
13. říj 2010

@vendulka já bych volila spíš ten screening očních vad. Dítě jenom kouká zdálky na ten přístroj - bliká tam obličej a pusa, a je to hotový 😉 My ho měli ale zdarma v rámci Rané péče, u dětí bez problémů netuším, kde se to dělá. Zkus se poptat 😉

vendulka
autor
13. říj 2010

@sisstin no nevím, kde bych se poptala kde se to dělá 😒

sisstin
13. říj 2010

@vendulka nevím, odkud jste, ale vygooglila jsem spoustu ordinací, kde to dělají v rámci normální péče 😉

vendulka
autor
13. říj 2010

@sisstin sme z Brna...

vendulka
autor
13. říj 2010

@sisstin a to se dělá na nějaké oční klinice nebo v dětské nem. či u očaře?K tomu taky potřebuji žádanku od dr.?Jestli je to jak píšeš, tak bych raději šla na to než na nějaké rozkapání očí a tak

sisstin
13. říj 2010

@vendulka já tohle fakt nevím, my nic nepotřebovali, měli jsme to v rámci Rané péče. Kdo měl zájem, tomu to udělali. Ale na očním jsme byli v tom roce tady u nás v Pce , a žádanku jsem nepotřebovala. Nám teda fakt nic nerozkapávali, jenom koukal na světýlko a pak ve tmě na takovej proužek, řekla mi, že tam žádný šilhání není..že je to právě tím tvarem nosu a další péči nám ani nedoporučila. My máme oční vadu v rodině, tak jsem ho radši nechala zkontrolovat i tím screeningem, a naštěstí dobrý všechno zatim 😉

vendulka
autor
13. říj 2010

@sisstin díky, no asi to nechám na to vyšetření a pak uvidím co dál...

jaavasa
20. čer 2014

Dnes jsem tez byla na ocnim dala nam tri ruzne vysetreni vcetne rozkapani malymu je 7 m od narozeni mu ujizdi leve oko ted posledni tri rydny je to horsi bohuzel kuli tezkemu porodu kdy byl skripnuty a rozen (23)hodin nakonec cisar u ktereho zjistili ze sel levou rukou a ramenem napred . Nejspis je to zpackanym porodem diky mladoboleslavske nemocnici oko ma 1.5dioptrie uz ted nereaguje na podnety proto zdanlive silhani a jeste ke vsemu zkrabacelou rohovku u nas to jiz kapky bohuzel nezpravy a taky nam vsichni rikaly at pockam po prvnim roce do te doby by mel sedy zakal a oslepl by uplne

38blondie
3. říj 2014

Jo damy tak to sem.mela ja jako dite od 18mes kapani atropinu do 7let pali to jako cert.strabismus do toho tupozrakost a finale 9a pul dioptrie.sem si uzila sve.v 9letech operace korekce ocnich svalu ty mvolne muzou za to rozjizdeni oci a upravilo se mi to az v puberte.prestala sem nosit bryle a pomohlo to.dioptrie mam ale jen na levem oku 2a pul a prave zdrave.dnesni metody neznam ale ma 2mes dcera zacina taky silhat.ach jo

casimka
14. led 2015

Dobry den, je tady nekdo, jehoz ditko nebo on sam trpi nebo trpel divergentnim strabismem? Me dceri je 5,5 roku, silhani resime jiz od 3 let. Nyni je po prvni operaci, ale silha stale stejne, mozna hur. Kolem 3. roku jsme si zacali vsimat, ze ji cca 2x do mesice ujede leve ocicko. Trvalo 1/2 roku, nez konecne nejaky lekar potvrdil, ze ji oko opravdu ujizdi. Zacalo se s lecbou ve 4 letech (nejprve jen cviceni na zlepseni spoluprace oci, potom ortopticke cviceni a nakonec antikorekcni bryle). Nic nezabralo naopak pokazde doslo ke zhorseni. Osetrujici lekarka nas tedy odeslala do nemocnice s doporucenim k operaci. Ta probehla v rijnu 2014. Dcera se do 10-ti dnu rozsilhala do puvodniho stavu. Konzultovala jsem to se 4 lekari a vsichni se vyjadrili ve smyslu, ze se divi, jake svaly pan doktor operoval. Vsichni by to delali pry uplne jinak, ale v podstate nikdo primo nerekl, ze je to
uplne spatne. Operater se o tom se mnou vubec nechce bavit, tvrdi mi, ze dcera nyni do blizka nesilha, ze ji to
ujizdi jen do dalky a na to ji predepsal prizmatickou korekci na ven. On pry postupoval spravne a dalsi operaci durazne nedoporucuje. Ale to co rika neni pravda. Dcera silha do blizka i do dalky. Oci vyrazne strida. Udrzi je
rovne, ale za chvili se ji to zase rozjede. Je jak chameleon. Dcera nema zadnou ocni vadu, na obe oci
vidi vyborne, ale jeji mozek pry neumi dobre spojovat obraz z leveho a praveho oka v jeden.. Mate nekdo
zkusenosti s divergentnim strabismem, kdy oko neni uchyleno stale, ale ujizdi a jeste strida? Jak jste to resili?
Pomohla operace? Byl vysledek hned viditelny? Rikaji, ze se to musi nechat stabilizovat alespon 1/2roku, ale
nemyslim si, ze by z tohoto stavu doslo k nejakemu vyraznemu zlepseni. A pokud se to nevyresi v detstvi, je
sance odoperovat to uspesne v dospelosti? Strasne nas to trapi, protoze nyni mame pocit, ze uz s nami nikdo
nechce nic mit. Operater tvrdi, ze dcera nesilha a dalsi operaci delat nebude a jedine reseni konzervativni je
nasadit prizmatickou korekci. V podstate se to ted neresi vubec a uz jsme byli snad u vsech ocaru v Praze.

ceitryn
6. únor 2015

@casimka Dobry den, mam syna 2 roky. Ten ma divergentni strabismus. Oci fakt jak chameleon. Resime to od jeho 11 mesicu ( driv ho nikde vzit nechteli) ze zacatku jsme meli jen stridat okluze a dostal bryle- nikam to nevedlo, pak jsme zmenili ocare a momentalne je 3 den po operaci a oci mi rozhodne prijdou lepsi - nikam neujizdej. V dospelosti se to da take operovat, byl na tom muj stryc. Na ocni chodime do Kukatka, tam jsou fakt super.

casimka
6. únor 2015

A kde jste byli operováni? A nevíš, které svaly synovi operovali? Mé dceři operovali dolní šikmé svaly nad čím se podivovalo hned několik lékařů. Prý by měly být operovány přímé vnější svaly. Ale nikdo vyloženě neřekne, že je to špatně odoperované, protože jí před tím neviděl. A ikdyby viděl, tak stejně doktor na doktora nic neřekne. Takže teď opravdu hodně váhám, zda jí nechat operovat znovu ty přímé oční svaly. A hlavně nikdo už to dělat nechce, protože už se v tom někdo před ním povrtal, takže nic mi nemůžou zaručit.

casimka
31. črc 2015

@ceitryn dobry den. Muzu se zeptat jak se vam nyni dari po operaci? Dcera uz je po operaci 10 mesicu a silha porad strasne. Uz jsem z toho nestastna. V praze jsme byli uz asi vsude kde se da.

ceitryn
6. srp 2015

@casimka které svaly operovali, to bohužel nevím, nenechala jsem si zprávu. Momentálně "střídá" oči- jednou šilhá pravým a jednou zas levím. Ale je to rozhodně o dost lepší. Zatím chodíme jen na kontroly, ale od 3 let bude chodit na ortoptická cvičení a prý by se to mělo srovnat ( oči se prý stále učí spolupracovat). Na operaci jsme jeli do Hradce- v Praze nás mohli odoperovat jen v Motole a tam jsme měli první termín letos v prosinci, takže jsme to zkusili mimo Prahu. Nevím jestli to k něčemu bude, ale moje mamka měla přítele a ten měl (v té době) desetiletého syna co nosil brýle a šilhal. V té době, kdy s námi žili, tak šel již na 4. operaci kvůli šilhání (prý mu utahovali svaly).

lenkasilerka
10. lis 2015

Ahoj. Po novém roce jsme si všimly, že synovi ujíždí levé očko. Jen občas, spíše jen jdyž byl unaveny. Obědnat ho na vyšetření byl boj, jelikož ho nikde nechtěli vzít, že mají stop stav, nebo že když nechodíme my, nevezmou ho. Nakonec jsem našla,aspoň nějakou oční. Byl tam již 3x, ale nakonec nás poslali na vyšetření do Ostravy na Fakultku na,specialku. Jenže čekací doba je pul roku a mu se to za posledních par měsíců dost zhoršilo.
Jaká byla léčba u vás?

vendulka
autor
4. led 2016

@casimka ahojky, moje dvě děti mají také divergentní konkomitantní strabismus, dr nám doporučila operaci ( tu jsme odmítli) a nebo cvičení v bílém domě (chodíme tam i na oční ke Gajové),ale dneska jsem si tam volala,ale bohužel kvůli jednomu volnému termínu,který nám nevyhovuje nebudeme chodit.Chtěla jsem se zeptat, kam jste chodili vy cvičit a zda mi můžeš poradit i nějaká cvičení na doma.Děti mají i brýle obě -0,75 na obě oči.Řeším otázku, zda jsou potřeba, i když dr tvrdí, že ano, já si myslím pravý opak, dneska je ani nebyla schopná naměřit a bude tvrdit, že se to ani nezlepšilo od minulé kontroly (před půl rokem), pochybuji dost vážně o naší diagnoze, to že jim tak jednou za čas ujede na chvilku oko nevidím jako nějakou vadu natož nosit brýle, tak teď řeším co a jak, budu ráda za zkušenosti a typy na to domácí cvičení
Děkuji

vendulka
autor
4. led 2016

jinak teda u starší jsem si šilhání - ujíždění nevšimla (chodí do školy a žádný problém nemá) vidí dobře a když kouká do dálky nebo na blízko, tak ji oči neujíždí a to samé u mladší - u té si teda občas všimlu, že jednim očkem kouká trochu ven (ale jestli je to tak 2x za měsíc?)

casimka
5. led 2016

@vendulka Dobrý den, už nevím, co jsem psala původně, takže jen tak shrnu. Dceři ujíždělo oko cca od 3. let, ale také tak jednou za měsíc. Jakmile jsme to začali řešit s doktory, začalo se to zhoršovat. Momentálně je dcera po operaci dolních šikmých svalů - měla je prý hyperfunkční a proto šilhala. Nicméně po operaci z mého hlediska je to horší. Začínali jsme cca na 8 st. úchylky ve 4 letech, teď je jí 6 a jsme na 35 st úchylky. Operace další prý možná není, protože do blízka nešilhá. Kdyby prý operovali na přímých svalech, tak jí do blízka oko přejede k nosu a bude vidět dvojitě. Jsem z toho dost nešťastná, protože nic nepomáhá. Ani cvičení. Nejlepší je dle mě u nás hraní her na playstationu. Ale po operaci dcera šilhá okem i směrem dolů. Pokaždé, když se na ni podívám, tak jsem vzteky bez sebe, protože si nejsem jistá, že operovali co měli, že to udělali správně a hlavně jestli se s tím opravdu nedá nic dělat jak tvrdí doktor. Netušila jsem, že šilhání je v dnešní době neřešitelné. Výhled do budoucna pro nás nemá, prý je dost možné, že jí to oko ujede trvale na stranu. Tak jsem z toho dost otrávená. Co se týká brýlí, tak ty už jí nedávám. Dle mě jsou u nás na nic. I doktor říkal, že je to jen kosmetický efekt. Ona ale šilhá i přes ty brýle a hlavně jakmile jí je potom nedám, tak je to šilhání samozřejmě horší, protože předtím jí nutily brýle zaostřovat a najednou nemusí a oči se jí rozjedou ještě víc. Tento typ brýlí by mohla nosit stejně jen po omezenou dobu, cca do 10-ti let, takže nevidím důvod jí je dávat, když stejně už pro nás jiné operační řešení nemají. Sice by to třeba ted pár let vypadalo líp, ale co až jí je za 4 roky budu muset sundat? To bysme asi sbíraly oči po podlaze. A co potom, když jí operovat nebudou.

vendulka
autor
5. led 2016

@casimka no já jsem naši dr absolutně nepochopila, ale z toho co jsem asi pochopila, tak ony nešilhají jako že by byly tupozraké,ale že se jim nespojuje bod či co, že mozek nespolupracuje s očima,ale dle mě je to naprostá blbost, myslím si, že kdyby tomu opravdu tak bylo, že by měly nějaké "problémy" či "následky", starší chodí do školy a vše zvládá a zvládala, ta mladší taktéž.Zkoušela jsem nás objednat na nějaké to ortoptické cvičení,ale bez úspěchu, to co nám dala dr v bílém domě,tak termín je zrovna, kdy je dcera ve škole a v dětské nemocnici jsou také zcela plní,tak jako nevím co mám dělat.A co se týče brýlí,tak dle mě je máme taky k prdu 😝 od poslední kontroly žádná změna, sestra nebyla ani schopná je na těch přístrojích naměřit, bo dcery nespolupracovaly,ale prej tam změna není, tož nevím jak na to došla,když s ní holky nespolupracovaly a neříkaly co měly.A když jsem se dr zeptala co se stane, když nebudou nosit brýle,tak hned na mě vyjela, že prej, když se mi její péče nelíbí a nechci v ní pokračovat, tak nás může vyřadit z evidence,když chci...kráva, místo aby řekla k čemu vlastně ty brýle mají...jen to stojí peníze, a to je prý dr kapacita , no to nevím, další kontrolu máme v květnu,tak uvidím k čemu to bude,ale říkala jsem, že jim je zatím nechám a až nám bude chtít předepsat vetší (kvůli velikosti hlavy) , tak to prostě kupovat nebudu bo pak dr dodala , že jde jen o kosmetickou vadu.Tak k tomu je potřeba brýle?Nějak tomu nerozumím a přijde mi to jako ptákovina...Jo a co mě dostalo, tak když jsme tam byly prvně, tak prej operaci nedoporučuje, že by to k ničemu nebylo a teď, když jsme tam byly po druhé ,tak prej nám nabízí operaci!Tak jako jak tomu mám rozumět?!!!Tu jsem odmítla a nikdy k ní svolení nedám, dle mě jak jsem psala, zbytečný!!!!A kor pokud je to jen kosmetická vada...