Stříhání jazykové uzdičky, máte zkušenost?

ia.
21. led 2013

máte některá zkušenost?

bella22
21. led 2013

Já sama se sebou, z dětství😀. Byla to hrůza.

dlabinecka
21. led 2013

Ano. Obě děti. Dcera v 8mi měsících, syn ve 3. byla to 3minutová komedie, s kapičkou krve. Naprosto bez problémů a hodně to pomohlo u obou s jídlem. Za mě - čim dřív, tim líp. Rozhodně to nebyla žádná hrůza.

dasty79
21. led 2013

@ia. - jo jo naše Vikča měla problém s kojením.Musela jsem kojit s kloboučkem.Na ORL nůžkami odstříhli během 3 minut.
A pak i pěkně začala hamat bez kloboučku.Také souhlas - čím dřív,tím líp.
Vlastně záleží,jestli je uzdička nohoře,nebo dole.My měly dole.Ta nahoře asi tak nevadí,na tom byla neteř až v 6ti letech.
Ale může to způsobit problém při správném mluvení,vyslovování.

ia.
autor
21. led 2013

no právě starší syn (4 roky) má problémy s výslovností, začli jsme chodit na logopedii a tam mi řekla, že primární příčinou je krátká uzdička. Takže dnes byl na stomatochirurgii, šmikli mu to, v pohodě, ale dr říkal, že to prý zarůstá.. 😕

dasty79
21. led 2013

@ia. tak to nevím jeslti to zarůstá? 😒 To nám nidko neříkal.
Akorát Vikča měla ten den a pak ještě asi 1 den teplotku.
V mluvení to určitě pomůže 🙂

blahova_andrea
21. led 2013

my to absolvovali ještě před propuštěním z porodnice. pan primář mi při vizitě oznámil co a jak a dal mi na výběr, buď nechat a řešit třeba později kvůli jídlu nebo mluvení a nebo to udělat rovnou, dokud si prcek nic nepamatuje a má posunutý práh bolesti...volba byla jasná. možná nás časem bude čekat i ta horní, ale tu spodní máme za sebou a snad tedy bez traumatu. nedovedu si to představit třeba ve 3 letech ☹

anina32
21. led 2013

Staršímu synovi stříhali uzdičku nejdřív v porodnici a pak v pěti letech na logopedii zjistili že mu zarostla, tak mu ji na ORL stříhali znovu. Podruhé jsme to oba nesli hůř, čím je dítě mladší, tím líp.

sisaman
25. led 2013

nám pediatr řekl, že to dělá zubař v 6měsících, zubařka nám řekla,že to dělá až v 10 letech pouze pokud jsou problémy ☹ moc si nedovedu představit, jak v půlroce tento zákrok probíhá?? vždy to znamená problémy s mluvením (s jídlem u nás problémy nejsou) ?? třeba to vadit nebude vůbec...ale to asi dopředu nelze odhadnout...máte prosím někdo zkušenost? a na koho se teda máme kdyžtak obrátit...ORL?,logoped?

maladama
25. led 2013

čím dřív, tím líp - může to způsobovat problémy s kojením, to u těch horších případů, u těch lehčích to "jen" deformuje řeč - nedá se s tím vyslovit R a Ř. A pokud se to příliš odkládá, tak je ta vada řeči definitivní.
Mně kvůli krávě logopedce, která na to za 3 roky nepřišla, "podřízli" až v 6 letech, to se ještě dohnat dalo, kamarádku až v 10, a to už byla vada zafixovaná a je to slyšet dodnes. Ale když si vezmu, kolik času jsem zbytečně strávila po logopedech a debilním cvičením, které samozřejmě nemohlo pomoct, když fyziologicky jsem ten jazyk do správné polohy prostě dostat nemohla, tak je to na pěst.
Pokud si pamatuju, zákrok byl na ORL, v místní anestezii, druhý den jsem o něm ani nevěděla.

safarikovap
5. únor 2013

My na to jdeme zítra - prcek má 5 měsíců a 2 týdny - zkrácená spodní uzdička, přesto se bez problémů přisaje. Budu radši, když mu to zítra fiknou, než "v pohodě, pěkně jí, když tak to uděláme později, jestli bude špatně mluvit". Chtěla jsem se @dlabinecka zeptat - je pravda, že potom nesmí několik hodin dudlík? Já jen, abych se na to psychicky připravila - máme doma "malou hysterku" 😅 🙄

dlabinecka
5. únor 2013

@safarikovap Ahoj! Rozhodně to není pravda, spíš naopak!! při dudání tim jazykem hýbe, což je důležité, aby se to nechytilo zpátky. my jsme rozhodně s oběma dětma dudaly už v ordinaci 😉

hojda
5. únor 2013

švagrové to u malého taky hrozilo a prý jim řekli, že je to lepší až u větších dětí, že se s tím jazykem musí cvičit, aby ta jizva nazatuhla, kvůli mluvení. Pokud to tedy nevadí při kojení a sání, to se musí hned. Sousedka to měla u obou dětí a malej jí tedy hodně dlouho nemluvit, ale jestli to bylo tím......

radka8888
5. únor 2013

Indikace pro dolni frenulotomii jsou problemy s kojenim a mluvenim. dela se to ve veku kdyz je dite schopne ro rozvicit. Delat to v porodnici mi rpijde bizardni 🙂

elu
17. únor 2013

nam to dělali v porodnici skoro všem..trvalo to pet vteřin a bylo...u synovce to delali na orl v peti letech...segra´měla strach, protože malý je hysterik 🙂...ale vysvetlila mu to...doktorka byla hodna a milá, s dětmi to umí...nastřikala mu znecitlivující sprej a šmikla...bez řevu, v pohodě...za minutku hotové

marton
18. únor 2013

@sisaman ahojky,pokud jste to už neudělali,tak určitě jděte teď,když je mimčo malé.Našemu dvojčeti to dělali ve 3 měsících na ORL a pohoda.Bylo to raz dva,jeden střich,malinko krve a dítě brečí hlavně proto,že ho člověk drží 🙂 .Proč čekat až budou problémy,když už teď lékař vidí,že uzdička je kratší 😉 .

marcelapolakova
2. kvě 2017

Ahoj dnes jsme byli na stříhání a naprosto šílený zážitek, pan doktor udělal cvak krve jako z vola a malá mě pláče celý den a ani se zatím neprisaje, protože jak začne hýbat jazýčkem začne ji to strašne bolet...není možný, že by to doktor udělal hodně? Nemáte někdo takovouto zkušenost?