Syn nemluví a pořád spí, zažila to některá?

p_ch
30. bře 2013

Maminky, už jsem to tady řešila. Malej pořád spí- odběry jsem mu vzala a to má vše OK. Teď mě ale v práci dr. řekla že by to mohlo být spojené s tím že vůbec nemluví a nevydává ani žádné zvířecí zvuky. Zažila to některá? Hrozně se bojím aby neměl něco na mozku...

agnessa
30. bře 2013

Na další vyšetření malého Dr neposlala? Určitě bych trvala na neurologickém vyšetření a také na vyšetření sluchu - moc nechápu, jak by nemluvení mělo souviset se zvýšenou spavostí. Reaguje na řečové podněty? Otáčí se za zvuky, za Tvým hlasem (když na něj mluvíš např. z druhého konce místnosti)? Jak je na tom s psychomotorickým vývojem (chůze atd.)?

p_ch
autor
30. bře 2013

@agnessa naše obvodní dr. nezařídila ani ty blbé odběry- to jsem si vše sama v práci zařídila a tady se radím s jinou doktorkou. ..(pracuji v nemocnici).... Malej je relativně šikovný-chodí, kope do míče, čapne, vyleze na židli.... v tomhle je šikovný... i když venku jeste chodi raději za ruku. Ale co se mluvení týká tak řekne tata, auto,teta a papa... zvířátka ždná nenapodobuje. Když mu čtu a řeknu jéé podívej gaga-tak on odejde a donese kačenu takže "blbej" není. Pokud zpívám, čtu mu atd tak poslouchá a usmívá se ale prostě nějaká zpětná vazba tam není :(

speedygon
30. bře 2013

a co vývoj jako takový? Je "opožděný" jen v tom mluvení a jinak je ok? Ale je pravda, že to, že Ti neustále spí v pořádku není. Požadovala bych důkladné vyšetření...

speedygon
30. bře 2013

může jít o opožděný vývoj řeči, to je i naše prozatímní diagnóza, ale také může být problém závažnější...nás čeká ještě psychologie a foniatrie, tak doufám, že vše bude ok a je to jen o té řeči....

p_ch
autor
30. bře 2013

@speedygon jo jinak je OK až na to mluvení..... nenapadá mě nic co by "neuměl"

speedygon
30. bře 2013

@p_ch no, Lenička má pomalu 3.5 a mluva teda není dobrá...a jinak se snaží...jako počty a takové, jak některé mamči píší, to ne...ale pomáhá s vysvlíkáním,oblíkáním,sama se nají lžící,vidličkou,snaží se i občas krájet nožem, puzzle se naučila složit 9ti dílkové(ale nesloží jej vždy,jen když opravdu chce), umí napsat celkem slušně(někdy i pěkně) písmenka T,O,I,L,X...každé dítko je jiné, takže v něčem je pomalejší asi, v něčem možná rychlejší....ale ta mluva mě taky trápí...ona rozumí všemu, je komunikativní, ale má "svůj slovník"...občas se naučí něco nového, ale ne správně, většinou...a pokud už ve větách, tak jen většinou 2-3 slova a to je ještě věta většinou nesouvislá...

marton
30. bře 2013

@p_ch Promiň,jestli budu "nepříjemná",ale první co udělej vyměň doktorku.Jestli pracuješ v nemocnici,tak oběhni pediatri a udělejte další vyšetření.To že malý moc nemluví a neopakuje zvířátka,bych neviděla tak černě.Ve vašem věku to naši kluci taky nedělali.Ale i když jsi nenapsala co je to hodně spát,tak pokud to ty sama vidíš jako špatné,tak ho nech dovyšetřit.Co EBviry a podobné potvory?Nevím jak u dětí,ale s dospělým pěkně zamávají.Držím moc pěstě.

lu777
30. bře 2013

@p_ch v 15 měsících si myslím, že je nemluvení ok 😉 kluci to mívají často co jsem tak pochytila... náš Matýsek mluvil teda výborně a pořád jsem slyšela udivené komentáře, že kluk a mluví a ještě takhle!
já na to nebyla zvyklá, přišli jsme na návštěvu a třeba 2-leté dítě nebo i 3-leté mi sotva odpovědělo a i na maminku moc nemluvilo, Matýsek měl xkrát větší slovní zásobu...
ale jak mám mladší tak vidím ty rozdíly, ta začala mluvit později a moc se jí nechtělo a najednou lup, ve 2.5 se rozmluvila tak, že nestačím koukat a kolikrát se mi i stane, že si neuvědomím, že mluví ona a odpovídám staršímu 😀
byli jsme se starším i u logopeda, protože pak najednou mluvil mizerně (slovní zásoba super, ale výslovnost šla hrozně dolů) a je to tak, že mladší, která začla mluvit později, má super výslovnost a starší, který začal slova už před 1. rokem bude potřebovat korekci....
takže vývoj je trošku nepředvídatelný 😉

zatím bych se nestrachovala, je malý... hodně mu čti a vyprávěj, básničkujte, pokud ho baví pohyb, tak přidat básničky kde je různé cvičení apod. a nenutit, jen ať třeba kouká... nebo mu koupit mluvící knížku, my takovou doma měli a Matýsek se na tom naučil skloňovat, asi 5 stránek a čudlíky a hraje to písničky a říká co je na obrázku, ptá se jaká to je barva nebo tvar apod... byla i taková housenka Fischer a ta byla taky prima 🙂

ale fakt jsou děti co třeba do 3 let skoro neutrousí slovo 😉

p_ch
autor
30. bře 2013

@marton doktorku mám v plánu změnit-po tomhle určitě. hodně spánku znamená-od ´16:00 ( někdy už od pul 4) do 7 do rána a behem dne minimálně jeste hodinu ( po hodine a pul ho budím) nevím ale kde by co chytl- nechodíme do hracích center a jsem na tohle háklivá....

2hanah
30. bře 2013

@p_ch Určitě se obědnejte na vyšetření k neurologovi, zavolejte si tam sama a řeknětě mu, jaký máte problém a že doktorka se neangažuje, že pro Vás nechce nic udělat, buď Vás neurolog obědná i tak, nebo vlítnete na Vaši dětskou doktorku a vydupete si žádanku, je to přece Vaše dítě! A můžu se zeptat, co podle Vás znamená, že hodně spí? A jak je syn starý? Můj syn začal mluvit teprve ve dvou a půl letech první slůvka, pořádně až po třetím roku a všechno je v normálu, zatímco holčička mi mluvila od roku a půl všechno, to mluvení je hodně individuální, kluci mají prý na plíny a mluvení čas až do čtyř let. A porod probíhal normálně?

vendullka
30. bře 2013

@p_ch Máme v okolí několik taovkých dětí - všechno kupodivu kluky, cozačali mluvit víc až hrubě po druhém roce., ale žádnou dg. z nich nikdo neměl. PAk se rozjeli a je v šechno v pohodě.

p_ch
autor
30. bře 2013

@lu777 já mu právě čtu, zpívám, doma mám vylepené obrázky zvířat atd. Má mluvící knížky i toho psa od FP...říkáme básničky s ukazováním...ale proste buď je tak línej a pohodlnej nebo je to něco víc...

p_ch
autor
30. bře 2013

@2hanah 15m, hodně spí- od 16 ( nekdy už od pul4) do 7 do rána apřes den hodinu i více...

p_ch
autor
30. bře 2013

@2hanah porod byl vyvolávany po týdnu ale jinak vše bylo OK...

marton
30. bře 2013

@p_ch Jeden nikdy neví co kde chytí.Ty přeci chodíš do práce,proč by malý nemohl něco chytit.Ale to není podstatné,jen jsem se vžila co bych dělala já/taky jsem zdravotník 😉 a hlavně máma/.No,naspinká toho dost,ale nějak už nemám v hlavě kolikrát denně spí roční dítě.Dopol.a odpol.už ne?Za odběry,případné kultivace nic nedáš.A pak uvidíš,třeba to bude jen spavec 🙂 .

agnessa
30. bře 2013

@p_ch rozhodně doporučuju změnit lékařku, jestli máš možnost... S mluvením je to těžké takto brzy soudit (pochopila jsem z profilu, že malý má cca 15měsíců), některé děti se rozmluví později, v tomto věku je opravdu brzy něco usuzovat (za měsíc to může být úplně jinak). Ale každopádně pokud máš pocit, že v oblasti řeči je nějaký výrazný rozdíl oproti vrstevníkům (navíc k tomu zvýšená potřeba spánku, nezájem o komunikaci, případně nedostatečná zpětná vazba a reakce na zvukové podněty z jeho strany atd.) a v ostatních oblastech probíhá vývoj přiměřeně, asi bych opravdu trvala na vyšetření sluchu. Opravdu je těžko usoudit něco z pár příspěvků na internetové diskuzi, ale podobným způsobem se může projevovat i sluchové postižení - samozřejmě, že to tak být nemusí (a třeba to u syna může být jen nějaké vývojové období).... Nemusí být nijak závažná, ale čím dřív by se případně odhalila a začlo se pracovat, tím lépe pro dítě. Znovu ale opakuju, že to tak být nemusí, ale osobně bych pro svůj klid tuto možnost chtěla mít vyloučenou.

p_ch
autor
30. bře 2013

@marton krvak i biochemku ma dobrou prave.... snad bude spac jen...

p_ch
autor
30. bře 2013

@agnessa od 7m kdy poprvé řekl táta a pak hned auto a teta nic jiného se nenaučil...se sluchem si myslím že nebude mít problem... reaguje na CD které jsem v těhotenstvé poslouchala (asi si ho "pamatuje") ale myslím, že kdyby ho člověk neviděl a jen slyšel tak odhadne tak 10m..... a ne 15m.... jsem z toho na prášky.....vysvětlovat furt že nemluví...

marton
30. bře 2013

@p_ch Tak to je fajn 🙂 .Takový spáč taky není k zahození.Já jsem už nespala vkuse 4 hoďky 2,5 roků .

p_ch
autor
30. bře 2013

@marton to si myslí všichni že toje fajn..ale není... nemůžu odpoledni nikam jit protože malej potřebuje spinkat v postylce... a pokud ve 3 jdu ven tak na to jak je hodny tak děla sceny... takže to není fajn být doma zavřená od 3 hodin :D

marton
30. bře 2013

@p_ch Jinak kdybys nepsala o spánku,tak si myslím,že píšeš o mých dětech 😉 .Teď už je to lepší,už možná na 2,5 roku vypadají,ale doposud jim každý tipoval tak o půl roku míň.Dožene to,neboj 🙂 .

p_ch
autor
30. bře 2013

@marton vizáží všichni tvrdí 2 roky ale jinak je to tele

marton
30. bře 2013

@p_ch To víš,každému se líbí co nemá 😉 .Nene,rozumím ti a nezlehčuji to.Naopak já už bych byla u pediatra.Ale vůbec ne kvůli té řeči.Podle toho co píšeš,je malej šikovnej 🙂 .

p_ch
autor
30. bře 2013

@marton já to řešila s doktrorkou už dávno ale ona řekne : no to není normální... ale jako nic proto nedělá.. proto jsem mu sama zařídila aspoň ty základní odběry... šikovnej? me se moc nezda...

marton
30. bře 2013

@p_ch Jestli ti to nedá spát,tak fakt musíš dál bez dr.Kdybys byla z Prahy,tak ti doporučím dobou neuroložku.

p_ch
autor
30. bře 2013

@marton domluvím se s primářem z NEU ( je to známej) ale nevím zda dětskou neu mi udělá...

marton
30. bře 2013

@p_ch Když ne,tak třeba alespoň odkáže a doporučí jinam.

p_ch
autor
30. bře 2013

@marton no...tady je v celém okolí jedna jediná neuroložka dětská a to je taková pi.a že k ní nepujdeme..takže raději směr Olomouc...

helcenka
30. bře 2013

@p_ch - já bych to mluvení tak nehrotila, ani jedno moje dítě nikdy nenapodobalo žádná zvířata ani zvuky auta, traktoru a podobně. Syn na mě koukal jak na nějakou "trubku", co to po něm jako chci, když jsem na něj dělala třeba auto - tútútú, nebo husa - gagaga. Když dozrál k tomu danému slovu, tak prostě řekl rovnou husa a bylo to. A teď je to kluk, který je "rozumově" o 2 roky vyspělejší než jeho vrstevníci, s pohybovou stránkou je to věc jiná 😀 😀 😀 , to je děsný nemotora. A v 18 měsících "žvanil" až nám z toho šla hlava kolem.
Dcera zase naopak v 15 měsících říkala 10 slov, tak jsem z toho byla celá pryč, páč na mě každý koukal, že jako nic moc, ale také nenapodobovala žádná zvířata, ani auto a podobně. Až když se je naučila pojmenovat, tak automaticky začala říkat - pes - haf haf. A pak kolem roku a třičtvrtě se tak rozmluvila, že mám teď doma dva pořádný žvanili, kteří pusu celý den nezastaví, takže jsem se musela naučit "vypínat" a ne úplně všechno vnímat.
Kamarádky holčičce bude za 14 rok a ještě neříká žádné slovo, neumí aní táta, máma, bába, nic. A taky to nehrotí, její první dcera se rozmluvila až kolem 3 roku, prostě k tomu musela dospět.
A to spaní, no syn po roce spal 2x denně, dopoledne hodinu a po obědě si zdřímnul na 3 hodinky naprosto v klidu, pak 4 hodinky vzhůru a zase spal až do rána. Takže taky docela spáč. Zato dcera ještě teď nespí ani celou noc. Tak mu zkus udělat jiný režim, dávej ho spát po obědě a ne až v ty 4, třeba se ti probudí a půjde spát zas až večer, třeba si zvykne.

Uvidíš, chápu, že ti to dělá starosti, ale když jinak prospívá a umí věci, které děti v jeho věku umí, jak jsi psala, tak bych tomu dala nějaký čas.

pajinka29
30. bře 2013

@p_ch rozhodně bych nestrašila vadou sluchu🙂 podle všeho reaguje adekvátně, na pokyn přinese kačenu atd..takže rozumí. To, že řekne nějaká tři slova s významem v roce a neco není žádná hrůza. U kluků poměrně normální a bývá i mnohem hůře a nemusí jít o nic závažného. (jsem logoped, takže vím, o čem mluvím). Ten spánek je zarážející, nicméně, naši známi měli holčičku, která jim snad do roku a půl několikrát v týdnu vytuhla po odpolední sváče a spala v kuse třeba do druhého dne do devíti hodin. KOlem dvou let to samo přešlo a holčička je naprosto normální a šikovná. Nicméně, rozumím, taky bych se trošku bála a asi bych šla na neurologii. ALe myslím, že bude vše v pořádku. Hlavně ten řečový vývoj mi přijde celkem přiměřený.